klub přátel (mini)monitorů

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6642
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od dadaft »

zdravím

existuje sorta podivínů, kteří jsou přesvědčeni, že správná bedna by neměla být o moc větší než krabice od bot, 130cm basák je tak akorát a kvalitní bytelný stojan volně umístěný v prostoru základ úspěchu...
říká se jim také vyznavači regálových beden, ale to je dost zavádějící označení, protože představa bedny vtěsnané do nějakého "regálu" přitlučeného na zdi je pro tyto lidi nejhorší noční můra. proto jsem raději zvolil do titulku jiná slova.

cílem tohoto vlákna není přesvědčit zbytek světa, že jsou minimonitory to nejlepší, ale spíš si pokecat o tom, co máme na malých bednách rádi a probrat všechny možné modely od různých firem.

že můžou hrát malé bedny opravdu na vysoké úrovni je fakt.
základní a nejdostupnější text na toto téma je zřejmě dlouhodobě rozvíjený článek ve Stereophile:

http://stereophile.com/standloudspeakers/361/

o legendě tohoto etalonu, bednách BBC LS3/5a.

Obrázek

tím je také řečeno, kde to všechno začalo a proč zní nejdůležitější jména takto:
KEF, Spendor, Rogers, Harbeth a nejnověji Stirling (který tuším zatím jako poslední dostal licenci přímo od BBC).
co jméno, to pojem, ale bedny tohohle typu má v katalogu většina firem...

TomasT
Příspěvky: 316
Registrován: 09 črc 2009 09:38
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od TomasT »

Polovina hifistu tvrdi ze se male bedny vyrovnaji velkym, Ta druha polovina bohuzel na drogy nema penize *hura*

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Aleska »

dadaft píše:... že správná bedna by neměla být o moc větší než krabice od bot, 130cm basák je tak akorát a ...
*offtopic* nemělo to být jen 13 cm ? Chybička se mrška někdy vloudí !

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od petrL »

Aleska píše:
dadaft píše:... že správná bedna by neměla být o moc větší než krabice od bot, 130cm basák je tak akorát a ...
*offtopic* nemělo to být jen 13 cm ? Chybička se mrška někdy vloudí !
Freud by řekl, že to chyba nebyla. Dadafte, neklameš sám sebe?

Uživatelský avatar
korys
Příspěvky: 819
Registrován: 18 dub 2008 12:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od korys »

Chybičku bych odpustil. Pánové, ve vedlejším vlákně se skoro polovina Hifistů vesele přiznává, že má k dispozici na poslech komůrku rozměrů větší spižírny... Tak kdo koho vlastně klame? :mrgreen:

boxer

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od boxer »

Nevím,ale jeden nejmenovaný s Vulkanama v 15 m2 si nestěžoval nikdy. ;)

Uživatelský avatar
korys
Příspěvky: 819
Registrován: 18 dub 2008 12:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od korys »

Dali 150 menuet (red series) *bravo* .
Svého času jsem s nima dost dlouho žil v podkrovním pokojíčku a dovolím si říct skoro kacířskou myšlenku, že k tak nádherným výškám a středním kmitočtům by na basech mohl sekundovat beze studu snad pouze WilsonBenesch Torus. Vše levnější na basech by tuto reprodukci asi jen degradovalo... :ugeek:

Uživatelský avatar
agustini
Příspěvky: 172
Registrován: 04 čer 2008 13:54
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od agustini »

ja osobne som spokojny posluchac studiovych monitorov Dynaudio BM5A. Za tu cenu som nic lepsie hrat nepocul. Paci sa mi hlavne ich neutralita a prirodzenost. Su dostatocne hodnoverne a jediny ich minus je, ze plnohodnotne si vychutnat ich posluch je mozne tak do vzdialenosti 1.5m.. je to predsa len studiovy model urceny na blizky odposluch. Pre mna predstavuju docasne reisenie uz asi rok a viem ze najst plnorozsahove stlpove repro, ktore by hralo tak neutralne a hlavne tak prirodzene v mojej mini panelakovej miesnosti hlavne pri nie neobmedzenom rozpocte bude naozaj problem..

inac suhlasim s prispevkom od TomasT:
Polovina hifistu tvrdi ze se male bedny vyrovnaji velkym, Ta druha polovina bohuzel na drogy nema penize *hura*

Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 1499
Registrován: 15 črc 2008 08:20
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od pasul »

Voba Audio V.A.C.T. reference monitor.

Mám tyto bedniska již celkem dlouho. Hmotnost 75 Kg se stojany jeden kus.

Špičkové kousky s naprosto neskutečným zvukem. Ovšem za patřičnou cenu!!! Nic ostrého a ani nepřijemného. Provozoval jsem na DPA 220MK2. Ale po té, co přišly opravdické zesilovače Mark Levinson No.436, tak opravdu těžko najít bedny, co zahrají tak jako tyto Voby. Proto se snažím momentálně je spojit se Subwooferem WLM. Po opravdu dlouhém hledání a hodně zdlouhavém štelování po místnosti, jsem konečně spokojen a je to podle mých představ.

Jediné potenciální možnosti jít výše vidím ve Wilson Audio a nebo YG acoustic Anat reference II. Nic jiného bych já nesnesl. Slyšel jsem toho opravdu již mnoho a tak to vidím já.

boxer

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od boxer »

*palec*
Price: $107,000/pair
Frequency response: 20Hz–20kHz, –0.7dB
Obrázek

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6642
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od dadaft »

pro ty, kteří to nepochopili - toto je vlákno pro fanoušky monitorů.
bednám BBC LS3/5a je na Sterophile věnováno 16 (!!!) stránek a ta první byla napsána před 31 lety samotným J. Gordonem Holtem. ŽÁDNÉ jiné bedně nebyla nikdy věnována ani třetina takové pozornosti.
rozhodl jsem se nechat ten článek za své peníze profesionálně přeložit a píchnout ho sem.

za chybku se omlouvám.

Uživatelský avatar
587sk
Příspěvky: 143
Registrován: 17 dub 2008 13:29
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od 587sk »

Boxer, rád si prečítam tvoje podpichovačky, ale to bolo od veci.
Mám BVA E 1.2 cca 2 roky, fajné bedničky za smiešnu cenu.

merhaut

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od merhaut »

Dadafte, pokud budeš souhlasit, tak bych ten překlad článku o BBC LS3/5a ze Sterophile v budoucnu rád rozšířil mezi lid i přes Rock+. Dej vědět.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od petrL »

Nevím, jestli profesionální překlad bude také čitelný (vhodný do časopisu). Slušný notářský překladatel aspoň zatelefonuje a zeptá se, co určitý termín znamená v daném oboru. Ale ani to nezaručuje čtenářskou kvalitu. Nemluvě o tom, že na britské angličtině by si v Česku určitě vylámal zuby leckterý profesionální překladatel. No držím aspoň palce.

boxer

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od boxer »

587sk

To bylo na Pasula.
On má ty VOBA budky a pak napíše ty almary.Nic proti němu ani proti Vobám. Jen ten skok mi přišel velkej.
A jsem *offtopic* sorry.

Je to jako by někdo měl Octavii a pak napsal,že bude mít zřeba toto
Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti