Audio Research REFERENCE 5 + ANNIVERSARY EDITION

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
anawak
Kontaktovat uživatele:

Re: audio research REFERENCE 5

Příspěvek od anawak »

Dovolim si plne suhlasit s nazorom pink pantera. To bolo to najmudrejšie, čo sa tu za tento den napisalo.

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasT »

PMA - zapomen na to ze REF 5 je neco podobneho co bylo v trutnove, ani nahodou a ani zdaleka. Je to zcela jina liga, je to opravdu velmi dobre, rozlisitelne, dynamicke, namazajici, nepatlajici a nazavadi zadne zasadni rusive artefakty do signalu. Je to radost poslouchat, a to velmi dlouho, protoze to nesere ani nejak zasadne nebarvi. Prirovnal bych to smele k tomu jak to hralo LB na hradisku. Takovy pocit to vyvolavalo ve mne, je to neco s cim bych mohl trvale zit. A i s tim analogem v podani co jsem slysel protoze to byla opravdu radost.

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasT »

kazzatel píše:Že bys upekl " flaškoidník " ? Komp by jásal.... 8-)
Ale prd, myslim si ze to jde i stejne dobre s tranzistorama, dokonce i ten operak tam sem tam muze byt -))))))) Flasky co mel Petr doma se k tomu nemohly ani priblizit - ty si hraly az moc svoji patlamatla. Tak samo flasky so jsem slysel ve Vincentovi, no fuj, z toho se mi delaly pupinky -))) Ale tady u REF5 to je fakt jine, vubec mi nevadi. Tim ze jsem to slysel na svem, a muzu rict ze na svem dacu charaker zvuku uz dost znam, tak jsem nemel dojem ze by to neco ubralo, pridalo, zmenilo. I ty jemne tranzienty tam zustavaly. No a hlavne, ja uz predek nepotrebuju -) Mnohem vic mne vykolejil ten gramec nebo spis to, jak lehce se da "odbornym masterigem" ta placka doslova znicit.

A jinak, ja se flasky bojim, protoze to pak mnohem vic boli *hura*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Recenze z hifinews.co.uk na REF 5 je zde (pdf), cena pouhých 10.498 liber ?

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Recenze z hifinews.co.uk na REF 5 je zde (pdf), cena pouhých 10.498 liber ?
ano, cena je cca 300.000 Kč, podle mne plně odpovídá kvalitě, ale o tom si každý může myslet co chce. Nikdo není nucen ke koupi, všichni kupují dobrovolně.
Recenze perfektní, ne ? Zkrátka reference ......

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Renown píše:.....Recenze perfektní, ne ? Zkrátka reference ......
100% souhlas, když jsem dočetl, smekl jsem klobouk (obrazně) a plně chápu kladné ohlasy.
A cena ? O tu se běžně nezajímám, a možná právě proto je pro mne šokující.

Tony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony »

Sebedokonalejšie meranie, alebo teoretizovanie nenahradí posluchovú skúsenosť *thumbs down*

Ak vás tento predzosík zaujíma (podľa množstva príspevkov by som tipoval že áno),
požičajte si ho (napr. v Ketose v Bratislave to nie je problém), zapojte v klude doma,
nájdite vhodný prepojovací kábel (nie každý musí vyhovovať) a urobte si vlastný názor.
Prípadne porovnajte s iným - adekvátnym preampom.
A potom sem napíšte svoje poznatky. To už bude mať nejakú váhu!
Ako napr. napísal TomasT *thumbs up*

anawak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od anawak »

Za mna k REF 5 asi tolkoto.....

DEFINITÍVA...
Pred rokmi rokúcimi bežal v telke taký film – slovenský- v pôvodnom znení bez titulkov, kde hral pán Lasica úradníka v nejakej kancelárii a celý film sa snažil o to aby dostal od svojej šéfky definitívu. Čo v tom čase znamenalo trvalý a istý pracovný pomer až do penzie. Bez starostí a stresov. Dnes už tento pojem v našej spoločnosti vymizol lebo definitívnych je momentálne len veľmi málo vecí ale pri snahe napísať recenziu na predzosilovač Audio Research Referennce 5 ma napadla práve táto inscenácia a tým pádom definícia. Ani nie tak pre svoj obsah ale pre tú jej pointu . DEFINITÍVA.
Pretože v spleti komponentov, filozofií a názorov na počúvanie hudby by sme sa mohli veľmi ľahko stratiť. A to ešte v žiadnom prípade neznamená, že by to bolo pre nás tým definitívnym riešením. Hodnotenia a postavenia v hierarchii, tom či tom detaile, sa len veľmi ťažko dá založiť na nejakých matematicky presných hodnotách. Dvojnásobne neplatí, že najdrahšie je najlepšie a už vôbec neplatí, že najlepšie je to moje. Musíme akceptovať fakt, že každý máme to svoje čo na hudbe milujeme a samozrejme sa to odzrkadluje aj na jej počúvaní. A ako vo väčšine prípadov zo života, aj v hi - fi platí, že žiadny prístroj nie je celkom univerzálny. Možno niektoré viac a niektoré menej ale pojmom univerzálny môžeme označiť len veľmi málo prístrojov. A tých, ktorých by sme prípadne mohli označiť pojmom definitívny je asi toľko ako prstov na ruke.
Jeden prístroj si však určite zaslúži obidve nálepky univerzálny aj definitívny. A je to presne ARC REF 5 line stage predzosilovač. Ako som k tomu poznaniu dospel sa budem snažiť popísať v nasledovných riadkoch. Na prvý omak a pohľad to bol práve ten dizajn a to spracovanie, čo ma dostalo. Akosi som v minulosti na sparťanské dizajny nereagoval a od komponentov kategórie 10000 a viac Eur som čakal aj vizáž. Ale čo to už mám za sebou a je mi jasné, že pod nadupaným a najmodernejším obalom sa nemusí vždy, a málo kedy sa, skrývať aj krásny obsah. Nakoniec som si ten dizajn zamiloval a stal sa mojou neoddeliteľnou súčasťou. Začnete jej hovoriť miláčik ako sa máš, mala si sa dnes dobre až sa dostanete do prísneho pohľadu svojej partnerky, že ku komu to vlastne rozprávate.
Takže k tomu spracovaniu uvádzam, že je to jeden z najlepšie technicky spracovaných a po kvalitatívnej stránke vyhotovených prístrojov aké som kedy videl a mal tu česť držať v rukách. Veľmi čisto a presne urobený predný panel z brúseného hliníka prekrýva zadnú časť s útrobami tvoriacimi zvuk. Veľmi jednoduché a spoľahlivé riešenie ako aj jednoduchý prístup pre následnú potrebu údržby robia z tohto prístroja kategóriu samu pre seba.
Na otočných či tlačítkových spínačoch nemáte pocit ako by vám mali ostať každú chvíľu v ruke ako pri niektorých iných a tiež nie lacných prístrojoch. Reakcie na povely sú okamžité a presné. Prekrásny mnohokrát zbožňovaný a mnohokrát nenávidený čelný display sa dá v miernych krokoch zatemniť alebo až úplne vypnúť. V takom prípade vás posluchovým a vizuálnym zážitkom sprevádza len jemnučký zelený bod v strede displeja. To aby ste vedeli, že prístroj je zapnutý. Dosť dôležitá pomôcka pretože pri počúvaní tohto predzosilovača začnete pochybovať o jeho existencii vo vašej zostave. Tak adaptívny ,jasný a presne, pri tom však neúnavne, znejúci zvuk proste nechá zaniknúť komponent ako taký.
Najmä pasáže o ktorých ste do dnes netušili a vykreslenie nástrojov, ktoré ste dodnes nepočuli vás vedie k zamysleniu nie na jednu ale na mnoho otázok kde sa vzalo to všetko čo tam je. Jednoznačne musím povedať, že mnoho z týchto otázok mám nezodpovedaných dodnes, ale aj to, že napriek nim som si pri žiadnom inom predzosolovači pri počúvaní hudby tak neoddýchol ako pri tomto. Neskreslenie nahrávky je jedna z vynikajúcich vlastností tohto prístroja. Neprikrášlenie a nejaké virtuálne hranie sa na niečo čo neexistuje. Jednoducho zahrá najlepšie ako je možné to čo tam je. Nevytvára ilúziu, že máte doma 1 cent a tvári sa to ako jedno euro. Proste je to jeden cent a vždy ním zostane. Čo je však krásne, to je fakt, že vám vždy otvára nové možnosti a cesty čo si za ten jeden cent kúpiť. Možno príliš filozoficky vzaté vysvetlenie ale pokiaľ sa hudbe venujete naplno a so srdcom tak nebude problém aby si každý z vás pod tým predstavil to najlepšie. Vanesa Mae – SACD – The violin player – niečo neskutočé. Ak ju chcete mat v obývačke, kúpte si REF 5. Miles Davis – Kind of Bliue – Jazzu som sa vyhýbal lebo som mu nerozumel. Dnes nechápem ako som ho nemohol počúvat. Kreator - Hordes of Chaos – brblanie gitár je zrazu presne definovaný sled tónov, akordov a rytmu. Verdi – Aida – po počúvaní cez Ref 5 mám najväčší sen ísť na to naživo. Vivaldi - The four seasons – perfektné.
Avšak, pozor na nekvalitné nahrávky. To bude pre vás prudké sklamanie pretože zlé nahrávky potrebujú hodne klamať telom resp.potrebujú prístroje, ktoré klamú telom. Ale REF 5 klamať nevie.
To je len pár prirovnaní, ktoré som s týmto predzosilom prežil.
Niektorí čitatelia mojich recenzií alebo lepšie povedané pokusov o ne, mi vyčítajú resp. pripomínajú, že obsahujú málo technických údajov a technických finesov ale pravdupovediac zaplaviť tu tieto stránky technickými údajmi a technologickými riešeniami zapojení a funkcie obvodov mi pripadá ako opakovanie toho, čo si prečítate v prospekte výrobcu alebo na internete. No snáď predsa len pár údajov uvediem - Prístroj má 2 výstupy Main OUT plus jeden výstup RECORD a to ako RCA tak XLR. Vstupov táto mašina obsahuje 7 (CD, Tuner, Phono, Video, Aux 1, Aux 2 a Processor) . Všetky vstupy sú taktiež konštruované pre pripojenie RCA alebo XLR káblov. Tie sú ďalej prepínateľné funkciou BAL/SE (Balanced/ Single Ended) na prednej strane prístroja, podľa toho či svoje zdrojové komponenty pripojíte cez XLR alebo RCA. Zvolený mód si REF 5 pamätá aj po vypnutí.
Za zmienku určite stojí, že pri striedaní vstupov RCA – XLR z CD prehrávača som nezaznamenal žiadne markantné zmeny. To znamená že RCA pripojenie zdrojov nie je konštruované ako akési prídavné, ale ako plnohodnotné. Čo je oproti niektorým iným prístrojom dosť podstatná zmena k lepšiemu. Ako dôvod k opatrnosti uvádzam tiež, že som skúšal niekoľko verzií a značiek prepojovacích káblov s koncovkami ako XLR tak i RCA a neviem, nemusíte mi veriť, ale striebro (Audioquest Niagara, Kimber KS 1136) chutia tomuto prístroju viac ako medené (AQ colorado, XLO signature, Kimber KS 1116). Takže ak budete pripájať k tomuto predzosilovaču zdroj tak radšej pár korún priplaťte a kúpte strieborný kábel. Zvuk je sýtejší a detailnejší. Tvrdosť a ostrosť striebra krotí už sama elektrónková konštrukcia REF 5, takže výsledkom je nesmierne elastický, živý a muzikálny prednes. Meď to všetko ťahá trochu do stratena a neviem či som použil nevhodnú kategóriu káblov (iné som žiaľ nemal) ale jej použitím nedostanete z tohto stroja všetko ale len 95%. A tie percentá sú naozaj počuť.
Sieťové šnúry som plánoval otestovať tiež ale kedže som mal všetky len s koncovkami C15 a REF 5 vyžaduje C19 tak som nemohol. Používaniu redukcii sa vyhýbam, takže testovanie sieťových šnúr sa nekonalo.
Zdrojom bolo CD Marantz SA 7 S1 a všetko šlo cez pračku PS Audio Power Plant Premier, ktorá konala svoju prácu excelentne. Používaním pračiek a ich odnoží, filtrov a neviem čoho všetkého k úprave napätia z domovej zásuvky som v minulosti nevenoval nejak vážnu pozornosť ale musím teraz natvrdo a bez prikrášľovania uznať a potvrdiť, že to má veľký význam. Recenzií ako takých sa na konkrétne tento typ pračky popísalo dosť a mne zostáva už len jediné - s tým súhlasiť. Power Plant Premier je skutočne strojovňa, ktorá nesmie v drahšej zostave chýbať. Prínos ku kvalite reprodukcie a k celkovému prejavu je pri jej použití naozaj počuť. Bez nej sa stratili detaily a ostrosť kontúr jednotlivých nástrojov a nedalo sa to dohnať ani drahým sieťovým káblom pripojeným k CD prehrávaču.
Záverom snáď len to, že je to jeden z najlepších predzosilovačov aké som kedy videl a počul a vrele doporučujem či už k Jazzu, klasike,metalu alebo Rocku. Je totiž naozaj schopný zahrať všetky žánre bez „reptania“ a s plným nasadením. Jeho cena nie je malá ale je nižšia ako ceny niektorých iných – prehnane drahých prístrojov (napríklad Burmester), ktoré síce super vyzerajú ale žiaľ „ LEN VYZERAJÚ“ a nehrajú. Som vo veľkom očakávaní ako REF 5 dopadne pri priamom porovnaní s legendou legiend v predzosilovačoch , a to - JEFF ROWLAND CRITERION, ktorého porovnávačku chystám a dúfam, že sa mi tento rok podarí. Vzhľadom k jeho cene a nulovému výskytu v našich končinách to bude problém ,ale pomoc prisľúbili kamoši z Nemecka. Takže sa už teraz teším.
ARC REF 5 si môžete vypočuť a prípadne kúpiť v KETOS Bratislava kde vám veľmi ochotne a fundovane poradia. Ak by ste požadovali viac technických informácii prípadne sa radi zoznámili aj s inými produktmi tejto excelentnej značky tak na stránkach www.audioresearch.com , www.ketos.eu alebo www.arcdb.ws .
Fotky som sa ziaľ ešte nenaučil vkladať.......

bohus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bohus »

No chlape Ty si dáváš.
Jistě netušíš co se na Tebe po tomto článku snese.

pink panter
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pink panter »

bohus píše:No chlape Ty si dáváš.
To čo sa na neho znese, sme mali možnosť pocítiť viacerí :lol: :lol: :lol:

anawak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od anawak »

no , veru som sam zvedavý.....

Donuts
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Donuts »

imho se nesnese nic, da se predpokladat ze nikdo to neprecet cely a naprosta vetsina se nedostala ani pres prvni odstavec

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasT »

Donuts píše:
imho se nesnese nic, da se predpokladat ze nikdo to neprecet cely a naprosta vetsina se nedostala ani pres prvni odstavec
Myslim ze toto byla trefa do cerneho...

T-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od T-M »

taky nečtu dlouhý posty...

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

nikdo je nečte