Monitor Audio Bronze G6

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 212
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Monitor Audio Bronze G6

Příspěvek od pixel »

Nová řada stereofonních reproduktorových soustav.
3. 8. 2020

Firma Monitor Audio patří mezi klasické anglické výrobce reproduktorových soustav, jako jsou KEF, B&W, Wharfedale, Mission, Tannoy a Mordaunt Short a je aktivní od roku 1972. Stejně jako většina anglických producentů používá reproduktory z vlastního vývoje a výroby. Výrobní program Monitor Audio má řadu sérií odstupňovaných podobně jako vítězové ve sportu, bronzové, stříbrné, zlaté a dokonce platinové, mimo tuto stupnici je série Monitor a soustavy Studio. Nejnižší bronzová řada byla uvedena na trh před dvaceti lety první generací, Bronze BR sérií. V roce 2015 byla uvedena ucelená série Bronze druhé generace pro AV systémy domácího kina včetně centru, subwooferu a surroundů, a tak je tomu dodnes.

Ucelená řada pro všechny AV aplikace
Každá modelová řada/série je postavena na jiné sadě reproduktorů s konstrukcí a technologiemi přiměřenými požadovaným vlastnostem. Přesto i základní série Bronze používá poslední dostupné technologie a tak je tomu i u čerstvé novinky, její šesté generace. Jako základní stereofonní reproduktorové soustavy jsou v sérii Bronze 6G dva regálové modely Bronze 50 a Bronze 100 a dva podlahové modely Bronze 200 a Bronze 500, které je možné doplnit pro domácí kino o centr Bronze C150, surroundy Bronze FX, subwoofer Bronze W10 a Bronze AMS Dolby Atmos nadstavby. My jsme měli k dispozici obě stereofonní regálové a podlahové sestavy.
Obrázek

Unifikované osazení technologicky aktuálními měniči
Všechny čtyři testované modely jsou postaveny na dvou typech hlubokotónových reproduktorů a jednom vysokotónovém systému. Středo-hlubokotónové reproduktory o průměru kovové membrány 5 ½“ a 8“ C-CAM (Ceramic Coated Aluminium Magnesium), keramikou potažená membrána z hliníku a hořčíkové slitiny) mají kmitací cívky většího průměru a konstrukci DCM (Damped Concentric Mode) zaručující pevné spojení měniče s membránou a tím i rychlou impulzovou odezvu. Vysokotónový reproduktor je měnič opět s C-CAM vrchlíkovou membránou se zlaceným povrchem (Gold Dome) o průměru 25 mm. Není to ale klasický kalotový reproduktor, membrána měniče je „utopena“ v docela dlouhém zvukovodu UD Waveguide a navíc je doplněna reflexním kompenzátorem ve tvaru jednoduchého kříže. Tato konstrukční opatření zaručují vyrovnané směrové charakteristiky v celém využitém akustickém pásmu (nad dělícím kmitočtem 2,2 kHz) a vyšší charakteristickou citlivost. Nic z toho ale běžně neuvidíte, jako občasný chovatel malého vnuka dovedu ocenit elegantní pevný kryt celého vysokotónového systému neodnímatelnou kovovou mřížkou s šestiúhelníkovými otvory. Mřížka je na rozdíl od předchozí Bronze G5 elegantně vsazena do čelní stěny ozvučnice a zaručuje stále vyrovnané směrové charakteristiky.

Dokonale navržené ozvučnice
Ozvučnice Bronze 6G jsou dodávány ve čtyřech povrchových úpravách, bílé, šedé, černé a imitací ořechové dýhy. Čelní stěna skříně s reproduktory je vyrobena z 21mm silné MDF desky. Boční a zadní stěna jsou z MDF desek 15 mm silných. Podlahové soustavy mají skříně zpevněné dvěma horizontálními příčkami. Basreflexové vyústky jsou zakončeny na zadní stěně (u podlahových soustav jsou vždy dva). Vyústky mají konstrukci HiVe II (High Velocity), kromě zaoblených vstupů a výstupů mají podélné žebrování, a tak vylučují případné turbulence („funění“) při vyšších poslechových hlasitostech. Důslednost konstrukce potvrzuje i upevnění středo-hlubokotónových reproduktorů v ozvučnici. Vedle standardního upevnění za přírubu, je v ose magnetického obvodu upevněna tyč propojená se zadní stěnou ozvučnice. Tak je zaručeno naprosto tuhé spojení, zpevnění ozvučnice a tím vyloučena reakce reproduktoru i při vyšších poslechových hlasitostech (tuto konstrukční vymoženost využívají u Monitor Audio již řadu generací soustav).

Podlahové soustavy mají základnu rozšířenu o kovová ramena, ve kterých jsou upevněny hroty-spiky. Vnitřní kabeláž mezi reproduktory, pasívní výhybkou a dvěma páry zlacených terminálů, umožňujících připojení biwiring je stříbřenými vodiči z bezkyslíkaté mědi.

Poslech
Test probíhal v poslechové místnosti studia RODEL Audio. Místnost s podlahovou plochou zhruba 7 x 5 metrů a výškou 3 metry má sádrokartonový strop a rovnoměrně rozmístěné panely s širokopásmovou akustickou pohltivostí. Jako zdroj signálu byly použity přístroje Cambridge, streamer CXN a integrovaný zesilovač CXA81. Použil jsem standardní sestavu záznamů: FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, SACD/CD The Look of Love, SACD/CD Čajkovskij 1812 Telarc 2001, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další.

Všechny testované reproduktorové soustavy mají inzerovanou jmenovitou impedanci 8 ohmů, s minimem na 4 ohmech. Nejmenší regálové soustavy Bronze 50 (9.990 Kč/pár, rozměry 166 x 281 x 265 mm) jsou osazeny jedním vysokotónovým a jedním středo-hlubokotónovým reproduktorem 5 ½“ s dělícím kmitočtem 2,5 kHz. Reprodukce je dokonale spojitá se skvělým spojitým přednesem vokálů a přiměřenými hlubokými kmitočty (62 Hz - 25 kHz) nezkresleně i při relativně hlasitém poslechu. Větší Bronze 100 (12.990 Kč/pár, rozměry 231 x 376 x 325 mm) jsou postaveny na vysokotónovém systému a jednom 8“ středo-hlubokotónovém reproduktoru s dělícím kmitočtem 2,2 kHz). Reprodukce je nezkreslená, vyvážená s dostatečným objemem basů i při vyšší poslechové hlasitosti. Menší podlahový model Bronze 200 (19.990 Kč/pár, rozměry 166 x 886 x 265 mm) má shodný půdorys s regálovými soustavami Bronze 50, je osazen jedním vysokotónovým reproduktorem a dvěma středo-basovými systémy 5 ½“, je dva a půl pásmová s dělícími kmitočty 700 Hz a 2,4 kHz. Charakter přenosu vokálů je stejně detailní a vyvážený jako u padesátkových regálovek, ale objem basů je příjemně větší na nízkých kmitočtech. Poslední dvojice soustav Bronze 500 (29.990 Kč/pár, rozměry 231 x 951 x 325 mm) je osazena dvěma 8“ reproduktory a jedním vysokotónovým systémem je opět dvou a půl pásmová s dělícími kmitočty 550 Hz a 2,7 kHz. Objem basů je logicky největší, a přitom jejich charakter zůstává zachován i při vysoké poslechové hlasitosti (116 dBA /pár).

Charakter reprodukce nad dělícím kmitočtem je u všech soustav podobný - „hraje“ stále stejný vysokotónový reproduktor. Rozdíl je především v dosažitelné maximální poslechové hlasitosti a v objemu nejnižších kmitočtů. V detailech je pozorovatelný přechod mezi středy a výškami (různé, optimalizované horní dělící kmitočty). Protože neposlouchám při extrémních hlasitostech, dal bych v této oblasti přednost menším středo-hlubokotónovým modelům, pásmo vokálů je kompaktnější a nenápadnější i když s omezenou extrémní hlasitostí. V každém případě je řada Bronze 6G zdařilá, s výbornou reprodukcí a ucelená řada vyhoví většině zájemců, je z čeho vybírat.

Miroslav Láb


Výrobce: Monitor Audio
Distributor: AUDIO CENTER CZECH s.r.o.
Zapůjčil: RODEL - AUDIO
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, RODEL - AUDIO, HifiSound Studio, HiFiStyl, House Of Music, LEPŠÍ ZVUK

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host