Cambridge CXA61 - budžetový král

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od dadaft »

Obrázek
Cambridge CXA61


Prošlo mi teď poslechovkou celkem dost zesilovačů do 30t (hlavně různých hybridů) a nakonec v ní zůstal tenhle nádherný čistě tranzistorový kousek. Co je na něm úžasného?

1/ Je to maximálně neutrální zesilovač.
Opravdu nikde a v ničem nic nepřidává ani neubírá. Neutralita dotažená na maximum. To neznamená, že má "chudý" zvuk. To ani náhodou. Dokáže hrát bohatě, sytě, detailně, dynamicky. Všechno záleží od nahrávky.

2/ Rytmus a timing.
Co se v každé recenzi dočtete je, že má vynikající smysl pro rytmus. A je to naprostá pravda. Muzika šlape a je to opravdu paráda. Osobně jsem časem zjistil, že to je nejdůležitější vlastnost jakéhokoliv zesilovače. Může být na sto způsobů vynikající, ale když nemá rytmus a timing, brzy omrzí.

3/ Hladkost a kultivovanost
Nebo britský šarm, chcete-li. Tenhle zesilovač v žádném případě "nezrní", hladkostí zvuku se trochu podobá lampám, každopádně je neagresivní, aniž by ztrácel detail nebo rozlišení na výškách. Dokonalý pro dlouhodobý poslech.

4/ Digitální sekce.
Je opravdu lahůdkově sladěná se zbytkem zesilovače, i když to v integrovaném řešení nemůže být jednoduché. V mnohých recenzích se uvádí, že CXA61 zkoušeli s externími DACy, ale ve výsledku se vždy nejvíc líbil zvuk vestavěného DACu. Opět můžu jen potvrdit. Ostatně v řadě CX už nenajdete klasický CD přehrávač, pouze transport.

Právě tahle famózní digitální sekce dělá z CXA61 budžetového krále. Za 24t totiž kromě klasických analogových vstupů máte i 2x optiku, 1x coax, 1x asynchronní USB třídy 2, a Bluetooth aptX HD.

Osobně mám přes USB připojený PC na streaming a hi-res, přes optiku jako diskový transport Philips CD850 s jeho bleskovou mechanikou, a TV jedu přes Bluetooth a vysílač Sennheiser BT100. A všechno to hraje jako z praku. Opravdu. Mám ho už celkem dlouho a pořád mi to hlava nebere, že je něco takového za ty peníze možné...

Už u mě zůstane a na dlouho.

A teď k tomu ne tak dobrému. Našel jsem jen jednu věc. Ovládání hlasitosti přes dálkový ovladač je hrůza. Je hrubé a reaguje ve skocích tak minimálně 10dB, navíc knoflíky jdou špatně a prostě přidáš/ubereš na jedno zmáčknutí trojnásobek. Osobně mám zesilovač vedle poslechového místa, takže mi to nevadí, dálkáč nepoužívám, ale tohle je problém.

A to je vše.
Cambridge CXA61 je opravdu skvělý zesilovač za málo peněz a ve své třídě v podstatě nemá konkurenci.

Obrázek

Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 1053
Registrován: 16 zář 2016 11:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od bacil2 »

Je to maximálně neutrální zesilovač.
Opravdu nikde a v ničem nic nepřidává ani neubírá. Neutralita dotažená na maximum.
Hladkost a kultivovanost
Nebo britský šarm, chcete-li. Tenhle zesilovač v žádném případě "nezrní", hladkostí zvuku se trochu podobá lampám, každopádně je neagresivní, aniž by ztrácel detail nebo rozlišení na výškách.
... tak teda čo si z toho mám vybrať? ... "neutralitu dotaženú na maximum" alebo "angličana" ?
... a ve své třídě v podstatě nemá konkurenci.
... mierne modifikovaná geniálna fráza, ktorá platí vždy pre všetky výrobky sveta ("xy je najlepší vo svojej triede")

Pozor! ... aby tu nevznikol nejaký omyl, ja vôbec netvrdím, že Cambridge CXA61 je zlý zosilovač, iba tie nič nehovoriace nezmyselné hifi-kecy ma v tomto horku celkom pobavili :lol:

... a mimochodom na aké búdy to treba počúvať, aby to fungovalo ... mňa by napríklad celkom zaujímalo ako by dopadla tá "neutralita" alebo "dokonalost pro dlouhodobý poslech" napríklad na takých Amphionoch Two 15
https://amphion.fi/create/products-pro- ... o-monitor/

Lemon
Příspěvky: 677
Registrován: 30 led 2016 22:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od Lemon »

Cambridge zesilovače byli v rámci třidy vždy vynikající. Dobrá volba. A co Nad ? Někde jsi psal, že to je konečná. Který je pro tvé uši lepší ?

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 854
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od Tomáš »

Tento zesilovač je totální sr.čka v líbivém obalu.Použití nejlevnějších součástek,co jsou na trhu,mizerné zpracování,životnost zesilovače tak 2 roky.Někteří,co ho mají,si nechali dělat úpravy v http://www.casea.eu/index.php ,výměna všech kondenzátorů a relátek,nějaké úpravy v převodníku.
Divím se,že jsi nezůstal u NADu a nešel třeba do vyššího modelu c388 nebo ještě ještě výše do modulárních systémů.
Ty asi tyhle srágory miluješ,typickej čecháček,hlavně že to je levný a je toho hodně :mrgreen:

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od petrL »

S tou hlasitostí to je blbý. Jak je možný, že podělají tu nejzákladnější funkci, když už to má DO? Asi ho inženýři vůbec nezkoušeli.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od PítrsPraha »

Taky si myslím, že je tohle krok zpět.
Ale co, baví tě měnit komponenty, tak ho stejně zase za pár měsíců (nebo týdnů) nahradí něco jinýho.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od dadaft »

Při přímém srovnání s NAD C 368 je CXA61 výrazně lepší zesilovač. Oba jsou vynikající v timingu, jsou to šlapající zesilovače a to jsem na NADovi a teď Cambridge oceňoval. Ve všem ostatním CXA61 poráží C368 na hlavu. Hlavně výšky a s tím související ambience je mnohem lepší - NAD je utlumený, prostor nahrávky je jen naznačený - můžu si namlouvat, že se tak aspoň soustředím na hudbu a nástroje atd., ale při přímém srovnání to je prostě jasné.
Na rozdíl třeba od Vincentů je zase CXA61 opravdu rovný zesilovač, který všechny frekvence bere stejně.
Oproti jiným tranzistorovým kouskům, třeba Audiolab, má zase CXA v sobě jistou nezrnící hladkost, která se těžko popisuje, ale při poslechu je okamžitě jasná. Je v něm něco příjemně neagresivního, spojitého, tekutého. Nevypichuje detaily, ale ani je neutlumuje.

Nejvíc mi zvukem asi připomíná můj oblíbený Philips FA860.

Pokud o CXA61 někdo říká, že je to šrot, tak vážně nevím. Pokud jde o součástky, bude to standard.
Konstrukčně je bezpochyby velmi vydařený, má naddimenzované trafo, velké chladiče a na svůj výkon dvojnásobnou filtrační kapacitu než je zvykem. To je ve zvuku znát. Ze všech vstupů (i digitálních) hraje stejně dobře. Měření výborná. Minimální zkreslení, nízký šum, solidní šířka pásma.
Pokud tvrdí, že je zvukově špatný, buď ho neslyšel, nebo je lhář, nebo d...l.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od dadaft »

P.S. S tím dálkáčem jsem trochu přeháněl, nicméně všechny ostatní zesilovače měly dálkáč o dost lepší.

Bazi 36
Příspěvky: 1133
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od Bazi 36 »

V tvém textu mne hned ťukla do hledí tato věta, polocituji:

„Ze všech vstupů (i DIGITÁLNÍCH!!!) hraje stejně dobře.”

To nemá se zvukem zesilovače jako takového příliš společného, spíš to něco vypovídá o shodné signatuře dvou různých převodníků ve dvou různých zařízeních (jeden z nich je asi součást nějakého playeru). Pokud nejsou použité DACy stejné, asi bys měl být schopen výsledný sound přeci jen rozlišit...ale jak už bylo řečeno, je to tak nějak fu.ck, podobně patetický text z tvého pera nás jistě v budoucnu čeká zase v souvislosti s jiným tím "úplně nejvíc nejlepčejším zesíkem" jaký ti přijde pod ruku...
...a třeba se jednou dočkáme i toho skutečného „Tak už jdeme do finále a za všechno vážně dík!” :lol:

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od dadaft »

Bazi 36
No, asi jsem se nevyjádřil úplně srozumitelně, ale rozhodně jsem tím nemyslel to, z čeho mě ty chceš nařknout, protože ti to dělá radost -- samozřejmě, že když připojím jiný převodník (Topping, Pro-Ject, Dragonfly, Chord) hraje to jinak -- chtěl jsem tím říct, že ten vestavěný převodník je s analogovou částí dobře spárovaný, určitě to poslechově ladili. Podle firmy Cambridge dostali vývojáři CXA61 součástky s požadovanými parametry od různých výrobců, ale tak upravené, že nešlo poznat, co je co a rozhodovalo se pouze na základě poslechu. Takže třeba ty převodníky Sabre jsou určené pro mobilní aplikace a prodávají se v baleních minimálně po 3000ks. Ale prostě jim vyšly poslechově nejlíp.

Zajímavé také je, že má CXA výborné ohlasy od What Hifi? po Stereophile, u mě doma v přímém srovnání se zhruba 10 zesilovači vyšel také nejlíp, ale čeští chytráci zase přesně ví, že je to šrot.
Seru na vás hňupi.
Kromě hudby už o ničem ani nepípnu, vy naštěstí hudbu neposloucháte, takže tam nemůžete prudit...

Yiakubou
Příspěvky: 514
Registrován: 07 črc 2020 18:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od Yiakubou »

Za me teda je kralem v teto kategorii do 30t Marantz PM7000N. Asi pred rokem jsem porovnaval s modely od NAD i CA (uz nevim presne jake, NAD to byl C368 a CA bud tento, nebo predchozi generace) a Marantz jasnej vitez, klidne by ho mohli prodavat za 40t a nikdo by se nedivil.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od PítrsPraha »

Zbytečně se čílíš, dadafte. Ta věc má ve tvém podání víc rozměrů. Jedním z nich je tvé nadšení a z něj plynoucí absence racionální kritičnosti v situaci, kdy máš doma nový komponent. Pokaždý je skvělý, dokonalý, konečná a už jen poslouchat hudbu..... A za pár měsíců další nový komponent, další absolutorium, ale zase jenom na chvíli jako x-krát před tím. Už je to takový kolorit a každý, kdo tu není nový, to ví a bere s tvá hodnocení s nadhledem.

Dalším rozměrem je fakt, že nehodnotíš zvuk zesilovače jako takového, ale zvuk zesilovače filtrovaný low-end bednama, které používáš (prosím bez urážky, je to prostý fakt). NHTčka (a jejich měniče) i PJ Box 5 patří na opravdu ten nejnižší stupínek kvalitního zvuku. Povedené bedničky byť za blbých 30 tis. je rozsekají na maděru v každém ohledu.
Takže důvod toho, proč tobě vyhovuje zvuk zesilovače, o kterém tady jiní, kteří jej slyšeli, napíší, že to není žádná výhra, spočívá v tom, že ty hodnotís zvuk značně filtrovaný nectnostma nejzákladnějších bedýnek. A ano, za takových podmínek si ten zvuk může sednout jinak, naž jak zesilovač zní na bednách, které ho nebrzdí a které jsou kvalitativně o několik tříd výše.

Škoda, žes místo tohodle tápání a neustálého měnění tehdy nevyužil mou nabídku na Parasound, měl bys "nadosmrti" vystaráno se zvukem výrazně lepším než tyhle NADy, CA atd. a ve výsledku nejspíš i levněji... Má "tvůj" zvuk, tzn. skvělý timing a rytmiku, jemnost ale detail, hraje skvěle potichu, zcela bez známky agrese. Má perfektně integrovaný management subwooferu, dobrý DAC, nepřebernou konektivitu... Když narazíš na dobrý bazarový kus, neváhej.

Jinak souhlas s Yiakubou, PM7000N je i pro mě králem téhle kategorie.

A myšlenka, že člověk dělá jen to, co zveřejňuje na internetu, je ... ... ... originální.


Peace a neber (se) tak vážně ;) .

Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 1053
Registrován: 16 zář 2016 11:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od bacil2 »

... tak ako plynie čas, tak prichádzajú stále nové a nové a "neopočúvané" budžetové hifi aparáty ... a súčasne už opočúvané "budžety" logicky odchádzajú do ústrania zabudnutia ... to je takzvaný "kolobeh budžetových krámov v prírode" :lol:

... ak existuje nejaký skutočný a nadčasový budžetový kráľ, tak je to podľa mňa jedine sám občan dadaft *2thumbsup*


Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge CXA61 - budžetový král

Příspěvek od audafreak »

Pěkné je i Amirmovo slovní zhodnocení. Timing ale bohužel neřešil, nejspíše nemá metronom.
Když to řeknu velmi kulantně, tak velmi podprůměrný kousek. Amirmův výraz v náhledu dole to popisuje velmi přesně.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host