ORB DF-01iA+

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 273
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

ORB DF-01iA+

Příspěvek od pixel »

Pec na rovnání vinylových gramofonových desek, aneb jen z rovné desky dostanete Hi-Fi.
25. 4. 2023

S renezancí gramofonových desek se vracíme také do historie a řadu zajímavých záznamů nacházíme ve starších sbírkách nebo antikvariátech. A tady se můžeme setkat s některými problémy. Jasně, zvykli jsme si na to, že z desky musíme kartáčkem setřít viditelný prach a potlačit statický náboj. Máme nejrůznější přípravky na čištění hrotu od kartáčků, přes ultrazvukové aparáty až po různé „slizy“, které nános na hrotu více či méně elegantně, nebo rizikově odstraní. To, že kromě čistícího kartáčku někdy musíme na očistu drážkového pole použít pračku desek nebo dokonce nějakou drastičtější metodu používající disperzní lak už jsme si také zvykli a většinu archivních desek jsme schopni dostat do výborné kondice. Nejhorší jsou desky z půdy nebo prostředí kde se vlivem špatného uložení nebo vyšší teploty zkroutily nebo ohnuly. Ty se na kvalitní gramofon bezpečně položit nedají.
Obrázek
Na teplotě sakra záleží
Řešení ale je! Na srovnání takto deformovaných nosičů je možné použít pec na rovnání vinylových gramofonových desek ORB. ORB je japonská firma vyvíjející a vyrábějící řadu signálových a síťových kabelů, sluchátkové zesilovače a také dvě pece na rovnání gramofonových desek z nichž tu dokonalejší DF-01iA+ jsme měli k dispozici. Je to krásný přístroj a bohužel jej díky své dobře udržované sbírce desek nemám důvod si ho opatřit, líbí se mi. Pec s hmotností 11,5 kg a rozměry 471 x 93 x 493 mm má otevíratelné příklopné víko, obě rovnoměrně vyhřívané plotny styčné plochy s deskou jsou skleněné. Víko je v otevřené poloze fixováno teleskopickou vzpěrou. Plášť pece je z ocelového plechu s povrchovou úpravou strukturovaným lakem. Aktivní, absolutně rovné plochy mají rovnoměrný ohřev se stabilizovanou teplotou 57 °C. Příkon pece při ohřevu je 200 W. Jedinými ovládacími prvky jsou síťový vypínač a tlačítko sekvenčního nastavování provozního režimu. Zvolit je možné ohřev 30, 60, 90 a 120 minut indikovaný čtyřmi LEDkami, přičemž nejkratší doba ohřevu je doporučena pro singly-SP o průměru 7“. Další tři LEDky indikují spuštění ohřívacího režimu a následné ochlazování, které trvá stejně dlouho jako ohřev. Důležité je nejen desku rovnoměrně pomalu prohřát, ale také zpětně pomalu rovnoměrně ochladit. Dokonalé usazení desky mezi ohřívacími plochami zaručuje několik vložek, a centrovací vložka pro singly s velkým středovým otvorem. Mezi vložky na centrovacím čepu usadíte rovnanou desku, vyhřívané plotny zamknete zámky, nastavíte rovnací režim, aktivujete ho a už jen musíte počkat na ukončení cyklu. V návodu je upozorněno, že ne všechny desky je možné úspěšně srovnat a jsou zmíněna vydavatelství, která používala “nerovnatelné“ hmoty (Shefield Lab, BMG-UFA, Nixa Records Super Analogue Disc, Nippon Gramophon Stele33), u těch nepočítejte s možností úspěšného srovnání. Standardní vinyly spolehlivě srovnáte.
Obrázek
Praktický test
Pochopitelně když chci testovat pec na rovnání desek, musím mít nějaké „křivé“ desky. Pohybuji se převážně mezi hifisty a ti považují většinou eLPíčka za to nejcennější a zodpovědně je skladují. Když jsem mezi známými vypsal sbírku na zvlněné desky nastal optimistický ruch a výsledkem byly čtyři exempláře. Nepoužitelné desky totiž většinou skončily pro jistotu v kontejneru s plasty. Ty čtyři exempláře byly dost zajímavé a jejich majitelé většinou doufali na zázrak nějakého jejich znovuzrození. Nejprve jsem zkusil na vintage gramofonu s levnější přenoskou jestli jsou desky opravdu tak nepoužitelné. Po ujištění se, že jsou desky pouze zvlněné a neprošly takovým teplotním šokem, že by se jejich drážky dokonce „mírně srovnaly nebo ztratily něco ze svého zvlnění“, jsem začal studovat výhody eLPíčkové pece.

První deska měla ohnutý kraj a nebylo možné ji bezpečně (pro hrot a chvějku přenosky) vůbec přehrát. Deformace byla znatelná a tak jsem zvolil nejdelší 120 minutový ohřívací režim. Desku jsem usadil mezi dvě vložky, které zaručují naprosto rovnou středovku s vyrovnaným obvodovým lemem desky, zamknul jsem pec a čekal. Po vyjmutí desky jsem počkal dva dny pro kontrolu, že srovnání je trvalé. A ani po týdnu neměla deska snahu se vracet do deformované podoby. Deska je normálně bezproblémově přehrávatelná bez zvukové degradace. Druhý zásadní pokus byl s antikvariátní deskou, která měla „lavórovou“ deformaci, zkrátka na jedné straně byla použitelná při použití clampu, nebo středového závaží. Na druhé straně ležela na středovce a obvod byl zvednut a při nasazení přenosky se deska nebezpečně houpala a přenosku vážně ohrožovala. Po 120 minutovém rovnacím režimu a delší odstávce je deska naprosto rovná a opět bezproblémově přehrávatelná. Stav po srovnání je trvalý. Třetí a čtvrtý exemplář už nějakými amatérskými pokusy prošly, podařilo se je dokonale srovnat v horizontální rovině, ale obvodové drážky byly dokonce excentrické a tím byly desky vhodné pouze jako dekorace.

Pokud máte sbírku LP desek pořízenou ze skladů antikvariátů, nebo známých, které před časem přestala bavit a odložili je pro gramofonové desky do nestandardní kondice (například na půdu), není narovnání sbírkových záznamů pecí ORB zase takovým luxusem. Pec je cenově srovnatelná (46.600 Kč) s kvalitní „pračkou LP“.

Miroslav Láb


Výrobce: ORB
Zapůjčil: Altei s.r.o.
Hi-Fi studia: ALTEI

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host