klub přátel (mini)monitorů

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
Odpovědět
Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Oldear »

dadaft
Proti gustu ....., ale prosím trochu uber, já jsem Tě jen citoval, resp. vycházel z toho, co Ty tady píšeš. Už vůbec mi nevkládej do úst nějaké Tvé výmysly a vygůgleniny, že prý o ideále Hifistů. Nic takového jsem nepsal, jen tady prezetuješ Tvoje dojmy a výmysly. Nechápu proč můj příspěvek hodnotíš jako urážlivý. Pamatuj si, že Oldear spoléhá na svoje uši a na více než 40 ti leté zkušenosti v oblasti HIFI a dnes už je na to i vybaven. Prosím to nálepkování si odpusť a raději poslouchej hudbu na tom, co máš.

Můj názor na tvrdo?
Ty Tvoje minimonitory jako zadní, či boční efektové k DK jsou dostačující. Na poslech hudby jsou pro mně tranzistorák, či starý telefon. Tím však netvrdím, že Tobě to tak nemůže vyhovovat. Máš na to právo.

BTW, včera jsem točil SACD Rebecca Pidgeon: The Raven, přál bych Tě to slyšet. Kde by asi ty Tvoje "mini" byly? Dále jsem točil SACD Asia:Asia, resp. první tři skladby a to se fakt nedá. Bude darována. Má taky někdo tento neposlouchatelný Japonský shit na SACD?

Kvalitní hudbu všem, na dospělých bednách i na "špačkárnách".

tt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tt »

Myslím, že je to o hodne lepšie ako tranzistorák.

Pre Pavla D.
Ja som písal že plnohodnotne hrajú od 60 Hz a že v nejakom teste (generátore tónov) počujem prvý šelest od 30 Hz a to je rozdiel.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

tt

Je to jedno, ale věz, že nějaký šelest se nepočítá, protože ten Ti v té hudbě zanikne. Proto se uvádí ( tedy u kvalitních beden a seriozního výrobce ) v jaké toleranci. Typicky +-3dB. Faktem je, že takové bedničky marketingově uvádí někde 40 Hz a podobně, ale reálně jsou někde od 60, či 70 Hz, aby to v té hudbě bylo slyšet. Pokud bys poslouchal "dospělé" bedny a pak Tě to někdo pustil na těch malých, ptal by ses, kam zmizela část hudby. Praští to do uší. Záleží však, kdo co poslouchá. U každého žánru je to jiné. Klavír ten spodek nevyžaduje, varhany už ano a pod.

Kvalitní poslech všem.

tt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tt »

... je to jedno, ale věz, že nějaký šelest se nepočítá, protože ten Ti v té hudbě zanikne ... To som tam tiež napísal.

Dospelé bedne BVA F3Roy som mal doma štvrť roka a musel som ich kvôli susedom z paneláku predať.
Viem ako hrajú veľké bedne, ale odkedy som 10 rokov dozadu obetoval posluchovňu pre detskú izbu,
počúvam iba v pracovni na malých monitoroch a občas na druhej zostave v obývačke (regál BVA E 1.2),
ale tam je hodne zlá akustika a manželku neviem zlomiť na iné usporiadanie nábytku a úpravu akustiky.
Ale blíži sa so doba, keď starší syn pôjde so sveta a ja zas budem mať svoju starú posluchovňu
a rád by som tam skúsil ATC SCM 40.

marvinnrv
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marvinnrv »

Nerad Vám narušuji to Vaše porovnávání velikostí, ale jedna věc je zřejmá. U některých malích beden je přeci jenom obdivuhodné, co technici léty pokroku a laděním jsou schopni i z "mini" bedýnek dostat za "ohromující" spodní pásma. Přiznejte že i Vy odpůrci malích regalovek jste se přistihli v situaci, kdy jste stáli před cvrčky např. s 10-13cm středobasem a vnitřním hlasem si řekli "tvl to nehraje ten spodek vůbec zle".

Ono ani velkéj basák ve velké bedně nutně neznamená velkej bas. Už jsem měl sám párkrát tu čest mít před sebou rozměrově velké ozvučnice s 12' nebo 15' basákem a po zahájení reprodukce přišla vážně ledová sprcha.

Např Infinity SM155 - almary s 15' basákem, udaná fq. tuším někde od 30Hz a basově je setřela s VELKÝM přehledem soustava s 2x 16cm basáčky.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Na první "ohúrenie" se mi to už párkrát stalo, i když spíš se 14-15 cm než 10 cm - žádné takové bedny si neuvědomuji, že by mě dostaly svými basy :-). Máš konkrétní příklad? Při následném alespoň trochu pozornějším poslechu vždy ale vyšlo najevo, že při delším poslechu by to vadilo. Z různých důvodů. Ať proto, že basy byly schválně nafouknuté (objemově či charakterem), aby to znělo efektně. Nebo proto, že to sice hrálo objemově ok, hloubka překvapivě veliká, ale u nejhlubších tónů chyběla definice, dynamika a taková ta samozřejmost basu, která bez větší plochy basových repro prostě nelze dosáhnout (alespoň dle mojí zkušenosti). Znělo to jako levný/špatný subwoofer.

A samozřejmě, že samotná přítomnost velikého basáku neznamená kvalitní basy. To snad netřeba zmiňovat :-).

A za sebe to neberu jako porovnávání něčeho, spíš jako oprávněnou vlnu nesouhlasu s tvrzením, že malá regálovka pod 20 tis. Kč přehraje libovolně drahou konkurenci.

(prosím, malých....!!!!)

tt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tt »

Ja som sa stal "priateľom" minimonitorov z donútenia, ale jedna vec ma na tom teší najviac, celá tá zostava
v pracovni stála okolo 1000 Eur (Tangent EVO E4 + SMSL A8 + SONY UBP-X800, reprokábek kábel QED, coax AQ), neriešim že to nie je dokonalé, teší ma že to hrá dobre, len počúvam hudbu, žiadna HiFi neuróza.

tt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tt »

Ešte poslednú poznámku k tejto téme, nikdy som netvrdil že malé monitory sú lepšie než dobré veľké 3 a viac pásmové bedne, ale v niektorých prípadoch (malý rozpočet, malá miestnosť ..) je malý monitor lepšia voľba.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

No vzdyt na to tu mame jineho experta ;-) .

marvinnrv
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marvinnrv »

Pro příklad neni nutno chodit daleko a klidně znovu zmíním quadral BREEZE Blue XL

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Tak u klasických aktivních monitorů, jako jsou Breeze, pomáhá efektnímu zvuku silná ekvalizace. Slyšel jsem je letos na výstavě. Nechci dělat závěry na základě poslechu v takových podmínkách, ale pro mé uši to tam hrálo přesně tak, jak popisuju výš. I když může být výrazně hůř - byly tam i betonové minibedýnky českého výrobce, název si nepamatuji, a u nich byla ona "naboostovanost" mnohem horší.

marvinnrv
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marvinnrv »

Jj s tím "boostem" máš pravdu. Netuším zda to bylo v té dané situaci takto sterilně nastavené, nebo se tam konala nějaká ekvalizace. Objektivně to jde vždy posoudit asi jen v klidu v domácích podmínkách.

Určité přebasování bych i přisuzoval umístění těch BREEZE v tom pokoji. Při mé návštěvě quadralu totiž ty bedýnky stály na poličkách jakési čelní stěny postele. Takže basreflex byl od zadní stěny možná tak 5cm. quadral vůbec ty prezentačky na té A/V show má strašné a podkopává tím sám sobě nohy. Využil bych tu místnost trochu jinak a např. BREEZE bych tam klidně dal na stojany a v místnosti každopádně rozestavěl jinak a věřím že by se reprodukce o dobrých pár desítek procent posunula k lepšímu.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

To jsem se zase nasmál.
OK, několik lidí tady ví, jak skvěle dokáží hrát monitory, když se jim dá, co potřebují.
Většina nemá šajn a podle toho ty příspěvky vypadají...

Prostor nahrávky, regulérní rozložení jednotlivých nástrojů v něm, jejich barevná věrnost a vyrovnaná frekvenční charakteristika celého spektra ......... v tomto žádné běžně umístěné sloupy s monitory v blízkém poli nemůžou soutěžit. Ani náhodou.
Jeden první odraz má u mě 2,5x delší trasu k uchu než přímý zvuk, ostatní víc než 3x, doslova se koupu v přímém zvuku a je to tak osvěžující, že bych už NIKDY to, čím se tady někteří chlubí, nechtěl.
Navíc je zvuk tak živoucí a zábavný, ať člověk poslouchá cokoliv........ návykové.
Basy nejdou do sklepa, ale jsou fantasticky čisté a znělé, hmatatelné --- 50Hz už v plné palbě, 40Hz dobře slyšitelných,,,,,,,,,,,, třeba na konci první skladby tohohle výběru jsou kromě výšek i tři údery na basové struny --- všechny tři jsou vyloženě fyzický zážitek (sorry, mp3, ale není to tak zlé,,,,,,,,, mimochodem na monitorech je slyšet brutální rozdíl mezi jednotlivými nahrávkami tohoto mého hudebně referenčního výběru, nicméně všechny jsou poslouchatelné)

spotify:user:ale%C5%A1m:playlist:0oYUndN0DD4cWDXRDQf142

Když John Atkinson zkoumá dva zesáky, nezkoumá je na Sonus Faber Aida za 3 mega, poznal by na nich akorát kulové,
rozdíly mezi nimi zkoumá na svých "dlouholetých referenčních bednách" KEF LS50
https://www.stereophile.com/content/int ... idge-audio

Já neříkám, že velké bedny poslouchané běžně (70% zvuku jsou odrazy) neumí hrát pěkně. Umí. A občas jsem je i slyšel hrát velmi dobře. Sice tam chybí spousta věcí, na které jsem zvyklý, ale zase to má určitou mocnost.............

Ale za živost, konkrétnost, přehlednost a ZÁBAVNOST, kterou jsem našel u monitorů, ta mě naprosto pohltila.

Víš Oldeare, ty si myslíš, že kdybych měl prachy, tak bych ten svůj stávající systém zahodil do popelnice a pořídil si něco velkého.
Nebo kdybys mi nabídl ten svůj zadarmo, že bych po něm okamžitě sáhnul...

Jenže já bych ho opravdu nechtěl. Nejen zadarmo. Ani kdybys mi za něj ještě platil.

marvinnrv
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marvinnrv »

Jestli chápu dobře, když píšeš poslech v blízkém poly, tak máš na myslí asi poslech nějakých nearfield monitory, že?
Tam bych taky nehledal shodnost s velkejma bednama. Ono poslech nearfield studio monitorů z 1-2m může být opravdu velice suprovej, přesnej, detailní, plný rozlišení a na člověka z takové malé vzdálenosti malá bedna vypustí dost energie i zde zmiňovaných basů, že je člověk rozmazlenej i oproti velké reprosoustavě.

Asi jako nelze porovnávat poslech na sluchátkách a reprosoustavě, tak nejde asi ani moc porovnávat blízký poslech monitorů a klasických Hi-End soustav. Dobrá sluchátka také nemají vestavěný 30cm basák a hrajou basy od podlahy, protože je má člověk nalepené na uších. Monitorům postačí klidně 13-16cm středobas, aby z 1,5m vzdálenosti předváděly výkon a znělost soustavy poslouchané z 4-5m, která má samozřejmě větší objem a třeba 20-25cm bas.

Vekou roli hraje prostě i poslechová vzdálenost...

Lemon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lemon »

Mám sloupy v obýváku a v ložnici regálovky. Dadafta chápu a vystihl to dobře marvinnrv. Často poslouchám v ložnici na blízký poslech ty monitory a ten zvuk mě více baví. Podotýkám, že neposlouchám tvrdší rock, tam by to si nebylo ono. Velkou roli hraje ta poslechová vzdálenost a to zásadní.

Odpovědět