T+A MP 2000 R MkII

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 198
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

T+A MP 2000 R MkII

Příspěvek od pixel »

Univerzální přehrávač z nové produktové řady 2000 R.
21. 1. 2020

Univerzální přehrávač MP 2000 R MkII je produkt německé firmy T+A (svou činnost započala v roce 1978) a jako základní princip technických řešení si zvolila spojení Teorií a jejich Aplikací v oblasti audio techniky, které jsou ve zkratce obsaženy v názvu firmy. V posledních letech je firemní vývoj koncentrován nejen na hardware, ale i na přátelský a spolehlivý ovládací software.

Univerzální přehrávač MP 2000 R Mk II je schopen přehrávat CD nosiče, streamovat signál po drátě (LAN) i bez drátu (Wi-Fi), přijímat FM i DAB stanice, má dva optické (TOSLINK), dva koaxiální (S/PDIF), jeden počítačový (USB B) a dva USB A vstupy (jeden vzadu a jeden na čelním panelu). Je to digitální přijímač a je kromě příjmu internetových rádií schopen obsluhovat služby Tidal, qobuz, Deezer a je Roon Ready (pouze máte-li sbírku SACD, musíte si pořídit přehrávač „o číslo vyšší“ MP 2500 R s dvojnásobnou výškou). Pro Wi-Fi a Bluetooth připojení slouží externí anténa, která je v příslušenství, FM a DAB anténa se připojuje do standardní anténní zásuvky. Analogové výstupy jsou nesymetrické cinch, tak symetrické na XLR zásuvkách. K dispozici je i digitální koaxiální výstup. Vedle LAN zásuvky jsou další dvě RJ45, sloužící k systémovému propojení při použití více přístrojů T+A, které se potom chovají pro dálkové ovládání jako jediný přístroj.
Obrázek

Moderní snadno a spolehlivě ovladatelné zařízení
Všechny přístroje T+A včetně dvoutisícové R série mají na první pohled minimalistické ovládání. Usnadňuje to ovládání i bez podrobného studování návodů, a přesto je možné prostřednictvím menu nastavit i detailní konfigurace jednotlivých přístrojů. Stejné je to při použití ovládací aplikace MusicNavigator. Nezbytnost připojení k domácí síti prostřednictvím LAN kabelu, je lhostejné, který přístroj ze sestavy to bude a vzájemné propojení systémovými kabely s konektory RJ45 zajistí, že se všechny přístroje chovají jako jediný systém. Ovládání je možné, kromě z předních panelů, klasickým dálkovým IR ovladačem, který může být elegantní, v základním vybavení plastový, nebo ještě elegantnější, ale luxusní-kovový SRC1 (9100 Kč). Další možností je ovládání prostřednictvím aplikace MusicNavigator pro mobily nebo tablety s operačními systémy Android nebo iOS. Poslední možností je vysokofrekvenční ovládání rádiovým ovladačem. V tomto případě je nezbytné nainstalovat rádiový modul FD100 (cena 15.500 Kč). Stejně jako u tabletové aplikace je možné ovládání na větší vzdálenost a „za roh“.

Ovládání je jednoduchost sama. Na čelním panelu je vedle zásuvky CD přehrávače tlačítko jejího vysouvání a tlačítko přepínání vstupů. Následuje rozměrný bodový displej knoflík navigace, kterým se současně ovládá CD přehrávač a tři tlačítka ovládající menu. Na druhou stranu je možné ve skrytém menu nastavit spoustu detailů. Displeje jsou u všech přístrojů stejně velké a používají stejný rozměr a formát písmen. Hlavní nápisy jsou spolehlivě čitelné ze vzdálenosti pěti metrů. Mezi nápisy patří i informace o změnách nastavení korekcí, přepínání vstupů, digitálních filtrů atd.
Obrázek
Obrázek

Aktuální technika, základ kvalitní reprodukce
Tak postupně… Napájení celého přehrávače je z digitálního/pulzního zdroje, pouze StandBy napáječ je analogový. Ortodoxní hifisty musím ujistit, že digitální napájecí zdroje jsou výrazně dokonalejší, než klasické „analogové“. Jen pro hrubou orientaci, kolikrát vyšší je kmitočet zdroje, tolikrát je účinnější filtrace, a navíc výchozí napětí je automaticky přesně stabilizováno.

V možnostech přehrávače MP 2000 R MkII je příjem DAB, DAB+ a FM rozhlasu. Vlastně to není nic tak překvapivého. Neuvěřitelná je citlivost FM přijímače 0,9 uV/26 dB/mono a tak mne zajímalo, jaký přijímačový modul je použit. Tady jsem zažil jako pamětník přijímačů s komplikovaně laděnými obvody, včetně vícenásobných ladících kondenzátorů a mezifrekvenčních zesilovačů s filry poskládanými z cívek a kondenzátorů, dostatečný šok. Celá „vysokofrekvenční“ přijímací část je od anténního přívodu kompletně digitální. Něčím ta syntéza signálů, jejich dekódování a ladění musí být řízena a nejjednodušší řešení je minipočítačem, v tomto případě Raspberry Pi. Rozhlasové stanice můžete hledat v rámci RDS, nebo přepnout displej na ukazatel kmitočtu a ladit podle něj. Automaticky naladěné stanice se naskládají do paměti a potom jen knoflíkem mezi nimi přepínáte, ještě výhodněji je hledáte na tabletu, kde jsou seřazeny po patnácti na stránku. Stejně přátelsky se chová příjem DAB stanic. Zkrátka netrápíte se hledáním toho, co jde naladit, MP 2000 vám to, co je k dispozici v poslouchatelné kvalitě jednoduše nabídne (předpokladem je připojení alespoň náhražkové antény).

CD přehrávač má standardní vlastnosti včetně možnosti programování pořadí tracků. Mechanika tvoří samostatný konstrukční blok, mechanicky zdokonalený a zpevněný, zásuvka se pohybuje po přesném kovovém suportu. Stejně jednoduché je přehrávání signálů ze zdrojů Bluetooth. Jen s tím rozdílem, že signál z CD přehrávače je osminásobně převzorkován.

Signál z digitálních vstupů je opět zpracováván nekompromisně. Téměř logické je nezávislá je konverze PCM a DSD signálů v oddělených obvodech osazených čtyřmi převodníkovými obvody Burr Brown PCM1795, které jsou zdvojené v diferenciálním čtyřnásobném zapojení. Na optických vstupech je maximální vzorkovací kmitočet 96 kHz, na koaxiálních vstupech 192 kHz a na USB vstupu jste „omezeni“ u PCM signálů na vzorkovací kmitočet 384 kHz/32 bit a formát DSD 512. Při nejvyšších formátech je kmitočtová charakteristika vyrovnaná od 2 Hz do 100 kHz. U všech digitálních vstupů je možnost přepínat čtyři typy digitálních filtrů. Přepínání je okamžité a na rozdíl od většiny konkurenčních převodníků není sekvenční. Přímo můžete volit požadovaný filtr a snadno je vzájemně porovnávat.

Dokonalost elektroniky pokračuje i na analogových výstupech. Výstupní zesilovače pracují ve třídě A, a jsou to vlastně výkonové zesilovače s výstupním odporem 50 ohmů. Nízký výstupní odpor omezuje vliv signálových kabelů na minimum.
Obrázek

T+A je střízlivě elegantní
Všechno je to v elegantní jednoduché unifikované 2000 R skříni poskládané s přesně opracovaných hliníkových dílů. V horním krytu je vsazen velký skleněný průzor, kterým je vidět do vnitřní konstrukce, technicky čisté a přehledné. Knoflík s kultivovaným chodem je pouze ovladačem, kterým se přepínají vnitřní digitální obvody. Jeho chod je plynulý s příjemnou aretací. Přehrávač MP2000 R MkII je 46 cm široký, 8,2 cm vysoký a hluboký 40 cm.

Od první chvíle jsem byl nadšen z bezchybné funkce a jednoduchého ovládání, které bylo navíc stabilní. Stačilo zapojit LAN kabel a připojit síťovou zásuvku. Poprvé je nutné přehrávač zapnout, aby se objevil na síti. Potom už je ovladatelný jak IR ovladačem, tak tabletem nebo mobilem prostřednictvím aplikace MusicNavigator.

Jaká je reprodukce?
Přehrávač jsem připojil ke standardnímu stereofonnímu systému: předzesilovač Acccuphase C-265, výkonový zesilovač Accuphase P-450 a reproduktorové soustavy KEF R7. V druhé sestavě byl přehrávač propojen na vstup integrovaného zesilovače T+A MP 2000 R s reproduktorovými soustavami KEF R7, oba systémy v poslechovém prostoru 70 m3. Ovládání bylo ovladačem SRC 1 a převážně iPad Pro s aplikací MusicNavigator. Jako testovací signály jsem použil svou standardní testovací sadu záznamů: Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs), Dave Brubeck, Concord On A Summer Night (1982), Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered, Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, Šostakovič 15. symfonie, Patricia Barber, Modern Cool, DSD, John Coltrane, Blue Train (1957) 192 kHz/24 bit, Bill Evans, Trio How My Heart Sings!, Arild Andersen, Mira, Steve Tibbets, The Fall Of Us All, Mike Oldfield, Tubular Bells MQA, Dire Straits, Brothers in Arm MQA).

Reprodukce je spektrálně neutrální s pevnými basy a realistickou prostorovostí. Lokalizace je přesná a stabilní. Skvělá detailnost není doprovázena žádným typem zkreslení, ani pozorovatelnou rezonancí. Reprodukce je natolik přesvědčivá, že rozeznáte vliv jednotlivých digitálních filtrů i přepínání polarity signálu. Moderní obvodové řešení FM a DAB přijímače zaručuje přesné naladění rozhlasových stanic s reprodukcí tak dokonalou, jak jen je možná. Díky tomu jsem byl ochoten tolerovat ne úplně dokonalá nastavení vysílacích procesorů, přijímač kvalitu reprodukce zkrátka nezhoršuje. Reprodukce z NAS serveru a USB hard disků nemá sebemenší chybu. Můžete se pohybovat i v komplikovanějších adresářích a spolehlivě reprodukovat záznamy PCM i DSD včetně komprimovaných. Zásadní postup je, že záznamy z externích paměťových médií (lhostejné, zda USB nebo NAS) jsou nejprve načteny do vnitřního bufferu přehrávače a teprve potom jsou spolehlivě reprodukovány. Tím je zaručena nejen plynulá reprodukce, ale především minimální jitter.

Závěrem
Přehrávač T+A MP 2000 R MkII je elegantní zařízení s přehledným ovládáním a schopností aktuálně pokrýt všechny komerčně dostupné bezdrátové a digitální audio služby v nejvyšší možné kvalitě. Jeho dodáván ve stříbrné a černé barvě a jeho cena je, v době psaní recenze, 154.000 Kč.

Miroslav Láb


Výrobce: T+A
Distributor: Altei s.r.o.
Hi-Fi studia: RODEL - AUDIO, ALTEI

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host