Onkyo TX-8390

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 198
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Onkyo TX-8390

Příspěvek od pixel »

Stereofonní přijímač.
2. 3. 2020

Japonská firma Onkyo je na světovém trhu pevně usazena především díky řadě zajímavých spolehlivých AV zesilovačů a přijímačů. Ne všichni uživatelé AV systémů vyžadují vícekanálovou reprodukci domácího kina a pokud preferují kvalitní stereofonní reprodukci, mají zpravidla problémy spojení svého zařízení s videotechnikou. Onkyo logicky nabízí ve svém výrobním programu řadu stereofonních komponentů, které jsou díky firemním AV zvyklostem nediskriminujícím způsobem svázány s televizní technikou. To znamená, že u stereofonního zařízení můžete vedle klasických analogových a digitálních audio vstupů navíc využívat a přepínat řadu video HDMI zdrojů, a to dokonce v plném rozlišení do 4k.

Domácí kino jen stereofonní
Čerstvou novinkou ve výrobním programu Onkyo je stereofonní přijímač TX-8390. Náš vzorek byl určen pro testy a v příslušenství ještě nebyl podrobný návod k obsluze, k dispozici byl pouze jednoduchý zapojovací plakát. V době Internetu není absence detailního návodu závažnějším problémem a pro první moment jsem tištěný manuál ignoroval. Navíc o to důsledněji, když po zapnutí přijímače na fluorescenčním displeji naskočila informace ať sleduji TV obrazovku. Kromě standardních audio a LAN kabelů jsem proto připojil HDMI kabelem televizní přijímač Samsung a zahájil průzkum bojem. Ve spojení se Smart televizorem je přijímač přímo ovladatelný televizním dálkovým ovladačem, který má u Samsungu minimum tlačítek, rychle se zadaptujete a Onkyo ovladač můžete uložit do šuplíku (univerzální IR ovladač z příslušenství má celkem 62 tlačítek, k přímé volbě snad všech funkcí). Po tomto originálním zahajovacím kroku ve mně vzrostla zvědavost, co vlastně komerční zařízení umí.
Obrázek

Dokonalý digitální hardware
Přijímač je ve standardní komponentní skříni (435 x 174 x 383 mm, váha 11,8 kg) a je schopen dodat trvalý výstupní výkon 2x 180 Wattů do impedance 6 ohmů, podle zvyklostí s AV přijímači můžete v menu nastavit zatěžovací impedanci 4 nebo 6 ohmů. Výstupní výkon dodávají výkonové zesilovače pracující ve třídě AB, osazené na konci vždy jedním párem rychlých komplementárních tranzistorů Toshiba, umístěných na vnitřním rozměrném chladiči. Nezbytnou energii zaručuje klasický „analogový“ napájecí zdroj se stíněným plášťovým transformátorem. Protože má přijímač aktuální možnosti pracovat nejen s analogovými, ale především u videa digitálními a Ethernetovými zdroji signálu, je zbývající signálová elektronika převážně digitální. D/A převodníky využívají obvody BurrBrown (vzorkovací kmitočet až 384 kHz/32 bit), AKM (vzorkovací kmitočet až 716 kHz/32 bit) a digitální signál je zpracováván čtyřjádrovým digitálním signálovým procesorem DSP Cyrrus Logic. Zkrátka nic není ponecháno náhodě, a přitom výsledné přenosové vlastnosti zůstávají stále nekompromisní. Činitel harmonického zkreslení je maximálně 0,08 % a kmitočtová charakteristika od 10 Hz do 100 kHz v tolerančním pásmu +1 dB, -3 dB. Výstupy pro reproduktorové soustavy jsou dva a jsou přepínatelné na čelním panelu, nebo z externích ovladačů.

Když jsem na iPadu nainstaloval aplikaci Onkyo Remote Control, stále jsem nepotřeboval návod k obsluze. Otevřel jsem si stránku označenou vstupy, ve které se nabízí přijímač DAB a FM (RDS), připojení Bluetooth a NET, ale především čtyři analogové vstupy, gramofonový vstup pro MM přenosku a šest HDMI vstupů.
Obrázek

Neomezeně internetových služeb
V druhém okně označeném NET jsou volitelné služby TuneIn, Deezer, Spotify, Tidal, Amazon Music, služby vestavěného Chromecastu, spárovaná zařízení Bluetooth v dosahu přijímače, konektivita AirPlay2, přední a zadní USB zásuvka a připojení síťových zdrojů. V posledním okně jsou sumarizovány služby Chromcastu.

Pod ikonami vstupů nebo služeb je okno nastavovacího přístupu a ovládání jednotlivých služeb, včetně Setup menu a nastavení detailů reprodukce. K přijímači je možné připojit druhý reprodukční systém Zone 2, který má pouze linkový výstup a je ovladatelný nezávisle od hlavního výstupu. Ve spojení s hlasovým asistentem se uplatní hlasové ovládání aplikací Amazon Alexa. Chcete-li zpřístupnit využití přijímače méně technicky fundovaným uživatelům, můžete na všechny tyto vymoženosti zapomenout a nastavit základní čtyři provozní režimy, ty uložit do paměti a volit mezi nimi čtyřpolohovým knoflíkem na čelním panelu s označením My Input.

Po zapojení v Setup menu automaticky naběhl nastavovací program a postupných krocích, se připojil k internetové kabelové i bezdrátové síti, poručil si stažení aplikace Google Home, nechal si potvrdit reproduktorové soustavy, jejich klasické nebo biwire připojení a případné zapojení subwooferu. V dalším kroku přijímač nařídil připojení měřícího mikrofonu z příslušenství, jeho umístění do poslechového místa a spustil nastavovací algoritmus AccuEQ Room Calibration. Subjektivně jsou zkontrolovány obě reproduktorové soustavy a pokud je poslechový prostor dostatečně tichý, po připojení testovacího mikrofonu z příslušenství proběhne v deseti krocích automatické nastavení signálové cesty obou reproduktorových soustav. Kromě srovnání stejné poslechové hlasitosti jsou nastaveny kmitočtové korekce tak, aby vykompenzovaly případné akustické nedostatky v poslechovém místě. V ovládací aplikaci, na čelním panelu (Pure Audio) nebo na TV obrazovce je možné automaticky nastavenou korekci vypnout, stejně jako klasické korekce basů a výšek. Prakticky si budete muset pohrát s konfigurací HDMI výstupu pro TV přijímač, není nic otravnějšího, než zapojením Hi-Fi si vypnout zvuk TV přijímače nebo vypnutím TV přijímače si vypnout současně Hi-Fi poslech. Je to řešitelné!

Stanice FM s RDS i DAB (včetně DAB+) vysílání je možné uložit do 40 pamětí. Příjemné, je že nejsou diskriminovány a jsou společně v jednom okně, volby paměťových míst jsou označeny pořadovými čísly nebo označením naprogramovaných stanic.

Gramofon hraje bezproblémově, přijímač ho nijak neomezuje. Z NAS i USB vstupů přijímač přehraje všechny digitální audio formáty PCM do 192 kHz/32 bit a DSD do 11,2 MHz. Přijímač má řadu aktuálních audio funkcí, je schopen přehrávat záznamy MQA, pro vylepšení reprodukce komprimovaných záznamů je k dispozici vypínatelná funkce Music Optimizer. Bezdrátově je schopen přehrávat záznamy na zařízeních od firmy Sonos a funkcí FlareConnect lze bezdrátově připojit další reprodukční zařízení, která tuto funkci podporují. Obdobné možnosti nabízí aplikace DTS-Play-Fi.
Obrázek

Reprodukce odpovídá schopnostem
Přijímač Onkyo TX-8390 jsem propojil s reproduktorovými soustavami KEF R7, umístěnými v poslechovém prostoru 70 m3. Ovládání bylo jak aplikací Onkyo Controller nainstalované na iPadu Pro, tak ovladačem televizního přijímače Samsung. Na vstup phono jsem zapojil gramofon ELAC Miracord 60 s přenoskou Goldring E3. Jako testovací signály jsem použil svou standardní testovací sadu záznamů: Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs), Dave Brubeck, Concord On A Summer Night (1982), Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered, Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, Šostakovič 15. symfonie, Patricia Barber, Modern Cool, DSD, John Coltrane, Blue Train (1957) 192 kHz/24 bit, Bill Evans, Trio How My Heart Sings!, Arild Andersen, Mira, Steve Tibbets, The Fall Of Us All, Mike Oldfield, Tubular Bells, Dire Straits, Brothers in Arm). Gramofonové desky: Miles Davis, Kind of blue Columbia CS8163 (1995), Bartók 44 duets for two Violins Columbia/Supraphon OS-968-S, G. P. Telemann koncerty pro trubku, hoboj, flétnu a violoncello, Erato STU 70252 (1966), Rolling Stones, Blues and Lonesome, LC00309 (2016), Bill Evans, Toots Thielemans, Warners Brothers (1979), Illinois Jacquet, Birthday Party, Groove Note GRV 1003.

Reprodukce je bezchybná a s optimalizačním AccuEQ Room Calibration zajímavá a atraktivní, přesto jsem dal přednost vyřazení Pure Audio (může to být moje chyba způsobená dlouhodobou adaptací na můj standardní poslech). Zajímavá je funkce Music Optimizer, která komprimované záznamy znatelně zpříjemní. Příjem DAB stanic je vylepšen funkcí DRC (Dynamic Range Control).

Reprodukce Hi-Res záznamů z NAS nebo USB disku je vynikající. Detailní informace o záznamu jsou zobrazovány na tabletu nebo TV přijímači, na displeji přijímače je pouze informace o formátu PCM nebo DSD. Basů je dostatek a jsou pevné přesně ohraničené, horní část pásma je detailní čistá a nenakřáplá. Výkon zesilovače postačí i s průměrně citlivými reproduktorovými soustavami pro hodně dynamickou reprodukci. Poslech gramofonových desek nemá chybu a je limitován pouze použitou přenoskou.

Stereofonní přijímač Onkyo TX-8390 je moderní přístroj, který má takové možnosti, že je pravděpodobně všechny nevyužijete, ale proto vám asi nic nebude scházet. Příjemná je možnost volby dálkového ovládání z chytrého mobilu nebo dálkovým ovladačem TV přijímače. Oba jsou častěji po ruce než ostatní dálková ovládání. A to všechno je za příznivou pořizovací cenu.

Miroslav Láb


Výrobce: Onkyo
Distributor: CPT Praha s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, RODEL - AUDIO, Art Audio Video, Audiofriend, AuVa elektro, AVEMAX, Elektro Fresh, ElektroNet, Fonodis studio, Hifi Hejhal, HiFi Studio, HIFIpartner, HifiSound Studio, House Of Music, LEPŠÍ ZVUK, Melodie, PP HiFi Studio, Studio Luxusní elektronika, XAVIAN

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host