SVS SB-3000

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 212
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

SVS SB-3000

Příspěvek od pixel »

Subwoofer od americké firmy SVS.
20. 9. 2019

Když jsem byl osloven dotazem, zda si nechci vyzkoušet subwoofer firmy SVS, kývl jsem že ano, jelikož produkty tohoto výrobce z Youngstownu v Ohiu jsem zaznamenal na výstavě Audio Video Show v hotelu Don Giovanni a přišly mi hodné pozornosti. Bylo mi hned jasné, že se konečně objevuje důstojný konkurent Kalifornské firmy Velodyne, která pro mne byla doposud subwooferovým grálem.

Výběr padl na model z řady SB, kterým je velikostí prostřední SB-3000. Označení SB znamená sérii subwooferů s uzavřenou ozvučnicí, lišících se velikostí skříně, reproduktoru a výkonem použitého zesilovače třídy D. V tomto případě je téměř krychlová, rigidní skříň o rozměrech (38,5 x 40 x 45cm, 24,7kg) složena z hustě lisovaných MDF desek se zdvojenou čelní stěnou pro zajištění akusticky inertního prostředí. Zpevněna je masivní příčkou ve středu skříně. Tato příčka zároveň kotví i duální toroidní feritový magnet reproduktoru průměru 33 cm s velmi vysokým zdvihem, který je poháněn dvojitou vzduchovou cívkou, pohybující se v silném děleném feritovém magnetu o váze 11,5 kg. Hliníková membrána je uchycena tuhým gumovým závěsem s vnitřním závěsem z textilie. Jeho pracovní pásmo je nastaveno pro oblast 18 – 270 Hz (+/-3 dB). Reproduktor je poháněn stabilním zesilovačem s kontinuálním výkonem 800 Wattů, zvládajícím dynamické špičky až 2500 W. Funkce tohoto zesilovače je kontrolována DSP procesorem, který pracuje na frekvenci 50 MHz (Analog Devices Audio DSP s 56bitovým filtrováním) a kontinuálně sleduje jeho stabilitu. Reproduktor je chráněn odnímatelnou masivní kovovou mřížkou. Stěny ozvučnice jsou zaobleny a povrchově zpracovány kvalitní přírodní dýhou. Nabízeno je provedení v černé barvě nebo klavírním lakem.
Obrázek

První pohled
Zadní panel zesilovače nabízí možnost propojení na linkové úrovni cinch konektory RCA stereo nebo LFE, čtvrtým pak lze zřetězit subwoofer dalším, nebo více SVS. Propojení silovými reproduktorovými kabely na výkonové úrovni však neumožňuje. K dispozici je také spínač Trigger (3-30 V) a port USB, který umožňuje nejen aktualizaci firmwaru, ale i pokud nechcete táhnout v místnosti kabely, napájení bezdrátového adaptéru SVS SoundPath (ten však musíte dokoupit). Pro nastavení většiny funkcí označované jako inteligentní ovládací rozhraní ICI (Intelligent Control Interface) je k dispozici řada LED diod a šest tlačítek, kterými lze nastavit pásmovou propust pro plynulý frekvenční přechod mezi subwooferem a reprosoustavami, nastavit správnou fázi, která musí akusticky odpovídat s akustikou prostoru a reprosoustav. Pochopitelně je zde také funkce přesného nastavení hlasitosti reproduktoru a funkce automatického vypnutí. Jelikož veškerá tato nastavení umožní řídit přímo z čelního panelu pouze subwoofery z vyšších (ale také dražších) řad, je ideální využít primárního sofistikovaného řízení pomocí zařízení (tablet, mobil), vybavenými buď Androidem nebo iOS, do kterého si z Google Play/Apple Store zdarma stáhnete aplikaci SVS. Následně dojde k rychlému spárování přes Bluetooth se subwooferem. Všechna nastavení pak probíhají on-line přímo z pohodlí poslechového křesla, bez nutnosti nějakého pobíhání po místnosti. Stáhnutí aplikace a připojení k subwooferu vytvoříte během minuty. Přes perfektně a přehledně zpracované uživatelské rozhraní nastavujete hlasitost, plynulý posuv fáze 0°-180°, polaritu, pásmovou propust (dělící kmitočet), tři parametrické předvolby EQ s volitelnou šířkou pásma (20-200 Hz) a nakonec i high-pass filtr, který odfiltruje nejnižší kmitočty, pokud má na nich subwoofer ve vaší místnosti přebytek energie. Všechna nastavení můžete ukládat do uživatelských pamětí (přednastavené film, hudba nebo vlastní) a opět je za chodu vyvolat stiskem jediného tlačítka.
Obrázek
Obrázek

Testujeme
SB-3000 jsem měl možnost vyzkoušet s několika reprodukčními sestavami od středně velkých regálovek, po velké sloupové reproduktory. V žádném z těchto případů jsem díky skvělé aplikaci SVS nezaznamenal jediný problém s konečným sladěním subwooferu v celém systému. K řízení jsem vyzkoušel jak tablet Apple iPad, tak různé mobilní telefony na Androidu. K vyzkoušení v provozu domácího kina jsem použil vybrané dynamické scény z filmů Star Wars, Avatar, Avenger: Endgame, Pán prstenů atd. Pro multikanálový zvuk jsem použil jak Blu-Ray disky Bohemian Rhapsody, koncerty King Crimson - Radical Action, Eric Clapton - Unplugged, Metallica - Through The Never, Led Zeppelin - Celebration Day, tak SACD disky Pink Floyd - Dark Side Of The Moon, David Miles - Nefertiti, Santana – Abraxas, Gustav Mahler - Symphony 1 - 8, ad. Pro stereofonní poslech jsem vybíral různé referenční nahrávky z CD titulů od labelů Mobile Fidelity, DCC, Stockfisch, Audio Fidelity a Sheffield Labs.

Nutno říci, že ať už sledujete televizi nebo filmy, hrajete hry nebo posloucháte hudbu, SB-3000 dokáže poskytnout zvukovému spektru neuvěřitelnou, až citelnou nízkofrekvenční energii. Při vypjatých filmových scénách dokáže vytvořit pomalu seismickou vlnu. V případě poslechu hudby je reprodukce nejnižšího pásma opravdu citelná, přitom přesná s jasnými konturami. To oceníte nejen při poslechu rockové nebo heavy metalové hudby, ale především vážné a akustické hudby, neboť subwoofer si zachovává i jistou kultivovanost a muzikálnost. Basy jsou produkovány dynamicky, pevně a nezkresleně. Zdůrazňuji basy, neboť nic podobného jako dunění při jeho správném seřízení prostě nezaznamenáte. Spolehlivě pracuje i při vyšším vybuzení hlasitosti. Za největší devízu považuji díky DSP procesoru a precizní konstrukci dosažení schopnosti „zmizet z prostoru“ a nepřitahovat k sobě pozornost. V tom je právě síla kvalitních subwooferů - umění zmizet v prostoru tak, že jeho přítomnost nijak zvlášť nevnímáte. Tu zjistíte až po jeho odpojení, kdy se divíte, že najednou cosi chybí.
Obrázek

Závěrem
SB-3000 je vhodný do menších, až středně velkých místností. Při dumání, co tomuto subwooferu vytknout, mě napadla pouze vcelku zanedbatelná absence vyrovnaných (XLR) linkových vstupů. V případě stereofonního poslechu by k naprosté nirváně pochopitelně přispělo přikoupení ještě jednoho SB-3000 pro druhý kanál. To je však dodatek jen pro opravdové fajnšmekry. Závěrem musím uznat, že v této kategorii pro mne SVS překonává Velodyne a jednoznačně potvrzuje, že i s menšími investicemi se dá vyrobit kvalitní subwoofer, splňující bezezbytku veškeré základní požadavky k provozu skvěle fungujícího domácího multimediálního systému. Nezanedbatelným pozitivem je, že nabízí opravdu příjemnou a jednoduchou obsluhu pomocí mobilu či tabletu s aplikací SVS.

Při závěrečném dopisování článku (12. 9.) mi přišlo oznámení, které můj závěr potvrzuje, že právě tento subwoofer získal ocenění evropské asociace EISA, která sdružuje řadu zástupců evropských časopisů. Byla mu udělena cena za "Nejlepší subwoofer pro domácí kino v roce 2019/2020".

Oficiální video výrobce
Jiří Charvát


Výrobce: SVS
Distributor: High-End Audio Studio s.r.o.
Hi-Fi studia: High-End Audio Studio, Studio Eso

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 1 host