Digitální zesilovače

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hopp
Příspěvky: 328
Registrován: 04 zář 2008 23:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Hopp »

blok píše:Nyní stavím další digitál, založený na asi 10x dražším modulu od fy TC-Electronic, který prý montují do high-endových studiových monitorů. Tak jsem na něj zvědavý. A ještě jsem si pro srovnání objednal DPA223 od p. Dudka. Na přímé porovnání všech zesilovačů jsem tuplem zvědavý... :-)
To porovnanie ma zaujima, nezabudni o nom potom v tomto vlakne informovat.

merhaut

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od merhaut »

"Mléko nedospělým, maso mužům" – dnes jsem při četbě narazil na tuto trefnou poznámku, týkající se (ne)schopnosti rozpoznání obsahu textu. Přestože se primárně týká výkladu bible, platí evidentně universálně.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od dadaft »

palipol píše:Moje sústavy hodnotíš ako házení hovna na stan, takže čokoľvek napíšem, budem na ostudu nielen s posraným digitálom, ale aj s reprákmi.
nic si z toho nedělej. běžný průběh.

taktéž bych souhlasil s blokem. obzvlášť tahle pasáž se mi líbí:
blok píše:Reproduktory mají řádově větší zkreslení než zesilovače, mnohdy dosti nevyrovnanou frekvenční charakteristiku, poslechové prostory mají často obludné akustické vlastnosti, a nakonec i náš sluchový aparát je velmi individuální a technicky nedokonalou záležitostí. Není pak divu, že upřednostňujeme různě nedokonalé články akustického řetězce, když v tom řetězci není dokonalé prakticky nic.
mám jen jedinou výhradu a to k údajné technické nedokonalosti našeho sluchového aparátu. je dokonalý v tom, k čemu slouží. bůh není žádný troškař. zajímá ho pouze highend. kdyby konstruktéři dokázali sestrojit tak dokonalé přístroje jako je náš sluch, nebylo by se o čem bavit...
nebo už se vám někdy stalo, že byste se zavřenýma očima nepoznali jestli posloucháte hifi nebo živou hudbu? VŽDYCKY to člověk pozná.
to ostatní je přesné: vyhledáváme mezi nedokonalými zařízeními ty, které nás nejmíň "serou".

abych podpořil palipola, mám tady jednu osobní zkušenost, kterou technici bez problémů rozmetají na kousky:
mám nejradši tranzistorové zesilovače. jsou fajn. ALE: dlouhodobě nesnesu nic, co má toroidní trafo. nedokážu to nijak jinak vysvětlit, než že to tak prostě je.
teď mi začnou kázzat, že nevím co mluvím protože tomu nerozumím, že to záleží, jak je to pořešeno, a o stínění a tak dále a tak dále.
jediný možný závěr: jsem magor.
*jupi*

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Aleska »

dadaft píše:...... ALE: dlouhodobě nesnesu nic, co má toroidní trafo. nedokážu to nijak jinak vysvětlit, než že to tak prostě je..... *jupi*
Ale houby, je to naprosto jednoduché: Jseš docela normální chlap, který nemá rád kulaté, ale hranaté.
*offtopic* Boxere SOS ! Já ten chlupatý kosočtvereček mezi smajlíkama ne a ne najít !

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od PMA »

Jen pro zajímavost, toto vyleze ze SONY MP3 přehravače za 1.200,- Kč, z jeho analogového sluchátkového výstupu. Prošlo to konverzí z 16-bit wav do mp3, a to ještě většina harmonických je už v originálním 16-bit signálu ........ opravdu poučné ..... :

Ta 50Hz čára na začátku je chyba metody (EMI indukce do karty), neleze to z přehravače ....

http://web.telecom.cz/macura/sony_walkman.tif
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od dadaft »

PMA píše:........ opravdu poučné .....
jak pro koho. mám se smát anebo brečet?

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od PMA »

Těžko říci. Hodnota THD je velmi dobrá, zvuk hájendový není. Je to pokus o apel na vlastní myšlení každého zúčastněného ;)
Pavel Macura Audio

blok
Příspěvky: 37
Registrován: 02 bře 2010 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od blok »

dadaft: Já to s tou technickou nedokonalostí sluchu myslel tak, že jeho charakteristiky mají daleko k ideálům konstruktérů zvukových zařízení. Někdo vyloženě chce různé korekce, ekvalizéry, fyziologické regulace hlasitosti apod. (a má k tomu dost dobré důvody), a někdo je striktně odmítá a chce "čistou cestu signálu" (a má k tomu neméně dobré důvody).
Myslím, že díky obrovské variabilitě přijímačů (našich sluchových a s nimi úzce souvisejících psychickým a emočních aparátů, které naše vjemy zpracovávají a vyhodnocují) a také obrovské variabilitě poslechových prostorů tu máme tak širokou škálu zvukových zařízení a vedeme tu tyto nekonečné diskuse.

Uživatelský avatar
agustini
Příspěvky: 172
Registrován: 04 čer 2008 13:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od agustini »

..tie teoreticke uvahy o nekvalitach spinanych zosilovacov, vsetky tie krivky dokazujuce ze je to nanic a odsudenie celeho principu ako slepa cesta mi prijde dost prehnane. Odkedy sa zaujimam o HiFi som toho pocul relativne dost a z mojho pohladu digi zosilovace su niecim co za par rokov posle analog do muzea..a kupovat si ich budu iba presne ti jedinci, ktory teraz kupuju elektronky. Niesu spokojny s hodnovernejsim prejavom z tranzistorov tak si to musia trosicku "maznout" aby im to pripominalo tu dobu a to ako to liezlo z tych starych bedni, zosilovacov a gramofonov.. Voci gustu ziaden disputat.

Z pohladu dynamiky, detajlov a priestoru patria digi zosilovace k tomu lepsiemu co som pocul celkovo. Zrejme patrim k jedincom s nedostatkom citu pri vyskach kedze tam tie popisovane nedostatky nepocujem, ale ovela podstatnejsia mi prijde dynamika (nielen na basoch) ktora tvrdi muziku a dava jej akysi "drive" ako mikrodetajly na vyskach. V tejto veci aby sa musel digitalu vyrovnat analogovy zosilovac, musel by mat vykon v kilowatoch a pred zapnutim aspon tri krat vyhodit poistky.. pricom v tomto ho porazi akykolvek digital za par supov postaveny z magazinu typu amaterskeho radia schopny hrat bedne typu B&W 801 po dobu peknych par minut na koncertnej hlasitosti na 9V bateriu..

Pokrok nikto nezastavi a od cias kedy pri zapnutom spinanom zosilovaci nesmel byt televizny prijmac, lebo ho rusil su uz davno za nami. Dnesne kvalitne digi zosilovace uz maju vacsinu nedostatkov prvotnych konstrukcii vychytanych a v porovnani s nedostatkami analogov su celkovo minimalne na ich urovni. Vsetko ostatne je otazkou osobnych preferencii. Nikto nemoze chciet od ludi co sa zivia konstrukciami analogovych zosilovacov alebo ich predavaju, tych co maju doma gramofony, vysnivane analogy za vsetky svoje uspory.. aby si priznali ze je to tak alebo to tak verejne a otvorene povedali. To by bolo dost krute. Ale my ostatni co namiesto studovania grafov z casopisov a principov fungovania mame realne posluchove skusenosti a uz sme absovlovali aj nemalo porovnani vieme svoje.. sorry ;)

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od PMA »

PMA píše:Jen pro zajímavost, toto vyleze ze SONY MP3 přehravače za 1.200,- Kč, z jeho analogového sluchátkového výstupu. Prošlo to konverzí z 16-bit wav do mp3, a to ještě většina harmonických je už v originálním 16-bit signálu ........ opravdu poučné ..... :

Ta 50Hz čára na začátku je chyba metody (EMI indukce do karty), neleze to z přehravače ....

http://web.telecom.cz/macura/sony_walkman.tif
Takže ten mp3 přehravač to přece jen trochu domrší, ale je znovu poučné se podívat na signál, který přehravač chroustá, tj. mp3, který vznikl převodem z čistého sinu ve wav:

http://web.telecom.cz/macura/mp3.tif

Kdyby někdo četl hodnotu THD 0,00044% na papíře, tak bude vypadat fantasticky. Ve skutečnosti je to jen jeden vytržený údaj z celku, a nic v podstatě neřekne.
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 876
Registrován: 26 dub 2008 20:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Tony »

agustini píše: Z pohladu dynamiky, detajlov a priestoru patria digi zosilovace k tomu lepsiemu co som pocul celkovo. Zrejme patrim k jedincom s nedostatkom citu pri vyskach kedze tam tie popisovane nedostatky nepocujem, ale ovela podstatnejsia mi prijde dynamika (nielen na basoch) ktora tvrdi muziku a dava jej akysi "drive" ako mikrodetajly na vyskach. V tejto veci aby sa musel digitalu vyrovnat analogovy zosilovac, musel by mat vykon v kilowatoch a pred zapnutim aspon tri krat vyhodit poistky.. pricom v tomto ho porazi akykolvek digital za par supov postaveny z magazinu typu amaterskeho radia schopny hrat bedne typu B&W 801 po dobu peknych par minut na koncertnej hlasitosti na 9V bateriu..
Čo sa týka basov a dynamiky, mám presne opačnú skúsenosť. Porovnávali sme dva digitalne monobloky s dvomi AB-čkovými 350W monoblokmi. A práve v dynamike a basoch bol rozdiel najmarkantnejší - v prospech analogových AB-čkových koncov.

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od PMA »

Tony: Je evidentní, o jaké šlo zesilovače. Ale psát to nebudu :) . Mohu se zeptat, na jakých repro?
Pavel Macura Audio

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od kazzatel »

Augustýne, to jsou strašný bláboly, cos napsal...pleteš pátý přes devátý, rozumíš kulovýmu, sorry vole...

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Renown »

pricom v tomto ho porazi akykolvek digital za par supov postaveny z magazinu typu amaterskeho radia schopny hrat bedne typu B&W 801 po dobu peknych par minut na koncertnej hlasitosti na 9V bateriu..
Zajímavá myšlenka s tou 9 voltovou baterií.
Běžná zinkouhlíková 9V baterie má kapacitu 200mAh.
Kdyby pro koncertní hlasitost bylo potřeba u BW801 2 x 50W, tak při účinnosti těch digitálů 85% by to teoreticky hrálo 0,8 sec. Ve skutečnosti by to, díky vnitřnímu odporu té baterie, nehrálo vůbec.

Uživatelský avatar
Donuts
Příspěvky: 489
Registrován: 23 dub 2008 07:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Donuts »

Tohle vlakno opet rozjasnuje zatazenou oblohu. Augustinimu zvlast dik.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host