Zahořování reprobeden

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
Odpovědět
Asket
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahořování reprobeden

Příspěvek od Asket »

No me kdyz prisli ty bedny nove, hrali pekne.. po delsim hrani zni lepe...
kazdopadne zahoreni beden ma velky vliv... i u kolegy Kefy hraji jinak nez je mel prvne...
A neni to jen zahorovani beden... i zesik ci cd aj. masinka potrebuje nejakou tu minutu na zahrati... coz takovy lampac, ten opravdu hraje po hodine jinak nez pul hodky po zapnuti...
dane zmeny nejsou tak % definovatelne, proste se to zlepsi

Kdyz zapnu sestavu a nejakou dobu mi tam neco hraje -pro rozhejbani jako kulisa... pak muzu si neco lepe vychutnat, pac vim, ze po zapnuti ta sestava hraje skvele, ale po nejake te zahrate minute hraje jakoby jemneji (niace nebo nuace ci jak se to pise :) ).. tezko definovat (nemam ten spravny slovnik)...
Ale u kabelaze jsem to zahorovani nepoznal.

HellBoy vis to je jako u formule... poposunes kridelko tam ci onam a ziskas nejakou desetinu ci sekundu..., ale necekej ze ziskas minuty... jsou to proste drobnosti...
proste to zahoreni je jako by jsi ujel ostre kolo a v dalsim by jsi prenastavil trochu pritlaky tam pridal a tam ubral.. a hle mas stabilnejsi a rychlejsi formuli... ale neni to az tak rapidni posun....

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

To je možný, jenže ten rozdíl u Formule 1 pozná možná Šumachr a jeho parta techniků, který to auto mají připojený na počítače. Mě kdybys posadil do formule A a B, tak bych myslím poznal naprostý kulový :) Ale jinak, opět by to šlo vcelku snadno ověřit u nějakého prodejce - vzít bedny co má "zahořený" a jedny nový ze skladu a postavit je proti sobě. Zajímalo by mě jestli by někdo poznal rozdíl. Netvrdím radikálně že ne, ale nemyslím, že by to byl zásadní rozdíl. Spíš si tipnu, že ve většině případů by nebyl prakticky žádný. Ale to jsou jen moje spekulace.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Hellboy píše:...Ale jinak, opět by to šlo vcelku snadno ověřit u nějakého prodejce - vzít bedny co má "zahořený" a jedny nový ze skladu a postavit je proti sobě. Zajímalo by mě jestli by někdo poznal rozdíl...
Nasadil jsi mi brouka do hlavy: Co když si koupíš ty bedny, které u prodejce již delší dobu hrají a jsou tzv. již "zahořelé" ? Jak dlouho se ty bedny mají potom doma zahořovat, aby byly v optimální formě ? A to nemluvím o bonusu, který by slušný prodejce měl dát, když kupuješ již věc již použitou, z předvádění.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

A to, prosím pěkně, když jim budš (těm bednám) pouštět speciální zahořovací cedečko v ceně slušného CD přehrávače, tak to budou, teprve panečku, výsledky:-)

Aleska: ano, obchodní řeč = snůšky marketingových kydů, kterým v naprosté většině nerozumí ani sám jejich autor, natož prodejci, to je to, na co náš člověk čeká.Taky jsem tím prošel, pracijíc 13 let u zahraniční firmy a každoročně dostavající marketingové nalejvárny do palice.Až mi z toho bylo kolikrát blivno, z těch kydů, co do ás hustili. Ale byli to páni menedžeři, ti přeci masjí vždycky pravdu, ne? *headbang*

Vsadím flašku 12 leté Tullamore Dew, že nikod z nás tady nepozná rozdíl ve zvuku proti sobě postavených nových a rok tarých (=zahořených) beden, vše ve stejných podmínkách. Za to dám skoro svůj krk.

Než totoiž někdo ty bedny přepojí a pustá hudbu, je sluchová pamet vyresetovaná:-)

Kdysi napsal Pavel Dudek krásný a hlavně pravdivý článek o zahoření komponentů. Nejvíce jsem se smál tomu, jak popisoval zahoření zesilovačů (jako oponentn mu stál onen mág František kraut, který dokonce tvrdil, že se mění struktura mědi v gáblu poté, co jím projde AC signál:-) :-) :-) U reprobeden byl i PD ochoten do jisté malé míry připustit jisté téměř nepozorovatelné změny, dané změnou fyzikálnéch vlastností mechanických dílů reproduktorů, s tím se já osobně ztotožňuji.

Pro přesnost - jistě bude zvuk rozdíly u nové bedny X a tytéž bedny po 20 letech - závěsy basových měničů na sto sr*ček rozpadlé (někteří ze zdejšího fora by mohli vyprávět o bednách v "top stavu" a po otevření se zjistilo, že membrány na měničích jsou nejen rozpadlé, ale místy i vypadlé :-), kondenzátory vyschlé, měděné káble kvality míchačkových zoxidované tak, že spoj je téměř nevodivý a další. Tak to lze považovat za tvrzení, že bude slyšet rozdíl ve zvuku. Vždy ale k horšímu v neprospěch starého veterána, pokud ovšem tento není náležitě opečováván a pravidelně servisován.

Stejně si myslím, že nejdůležiotější na věci je ale to, čemu je ochoten jedinec věřit a co ho uspokojuje.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Ještě jen poznámečka - kdysi se zahořovaly televizory. Cílem nebylo, aby se vylepšil obraz či zvuk, ale aby se odhalila vadná součástka před tím, než dojde k expedici.
Např. firma Bryston proces zahořování (burn-in process) praktikuje takté a to tak, že své zesilovače trápí 24 hodiny témeř na plný výkon - a pak může garantovat, že po dobu 20 let nenastanou potíže ( a taky téměř nenastávají), protože své tvrzení mají podložené - dnes tomu říkáme - zátěžovými testy. Jiné slovo pro zahořování. Rozhodně ale není cílem firmy Bryston, ab yse "vylepšil" zvuk před tím, než dostane jejich výrobek zákazník. To ani omylem! Cílem je odhalit potenciálně slabší součástky, které při tomto procesu odejdou, pak se udělá optimalizace a slabý článek řetězu je stejně odolný, jako zbytek. O vylepšení zvuku se nikde na jejich stránkách či v mauálech nic nepíše. A že jde os eriozní firmu, která přikládá ke každému svému zesilovači měřící protokol, je každému jasné.

jacq
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jacq »

ja jsem si koupil pred pul rokem sluchatka akg k701. zvuk se mi libil, ale byly trochu ujecene, vysky az neprijemne. pustil jsem do nich pres noc ruzovy sum a rano znovu pustil. poslouchaly se mnohem lepe.
bud jsem si zvyknul, nebo doslo k zahoreni, doufam v to druhe :)

palinoch
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palinoch »

Zdeny, štat proti vetru nema vyznam. Presviedcat ta nebudem, nema to vyznam viem svoje. Ak niekto nie je schopny pripustit fakt zmenu zvuku u zahorovania sorry, ale bud datycny dostal zahorene bedne, alebo su to reproduktory, ktore zahorenie v podstate nepotrebuju to zanamena privykne ucho, alebo posledna moznost, je niekto hluchy s prepacenim. A potom nam taki to ludia idu rozpravat odchylky v jednotlivych komponentoch medzi CDprehravacmi, nedaj boze medzi zosilnovacmi a nerozoznaju ci vlastne nepocuju zmenu reproduktoru cisto suroveho a reproduktoru zabehnuteho :idea: Fatkt elementarna zakonitost niekomu uteka, alebo sa snazi razit cestu novej vlny psychoakustiky. Rad by som sa opytal tychto ludi ktori sa obracaju na tu psychakustiku, ci je nejake vedecke skumanie, alebo su nejake vysledky v tomto smere.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Palinoch:

jasně, lepší to je po větru :-)

Já jsem spíše reagoval na to, že tady si vnucujeme, že bedny p 400h budou hrát o třídu líp a základaní, zcela zásadní věci a to je místnost, neřeší 99% z nás. A snažíme si něco vsugerovat, abychom omluvili obecně platný fakt, že si na nedostatky prostě zvykneme.

Já nejsem kategoricky proti pojmu "zahoření beden", ale nazvla bych to jinak, trochu méně tajemně - například drobná změna zvukového charakteru po uplynutí jisté doby a to díky částečným fyzikálně-mechanickým změnám jistých součástí bedny.
Ale zahoření u mě vyvolává tyto rakce, jakožto ostatně všechno to voodoo nereálně (netechnicky) podložené.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

palinoch píše:Zdeny, štat proti vetru nema vyznam. Presviedcat ta nebudem, nema to vyznam viem svoje....
To je pravda. Teprve po větru to má tu správnou dálku, proti nic moc. :lol:

palinoch
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palinoch »

Zdeny - Mal som nove bedne Elac, mam nove bedne Aurum Cantus. Viem, ze je francuzka firma ktora vyraba reproduktory, a tie potrebuju ako sama firma uvadza okolo 400h a predsa maju renome. Ja si myslim, ze psychoakusticky stav nemoze trvat viac ako niekolo hodin a nie niekolko mesiacov. A vsugerovat si, no uvaž, vsugerovat si, ze moje bedne hraju dobre, to je na hlavu, len preto lebo su drahe a dal som za nich XYZ penazi. Ja viem zatial jedno, ze u Elac sa mi zvuk zacal silno menit po 3roch mesiacoch a u AC na konci štvrteho mesiaca. Najvyraznejsie zmeny sa diali v tretom mesiaci a vyssie hlasitosti kde vychylka membrany bola okolo 5mm. A pustal som obycajne srackovite dance hity :D .Nezahoreny reprodutor napr. nereagoval na potenciometer. Teraz aj mensia vychylka v EQ sa na zvuku krasne prejavuje.

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

Psychoakustika je normální seriózní obor, který má za sebou celou řadu bádání a experimentů, které jsou zcela prokazatelné, zopakovatelné a nezpochybnitelné. Jediný kdo to popírá je velká část hifistů, protože psychoakustika vyvrací většinu bludů, kterým tito věří.

Pokud narážíš na například moje sluchové schopnosti, tak věř, že slyším (zatím) docela dobře. Jsem schopen rozeznat i velice drobné nuance, slyším do 16-17kHz a na vzdálenost dvou metrů slyším v noci tikat svoje hodinky ležící na nočním stolku :twisted:

S jistotou ovšem vím, že nejsem schopen rozeznat rozdíl mezi 320kbps mp3, CD a Flacem. Že nejsem schopen říct, jestli se zvuk mého zesilovače po výměně celé řady součástek zlepšil, nebo zhoršil po měsičním neposlouchání a že po několika měsíčním čekání na "zahoření" mých Monitor Audio RS8 jsem dospěl k názoru, že hrají furt stejně blbě jako když jsem je koupil a tak jsem je prodal.

O tom, že mám pravdu mě přesvědčuje i naprostá neschopnost zlatouchých hifistů se na něčem shodnout. Repro Ante pro jednu skupinu emo ušařů reprezentovanou i vcelku známými firmami hrálo naprosto dokonale, pro druhou skupinu naprosto příšerně. To samé se na posledním high endu odehrálo i u celé řady jiných značek (Tannoy atd.) Jediné na čem se všichni shodli bylo, že u Vintage Audio to hrálo super a to jsem já, necvičený, nezkušený skeptik slyšel taky a poznal po asi dvou vteřinách poslechu. Pravda je, že ty dvacet let staré Cantony byly asi zahořené dostatečně :)

Pravda je taková, že netuším kde bereš takovou jistotu pro tvrzení, že si pamatuješ jak hrály tvoje bedny před třemi měsíci a jak hrají teď. Po třech měsících odloučení si většina lidí nedokáže správně vybavit ani obličej svojí manželky, natož nějakou drobnou nuanci ve zvuku.

palinoch
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palinoch »

Ja na nikoho nenarazam, len reagujem na komentare v celku. Ako fakt neviem, ale co je zvlastne, ze si clovek uchova dojmy z minulosti a porovna ich s pritomnostou, nejak nechapem. U mna je to v celku normalne. Ako som pisal vo svojom prispevku citujem: Nezahoreny reprodutor napr. nereagoval na potenciometer. Teraz aj mensia vychylka v EQ sa na zvuku krasne prejavuje. Ano psychoakustika moze mat a pravdepodobne ma svoje opodstatnenie, ved je to psychologia, alebo psychiatria. Ja som sa ale pytal, ci su nejake studie ohladom zahorovacieho procesu u reproduktorov a vplyv na psychiku cloveka.

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

vite rozdil je co si kazdy mysli o tridu vyse...

nekdo si mysli ze to je rapidni skok, jiny jen drobnosti, malickosti...
tak samo je to i u zahoreni.. zvuk se pozmeni, ale malo.... neverim tomu, ze by se nezmenil...
vem si ku prikradu auto... nove ma vsechno presne a tuhe... po nejake dobe zjistis, ze se ti razeni dava pohodlneji a snadno nez zprvu...casem ti mozna bude litat i samo jak to bude vyslehane.... tak nejak to funguje u cd, dvd, zesiku, beden apod...
zmeny jsou, ale male a hlavne postupne...
ja osobne verim i to psal Kraut, ze se pozmeni kde co v zesiku... prd vime co se deje s vodicema, ale dle me zmena nastane, ackoliv to treba nepozname...
Videl jsem jeden porad .. sice ne o audiu ani kabelazi... ale verim v to, ze zahoreni veci pozmeni danou hudbu... treba neslysitelne...
ale mozne to je meritelne...
K testu dvou paru... zahorenych a nezahorenych...
predne by jsi je musel doladit tak, aby davaly stejne vysledky oba pary... pak jedny rozehrat a ty druhe ne.... po case pak testovat, ale rozdily budou urco nepatrne... ted by to chtelo udelat v praxi

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

palinoch píše:Ja na nikoho nenarazam, len reagujem na komentare v celku. Ako fakt neviem, ale co je zvlastne, ze si clovek uchova dojmy z minulosti a porovna ich s pritomnostou, nejak nechapem. U mna je to v celku normalne. Ako som pisal vo svojom prispevku citujem: Nezahoreny reprodutor napr. nereagoval na potenciometer. Teraz aj mensia vychylka v EQ sa na zvuku krasne prejavuje. Ano psychoakustika moze mat a pravdepodobne ma svoje opodstatnenie, ved je to psychologia, alebo psychiatria. Ja som sa ale pytal, ci su nejake studie ohladom zahorovacieho procesu u reproduktorov a vplyv na psychiku cloveka.
No, psychoakustika především tvrdí, že paměť na zvuk je v řádu minut. Ty tvrdíš, že jsi schopný rozeznat drobný rozdíl mezi tím jak tvoje bedny hrály před třema měsícema a teď. Jasně, pokud bude rozdíl velký, tak to poznáš, protože si sice nepamatuješ přesně samotný zvuk, ale někam si ho v hlavě zařadíš na nějakém pomyslném žebříčku a v budoucnu to jsi schopen srovnat. Drobný rozdíl ovšem poznáš opravdu dost těžko i po pár minutách. Pokud si dělal nějaké měření, nebo pokusy které opravdu dokazují objektivní změnu, tak budiž, ale napsal jsi toho dost málo na to aby se to dalo posoudit. Já za sebe říkám, že si nemyslím, že bych byl úplně hluchý a u žádného kusu hifi co jsem si kdy pořídil jsem nepozoroval žádné velké změny. Tedy vlastně kecám. U starého receiveru Kenwood my začalo po "zahoření" bzučet trafo :)

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

Hellboy píše:Ty tvrdíš, že jsi schopný rozeznat drobný rozdíl mezi tím jak tvoje bedny hrály před třema měsícema a teď. Jasně, pokud bude rozdíl velký, tak to poznáš, protože si sice nepamatuješ přesně samotný zvuk, ale někam si ho v hlavě zařadíš na nějakém pomyslném žebříčku a v budoucnu to jsi schopen srovnat. Drobný rozdíl ovšem poznáš opravdu dost těžko i po pár minutách. Pokud si dělal nějaké měření, nebo pokusy které opravdu dokazují objektivní změnu, tak budiž, ale napsal jsi toho dost málo na to aby se to dalo posoudit. Já za sebe říkám, že si nemyslím, že bych byl úplně hluchý a u žádného kusu hifi co jsem si kdy pořídil jsem nepozoroval žádné velké změny.
S tou pameti naprosto souhlasim, pri testovani DAcu jsem zjistil jak velky soustredeni to vyzaduje skutecne si zapamatovat zvuk a porovnat ho s nasledujicim. Je treba se soustredit ne nejaky kratky fragment a i ten si dokazu zapamatovat jen na par minut. U komponent, ktery jsou kvalitativne na nejaky vyssi urovni je to pak obrovsky problem je nejak porovnat, pokud je clovek nema vedle sebe s moznosti okamziteho prepnuti, ve stejnych pominkach a se stejnym zbytkem retezce. I proto povazuju za naprosty nesmysl rady typu objed par studii a poslechni si ruzne veci ... Tak se daji mozna vyradit nejaky propadaky, ale to je tak vsechno.

Jinak ale, ac jsem skeptik na ruzne woodoo pomucky apod, tak rozehrani reprobeden podle mne urcite funguje - a vubec to nemusi byt nejake highend zarizeni. Pozoroval jsem vyrazne zlepseni, zkultivovani, zvuku i u blbych bedynek k PC Genius 1250X behem prvnich cca 10-20 hodin.

Odpovědět