AQ Tango 85

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
ddwarf
Příspěvky: 3
Registrován: 04 říj 2019 18:32
Kontaktovat uživatele:

AQ Tango 85

Příspěvek od ddwarf »

Zdravím.Máte někdo zkušenosti přídně jste majitelé reprosoustav acoustique quality tango 85? Co si o nich myslíte? Je to "dost muziky" za nemnoho peněz? https://reprosoustavy-reproduktory.heur ... gKMTvD_BwE#

štefan_hifista
Příspěvky: 8
Registrován: 30 lis 2019 09:52
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od štefan_hifista »

Koupil jsem si je, nalákal mě velký 8" basový reproduktor a rozměr vhodně umístitelný do mého nábytku.

Taky jsem důvěřoval značce AQ, protože jsem už od nich něco měl (AQ Kentaur 612) a byl jsem spokojený.

Objednal jsem to jako AQ Tango 85. Přišel mi výrobek dnes označovaný jako AQ Tango 95. Oproti starší verzi má jiný výškový reproduktor.

Výrobek je to krásný, s bílým rámečkem do moderního interiéru vhodný, černé měniče jsou přes průzvučnou tkaninu trochu vidět, ale to zas tak nevadí.

PSX_20191130_115917.jpg

Zvuk po prvotním zapojení hodně ostrý. Dal jsem tomu čas, nechal to rozehrát. Koupil jsem si nový zesilovač Marantz PM6006. Starý receiver Philips sice nebyl špatný, ale nový Marantz je přece jenom lepší po všech stránkách.

Na rozehrání nestačí těch 14 dní, během kterých to lze vrátit do eshopu.

Ani po několika týdnech jsem nebyl se zvukem spokojen, řezalo to do uší. Bolelo při vyšších hlasitostech. Alespoň bas se postupně zlepšoval. Byl jsem z toho celkově nešťastný.

Dodavatel mi nabídl, že to můžu vrátit i po delší době než bylo těch 14 dní, ale mě to nedalo a už jsem to rozdělal, protože jsem byl vážně zvědavý, v čem je na výhybce problém.

Výhybka zcela jednoduchá - před basákem cívka, před střeďákem cívka a kondenzátor a před výškovým reproduktorem kondenzátor a odpor.

původní výhybka
původní výhybka

Problém byl tedy v tom, že středový reproduktor nebyl zatlumen a výškový, který má navíc impedanci 4 ohmy, nedostatečně.

Nevím, proč tomu tak je. AQ doporučuje tyto repra do restaurací a učeben. Je možné, že pro takové použití to je tak lépe.

Každopádně to nešlo poslouchat. Nezbylo mi, než si zjistit, jak to zatlumit a pak vyrazit do obchodu s elektrosoučástkami a nakoupit keramické odpory a zapojit je do výhybky.

Udělal jsem několik pokusů a nakonec zatlumil středový reproduktor asi o 6 dB a výškový asi o 8 dB.

Stálo mě to asi 1000Kč ( odpory, pájka, kabely, lepidlo, jízdenky).

Zvuk je již snesitelnější, možná až překvapivě dobrý.

Basy mohutné, vibrující, objemné a důrazné. Dole lehce oříznuté ( basový reproduktor by asi chtěl trochu větší ozvučnici ).

Středy příjemné, lidský hlas docela věrný.

Výšky jemné, zvonivé, neagresivní.

Všechny hudební žánry zní dobře. Dobrý zvuk k Xboxu.

Nyní jsem spokojen, navíc mám dobrý pocit, že to bylo DODO ( dodělej doma ) a docela jsem to zvládl.

Podělal jsem jen jednu věc - zašpinil jsem zpocenýma rukama jednu mřížku, tak jsem ji umyl vodou a mýdlem, jenže dřevo rámečku nasáklo vodou a při vysychání se rámek trochu zkroutil do vrtule, ale není to tak zlé - je to jen na jedné bedně a mezera mezi hranou bedny a rámečkem je asi 1mm.

Takže má odpověď na otázku: Co si o nich myslíte? Je to "dost muziky" za nemnoho peněz?
...
Ano, muziky je nyní dost. Teď se to dá poslouchat. Ale v původním stavu to nesplňovalo mou představu o hifi.

Poučení: příště vybírat poslechem!

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od petrL »

Dal sis s tím práci, ale nepíšeš jestli jsi vyměnil ty hrozný elektrolytický kondenzátory. Na jednom vidím 6.8 uF, to se bez problémů dá nahradit svitkovým. Další dva určitě taky. Jakýkoliv svitkový bude lepší než ty bipolární elyty, např. https://www.reproobchod.cz/hledani-a7?u ... ondenzator

štefan_hifista
Příspěvky: 8
Registrován: 30 lis 2019 09:52
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od štefan_hifista »

Uvažoval jsem, že koupím svitkové kondenzátory, ale nevím, zda to má smysl. Každá koruna proinvestovaná v tomhle skoro-hifi se dá později užít na nákup něčeho lepšího. Už ty keramické odpory byly dost drahé. Ale ty byly nezbytné. U těch kondenzátorů nevím...

upravená výhybka
upravená výhybka

jinak i ty dva další kondenzátory jsou 6.8uF.

Celkově bych tedy potřeboval 6 kusů 6.8uF.

Potom bych taky mohl uvažovat o výměně kabeláže. AQ tvrdí, že to je 1mm2. No neumím to ověřit. Možná i cívka u basáku by potom mohla být z tlustšího drátu, připadá mi tenký.

Nejlepší už to bude nechat jak to je...

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 772
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od Tomáš »

Na středech a výškách nemají elektrolytický bipoláry co dělat.Vyměň je za svitky,třeba tyto:
Obrázek
Za 330 Kč ,to si myslím,nikoho nezabije,na výškách se ti to pročistí (menší zkreslení),rozhodně lepší investice
než změna kabeláže.
https://www.prodance.cz/kond-6m8-160vac250vdc.html

štefan_hifista
Příspěvky: 8
Registrován: 30 lis 2019 09:52
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od štefan_hifista »

Tak za 330 Kč to asi stojí za to zkusit.

Už mě to celkem stálo 7000 bedny, 1000 úprava výhybky.

Jinak, je-li zde někdo, kdo reprosoustavu Acoustique Quality Tango 95 zakoupil a včas nevrátil, nebo se v tom začal hrabat tak jako já a vrátit nemohl, a snaží se s ní sžít, pak zde je schéma upravené výhybky, která způsobí, že poslech již nebude bolestivý.

PSX_20191130_142519.jpg

Udělal jsem tuším 3 pokusy a takhle mi to přišlo nejlepší. Nic jsem neměřil, ale zesilovač zatím funguje dobře.

Hlavně pozor! Stačí něco prohodit a už to nebude dobré. Taky střeďák je zapojen obráceně, má to tak být!

Další zádrhel je v tom, že vruty kolem basáku se začnou postupně protáčet. To lze vyřešit předvrtáním jiných 2mm vrtákem. Stačí basák pootočit a díry si označit fixem a vyvrtat.

A taky pozor na mřížky. Netušil jsem, že se nesmí umývat a teď mám tohle.

mezera mezi vystouplou čelní hranou reprobedny a pokrouceným rámkem
mezera mezi vystouplou čelní hranou reprobedny a pokrouceným rámkem

Přitom by stačilo, kdyby to vyráběli z nějakého plastu místo z nasákavého materiálu, a životnost by byla někde jinde. Může se stát, že se průzvučná tkanina zašpiní ( zvláště bílá ). Jak to chce vyčistit jinak než vodou a mýdlem?

nepoškozený kus
nepoškozený kus

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 772
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od Tomáš »

Aha,tak podle těch tvých schématů je ta bedna koncipovaná jako 2,5 pásmová,to znamená že střeďák hraje stejně jako basák od spoda,co to umí.Koukám na měření Tango 85,bude to asi podobný,je dobře,že si ten odporový dělič dal až za vyhybku,jinak by ti to tlumilo i basy.Možná by ho chtělo ještě trochu trochu zmenšit,no nejlepší by bylo celou bednu změřit.
Obrázek
https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... -tango-85

štefan_hifista
Příspěvky: 8
Registrován: 30 lis 2019 09:52
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od štefan_hifista »

Reprosoustava je třípásmová. Střeďák nepřehrává basy, je před ním cívka a dva kondenzátory zapojené paralelně, výhybka je tedy pásmová propust.

S výhybkou jsem vlastně nedělal nic, až na to, že jsem snížil citlivost středotónového a vysokotónového reproduktoru.

Při poslechu působí pásma spojitě, docela věrně. Tam problém není.

Můj subjektivní pocit je, že některé nástroje působí trochu agresivněji - třeba trubka je nějaká moc živá. Možná kdyby byla před basákem výhybka 12dB/okt. tak by se to spravilo.

Ale do toho si netroufám zasahovat.

Jinak nevím jak to změřit. Ani jsem se o tyhle technické detaily nezajímal, až zoufalství z reprodukovaného zvuku mě donutilo zjistit si, jak se reproduktory utlumují.

Chyba byla to rozdělávat a začít se v tom hrabat. Měl jsem to vrátit. Pro příště to udělám jinak:

1) půjdu si to poslechnout do poslechového studia, ikdybych měl jet 150km

2) objednám v eshopu, kde nabízí až měsíc na odzkoušení

3) nebudu rozehrávat postupně, dám to pořádně nahlas a obalím dekama a peřinama a nechám týden hrát, abych pak rovnou slyšel jak to hraje rozehrané

4) nebudu brát vážně řeči typu "vyrobily české ručičky pro české lidičky"

5) nainvestuju do beden alespoň 20k, na tomhle levelu ( 7000 ) to na vlastní uši není ještě hifi

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 772
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od Tomáš »

Reprosoustava je třípásmová. Střeďák nepřehrává basy, je před ním cívka a dva kondenzátory zapojené paralelně, výhybka je tedy pásmová propust.

Kecáš nesmysly.Tak basák taky hraje jenom výšky,když je před ním cívka ? Cívka (tlumivka) tlumí pouze výšky.Jedinej rozdíl je v tom,že u basáku je vyhybka 6 dB/oktávu a u střeďáku 12 dB/oktávu (to ty kondenzátory,a jsou paralelně ,aby to dalo kapacitu 13,6 uF).
Při paralelním zapojení se kapacity sčítají.
U basáku se tomu říká vyhybka 1.řádu a u střeďáku 2.řádu,ta znamená,že je strmější.Obě fungují jako dolní propust.Hele,já už postavil pár beden a něco o tom vím.Radši si o tom něco přečti.

Vypadá to asi takto:
Obrázek

štefan_hifista
Příspěvky: 8
Registrován: 30 lis 2019 09:52
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od štefan_hifista »

Tak před středovým reproduktorem byla zapojena cívka ( tlumí výšky ) a kondenzátor 2 x 6.8uF ( tlumí nízké frekvence ). Cívka a kapacitance ( 2 kusy kondenzátorů paralelně ) jsou zapojeny za sebou v sérii. Paralelně na reproduktor nebylo zapojeno původně nic. Až potom jsem těsně před reproduktor přidal napěťový dělič ( používám tvou terminologii, snad správně ).

Jedná se tudíž o pásmovou propust. Zkus se podívat na můj náčrt ještě jednou.

Já tedy žádné reprosoustavy nikdy nepostavil, zabývat se tímto mě donutil až neuvážený nákup zmiňované reprosoustavy.

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 965
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od RedBaron »

Tak dobrej kutilskej příběh, koukám že je to zadarmo drahý. Kterákoliv třicet let stará regálovka z bazaru tomu nakope s přehledem :-D

štefan_hifista
Příspěvky: 8
Registrován: 30 lis 2019 09:52
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od štefan_hifista »

Tak nebyl to nejlepší kup, ale že by to překonala kterákoliv 30 let stará bazarová regálovka, to se říct nedá.

Některé asi ano, některé nejspíš ne.

Po úpravách je zvuk snesitelnější a jsou okamžiky, kdy mi hudební reprodukce přináší trochu radosti.

Slyšitelným problémem zůstávají žesťové nástroje, které zní nějak moc plechově. Taky mi chybí trochu dynamiky.

Ale bas je vcelku dobrý, basák je velký - průměr 8", přesně to je 18cm průměr od vnější hrany závěsu na druhou stranu.

Je to taková překvapivá vibrace, akorát mi basák přijde líný. To bude asi tím materiálem ( plast ). Dneska jsou ty materiály jinde.

Ale reprosoustava má i svá pozitiva, které je férové zmínit:

Je to krásný výrobek.

Jednoduše nádhera, tam kde na zvuku zas tak nezáleží může perfektně posloužit.
Jednoduše nádhera, tam kde na zvuku zas tak nezáleží může perfektně posloužit.

Reprosoustavu lze při úpravách snadno rozdělat.
Reprosoustavu lze při úpravách snadno rozdělat.

Hlubokotónový reproduktor je solidně velký a těžký.
Hlubokotónový reproduktor je solidně velký a těžký.

štefan_hifista
Příspěvky: 8
Registrován: 30 lis 2019 09:52
Kontaktovat uživatele:

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od štefan_hifista »

Středotónový reproduktor má svůj vlastní vytlumený kelímek přilepený z druhé strany.
Středotónový reproduktor má svůj vlastní vytlumený kelímek přilepený z druhé strany.

Pokud se vrut začne v díře protáčet, lze jednoduše navrtat další díry.
Pokud se vrut začne v díře protáčet, lze jednoduše navrtat další díry.

Vysokotónový reproduktor.
Vysokotónový reproduktor.

Výškáč je Peerless by Tymphany BC25SC06-04 1" Textile Dome Tweeter. Ten je občas k vidění i v mnohem dražších reprosoustavách.

Když jsem si vygooglil, jaké se k tomu výškáči používají výhybky, uvědomil jsem si, že v jednoduchosti nemusí být jen síla, ale i kámen úrazu.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od PítrsPraha »

RedBaron píše:
01 pro 2019 11:36
Kterákoliv třicet let stará regálovka z bazaru tomu nakope s přehledem :-D
Naprostý nesmysl.

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 965
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AQ Tango 85

Příspěvek od RedBaron »

Ale tak samozřejmě, koupit to a předělávat aby to hrálo jak má, to je ta pravá cesta :-D

Vůbec se nebojím, že bych nebyl spokojenější například s tímhle: https://elektro.bazos.cz/inzerat/112821 ... k4-dub.php

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host