Digitální zesilovače

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Betaron
Příspěvky: 1
Registrován: 04 čer 2011 07:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Betaron »

Už dříve jsem si pročetl tento link o digitálních zesilovačích a souboji odborníků versus nadšeným laikům. Omlouvám se za srovnávání, ale tak to na mne zapůsobilo. Především mě zajímaly názory, technický rozbor a poznámky k problematice digitálních zesilovačů od Dudka a Bunty :?:
Nedávno jsem pořídil zesilovače PKN LC-2002 a LC-4004. I když tato kategorie zesilovačů není z ranku Top Hifi, mohu se podělit o své první zkušenosti z provozu. Zesilovače mám určeny výhradně pro PA ozvučení, ale zvukové prověrce v domácích podmínkách pokojíčku 4x4m jsem neodolal. Zrovna tyto výkonné zesilovače neumějí hrát potichu, přechodové zkreslení při nízké hlasitosti je poslechově zcela evidentní. S vyšší úrovní hlasitosti už zkreslení nevnímám, ale s takovou hlasitostí bych doma nevydržel. Je pravda, že jsem zprvu použil fullrange PA bedny 2x B&C 12HPL64 + Beyma 2“ CP750Ti o celkové účinnosti 103/110dB, a to odhalí neduhy jakéhokoliv zesilovače! Pokud porovnávám zvuk s mými hifi zesilovači – 2x SPV250P, DPA222, hybrid s Leachy, BA200 – jeví se mi zvukové podání po prvotním nezvyku mých uší poněkud syntetické. Bohužel kvalitní Hifi bedny nemám, jen třípásma 300W, 95dB, tady se to chovalo zvukově umravněněji… :)
Abych neprezentoval jen své dojmy, provedl jsem taky jakési měření zesilovače LC-4004 s archaickou výbavou – RC generátor BM534 a oscil BM464, zátěžový odpor 4,4 Ohm / 480W – slabý odvar toho co měřil Kazzatel na str. 2

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Rozsah na oscilu nastaven zpočátku na nejvyšší citlivost, hned po zapnutí s nulovým zesílení signálu se linka na obrazovce rozšířila, asi přechodové zkreslení.
Výstupní napětí 2 V, chlupatá sinusoida, uvnitř sinusoidy vidím něco podobné obdélníkům. S vyšším výstupním napětím už tento jev nepozoruji, na stejném rozsahu je vidět výsek již zúžené sinusoidy.
S mou odporovou zátěží jsem se odvážil jet až na cca 62 Volt na výstupu! Pak už se z krabice s odpory kouřilo, asi jsem vypálil pavoukům hnízdo! Nicméně na oscilu byla krásná sinusoida, k limitaci ještě nedošlo *taktone*
Z mého pohledu na digitální zesilovače musím dát za pravdu Kazzateli, BV, PMA a jiným odborníkům… ;)

Popis prvního PA testu s digitálními zesilovači:
http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php? ... 22#p211922

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od T-M »

Hele nějak ti "neostří" ten škopek..... :D že by....??!!

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Hellboy »

No, tvoje závěry nikdo asi zpochybňovat nebude, tady jde spíš o to, jaký mají pro tuto debatu přínos. Je to jako kdybys hodnotil sportovní auta podle Škody Garde a ignoroval existenci Porsche :) Na tom co jsi testoval se asi neduhy digitálů projeví hodně, předpokládám (netvrdím, neboť nevím), že u hifi zesilovačů to bude potlačeno na minimum. I z Kazatele tady nakonec nepřímo vylezlo, že kvalitní D v ceně střední třídy nesnese možná srovnání se světovou špičkou o pár nul dražší, ale v té své střední třídě to asi takový děs nebude. Vzhledem k odporu hifistů ke slepým testům se "oficiální" pravdu asi nikdy nedozvíme a každý se musí rozhodnout sám, jestli se mu to líbí, nebo ne :)

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1559
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Ramones »

INTEGROVANÉ
REFERENČNÍ TŘÍDA € cena A - zvuk S - zvuk
Devialet D-Premier 12 500 - top reference
ASR Emitter II Exclusive Akku 13 600 125 top reference
Dartzeel CTH-8550 15 500 - top reference
Nagra 300 i 17 750 - top reference
Krell FBI 19 000 125 top reference

Aktuální pořadí dle excelia hifi...první pětka :idea:


Uživatelský avatar
Hopp
Příspěvky: 328
Registrován: 04 zář 2008 23:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Hopp »


MilanTuma
Příspěvky: 168
Registrován: 24 dub 2008 20:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od MilanTuma »

Před chvilkou jsem poslechl digitální zesilovač z dolního cenového spektra. Nezní to vůbec špatně. U digitálu to má hezky pevné a nerozblencané basy oproti laciným bipolárům. Výšky jsou sice asi trochu syntetické, ale jsou znělé a čisté, energické. Po náročném dni je ten zvuk hodně energický, čistý a svěží. Dávám velké nadějné plus digitálům a (všeobecně) neřeším diskuze a spokojeně poslouchám.


Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1392
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od NA »

dawsoo *thumbs up*
Noble Audio - výroba a prodej

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od PMA »

Připojuji se.
Pavel Macura Audio

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

Naša polemika okolo "digitálnych" zosilňovačov (neviem, kto tento názov vymyslel, keď to s číslicovou technikou nemá nič spoločné) sa bohužiaľ viac posúva do roviny "boj o záchranu našeho myšlení" a je z toho zbytočná neuróza nad nebezpečím z Východu (alebo z ktorejkoľvek inej strany). Väčšina poslucháčov v konečnom dôsledku nerieši technický background (prečo a ako to pracuje) a predovšetkým posluch rozhodne o tom, čo má budúcnosť a čo nie. A že je to individuálne aj na úrovni skúsených testérov svedčí fakt, že na vrchole highendu vedľa seba funguje elektrónka, lineárny, či spínaný zosilňovač. Každý má svoje zvukové špecifiká, výhody a nevýhody, ktoré môžeme tolerovať a rešpektovať, alebo donekonečna sa tu navzájom požierať, zosmiešňovať, leštiť ego a vlastné zosilňovače.
Chápem, že pre technikov a technicky zmýšľajúcich poslucháčov budú ultraparametre definitívnou prioritou a jedinou cestou k spokojnosti, ale rovnaké právo ísť svojou cestou estetického a zvukového vnímania má aj "obyčajný" človek. Aby som dal praktický príklad, vypočuť si Ante zo siličmi DPA (prípadne Accuphase) a vypočuť si Wilson audio Sophia II so zosilňovačom Devialet je v praxi rovnako úžasný akustický zážitok, kde sa poslucháč len ťažko rozhoduje pre definitívny verdikt, ale ak niekto povie, že automaticky horšie hrala tá druhá zostava, len preto, že bol v ceste signálu spínaný zosilňovač.....tak k tomu nemám čo dodať.

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

a predovšetkým posluch rozhodne o tom, čo má budúcnosť a čo nie.
Ano, a preto je napríklad 99% súčasných nahrávok "normálne" nepočúvateľných, predsa väčšina to počúva cez Ipod alebo mobil, a tam to hrá dosť hlasno, tak je to dobré a basta...Toto ide rovnakým smerom.

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

BVa píše:
a predovšetkým posluch rozhodne o tom, čo má budúcnosť a čo nie.
Ano, a preto je napríklad 99% súčasných nahrávok "normálne" nepočúvateľných, predsa väčšina to počúva cez Ipod alebo mobil, a tam to hrá dosť hlasno, tak je to dobré a basta...Toto ide rovnakým smerom.
Mal som na mysli audiofilský posluch s audiofilskými nahrávkami na audiofilských zdrojoch (viď tie príklady), nie pouličnú zmes s primárnym tokom 128kbs stiahnutých z nejakej bezodnej databanky s dynamikou, ktorú zrejme máte na mysli.
Sme na HiFi fóre. Uveďte prosím niečo z tých 1%-tných,teda niečo z Vašej zbierky.

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

2 palipol
Nemyslím MP3 z webu, ale nahrávky na CD, kde je to silne skomprimované, bez ynamiky, často tvrdo zalimitované..
Včera som mal debatu s človekom, ktorý ma malé štúdio a nahráva dosť široký rozsah žánrov, od súčasného "popíku" až po komornejšie žánre vážnej hudby. Ak to tvrdo neskomprimuje (nezalimituje), druhýkrát k nemu neprídu, lebo "u teba to hrá dobre, ale doma mi to hrá potichu", aj to je výsledok hodnotenia výlučne posluchom..Dokonca už aj sláčikové kvarteto chcelo, aby to silne "zhutnil". K tým "počúvateľným" nahrávkam- príďte si vypočuť, niečo sa nájde. Napr. teraz mi tu hrá Randy Crawford, album Naked an true..
S tými zosilňovačmi je to rovnako, rozhoduje dopyt ,predajnosť (cena vs. výkon).

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od bh69 »

BVa píše:u teba to hrá dobre, ale doma mi to hrá potichu"
tohle je ale obecne problem - kolik vyrobcu, recenzentu a nakonec i hifistu se zabyva hlavne tim, jak aparaty hrajou "poradne nahlas" a jak malo se venuje pozornost tomu, jak hrajou potichu, resp. v tichych pasazich ...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host