LUMIN T2

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 212
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

LUMIN T2

Příspěvek od pixel »

High-endový audio streamer s podporou formátů DSD512.
31. 7. 2019

V roce 2013 uvedla společnost Pixel Magic Systems pod značkou LUMIN svůj první produkt pod jednoduchým označením LUMIN Streamer a tehdy představoval jediný produkt této značky. Díky úspěchu originálního LUMINu, pak bych sled událostí poměrně rychlý a na trh se dostaly další vlaštovky z této stáje. Zprvu se zdála pozice matadorů odvětví, jako byl Linn nebo Naim, neotřesitelná, ale záhy se ukázalo, že si LUMIN na úkor těchto konkurentů urval pro sebe pořádný kus tržního talíře. Dnes už se může Linn nebo Naim dívat na prodeje LUMINu se slzou v oku. Recept LUMINu na úspěch byl hodně jednoduchý, velmi povedená ovládací aplikace, perfektní provedení a velmi dobrý poměr ceny k výkonu.

LUMIN Streamer byl po několika letech přejmenován na LUMIN A1, což bylo vynucené zejména příchodem nových modelů LUMIN T1 a následně S1. LUMIN T1 představoval odlehčený model LUMIN Streamer respektive LUMIN A1, lišícího se od svého dražšího souputníka pouze absencí šasi obrobeného z jednoho kusu hliníkové slitiny. Vše ostatní bylo velmi pravděpodobně identické jako u dražšího modelu (včetně lineárního zdroje). Starší vlajková loď S1 byla v minulém roce postavena o příčku níže, protože musela ustoupit zbrusu novému modelu X1, který představuje prozatím nejambicióznější produkt firmy. Na vlajkový streamer LUMIN X1 se podíváme v některé z příštích recenzí.

Kompletní portfolio značky LUMIN pokrývá dnes značně širší záběr produkt, než tomu bylo v roce 2013. Krom samotných streamerů osazených D/A převodníkem jako jsou modely X1, S1, T1 nebo dnes recenzovaný T2 v něm nalezneme také modely bez integrovaného převodníku, které fungují výhradně jako tzv. digitální transporty a je tedy nutné připojit D/A převodníky externí. Horkou novinkou je rovněž koncový zesilovač ve třídě AB, který byl představen společně s modelem X1 a tvoří s ním velmi zajímavý tandem.
Obrázek

LUMIN T2 je postaven jako derivát vlajkového modelu X1. Stejně výkonný procesor (Altera Cyclone IV) je zodpovědný, za veškeré procesování audio signálu, který následně putuje do dvojice čipů ES9028PRO. Vlajková loď má místo nich čipy ES9038Pro a také výstupní transformátory Lundahl. LUMIN T2 trošku překvapivě stejně jako levnější modely D1 a D2 výstupní transformátory nemá, což pro mě bylo velkým překvapením, protože starší model T1 je naopak měl. Po 30 dolarech za kus je to ale poměrně drahá součástka, takže se dá předpokládat, že výrobce ušetřil zde, aby mohl přidat jinde, alespoň doufám.

Další novinkou je přítomnost spínaného zdroje. Externí lineární zdroj je tak doménou pouze modelu X1. Je nutné připomenout, že starší model T1 tento externí zdroj měl. Po zkušenostech s LUMINem U1 Mini jsem nicméně neměl tak velké obavy, protože na míru dělané spínané zdroje pro LUMIN jsou vcelku slušné kvality a na reprodukci se negativně nepodepisují. Zájemci ovšem mají možnost koupit externí lineární zdroj Sbooster s konverzním kitem právě pro T2. Úpravu lze vykonat velmi jednoduše a je plně vratná, což je velmi důležité pro uplatnění záruky.
Obrázek

Sbooster představuje příplatek vcelku rozumných 300 EUR a vřele doporučuji raději vyzkoušet právě tento velmi kvalitní zdroj oproti „no name“ zdrojům bez garancí do čínských značek. Obligátní otázka je, jestli je přínos kvalitního lineárního zdroje slyšitelný. V případě LUMINu U1 Mini jednoznačně je, ale ne ve všech sestavách. Připojení Sboosteru na LUMIN provází pocit, mírně plastičtějšího a usazenějšího zvuku, což je zřejmě způsobeno nižším šumem samotného napájecího zdroje. Předpokládám tedy, že se i v případě LUMINu T2 tento upgrade projeví podobně.

LUMIN T2 – bližší pohled
LUMIN T2 je z hlediska podpory různých formátů extrémně dobře vybavený přístroj a umí přehrávat vše od souborů MP3 až po hi-res PCM 384 kHz/32 bit, či DSD512. Bohužel pro nás je většina světové diskografie omezena na formát „Red Book“, tedy CD (16/44) a kvalitní hi-res nahrávky jsou spíše výjimkou (snad až na klasickou hudbu). Pro většinu lidí tak bude zřejmě nejdůležitější, jak LUMIN přehrává soubory v kvalitě CD (44,1 kHz/16 bit) nebo ze streamovacích služeb jako je TIDAL.

Nesmíme také zapomenout, že LUMIN zvládá dekódovat také MQA alba ze služby TIDAL. Přínos MQA je občas diskutabilní, ale v případě LUMINu jsem měl vždy tendenci upřednostnit MQA verzi daného alba, byť album uložené na NAS hrálo ještě o něco lépe. LUMIN T2 rovněž podporuje veškeré hlavní služby, které si běžný uživatel může představit, což z mého pohledu zahrnuje Spotify, Quobuz, TIDAL, Apple AirPlay a internetová rádia. Pokud chceme využít potenciál LUMINu naplno, tak se budeme nejspíše cílit na TIDAL MASTER a domácí NAS. Služba Quobuz není v současné době stále oficiálně dostupná, byť se z hlediska kvality jedná zřejmě o tu nejlepší možnost, jak se dostat ke kvalitním záznamům hudby.

Mírným negativem je, že zařízení disponuje pouze rozhraním Ethernet pro připojení do domácí sítě a USB pro externí disky s hudebními soubory. Jiné digitální vstupy výrobce neimplementoval, což je z mého pohledu poněkud škoda a uvítal bych například alespoň jeden S/PDIF pro přehrávač filmů nebo TV/projektor. Takto si musí zájemce dokoupit další zařízení. Streamery jsou většinou specializovaná zařízení, která další vstupy nemají (až na několik výjimek Ayon nebo Auralic). Na druhou stranu je možné LUMIN T2 využít jako kvalitní digitální transport s výstupem BCN S/PDIF nebo USB pro externí převodník, pokud se v budoucnu rozhodnete upgradovat.
Obrázek

Celkové provedení LUMIN T2 je velmi podobné jako u starších modelů LUMINu A1, S1 nebo X1, ale na rozdíl od nich není šasi obrobené z jednoho kusu hliníku, ale je smontováno z jednotlivých plátů z hliníkové slitiny. To je ve výsledku stejně dobré řešení, ale podstatně levnější. Na předním panelu najdeme obligátní jednobarevný OLED displej se základními informacemi o přehrávání. Z větší dálky je tento displej ovšem nečitelný a spoléhat se budete v praxi pravděpodobně na ovládací aplikaci LUMIN na telefonu nebo tabletu. Displej má tři režimy, a to zapnuto, ztlumeno a vypnuto. Dobrou zprávou pro potenciální uživatele je, že po mnoha letech přešlapování je aplikace dostupná a svižně fungující také na operačních systémech Android.

Nicméně ale stále platí, že nejlépe aplikace šlape na tabletech s iOS, takže investice do podobného dodatku je pro LUMIN skoro nutností. Pro začátek se můžete spokojit i s telefonem, ale uživatelský komfort je výrazně horší než u tabletu, díky podstatně menší zobrazovací ploše.

Pro plné využití možností LUMINu potřebujete síťový disk s nainstalovaným serverem (MinimServer), díky kterému je možné přehrávat také DSD. Podobný síťový disk se dnes dá pořídit okolo pěti tisíc korun s daní. Pokud byste rádi provozovali LUMIN T2 s Roon, tak vás podobný síťový disk vyjde o něco dráže, díky náročnosti Roon serveru. Z uživatelského hlediska nevidím žádný důvod k užití Roon, který je naopak pro některé značky streamerů doslova spásou, kvůli uživatelsky „kulhajícím“ aplikacím.
Obrázek

LUMIN T2 – jak hraje?
Teď ale k tomu nejdůležitějšímu, jak LUMIN T2 hraje. Přes počáteční zklamání nad absencí lineárního zdroje a výstupních transformátorů Lundahl je zvuk překvapivě dobrý. Mohu s klidným srdcem říci, že LUMIN T2 je minimálně na úrovni mnohem dražšího modelu A1. Oproti minulé generaci, postavené na starších čipech Altera a D/A převodnících Wolfson, je posun opravdu velký. Zvuk LUMIN T2 je jiný než minulé generaci, ale nebojte se, stále to není žádná analytická lupa, ale příjemně hrající přehrávač.

Největší rozdíl je v podání frekvenčních extrémů. Model T2 si v podání nejnižších oktávách v ničem nezadá například s Ayonem CD-35. Je až překvapivé, jak ještě rozumně cenově postavený streamer dokáže hrábnou hluboko. Není úroveň kombinace LUMINu U1 Mini a převodníku Mytek Manhattan II, který je v tomto opravdu exemplární, ale řekněme, že ve srovnání s relativně podobně drahými přehrávači japonských značek je to minimálně třídu lepší.

LUMIN T2 hraje podstatně otevřeněji než starší generace přehrávačů, ačkoli stále nelze říci, že se výrobce vydal směrem přísné neutrality. Z mého pohledu krok správným směrem, avšak je to mírný odklon od všem promíjející reprodukce, která místy připomínala slušný gramofon. Přehrávače LUMIN A1/T1 a LUMIN S1 takové jednoznačně byly.

T2 je z mého pohledu jednoznačně posun v čistotě zvuku (klidnější pozadí a větší odstup S/N) a s tím spojenou lepší rekonstrukcí hudební scény. Opět se nejedná o něco, s čím by mohl soupeřit LUMIN T2 s převodníky Mytek Manhattan II nebo Meitner MA-1 v2, ale při dané ceně nelze mít v podstatě žádné výhrady.

Pokud by někomu vadila větší otevřenost reprodukce oproti starším modelům, tak částečně může pomoci up-sampling PCM do DSD, které zahladí některé hrany na úkor preciznosti. Konstruktéři se snažili posunout od jednoznačně „udělaného“ zvuku, který měl u starších zařízení evokovat vinyl ke zvuku, který už tolik neimituje, ale jde si svou cestou.
Obrázek
LUMIN T2 má opravdu rád hi-res, ale velmi dobrou práci udělá také u přehrávání ripů CD nebo souborů z TIDALu. Je vcelku jedno, jakou hudbu si na LUMIN T2 pustíte, protože zařízení je nezvykle univerzální. Tato univerzalita není ve světě současných digitálních zdrojů až tak obvyklá. Některé převodníky dokáží exemplárně přehrát klasickou hudbu, avšak fatálně selhávají u běžného rocku nebo popu. To se vám s LUMINem nestane, protože zde dostáváte vyvážený mix respektive kompromis, který vás nebude nutit k neustálým analýzám.

Když jsem poprvé instaloval LUMIN T2 ve své sestavě a nechal jej několik dnů v kuse „zahořet“, tak jsem postupně začínal váhat, jestli má vůbec smysl připlácet na „kombo“ jako Ayon CD-35 Signature v kombinaci s digitálním transportem LUMIN U1 Mini. V konečném důsledku samozřejmě má, avšak zde si je nutné uvědomit, že tato kombinace stojí více než dvojnásobek testovaného LUMINu T2. Ayon s LUMINem nabízí plnější, živější a také rozlišenější zvuk, který si v ničem nezadá se špičkovým gramofonem. Při přepnutí na LUMIN T2 jsou rozdíly v drobnostech jako je lepší prostor, dynamika a plastičnost jednotlivých zdrojů zvuku. Celkově jsou ale rozdíly postřehnutelné jen pro skutečně zkušené posluchače. V případě, že nemáte možnost okamžitého srovnání, pak smutní rozhodně nebudete.

LUMIN T2 dokáže vydolovat život i ze streamovacích služeb a většinu MQA alb budete preferovat před jejich standardními variantami. Toto není samozřejmostí, protože u mnoha značek je implementace MQA v podstatě bez slyšitelných benefitů. T2 mě o kvalitní implementací MQA nemusel přesvědčovat dlouho, jakkoli tento formát nemiluji, protože v zásadě se jedná jen o ochranu hi-res nahrávek pro streamovací služby a pro autora a poskytovatele licence pro MQA zdroj příjmů.

Přehrávání DSD souborů je stejně jako u PCM hi-res exemplární v dané cenové relaci. Subjektivní pocit je, že nebudete po nocích lovit kdejakou nahrávku v DSD, ale přínos tohoto jednobitového formátu je slyšitelný i na multibitových D/A čipech ES9028Pro (DSD over PCM). S klidem pro vás ale může být hlavním zdroje přehrávání hudby TIDAL. Spotify nebo Apple Music bych bral jako variantu čistě nouzovou.
Obrázek

Závěr
LUMIN T2 je v dané cenové relaci skvělý streamer a přes počáteční nedůvěru způsobenou změnou v interním designu mě velmi překvapil. Za těch několik týdnů mě model T2 ničím nepozlobil ani nezklamal. Troufám si tvrdit, že jedná v dané cenové relaci o jeden z nejpovedenějších produktů. To je dáno nejen kvalitou zvuku ale především uživatelským komfortem daným především téměř perfektní uživatelskou aplikací. Velkou přidanou hodnotou je také nezáludnost celého nastavení LUMINu. Uvedení LUMINu T2 do provozu je i pro nezkušeného uživatele téměř dětsky snadnou záležitostí.

Mezi slabší stránky LUMINu patří především absence dalších digitálních vstupů pro externí zařízení, a tak se je potřeba dívat na LUMIN jako na specializovaný jednoúčelový stroj, podobně jako je tomu u CD přehrávače. LUMIN ale na rozdíl přehraje po síti téměř každý současný i budoucí formát. I přes fakt, že LUMINt T2 má integrovaný spínaný napájecí zdroj, tak jeho reprodukce nijak netrpí. Kdo chce, může experimentovat s lineárními zdroji jako je Sbooster, které jsou dodávány přímo s konverzním kitem pro LUMIN.

Při ceně lehce nad 100 tisíc LUMIN T2 mnoho konkurentů mít nebude, ale digitální zdroje prochází velmi rychlou evolucí a s každou generací je na trhu více produktů, které stojí za povšimnutí. V případě LUMINu T2 může být dilema jenom jedno. Je libo stříbrný nebo černý?

Petr Štefek

Výrobce: LUMIN
Distributor: Hifi Studio Panský Dvůr
Hi-Fi studia: AUDIOEGO, Hifi Morava, HIFI Opava, Hifi Studio Panský Dvůr, PP HiFi Studio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host