Časové zkreslení u zesilovačů

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Zamčeno
Federmann
Příspěvky: 138
Registrován: 03 zář 2009 14:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od Federmann »

Té praxe mám mnohem víc než mnozí jiní, jasně jsem napsal, že je to záležitostí výměru tranzistorů, umím je vybrat tak, že nepotřebuji žádné odpory, nebo je vybrat s větším rozptylem a pak dle rozptylu odpory použít, ale hlavně nepotřebuji přidávat jakékoliv další kapacity či odpory s indukčností!

Uživatelský avatar
perys
Příspěvky: 123
Registrován: 25 úno 2011 16:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od perys »

JP stále a vytrvale zdraví BF,

k těm R v gatech mosfetů, nechá se nějak posoudit (nasimulovat) chování R vs. feritový kroužek (navlečený na D???) a vyčíslit mezní kmitočet takového filtru, vč. uvážení dynamického chování kapacity tranzistoru?

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od kazzatel »

OK, Pipisi...vidím, že ti Cimrmanův samodiskusní klub vyhovuje, takže se nebudu snažit, dobře se bav...

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od dadaft »

vidíš pipisi - tady to máš!

lidé jako kazzatel okamžitě vycítí, že je admin měkký.

a začnou tlačit...

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od PMA »

perys píše:
ta záležitost s nabíjecím proudem kapacit výkonových tranzistorů je přesně ukázka kde simulace může pomoct.
Pane kolego Petráku, zcela upřímně míněno, doporučil bych Vám nejprve strávit několik let s osciloskopem, spektrálním analyzátorem a s konkrétními reálnými zesilovači (které též podrobíte poslechovému testu - což děláte, ale to předchozí ne), než se necháte zavléct do podobné diskuse kde sloužíte, aniž si to možná uvědomujete, poněkud jako loutka v rukou zručného manipulátora.

Je snazší psát recenze, než se smysluplně zapojit do debaty o návrhu elektronických obvodů.
Pavel Macura Audio

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od kazzatel »

Jsem už starej chlap, Cihličko, v lidskejch povahách si čtu jak v obrázkový knize...i v tý tvý....

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od dadaft »

neříkám, že ne.

nicméně nedokážeš ocenit usílí jiných. stálo mě dost sil a času, abych donutil pipise k činu.

každé fórum potřebuje i "ostřejší" vlákna.
styl "přístroj A je vynikající"
"souhlsím s kolegou, přístroj A je vynikající.!"
"ano ano"
"mňam Mnam"
asi nikam nevede. to snad uznáš.
a uzmout Federmana Slovanetu je majstrštyk.

na druhou stranu nemám rád vulgarity.

tak se nezlob.
*palec*

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od kazzatel »

Jsi demagog, Cimrmane...co máš dokonale stejný a dokonale vybraný ? Máš třeba dokonale stejný vzdálenosti mezi výkoňákama a budičem, pikosekundo ? Ukaž nám to...

Uživatelský avatar
perys
Příspěvky: 123
Registrován: 25 úno 2011 16:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od perys »

JP vytrvale zdraví manipulátora BF:-)

díky za obsažné vysvětlivky, stejně jako děkuju PMA za praktickou poznámku (i když s osciloskopem se tu praxi snažím při psaní recenzí dohnat:-)))
Nedá mi to, zase se zastanu simulací, spíš z praktického hlediska, opět asi v souladu s BF, jak jsem se toho dotkl výše, i s velmi drahým měřicím vybavením se některý věci prostě změřit nedají. Simulace spoustu jevů v takových případech ukáže. I když simulace jako taková je jen OPIS reality, ale když je na osciloskopu nějaký pofidérní bordel na kýženém průběhu, kde hledat příčinu samotného jevu, jak vyloučit chybu měření (metodika, ovlivnění vlastního obvodu, náhodné rušení, atd.)? Při simulaci se změnami hodnot pár součástek nechá najít (zveličit) vliv toho kterého prvku, a aspoň se tak nasměrovat v hledání příčin.. Jasně že pravda je až v reálném výsledku na reálném vzorku, ale všechny reálie mají teoretické zdůvodnění. A hlavně zeditovat schéma v simulátoru je fakt pohodlnější než editovat bastl s pájkou v ruce *sunglases*
A ještě k těm poznámkám BF o milimetrech vzdáleností, pikosekundách zpoždění a vlivu měsíčního svitu (a úplňku vůbec - za úplňku samozřejmě nic nefunguje správně), když jsem v ČMI měříval DC a lowFreq veličiny na měřácích s ppm přestnostmi, vím že se na to stačilo špatně podívat, a hodnoty po 2 dnech ustalování vyletěly kamsi, aby se vrátily až po X hodinách.. Stejně tak jako stačí vyměnit půlmetrový stříbrný kabel za jiný půlmetrový stříbrný kabel, a zvuk aparátu se posune úplně jinam..
Netvrdím že bych tušil proč tomu tak je, tvrdím jen že jsem podobné jevy zažil. A tak spoustě závěrů BF věřím.

K těm gate odporům vs. feritovým návlekům, lze aspoň zobecnit co se v běžných zapojeních OBECNĚ chová líp? Tedy mimo to že odpory se líp shánějí?

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od BVa »

Návrh pre perysa- ak tak vytrvale veríte 100x opakovaným nezmyslom pána F. a ste si tak duchovne blízki, tak si objednajte (možno vám aj venuje zdarma) jeden "vyrobený" modul (nie 3D obrázok z Eaglu) a skúste si ho otestovať a zmerať, či sú simulácie v tomto prípade blízke realite. Pretože pán F. nič merať nebude, tvári sa, že to ešte nikto nechcel, vie prečo. Má strach z výsledkov. Alebo to už urobil a práve preto to nechce zverejniť.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od Aleska »

Považuji návrh BVa za naprosto rozumný :!:

Stačí test,
zveřejněný na stránkách HiFi Voice,
jehož je perys externím spolupracovníkem.

Uživatelský avatar
perys
Příspěvky: 123
Registrován: 25 úno 2011 16:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od perys »

Dobré ráno všem a BF zvláště,

tak jako uznávám simuace a závěry B.Federmanna, tak ale i uznávám argumenty BVa, PMA, kazzatele, Dadafta a dalších. Samozřejmě že ani já jsem neviděl (a neslyšel) v reálu hotový vzorek, takže mě již napadlo, že bych zkusil buď něco objednat, nebo si něco podle článků BF postavit (a souběžně i nasimulovat), a pokud to bude fungovat a tohle fórum bude v té době taky ještě fungovat (o Hifi-vioce samozřejmě nepochybuju *thumbs up* ), rád se podělím o své dojmy.
Vlastně mě tento stavební pud začal tlačit při zvědavosti co se opravdu děje při nabíjení kapacit koncových mosfetů....

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od Aleska »

Jaképak objednávání a stavění !

Tohle vlákno je skoro o tom, jak zesilovač B.Federmanna je vynikající a tak již musí být u něj hotový !
A je-li vynikající (předem nepochybuji), pak se BF nemá za co stydět a zcela určitě vám jej k testu zapůjčí.
Stejně tak předem nepochybuji, že váš test bude bude proveden tak, jak redakce HiFi Voice deklaruje.

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od kazzatel »

Teď nastane pravděpodobně dlouhý mlčení a mlžení, Címa se začne tvářit velice zaneprázdněně....nic takovýho jako funkční vzorek nemá, proč by se jinak chlubil tou čuňárnou vod žáčka.... :)

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od PMA »

perys píše: Vlastně mě tento stavební pud začal tlačit při zvědavosti co se opravdu děje při nabíjení kapacit koncových mosfetů....
Což je právě to, co ze simulace pořádně nezjistíte. Modely MOSFETů neodpovídají reálným prvkům zejména co se týče napěťové závislosti nelineárních kapacit Ciss, Crss a Coss, a hlavně nezohledňují průběh Vgs vs. náboj hradla. Takže sice něco nasimulujete, ale s chováním reálného zesilovače (zejména s mnoha páry koncových tranzistorů MOSFET) to nemá mnoho společného.

PM
Pavel Macura Audio

Zamčeno

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host