Časové zkreslení u zesilovačů

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Zamčeno
Uživatelský avatar
winelover
Příspěvky: 109
Registrován: 21 lis 2009 11:26
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od winelover »

bubuxin píše: Áno, napíšem. Je len JEDEN správny High Fidelity zvuk. To čo je na placke (alebo na čom) má z bední vyliezť von. Žiadne skreslenie, farba, malovanie, firemný zvuk, emócie (pomenuj to ako chceš) navyše by to nemalo mať.
Ano, zesilovač má pouze zesilovat. Co má na vstupu, má mít zesílené na výstupu. To je ale ideální případ, který reálně asi neexistuje. Navíc, na tom, co leze z beden se nepodílí pouze a jenom zesilovač, že?
Já pojem High Fidelity chápu spíše jako přiblížení se reálu - například koncertu. Tím ovšem nechci tvrdit, že by jednotlivé komponenty měly něco mršit!
Osobně si myslím, že cca 90% produkce na všech možných typech přenosových médií - zejména CD, by na ideálním CDP, ideálním zesilovači a ideálních reprosoustavách byla prakticky velmi obtížně poslouchatelná, zvláště pak dlouhodobě.
Největší vliv na případnou věrnost má myslím původní pořízený záznam!
Ommlouvám se za OT.

bubuxin
Příspěvky: 452
Registrován: 27 čer 2008 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od bubuxin »

S tým súhlasím, ale bavili sme sa o zosilňovači.
Napadlo ma jedno prirovnanie. Na Hifivoice bol uverejnený test jogurtov. Mám rád jahodový, tak si vyberám ktorý mi bude chutiť najviac. Nájdem ho a vychutnávam si každý kelímok s príchuťou lesných jahôd. Ale keď ochutnám pravé lesné jahody ktoré natrhám počas nejakého výletu, nebudú mi chutiť pretože vôbec nemajú chuť jahôd z jogurtu. Čo s tým? Obviním prírodu že nevie "urobiť" také dobré jahody aké by mi chutili??

eLko
Příspěvky: 153
Registrován: 17 dub 2008 13:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od eLko »

Mne to tu pride,ze nasi konstrukteri chcu spravit co najlepsi zosilovac po "fyzikalnej" stranke. Ja to chapem. Len mi pride,ze uz su tou fyzikou tak posadnuti,ze nemaju predstavu,co vlastne zakaznik chce a co by sa mu mohlo pacit.

Winelover pise,ze 90% percent hudby je nahratej zle.A je to tak,s realitou to nema nic spolocne.Snazi sa to tomu iba podobat,niekde sa to podari lepsie,niekde horsie.Plus ked sa k zosiku pripoja ostatne komponenty a akustika,tak ako tu pisete,ze by to,co je na placke malo byt aj pocut,je proste nerealne. Staci ist na unplugged koncert live a spravit si predstavu. Cize nema zmysel riesit tieto mini "skreslenia" ked viem,ze uz aj tak ten zvuk bude "skresleny" voci realite,aj keby tam bol akokolvek vyborny zosik. Kedze viem,ze nikdy nebudem pocut realitu,tak potom je pre mna podstatne to,aby sa mi to pacilo,neunavovalo.A ked sa to navodi tym,ze zosik ma mierne skreslovat v nejakom parametre a "malovat",ale vytvori mi ten pocit,ze ma to bavi,tak mi je akakolvek fyzika a merania u prdele.
Ked chcem pocut realitu,idem na koncert a nebudem pustat "skreslujuce" audio doma...

Ovsem,cest vynimkam,ktori sa rozhodli,ze chcu pocut,co je na placke(nie vernost!,ked tak vernost placky) a museli obmedzit nosice na minimum a vypinaju zostavu v migrene.

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od kazzatel »

Morbidníče, ty se se všemi jmenovanými znáš, že víš co preferují ? Že ne ? Pak buď zticha a tyhle kecy si vodpusť....čím míň toho jedinec ví, tím víc keců, to tady skoro bez výjimky platí... :D

marpan
Příspěvky: 36
Registrován: 04 led 2009 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od marpan »

Je to ako boj s veternými mlynmi. Pravda, fyziku neodrbeš, poslucháč si vyberie
čo mu sadne a keď prestaneme tvrdiť, že to alebo ono je lepšie, či horšie, zavládne
kľud a budeme počuť hudbu.

ospravedlnenie za *offtopic*

jacq
Příspěvky: 197
Registrován: 24 lis 2010 10:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od jacq »

bubuxin píše:S tým súhlasím, ale bavili sme sa o zosilňovači.
Napadlo ma jedno prirovnanie. Na Hifivoice bol uverejnený test jogurtov. Mám rád jahodový, tak si vyberám ktorý mi bude chutiť najviac. Nájdem ho a vychutnávam si každý kelímok s príchuťou lesných jahôd. Ale keď ochutnám pravé lesné jahody ktoré natrhám počas nejakého výletu, nebudú mi chutiť pretože vôbec nemajú chuť jahôd z jogurtu. Čo s tým? Obviním prírodu že nevie "urobiť" také dobré jahody aké by mi chutili??
juchu, konecne to nekdo zminil :)
stejne je zbytek diskuze (uz delsi dobu) o nicem, takze konecne vecny prispevek... krasna analogie...
a nyni ma otazka: kdyz si kupuji jogurt, chci opravdu jist jogurt, nebo chci jist umele vyladenou hmotu, ktera bude chutnat? a vim ja vlastne, jak to ma chutnat? jedl jsem nekdy opravdovy jogurt? a jestli jo, byl ten opravdovy jogurt opravdu dobry? co kdyz mel sedlak malo mlika a necim to nastavoval?

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od kazzatel »

JJ, tak dlouho budeš filozofovat, až si pořídíš umělou vagínu...a ani nebude růžová, protože modrá se ti víc hodí k peřinám.... :mrgreen:

Libor Šulc
Příspěvky: 107
Registrován: 17 dub 2010 16:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od Libor Šulc »

Předhánět se tady o to,kdo je větší hifista-purista je úsměvné.
Pokud tady řešíme setiny procent a menší hodnoty zkreslení,je to pouze a jen TEORIE o vlastnostech zesilovačů!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokud by někdo chtěl slyšet skutečný originál toho,co někdo smíchá ve zvukové režii,musel by mít k dispozici:
1.stejné monitory
2.stejnou kabeláž
3.stejný zesilovač
4.stejně upravenou akustiku poslechového místa

jinak to bude vždy pouze nějaké HIFI :lol:

Morbid
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2011 14:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od Morbid »

Pán Dudek ja si vašu prácu a všetkých technikov a odborníkov vážim, prečo na mňa útočíte. Ani ma nepoznáte a ani neviete čo všetko som mal možnosť počuť. Len som chcel na to poukázať že tu na fórach sa zbytočne hádate. Preto tý ludia ktorý majú najviac skúseností ani sa im na tieto fóra nechce písať a hádať sa s ľudmi. Je to trápne. Podla mňa je lepšie ak je možnosť výberu z viacerých značiek a aj domácich. Len si myslím že na trch sa má uviesť až dokončený výrobok. Určite vás to nepotešilo keď Vám okydali vaše výrobky z výstavy. A hlavne kydajú najviac tí čo s prepáčením hovno majú. Načo sa vôbec s takými zaoberáte. Určite poznáte zahraničné fórum napríklad Audiogon tam sa toho podla mňa človek viacej dozvie, lebo tí čo tam píšu hlavne majú viac skúseností a aj viac poradia. A už sa mi ani nechce písať. A pozdravujem aj pána Buntu.

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 937
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Mě udivuje ta sprostota.Pokud jsem si sám sebou jistej tak proč urážet a zesměšnovat.Podle toho chování by mě zajímalo jak u takového člověka probíhá reklamace.Bych se bál něco koupit abych nedostal přes držku...

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od kazzatel »

Tak to napiš jakos to napsal teď a nepleť do toho " filosofie " jednotlivejch výrobců - o nich mohou vědět jen oni sami, ostatní se mohou jen domnívat...v tom seznamu jsou firmy striktně preferující objektívní přístup, ale i firmy prodavačů hadího oleje...nevím co je ti bližší, může to být to i to....já si za ty roky ideál vybudoval a snažím se mu přiblížit....
A ta sprostota: přečti si Dřevorubče i názory protistrany - rozumíš-li věci dobře, pochopíš...jsem v jádru hodnej a laskavej člověk, ale na neustálý osočování, pomlouvání a překrucování věcí, nelze reagovat jako holubička - nelze neustále nastavovat tvář a snažit se vysvětlovat - protistrana nenaslouchá nikomu jinýmu než sobě, nikoho jinýho taky neuznává...a pak holt platí za oko oči obě a za zub celou sanici...

BVa
Příspěvky: 2905
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od BVa »

vznikne vzájemná modulace té nízké frekvence, té vysoké a navíc se všemi složkami vzniklými tím zkreslením.Prakticky je to velmi špatně měřitelné či dokonce neměřitelné,..
Edison práve objavil, že z dvoch (a viacerých) kmitočtov vznikajú rôzne kombinačné kmitočty . Skrátka objavil, že existuje IMD...Len nevie, že sa to dávno a pomerne jednoducho meria, aj obyčajnou zvukovkou. Ale za chvíľu určite objaví aj to a zistí, že to vedel už pred 50rokmi.... Len netuší, že je to len iný prejav tej istej, obyčajnej nelinearity, ktorú zistí aj meraním THD a ktorú odmieta (bojí sa) merať.

Federmann
Příspěvky: 138
Registrován: 03 zář 2009 14:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od Federmann »

BVa píše:
vznikne vzájemná modulace té nízké frekvence, té vysoké a navíc se všemi složkami vzniklými tím zkreslením.Prakticky je to velmi špatně měřitelné či dokonce neměřitelné,..
Edison práve objavil, že z dvoch (a viacerých) kmitočtov vznikajú rôzne kombinačné kmitočty . Skrátka objavil, že existuje IMD...Len nevie, že sa to dávno a pomerne jednoducho meria, aj obyčajnou zvukovkou. Ale za chvíľu určite objaví aj to a zistí, že to vedel už pred 50rokmi.... Len netuší, že je to len iný prejav tej istej, obyčajnej nelinearity, ktorú zistí aj meraním THD a ktorú odmieta (bojí sa) merať.
Pane Bunta, přečtěte si prosím co jsem napsal a až to někdy pochopíte tak můžeme pokračovat, *thumbs down* zatím se bavíte o něčem co jsem nenapsal, *thumbs down* o něčem co jsem dokonce z pozorování vyloučil, *thumbs down* neboť ucho je na takové zkreslení netečné a je zcela jedno čím si ho měříte. *2thumbsup*

Jak asi změří zvukovka vzorkovaná 96kHz fázový posuv 5°na 100kHz s přesností alespoň 1%?
Naposledy upravil(a) Federmann dne 20 dub 2011 21:44, celkem upraveno 1 x.

BVa
Příspěvky: 2905
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od BVa »

přečtěte si prosím co jsem napsal
toto napísal kto? Alebo neviete čo robíte?
Jde o současnou přítomnost více frekvenci najednou, kde postačí i malá amplituda, žádná limitace, jak se mnozí snaží stále měřit. Zesílení na nízké frekvenci je OK, ale na vysoké frekvenci, dejme tomu 100kHz, je již značný pokles zesílení otevřené smyčky a tudíž malá rezerva zisku, proto je velké Udif a rovněž velké zkreslení, netýká se to však jen toho kmitočtu 100kHz, ale vznikne vzájemná modulace té nízké frekvence, té vysoké a navíc se všemi složkami vzniklými tím zkreslením.
Je to napr. prípad merania IMD60Hz+7kHz, presne rovnaký princíp.Zvukovka nemusí merať žiadny fázový posuv. Stačí, keď zmeria úroveň vzniknutých IMD produktov.Keď to pochopíte, môžeme pokračovať. Napoviem vám, pustite si do toho vášho zázraku dva kmitočty blízko seba, napr.99kHz a 100kHz, a budete počuť z reproduktora zreteľne 1kHz a určite aj násobky 1kHz.

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 937
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Časové zkreslení u zesilovačů

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

To Kazzatel-Chápu, ale dekorum musí být.Proč si kazit jméno...

Zamčeno

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host