Stojanové nebo podlahové reprosoustavy?

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
Odpovědět
Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Re: Stojanové nebo podlahové reprosoustavy?

Příspěvek od Zdeny » 04 pro 2010 07:01

Moje zkušenost se SW je taková:
slyšel jsem asi 3 sestavy, kde byly použity stojanovky ( v jednom případě mé oblíbeneé C1,3mkII a sub Velodyne), pak nějako BW stojanové kolem 20.000, sub taktéž BW a třetí sestava byla DA C 1,1 a nějaký sub Xavian reproduktorem do země. Poháněno hodně vysokými modely Onkyo.
V žádné sestavě zde uvedených jsem nesnesl aby hrál SW. Bylo to jaksi nesourodé, basy jednou vystupovaly neúměrně dopředu (bylo jne třeba stahovat), ale co bylo nejhorší, ač by to tak nemělo být, byl jsem schopen pocitově+ vnímat, že bas mi hraje právě z toho SW - čili dal se pocitově lokalizovat a to bylo to, co mi vadilo nejvíce. DOst dobře to šlo slyšet v jedné nahrávce, kde hraje symfoňák v ppp a opak je rána na tympán. A ta šla "z pod stolu" :-)

Tu stejnou zkušenost mám osobní ze své sestavy v autě - jeden čas jsem měl v autě 3p. full active set Dynaduio včetně SW, ale ani po roce laborování jsem nedospěl do stadia, že by mi SW nevadil A tak jsem ho prodal :-)

Dnes vím, že je daleko přirozenější a potažmo možná i méně náročná finančně a na seřízení/ustavení aparátu cesta sloupů 3p, než budek 2p a SW. A nebo 2p budky, které zahrají aspoň 40Hz a máš klid. A těch pár 30Hz kimtočtů si mozek lehce domyslí, není jich v nahrávkách tolik.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 » 04 pro 2010 08:47

Zdeny - musim rict, ze jsem dost zmateny z diametralne odlisnych nazoru, ktere na to jsou. Pred casem jsem se na to ptal nekolika lidi co SW pouzivaji (Bohus, Keef ..) a ti jsou zase spokojeni a dospeli k tomuhle reseni po nespokojenosti s vetsimi sloupovkami .. Nebo napr. test Velodyne 1000 na hifi-voice taky vyzniva jako doporuceni tohoto reseni. Ale vubec nezpochybnuju tvoje zkusenosti - prave proto nevim co si o tom myslet. Jak je mozny ze cast lidi to pouziva ke sve spokojenosti a doporucuje jako vybrone reseni pro mensi mistnosti a naopak jina skupina lidi to zavrhuje jako cestu plnou problemu ?

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver » 04 pro 2010 11:49

Asi sa zhodneme ze najvacsi problem pri rieseni akustiky v posluchovke su basy. Ak je to naozaj posluchovka tak sa to riesi meranim, návrhom a realizacoiu opatreni ako basove pasce, kmitajuce panely atd. Tieto opatrenia ale v beznych obytnych priestoroch nie su vzdy priechodne. Potom sa povacsinou siahne po miniboxoch ktore jednoducho kriticke basy nevyziaria a tak sa problem ciastocne eliminuje smozrejme na ukor hifi. A tu si myslim ze suby maju svoje miesto. Je urcite jednoduchsie umiestnit doma sub ako velku bednu. Okrem toho je pomerne jednoduche zmenou parametrov ako deliacej frekvencie, fazy, v niektorych pripadoch ekvalizera a samozrejme poctu subov a ich umiestnenia dosiahnut uspokojivy vysledok. Okrem toho som nie raz videl pouzitie subov aj pri dospelych reprosustavach ako napr. avalon sentinel alebo wa sasha v dokonale urobenych posluchovkach... Dolezite je ale venovat umiestneniu (a aj natoceniu) a nastaveniu suba dostatok pozornosti a casu, u mna hrala rolu aj zmena napajacieho kabla a posun o povedzme 10cm.

mirino_h
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mirino_h » 04 pro 2010 16:47

Prozatim nehodlam subik k regalovkam kupovat.

Chtel jsem jenom znat vas nazor, zda se domnivate, ze v danem konkretnim pripade, by byla investice do sloupu adekvatni ci nikoliv. Zda by rozdil zhruba 60,-tis.Kc stal za to, zda by byl rozdil skutecne natolik vyrazny, ze by tuto investici "ospravedlnil" :-)

Nic vic a nic min.

Mirek

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver » 05 pro 2010 17:57

S peniazmi je to vždy ošemetné. V hifi to platí duplom. Či sa to "oplatí" si musí každý odpovedať sám. Extrémne je to vidieť napríklad na cene reprokáblov - koľko je akurátna cena? Ono to celé asi naozaj závisí len a len na možnostiach záujemcu. Keď na to máš a počuješ to ako prínos, tak do toho choď, keď nie, tak nie.

Keef
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Keef » 06 pro 2010 11:52

mirino_h
Slovo adekvátní je vždycky jenom o Tvých pocitech. Každá bedna hraje v různých poslechových prostorách trochu jinak,neboť na zvuku se promítne kvalita bedny a kvalita poslech.prostoru. V Tvém případě jde o to, jestli ta konkrétní bedna dokáže reprodukovat hudbu v Tvé poslechovce tak, aby Tě to uspokojilo. Jestli tě to uspokojí, je další otázka, jestli to stojí za 60 000Kč a to se dozvíš jenom tak,že si ty bedny poslechneš u sebe doma. Jinak tam ten červík bude pořád.Jestliže aparatura / a je jedno jestli 2 , 3 pásma se subem nebo bez / nehraje spodky, tak to není jenom o tom,že neslyším basu ,ale ovlivní to celkový zvuk nahrávky, zrovna tak ,když hraje málo výšek, není to jenom o činelech a hi hatce. Jde přece o to ,co kdo preferuje za zvuk, co chce aby tam bylo slyšet a co ne. Možná je pravda,že si můžu domyslet basy nebo výšky, ale to můžu hrát přes tranzistorák a domyslet si to celý.

james
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od james » 06 pro 2010 17:48

bh69 píše:
james píše:Nevyhoda subu je hlavne v tom, ze se tezko integuje tak, aby doslo ke skutecnemu zlepseni. Nastavit vsechny parametry a umistit spravne sub muze byt dost neprekonatelny problem. V pripade sloupku uz tu praci udelali konstrukteri, kteri to cele sladili dohromady.
A je to skutecne v praxi takovy problem ? Co vlastne je treba nastavovat ? Horni frekvencni limit toho co sub hraje, hlasitost a fazi. To snad neni tak neprekonatelna vec, ne ?
Sub jsem řešil teď nedávno, regálovky a sub s filterm na 85Hz, taky jsem nepředpokládal žádný
problém, nakonec jsem s tím strávil desítky možná stovky hodin, ke konci došlo na ladění v rozsahu 0.5mm,
menší posuny už z praktického hlediska nebyly možné. Fázi jsem naštěstí řešit nemusel. Výsledek byl nakonec super, zlepšení v celém spektru, ale od té
doby bych si nikomu nedovolil sub doporučit aniž bych ho předem dostatečně nevaroval.
Časem možná zkusím doplnit druhý sub.
bh69 píše: Prvni dva parametry neresi ani tu velke bedny - teoreticky ano, ale v realnem prostredi se pak stejne nameri divoky vlny (kouknete treba na nejake namerene prubehy na http://www.hifi-voice.cz nebo v jinych testech). V tomhle smeru muze SW s mericim mikrofonem tohle vlnobiti docela vyrazne srovnat. Hlasitosti si clovek muze prijemne dorovnat mnozstvi basu (treba i za provozu dalkovym ovladacem - myslim, ze prijemna vec napr. pro nocni provoz).
To je dobré tak na to, když máš sub na domácí kino a nechceš rušit sousedy.

mirino_h
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mirino_h » 06 pro 2010 17:59

To Keef

To je prave ten problem. Sloupy B&W 804 Diamond jsem slysel, ale v poslechovce. Samozrejme prednes lepsi nez regalovky, ale jak rikam - vyladena poslechovka, vetsi prostor, vetsi hlasitost. Nevim jak by to hralo u mne doma pri znacne mensim prostoru. S 805-kama jsem spokojeny, hraji krasne a na nejakou dobu mam vystarane. Pokud budu ted neco zlepsovat, tak spise zbytek retezce (potrebuji nejak elegantne vyresit poslech zakoupenych FLACU v rozliseni 96/24. Mac mini - Dac Magic - Vincent 234 neni to prave orechove). Casem snad prijde rada i na nove tripasmove sloupy - pak se ozvu a budu tady zase prudit s dotazama. 804-ky jsou muj tajny sen, snad se k nim jednou dopracuji - na nic vetsiho pri rozmerech poslechovy 4,8 x 3,5 m ani nemyslim.

Mirek

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim » 06 pro 2010 21:04

james

nečekej s tím druhým!!!
dvě hrombedny jsou 1000x lepší než jen jedna.
pak si budeš tlouct hlavu za ten promarněný čas.
zažil jsem to nedávno na vlastní kůži.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 » 07 pro 2010 06:25

[quote="james"]nakonec jsem s tím strávil desítky možná stovky hodin, ke konci došlo na ladění v rozsahu 0.5mm[/quote="james"]

milimetry ? pri vlnove delce zvuku v basech v radu metru ? nehlede na to, ze to vzdycky bude naladeny jen pro jednu frekvenci ..

a kdyby to bylo tak citlive, neverim, ze sloupy maji bezne takhle ultraprecizne vyladenou fazi
Naposledy upravil(a) bh69 dne 07 pro 2010 06:35, celkem upraveno 2 x.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 » 07 pro 2010 06:30

james píše:To je dobré tak na to, když máš sub na domácí kino a nechceš rušit sousedy.
Ja uznavam, ze ekvalizace je vyhaneni certa dablem,ale u basu to je v mnoha pripadech asi jediny realny reseni a verim ze muze docela dobre fungovat. Dalsi varianta jsou baliky skelne vaty a podobnych blbosti a to asi ne kazdy chce delat (nebo ani doma nesmi :D) Takze pak uz jen verze basy nemit ..

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny » 07 pro 2010 09:31

Nejlepší je mít sestavy dvě. Ptačí budky a pak větší psí boudy:-) Já to tak mám a je to celkem praktické řešení.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska » 07 pro 2010 09:46

...jsou baliky skelne vaty a podobnych blbosti...
Jak a kdy, jak a co.

Ty balíky skelné vaty máš nejen v rohových basových pastích,
ale také například v akustickém stropu,
ba i akustickém "obrazu".

Neřešit akustiku poslechové místnosti a lamentovat nad špatným zvukem, to je jako brečet nad rozlitým mlékem. Ve špatném akustickém prostoru nebude hrát nic, i kdyby to stálo majlant. V dobré akustice bude špičkově znít i hmyzí pšuk, reprodukovaný low-endem, ba i DIY aparaturou. :lol:

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 » 07 pro 2010 10:11

Zdeny píše:Nejlepší je mít sestavy dvě. Ptačí budky a pak větší psí boudy:-) Já to tak mám a je to celkem praktické řešení.
no kdyz na to ma nekdo prachy a misto tak je to urcite idelani reseni ... asi jako mit ve svych nekolika garazich sportak na leto, dzipa na hory a kombi na nakupy :) ale bezny lidi holt stoji pred volbou nejakeho jednoho kompromisniho reseni

Pajuna
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pajuna » 07 pro 2010 10:18

Aleska píše:
...jsou baliky skelne vaty a podobnych blbosti...
Jak a kdy, jak a co.

Ty balíky skelné vaty máš nejen v rohových basových pastích,
ale také například v akustickém stropu,
ba i akustickém "obrazu".
:lol:
Souhlas. Akusticke upravy v jakemkoli podani nepovazuji za blbosti, nekdy staci dva akusticke obrazy, pasti do rohu, nebo jen posunout stolek s tv ci zaves. Nejucinnejsi se jevi dobre udelany strop, jenze to nejde provest vsude.

Reseni jestli regal nebo sloup, a moznosti obou sestav jako v pripade Zdenyho jsou mozne asi jen u maleho % lidi. btw, a smysl ma stejne jen pri slusnych akustickych podminkach

Momentalne mam doma pujceny velice slusny ale drahy SW, ktery lze jemne doladit a pro mnohe to muze byt reseni.

Odpovědět