Devialet Dione

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 273
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Devialet Dione

Příspěvek od pixel »

Solitérní soundbar.
30. 1. 2023

Společnost Devialet, jež vznikla v roce 2007 v Paříži, získala mezi audiofily renomé highendovými zesilovači z řady Expert Pro, jež s vestavěným streamerem tvoří autonomní all-in-one systémy, spojující „hi-tech“ řešení s originálním designem i špičkovým provedením z domovského závodu ve Francii. To jsou také znaky typické pro mladší část produkce, aktivní reproduktory a zatím jediný soundbar Dione, který získal vloni na podzim cenu EISA.

Ten vedle neokoukaného zevnějšku zaujme ojedinělou koncepcí. Jeho nízké tělo o rozměrech 120 x 7,7 x 16,5 cm lze umístit nejenom horizontálně na nábytek, ale také instalovat vertikálně na zeď (montážní šablona je součástí příslušenství). Akustické přizpůsobení sedmnácti reproduktorů zajišťuje vestavěný gyroskop. Pokud komponent o hmotnosti 12 kg skončí na zdi, je třeba pouze o 90 stupňů pootočit sférickou jednotku ORB s centrálním reproduktorem, umístěnou v prohlubni masivní hliníkové desky. Ta je ve standardní verzi anodizovaná do antracitově černé, s níž barevně ladí průzvučná tkanina na rámečcích, chránící reproduktory po obvodu a po stranách soundbaru před poškozením.
Obrázek
Po vzoru streamovacích reproduktorů Phantom a Mania je také Dione (základní cena 59 990 Kč) dostupný za příplatek 17 000 Kč v provedení Opéra de Paris, v němž je hliníková deska pokovena dvaadvacetikarátovým zlatem a průzvučná tkanina i tělo komponentu odpovídají příhodnější bílé. Design dražší verze inspirovala budova Opéry Garnier, postavené v 19. století ve stylu Beaux-Arts, u níž jsou zlacené plochy v interiérech časté. Spolupráce společnosti Devialet s Národní pařížskou operou ostatně loni v říjnu vyústila v podpis desetileté smlouvy. V historické budově, kterou navrhl Charles Garnier, provozuje Devialet showroom a pro majitele firemních komponentů je v jednání možnost streamování vybraných představení.
Obrázek

Nezbytné firemní finesy
Uzavřenou ozvučnici soundbaru na rovinné podložce podpírají dva pryžové profily, které při zavěšení na zeď také vymezují potřebný odstup. Osazení čítá sedmnáct reproduktorů, osm středobasových s oválnými hliníkovými membránami a devět širokopásmových o průměru 41 s vypouklými membránami z téhož materiálu, jejichž pohon bez výjimky zajišťují silné neodymové magnety. Uspořádání měničů až na flexibilní „centr“ ORB zachovává zrcadlovou symetrii. Po čtyřech středobasových měničích s magnety proti sobě soustřeďují delší hrany soundbaru, širokopásmové reproduktory následují po stranách čelní hrany, na krátkých bočních hranách a po dvou ještě při krajích horní desky. Reproduktory odpovídají osmi kanálům, jež slouží i ozvučení Dolby Atmos v konfiguraci 5.1.2. Firemní algoritmus Space však v režimu Spatial stereofonní signál převzorkovává do osmi kanálů s využitím všech měničů. Veškerou elektroniku konstruktéři soustředili do střední části přístroje.

K buzení měničů slouží zesilovače s celkovým instalovaným výkonem 950 W, které využívají unikátní firemní topologii ADH (Analog Digital Hybrid), spojující přirozený zvuk analogových zesilovačů třídy A s vysokým výkonem nelineárních zesilovačů třídy D. Zatížení jednotlivých měničů podle charakteru nahrávek optimalizuje další firemní technologie SAM (Speaker Active Matching). Protože zvláště převzorkování hudebních dat klade na výpočetní výkon zvýšené nároky, využívá Dione čtveřici procesorů ARM, které běží na čtyřech jádrech Cortex-A53 na frekvenci 1,25 GHz. Vlastní zpracování dat má v „popisu práce“ zakázkový procesor Devialet, jehož obvody zahrnují rovněž D/A převodník, který na vstupu podporuje signály PCM do 96 kHz/24 bitů. Dekodér prostorových zvuků straní formátům společnosti Dolby (konkrétně jde o Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD a Dolby Atmos), majitelé filmoték na „modrých plackách“ tak můžou postrádat například další formát s objektově orientovaným zvukem DTS:X.
Obrázek

Jistoty stabilní aplikace
Šesti dotykovými senzory podél levé hrany horní desky lze ovládat přepínání mezi vstupy, regulaci hlasitosti, funkci play/stop, párování bezdrátového rozhraní Bluetooth a deaktivaci měřicích mikrofonů automatické kalibrace soundbaru. Volitelné příslušenství představuje kruhový dálkový ovladač Remote V2 (za 4 990 Kč), bez kterého se však docela dobře obejdeme. Pohodlnou obsluhu i detailní nastavení komponentu totiž zprostředkuje chytrý telefon (nebo ještě lépe tablet) s instalovanou aplikací Devialet, která je dostupná ve verzích pro Android a iOS. Uživatelský komfort zvyšuje automatická kalibrace, jež za pomoci tónového generátoru a čtveřice měřicích mikrofonů přizpůsobí odezvu měničů soundbaru akustice konkrétní místnosti. Zvuk lze upravovat prostřednictvím funkcí výmluvně označených Movie, Music, Voice a Spatial, které kromě nastavení digitálního signálového procesoru aktivují různé skupiny měničů, kupříkladu ve stereofonním režimu Music jsou vypnuté elevační měniče na horní desce a „centr“ ORB. Mimo to jsou k dispozici obligátní korekce basů a výšek. Jednou z řady firemních fines je technologie AVL (Adaptive Volume Level), dynamický ekvalizér, který v reálném čase přizpůsobuje úroveň zvukové stopy digitálnímu obsahu a vylepšuje zvláště srozumitelnost mluveného slova.

Devialet Dione sekunduje především audiovizuálním streamovacím platformám jako Netflix, Apple TV+ nebo Amazon Prime Video, takže Spotify Connect ve výbavě je svým způsobem bonus. Streamování však usnadňuje podpora protokolu AirPlay 2, takže lze využít třeba TIDAL instalovaný v mobilním zařízení. Konektivita zahrnuje duální Wi-Fi, Bluetooth ve specifikaci 5.0 s podporou audio kodeků AAC a SBC, a tři vstupy, které jsou přístupné po stranách výklenku v dolní stěně ozvučnice: digitální optický, ethernetový LAN a HDMI ve specifikaci 2.1, který má implementované funkce eARC a CEC. Výstup pro aktivní subwoofer sice chybí, ale potřebný basový základ zajišťuje nastavení digitálního signálového procesoru.
Obrázek

Možnosti nad rámec domácího kina
Soundbar Dione jsem poslouchal v show roomu společnosti VOIX Audio & Cinema, kde komponent kromě televizoru doplnil navíc CD transport Roksan Attessa, připojený optickým kabelem Chord C-lite. Kromě ukázek z demo blu-ray disku Dolby Atmos (Dolby Labs., 2018) a 2BD Eric Clapton’s Crossroads Guitar Festival 2019 (Rhino, Warner Music, 2020) jsem poslouchal ještě hudbu z CD Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Kronos Quartet: Folk Songs (Nonesuch, 2017) a Brad Mehldau: Jacob’s Ladder (Nonesuch, 2022).

Soundbary si k televizorům pořizujeme především kvůli ozvučení filmů a tady Dione splňuje vysoká očekávání. Frekvenční rozsah 24 až 21 000 Hz sice postrádá pásmo, k němuž se vztahuje, ale solidně definované basy v odpovídajícím objemu zasahují dostatečně hluboko, takže na absenci výstupu pro aktivní subwoofer si vzpomene málokdo. Pochválit je třeba také vynikající dynamiku. Zvuková scéna je trojrozměrná, s přesnou lokalizací, horizontální strukturu získává nejenom ve formátu Dolby Atmos, ale rovněž v „upmixovaném“ režimu Spatial. Limity určuje pouze příslušnost mezi soundbary. Zvuk se bez surroundových reprosoustav za naše záda nedostane a oproti komponentovému domácímu kinu je omezený také maximální akustický tlak (zde 101 dB ve vzdálenosti jednoho metru), ale nesmíme zapomínat, že sebelepší soundbar představuje kompromis, který šetří naši peněženku i místo v obýváku. A proto je dobrou zprávou, že Dione zvládá také reprodukci hudby, což není samozřejmé ani u dražších soundbarů. Nabízí vyvážený, detailně prokreslený zvuk, kterému je vlastní muzikální projev, a zastoupí tak úspěšně i větší regálovky.

Pavel Víšek


Výrobce: Devialet
Zapůjčil: AUDIO CENTER CZECH s.r.o.
Hi-Fi studia: VOIX Audio & Cinema, AUDIOEGO, HIFI Opava, Hifi Studio Panský Dvůr, Melodie, PP HiFi Studio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host