Grado RS

Sluchátka, sluchátkové zesilovače
Odpovědět
jibu
Příspěvky: 7
Registrován: 21 dub 2010 09:53
Kontaktovat uživatele:

Grado RS

Příspěvek od jibu »

Grado RS 1
Model Grado RS 1 (www.gradolabs.com ) mám dobře naposlouchaný, a proto si dovolím tvrdit, že patří k tomu nejlepšímu, co se dá na trhu sluchátek koupit.
V tomto krátkém materiálu jsem chtěl objasnit některé bludy šířené na netu rádoby recenzenty, kteří však sluchátka slyšeli 10 minut nebo také vůbec ne. Proto bych chtěl uvést klady i zápory těchto sluchátek a občas je porovnat s rozšířenou řadou AKG K 701/702, které taky velmi dobře znám. Podotýkám, že nemám schopnosti a zkušenosti našeho nejlepšího recenzenta Kuby Mináře a mé poznámky ke sluchátkům RS 1 jsou čistě subjektivní.

Konstrukce:
Jak někdo vtipně napsal na internetu, sluchátka se dělí na uzavřená, polouzavřená, otevřená a Grado. Jde o skutečně super otevřený dynamický model. Sluchátka Grado RS 1 jsou vyrobena z kovu, kůže a dřeva, což je v dnešní době, kdy naprosto převažuje plast, výjimečné.
Konstrukce sluchátek je velmi jednoduchá a praktická. Na hlavovém mostu s černým koženým potahem jsou umístěny na kardanovém uchycení umožňujícím pohyb ve všech směrech, sluchátkové mušle jsou z mahagonového dřeva. Mušle jsou ukončeny černými lehce snímatelnými molitanovými náušníky. Tyto náušníky mohou být různého typu a velikosti, standardně je dodáván typ L ( kobliha ), ale lze použít i malé S náušníky určené pro SR 60. Oba tyto modely neobklopují celé uši, ale jsou opřeny přímo o boltce. Musím přiznat, že pohodlí při nošení sluchátek s těmito náušníky není velké a po delším poslechu mám uši otlačené. Další možností je použití náušníků typu G, které ucho obklopí celé a pohodlí poslechu je rázem na úrovni AKG 701 nebo DT 880.
Přívodní kabel ke sluchátkům má délku 2m, není kroucený a je poměrně silný. Vstupuje napevno do obou mušlí a je zakončen zlaceným 6,3 mm jackem. Sluchátka jsou díky použitému materiálu velmi lehká.

Čím je krmit:
RS 1 jsou velmi citlivá, z tohoto důvodu se v balení nachází varování výrobce před hlasitějším poslechem s možným poškozením sluchu. Zkreslení je minimální a není při vyšší hlasitosti postřehnutelné, což může vést k tendenci signál neúměrně zesilovat.
Sluchátka jsou nízkoimpedanční ( 32 ohm), takže je vybudí takřka jakýkoliv zdroj. Hrají překvapivě slušně na Ipodu nebo sluchátkovém výstupu CD playeru.
Ale z logiky věcí jasně vyplývá že jejich schopnosti plně využijete až s použitím kvalitního zesilovače.
Osobně nedoporučuji použití lampového zesilovače, sám jsem je zkoušel s Edgarem, ale výsledek nebyl dobrý. Teplé zbarvení lampového zvuku je ve sluchátkách až příliš cítit. Pokud je budete krmit i přes nízkou impedanci dobrým tranzistorovým zesilovačem, určitě neuděláte chybu. Kvalita reprodukce vyskočí okamžitě nahoru.

Klady:
Hned na úvod je třeba uvést, aby nedošlo k matení pojmů, že sluchátka RS 1 nejsou neutrální. Jejich největší zbraní, ale bohužel také největší slabinou (k tomu později), je skvělá interpretace středů.
Lidské hlasy jsou podány naprosto brilantně, myslím, že v této oblasti nemají RS 1 konkurenci. Mužské i ženské hlasy zachovávají barvu, nedochází k žádnému zkreslení. Mužské hlasy jsou naprosto věrné, zvuk není posazený výš jako u AKG, reprodukuje správně jak nejhlubší basy, tak i klasického tenora. Totéž platí o hlasech ženských. Specificky vybuzené středy fungují v jakémkoliv žánru, je lhostejné, zda posloucháte Dianu Krall a její doprovodné trio nebo Renee Fleming v operní árii. Poslech zpěváka nebo zpěvačky je vždy velmi poutavý. Je skvěle podán každý detail, každý nádech nebo dozvuk zpěváka. Vřelost projevu Katie Melua je pohlazením na duši. Na rozdíl od 701 máte pocit, že zpěvák je maličko před orchestrem a je v poslechu dominantní, doprovodná kapela je až za ním, prostorově jakoby v druhém plánu. Ale tak to dle mého názoru má být.
Specifický Grado zvuk se také velmi pozitivně projevuje na zvuku kytar akustických i elektrických, sluchátka velmi dobře rozlišují detaily, takže je naprosto dokonale podáno každé brnknutí bříška prstu o strunu nebo každý pohyb na hmatníku.
Výšky jsou na stejné úrovni jako u AKG 701, jen nejsou tak nepříjemné, někdy až agresivní jako u 701, vše je hladší a vlídnější.
Co se basového spektra zvuku týká je zcela bezchybné, basy jdou velmi hluboko, výrazně níž než u AKG. Nepřekrývají ostatní pásma, neslévají se a jsou jasně rozlišitelné. Basa zachovává svoji linku a je možné sledovat její stopu po celou nahrávku, jak to má u dobrých sluchátek být.
Bicí nástroje jsou opět jasně a zřetelně rozlišeny, jednotlivé typy nástrojů jsou jasně definovány, dozvuky činelů jsou velmi dobré. Žádné basově/bicí duc duc se nekoná.
Prostor je poměrně široký, s použitím velkých G náušníků se ještě rozšíří. Grada mají rozlehlejší prostor směrem do šíře, který je však maličko plošší, s nepatrně menším předozadním rozlišením nežli 701.
.
Sluchátka jsou velmi rychlá a dynamická, pocitově jistě rychlejší nežli AKG 701. Separace nástrojů je příkladná, zvuk se ani v nejsložitějších a nejrychlejších pasážích neslévá.
Obecně je zvuk otevřený a vzdušný, vystupují v něm skvěle vykreslené a zabarvené vokály i jednotlivé nástroje.
Osobně si na RS 1 nejvíce vážím toho, co se velmi špatně definuje: a to je muzikálnost. Přestože nabízejí spoustu detailů, rozhodně více než 701, nepůsobí chladně analytickým dojmem. Sluchátka vtahují do děje a jejich poslech je radost, hudbu si prostě užíváte.

Zápory:
Co jsem uvedl v předcházející částí, že středové pásmo je největší devízou sluchátek, je na druhé straně jejich největším nedostatkem. Jak jsem už uvedl, sluchátka nejsou neutrální.
Z toho vyplývá, že Grada RS 1 nezahrají dobře klasiku.
Pokud posloucháte Andreu Bocelliho nebo Magdalenu Koženou, užíváte si hlasu a vše je v naprosté pohodě. Klavírní nebo houslový koncert je také v pořádku. Klavír má velkolepý zvuk včetně nehlubších tónů, housle zní sametově, tak jak to má být.
Ale v případě symfonických skladeb s velkým orchestrem nastane problém: vybuzené středy klasickou orchestrální hudbu neinterpretují správně a tím ji znehodnocují. Na poslech Vídeňské filharmonie s Karajanem si skutečně musíte vzít jiná sluchátka, zde doporučuji naprosto neutrální sluchátka, která nic nepřidají ani neuberou.

Závěr:
Grado RS 1 patří jistě do nejvyšší sluchátkové extraligy, zcela jednoznačně nechávají za sebou sluchátka řady Sennheiser HD 600/650 nebo AKG 701.
Specifický způsob prezentace zvuku sluchátek Grado vás buď nadchne, což je můj případ, nebo značce Grado nepřijdete na chuť a obrátíte se jinam, V každém případě stojí za poslech.
Bohužel přes mnoho pozitiv nedoporučuji tato sluchátka na poslech orchestrálních skladeb. Pokud posloucháte hlavně klasiku, musíte volit jinou variantu, ale klidně si dokážu představit kombinaci analytických sluchátek na symfonickou hudbu a RS 1 na vše ostatní.
Pro posluchače, který má rád velké hlasy nebo kytarové kapely, jsou ovšem Grado RS 1 vynikající volbou.

Jibu.

jouda

Re: Grado RS

Příspěvek od jouda »

Mně se třeba na klasiku líbí, ale je fakt, že GS1000i jsou v tomhle dále. Mám SR80, RS1 a GS1000i - dlouho jsem na na základě Vašeho příspěvku testoval ;)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti