Digitální zesilovače

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

vintage píše:
kazzatel píše:Je zajímavé, že poslední dobou se tento princip začíná uplatňovat i v nástrojových zesilovačích, ale tam je to zdůvodnitelné, protože reproduktory používané v kombech stejně ultravysoké kmitočty nepřenášejí a ani přenášet nemusejí.

Tam je problém někde jinde a to v dynamice. Lampový kvalitní zesilovač - brnknu lehce, hraje to čistě a potichu (fajn na beglajty), zaberu pravačkou víc, je to víc nahlas, přičemž se přidá nakřáplé zkreslení. Mlátím do toho (do kytary) - "řve" to (je to hodně nahlas) a zkreslení přechází do hezky zabarvené "krémové" barvy. Digitál: ať brnknu málo, víc nebo hodně, furt to hraje stejně nahlas - bez dynamiky. Podobný pocity jsem měl i při poslechu digi. hifi siličů - bez dynamiky, mldý a nudný. Nejsem technik, ale muzikant a digitálních zesilovačů jsem slyšel (hrál na ně) mraky, a vždy mi to přišlo hodně špatné. Pokud to stojí pět, deset tisíc, je to OK - low end, má to smysl, ale u seriózního hifi - u mě NE *thumbs down*
Každý máme svoje chute, ale ak sa Ti dá, skoč k Ramónovi. Možno zmeníš názor, možno nie, ale skoč. Hlavne čo sa týka dynamiky, ktorá ak nechcem používať dráždivé superlatívy - povedzme plne postačuje. Ak máš predsudky, nikam neskáč - je to vopred jasné. Netraba však, aj keď máš svoje skúsenosti, hádzať všetko do jedného vreca.
Inak stále neviem čo má kazzatel na mysli s "ultravysokými kmitočtami". 100kHz? Na to zatiaľ popravde "digitál" stále nemá. Ale načo extrém - prax je v lepšom prípade počuteľnosť 15-18kHz, inak 10-12kHz, výzkumy u mladej generácie sú dokonca ešte v horších čislach...Nechcem však o tom - podaktorí šepkári (nápovědové) by sa znovu odbavili, že digitálne siliče postačujú len nedoslýchavým. Postačujú v nahrávacích štúdiách, v profi praxi, kde spravidla vedia, čo potrebujú k tomu, aby vôbec vedeli, čo tvoria. V CS však majú ťažkú a beznádejnú pozíciu - ako snáď nikde na svete.
Znovu opakujem, záleží na synergii siliča a reprosústav s niečím to hrá s niečím nie - ale to platí aj u "analógových" konštrukcií. Keby som sa znovu musel vrátiť k týmto konštrukciám, vrátim sa, v rámci možností k Accuphase E450, ale toto mi sadlo ešte lepšie. A keď porovnáme výšky - nebolo ich viac. Boli iné. Vzájomné počuteľné rozdiely (málo-veľa) boli aj medzi Accuphase, McIntosh, Audionet, BVaudio, Hegel, Canor, Classé atď. teda medzi klasickými konštrukciami vždy s viacerými poslucáčmi... Každý zo spomínaných siličov mal výkonovú šírku pásma viac ako 150kHz.
Nikomu to nevnucujem, toto vlákno na to neslúži, ale je už z toho hystéria, ktorá budí dojem, že je to naozaj o ničom. *thumbs down*

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Devialet D-Premier

Příspěvek od palipol »

Inak dávam do pozornosti, nielen pre tých, čo predmetný výrobok videli v prezentácii na Klangbilder 2010 vo Viedni. D-čkový zosilňovač Devialet D-Premier bol zapojený s Wilson audio Sophia a Martin Logan Summit.

Obrázek
Obrázek Ak tomutu zvuku niečo chýbalo, tak potom neviem, čo v ňom ešte malo byť. Prosím tých, čo to tam počuli, aby sa vyjadrili.

boxer

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od boxer »

Z toho otevřenýho D-zesíku vyčuhuje to zrno ve zvuku až sem.A ta pára ve výškách řeže uši. Ani bedny být nemusí.

blok
Příspěvky: 37
Registrován: 02 bře 2010 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od blok »

Je to pár dnů, co jsem sem chtěl o tomto zesilovači taky napsat. Ale pak jsem si to rozmyslel, protože jsem si říkal, že pro ty, co nemají předsudky, je to celkem jedno, a kvůli těm, co podle vzhledu vnitřností neomylně poznají, jak blbě to hraje, nemá smysl ztrácet čas.

Mimochodem, ten zesilovač by měl být hybridní - malý výkon v čisté třídě A na výšky, zbytek třída D. Letos vyhrál cenu EISA v kategorii high-end. Nemám o rozdávání těchto cen žádné iluze, ale úplnému křápu by tu cenu asi nedali. I když - je to jen moje úvaha...

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1559
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Ramones »

Opravdu, pěkná placička...za 10 000 E.
Podle popisu "umí" toho dost :idea:

bubuxin
Příspěvky: 452
Registrován: 27 čer 2008 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od bubuxin »

blok píše:...Mimochodem, ten zesilovač by měl být hybridní - malý výkon v čisté třídě A na výšky, zbytek třída D. ...
Poopravím, napäťový zosilňovač v A triede, prúdový v Dčku.

blok
Příspěvky: 37
Registrován: 02 bře 2010 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od blok »

bubuxin píše:
blok píše:...Mimochodem, ten zesilovač by měl být hybridní - malý výkon v čisté třídě A na výšky, zbytek třída D. ...
Poopravím, napäťový zosilňovač v A triede, prúdový v Dčku.
Rozumím technologiím použitým v zesilovači odlišně - píší, že přenos signálu mezi DACem (tedy digitálně-analogovým převodníkem) a zesilovačem třídy A probíhá v proudové doméně (která je méně náchylná na rušení) a k převodu proudu na napětí dochází až v "jádru" (srdci, centru) zesilovače třídy A.

Mimochodem, místní diskutéři zaměření na hodnocení kvalit zasilovačů především na základě měření by si mohli povšimnout výsledků měření tohoto zesilovače. ;)

Jo, a taky má tento zesilovač spínaný zdroj, což je podle některých místních hifi-guruů v high-endu tabu. :?

blok
Příspěvky: 37
Registrován: 02 bře 2010 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od blok »

Bubuxin: Tak jsem si ještě prohlížel web Devialetu a na jednom obrázku jsem objevil to, co popisuješ. Takže máš nejspíš pravdu, i když tomu úplně nerozumím. :-)

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od kazzatel »

k...a to je silný kafe, co si dnes dovolí výrobci za strašlivý žvásty....v srdci zesilovače ve třídě A...a proč ne třeba v r..i ? :lol:

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od PMA »

Chlapci tady nechtějí diskutovat fakta a exaktní metody (ani nemohou, jelikož pro to nemají žádnou kvalifikaci ani znalosti), ale marketingové whitepapers. Tudíž veškerá diskuse je jen ztráta času, divím se, že to kazzatel a BVa stále nepochopili.
Pavel Macura Audio

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Devialet

Příspěvek od palipol »

Len som sa pýtal, či to niekto počul. Nikto. (?) Miesto toho pitváte, zhadzujete, zbierate bodíky... Pre mňa ako fakt jeden z najlepších zvukov výstavy, ak nie najlepší a podľa reakcií ľudí som zrejme nebol sám. Takto som Logany nikdy hrať nepočul a po viacročnej beznádeji v Prahe, ale aj v Blave som s nimi opäť v obraze. Wilsony excelentné. Zahryznutý a prekreslený zvuk, kontúra, detail, prirodzenosť, hladkosť. Čo ešte viac? Požehnanie?
(S)pite sladko, naši rádcové. Že to nemá vejšky, dynamiku,marketingový žvásty, my nemáme kvalifikáciu a "kdo chce pistolníkem býti, musí (naši) kolaloku píti" -to už tu (ne)raz bolo.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od dadaft »

PMA píše:Chlapci tady nechtějí diskutovat fakta a exaktní metody (ani nemohou, jelikož pro to nemají žádnou kvalifikaci ani znalosti), ale marketingové whitepapers. Tudíž veškerá diskuse je jen ztráta času...
víš PMA, aby věta byla pravdivá, nestačí, když je pravdivá jen její první polovina. "chlapci" jak ty říkáš skutečně nechtějí "diskutovat fakta a exaktní metody" (a já se jim koneckonců nedivím ;) - papír a internet snesou všechno, jaks sám jinde poznamenal), ale mluví o osobní zkušenosti.
palipol píše:Keby som sa znovu musel vrátiť k týmto konštrukciám, vrátim sa, v rámci možností k Accuphase E450, ale toto mi sadlo ešte lepšie. A keď porovnáme výšky - nebolo ich viac. Boli iné. Vzájomné počuteľné rozdiely (málo-veľa) boli aj medzi Accuphase, McIntosh, Audionet, BVaudio, Hegel, Canor, Classé atď. teda medzi klasickými konštrukciami vždy s viacerými poslucháčmi...
myslíš si, že je palipol vykuk, který měl za svůj život doma jeden dva lowendové integráče a tak je teď na větvi z nějakého "tygitálu"?
očividně ano.

merhaut

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od merhaut »

Opět a znovu a znovu a znovu totéž. Neschopnost rozlišit objektivní fakta (v tomto vláknu = technické limity digitálních zesilovačů, na což znovu a znovu konstruktéři upozorňují, a laici to nechápou a nechápou a nechápou) od subjektivních pocitů (co kdo jak slyší, vnímá, rozeznává – což je každého věc, nepoužitelná ovšem – bez sofistikovaného "slepáku" – k jakýmkoliv zobecněním).

Jinými slovy: názor zkušeného konstruktéra, za kterým jsou konkrétní výsledky (který ví a slyší, a je schopen vědění a slyšení dát do relace) má pro mne 1000x větší informační hodnotu než jakýkoliv názor laika, který sice taky slyší, ale není, ani nemůže být schopen (protože je laik), dát slyšené do souvislosti s jakýmkoliv objektivně technickým.

Resumé. Laici by měli zůstat u svých pocitů. Neměli by se ani snažit k těmto pocitům dosazovat sebemenší "technické odůvodnění" (alias technické bláboly). A pak bude klid.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od dadaft »

no jo, ale potíž je v tomhle:
uznejme, že věci znalí konstruktéři mají objektivně naprostou pravdu. proč by ne. no problema. auto, které dokáže zrychlit z nuly na sto km/h za 3,5s je jistě lepší než to, které to dokáže za 4,5s.
je to ale v praxi a subjektivně tak důležité?

a pak zde máme několik podotázek:
skutečně slyší pouze ten, kdo ví?
nejsou digitální zesilovače hlavně konkurence, která nevoní?

a taky: pokud jsem si všiml, zastánci digitálů neříkají - VŠECHNY D-class jsou lepší než jiné zesilovače.
říkají: NuForce Ref9SEV2 a teď nově i Devialet D-Premier jsou lepší než drtivá většina analogových zesáků střední třídy a mohou se dokonce měřit i s těmi hooodně vysokými...

Uživatelský avatar
wawrik
Příspěvky: 13
Registrován: 25 říj 2010 14:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od wawrik »

merhaut píše:Resumé. Laici by měli zůstat u svých pocitů. Neměli by se ani snažit k těmto pocitům dosazovat sebemenší "technické odůvodnění" (alias technické bláboly). A pak bude klid.
Čojaviem... Ja by som rád dozvedel, prečo niečo počujem tak, ako počujem. Napríklad že opulentné nabublalé basy lampáčov sú dôsledkom nízkeho dumping factoru a podobne. Ale to mi musí vysvetliť konštruktér, ergo s ním musím komunikovať, inak ostanem blbý :-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host