Hifiman HE-R10 Dynamic Version

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Hifiman HE-R10 Dynamic Version

Příspěvek od pixel »

Univerzální reprodukční systém.
4. 4. 2022

Firma Hifiman byla založena Dr. Fangem v New Yorku v roce 2007 a od roku 2010 má výrobní závody v Číně. Prvními výrobky byla magnetplanární sluchátka, která výrazně posunula charakter sluchátkové reprodukce. Měniče tohoto typu mají především konstantní impedanci nezávislou na kmitočtu a vliv výstupního odporu zesilovače má na charakter reprodukce minimální vliv. Dokonce jsem měl šanci si vyzkoušet nejdražší model Hifiman magnetplanárních sluchátek Shangri-la, komplet sluchátek a impozantního elektronkového zesilovače.

Testovaný model HE-R10 patří v řadě sluchátek Hifiman na zajímavé místo. Většina modelů sluchátek používá zmíněné magnetplanární měniče a většina otevřené systémy. V řadě sluchátek jsou v tuto chvíli tři modely s uzavřenými mušlemi vyrobenými z vzácného dřeva. Nejdražší model s tímto designem je opět osazen magnetplanárními měniči. Poslední, nejnižší typ v této řadě HE-R10D používá klasické dynamické měniče.
Obrázek
Kvalitní materiály
Kůží potažená elegantní kazeta s horním panelem z broušeného hliníku, s krásným zámkem, skrývá nejen sluchátka, ale také sadu tří kabelů s textilním opletem a originální Bluetooth adaptér Bluemini (35.990 Kč včetně modulu Bluemini). U sluchátek jsou kabely zakončeny čtyřpólovými zásuvkami 3,5 mm a jsou zapojeny čtyřdrátově - symetricky. Kratší kabel (1,2 m) zakončený nesymetrickým 3,5mm jackem je určen pro mobilní přehrávače. Další dva kabely jsou třímetrové, jeden nesymetrický s ¼“ Jackem a druhý symetrický se čtyřpólovým XLR konektorem, ty jsou určeny pro domácí a studiový poslech. Sluchátka díky uzavřeným mušlím vyrobeným z vzácného dřeva působí impozantně a seriózně. Dřevo je dokonale zpracováno na NC strojích s příjemnou sametovou povrchovou úpravou. Závěsy mušlí propojené s náhlavním mostem jsou jednoduché, příjemně uvolněné s dokonalým usazením na hlavě. Náušníky a spojovací most jsou měkce polstrovány s potahem příjemnou umělou kůží s kontaktní textilní plochou styku náušníků s hlavou. Hmotnost sluchátek je 337 g. Mušle jsou osazeny klasickými dynamickými systémy. Na kvalitu reprodukce má zásadní vliv tvar a konstrukce membrány. U Hifiman HE-R10 má membrána průměr 50 mm se speciální topologií a tvarem zaručujícím vyrovnané kmitočtové spektrum od 15 Hz do 35 kHz. Vyzařování vysokých kmitočtů podporuje použitý nano povrchový materiál. Jmenovitá impedance měničů je 32 ohmů a charakteristická citlivost 103 dB/mW. Pro příjemný subjektivní pocit jsou systémy v mušlích nasměrovány mírně dopředu.

Zajímavé příslušenství
Zajímavým doplňkem je Bluetooth 5.0 adaptér, který se zasouvá do zásuvky pro připojení kabelů. Jako všechny Bluetooth systémy je osazen chipsetem s čtyřjádrovým procesorem Qualcom schopným dekódovat signály LDAC, aptX-HD, AAC a SBC. Na jedno nabití je adaptér schopen komunikovat 6 až 7 hodin. Adaptér funguje zároveň jako kvalitní D/A převodník a je možné jej připojit na USB výstup počítače jako zvukovou kartu. Logickou podmínkou je, že adaptér má zapnuté napájení. Na druhou stranu se současně nabíjí jeho baterie. Potom je schopen adaptér reprodukovat signály do vzorkovacího kmitočtu 192 kHz s rozlišením 24 bit. Kmitočtová charakteristika adaptéru je vyrovnané od 20 Hz do 20 kHz a skutečný výstupní výkon je 230 mW.
Obrázek

A příjemně hrají
Sluchátka jsem kabelem připojil na symetrický výstup streameru TEAC NT-505, komunikující se serverem Roon Nucleus, MacBook Pro 13“ Retina, NAS Synology 918+ a službou Tidal Master. Použité záznamy Wav a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, SACD/CD The Look of Love, SACD/CD Čajkovskij 1812 Telarc 2001, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit), Miles Davis, Live Vienne (Warner Recods 2021) a služba Tidal Master.

Propojení sluchátek signálovým kabelem na symetrický výstup streameru TEAC potvrzuje, že uzavřené mušle mají pozitivní vliv na hluboké pevné basy a vyvážené spektrum zaručuje příjemnou reprodukci bez pozorovatelného zkreslení nebo rezonancí. Nastavení přeslechu na Roon a streameru TEAC dokonce zajišťuje příjemnou prostorovost a pravděpodobnou lokalizaci. Při použití modulu Bluemini, USB kabelu a využití adaptéru jako D/A převodníku, sluchátek jako zvukové karty v plné kvalitě pro záznamy se vzorkováním 48 kHz nemá reprodukce chybu.

Využití adaptéru pro přenos Bluetooth je příjemné. Nepředpokládám, že by někdo tuto variantu využíval v exteriéru, sluchátka skutečně nejsou subtilní a člověk s nimi trochu připomíná tankistu a byl by nepřehlédnutelný. Nicméně přenos je dokonalý a je omezen pouze použitým kompresním algoritmem.

Univerzálnost sluchátek Hifiman HE-R10, standardní použití s kabelovým připojením, dokonce se symetrickým zapojením, bezdrátová komunikace Bluetooth a dokonce možnost digitálního připojení USB kabelem s využitím interního D/A převodníku je navíc podpořena vysokou kvalitou reprodukce.

Miroslav Láb


Výrobce: Hifiman
Zapůjčil: AV Integra CZ s.r.o.
Hi-Fi studia: VOIX Audio & Cinema, Audiofriend, Avitsmart, Studio Luxusní elektronika

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů