Lampy vs tranzistory

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Zappadaddy »

Zajímá mne,kdo z vás má zkušenost s nějakým dobrým lampáčem?Jak se na lampy díváte?Popřípadě, proč je lepší jedna nebo druhá alternativa?
Já měl zkušenost se dvěma, Almarro monobloky a Cr Development.Cr Deveopment jsem prodal,jelikož se mi stýskalo po tranzistorech,po poslechu Almarro monobloků jsem zjistil ,že lampy nejsou jako lampy,že je v nich dost velký rozdíl.Záleží též na zapojení.trioda,pentoda,puschpull,single ended,zpětná vazba či bez zpětné vazby atd.Momentálně mám možnost porovnání monobloků Class A,single ended,bez zpětné vazby v triodovém zapojení a na druhé straně tranzistorový systém dělenců s externími zdroji.Každá s obou možností má něco do sebe.Výkon je asi ta nejsilnější zbran tranzistorů a u lamp to je zase přirozenost podání hudby(toto poznáte např při poslechu Leonarda Cohena na lampách kdy máte pocit,že to už nemůže být lepší).

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od lachim »

zappa

třeba audio research na dynaudio c4, v ketos, bratislava.... bomba.
krásný zvuk. poslouchal jsem sice jen 2 žánry, ale paráda. mě to moc sedlo.

thiel 3.7 na lampách. nějaké ultradrahé. snad koda??. nevím.
také naprostá bomba. jen klasiku, ale to mi také sedlo. a fakt hodně.

lampový preamp mcintosh + beckes-müller má známý. tomu to hraje všechno skvěle. univerzální sestava.

pak jsem slyšel lampy různě po výstavách, u prodejců, něco u někoho doma a tam mi chyběl důraz. síla, energie.
jak říká údajně pan kalina, s dovolením. "jako když hážeš hovna na stan"

třeba člen fóra tony měl lamp doma také dost a už by je prý nechtěl.
nedávno jsme o tom spolu diskutovali v praze na pumpě.
levné lampy bych poslouchat nemohl. něco tomu chybí. a ta "barva" to nenahradí.
drahé nevím. musel bych to zkusit doma.
určitě by mi vadila ta životnost a údržba.

boxer

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od boxer »

jako když hážeš hovna na stan

Marek Eben *sunglases*

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Zappadaddy »

lachim píše:zappa

třeba audio research na dynaudio c4, v ketos, bratislava.... bomba.
krásný zvuk. poslouchal jsem sice jen 2 žánry, ale paráda. mě to moc sedlo.

thiel 3.7 na lampách. nějaké ultradrahé. snad koda??. nevím.
také naprostá bomba. jen klasiku, ale to mi také sedlo. a fakt hodně.

lampový preamp mcintosh + beckes-müller má známý. tomu to hraje všechno skvěle. univerzální sestava.

pak jsem slyšel lampy různě po výstavách, u prodejců, něco u někoho doma a tam mi chyběl důraz. síla, energie.
jak říká údajně pan kalina, s dovolením. "jako když hážeš hovna na stan"

třeba člen fóra tony měl lamp doma také dost a už by je prý nechtěl.
nedávno jsme o tom spolu diskutovali v praze na pumpě.
levné lampy bych poslouchat nemohl. něco tomu chybí. a ta "barva" to nenahradí.
drahé nevím. musel bych to zkusit doma.
určitě by mi vadila ta životnost a údržba.
Po mých zkušenostech z poslední doby,se mi dobře udělané lampy zdají jako vynikající alternativa pro ty ,co poslouchají všechno mimo snad metal. Poslouchám hlavně 70ky,akustické nahrávky a jazzové záležitosti a trochu vážné hudby a tak jak jsem slyšel některé z mých oblíbených skladeb, tak dobře jsem to nikdy na žádném tranzistoru jěště předtím neslyšel.Pokud nebudete mít doma přímé srovnání vaší aparutury a opravdu dobrého lampového zesilovače,nemůžete říct,že lampy nestojí za trochu víc práce.Já jsem se rozhodl vlastnit lampy,i tranzistory a budu zjištovat na čem se mi chce poslouchat hudba.Jedině tak zjistím co mi bude vyhovovat více!!!!!Vše ostatní by bylo jen tlachání a špekulování!

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Zappadaddy »

jako když hážeš hovna na stan
To pan Kalina snad nemyslí vážně.Já si v mnoha případech myslím pravý opak.

etudiant
Příspěvky: 133
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od etudiant »

zappadaddy

To je vecna rozepre. Zalezi samozrejme na osobnim vkusu a konkretnich pristrojich. Navic lampovy zesilovac je dan, resp. jeho zvuk, ruznym vyrobcem lamp.

Z me vlastni zkusenosti uprednostnuji v kategorii nekolika desitek tisic Kc za komponent lampove nebo hybridni reseni pred tranzistory. Jeste v cene komponentu kolem jednoho sta tisic Kc mne znel lepe lampovy komponent. V kategorii priblizne dve ste tisic se pro me rozdily stiraji - tranzistory uz dokazi zahrat prirozenou barvu a podat dobry prostor.

Jinak ten diskutovany vyraz o hazeni exkrementu na plateny pribytek ma svou delsi historii a byl, tusim, kdysi v pocatcich nasich hifi periodik v clanku jak hifi nadsenci predvadeli jakousi sestavu profesionalnimu hudebnikovi, filharmonikovi, jmeno mne bohuzel vypadlo, a on jejich nadseni nad pevnym basem, ktery ze sestavy vymackali, komentoval prave takto.

Omlouvam se za diakritiku, ale zapnout si ji na neceske klavesnici a psat po pameti by byl tezky boj. :|

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Zappadaddy »

Lubík.Nechci rozepře,jen nějaké objektivní zkušenosti s těmito 2 zcela odlišnými konstrukcemi.Zda má někdo obdobnou zkušenost jako já,když jsem uslyšel špičkové lampové zapojení, tak jsem byl šokován jak hudba byla prezentována oproti tranzistorům,které stály o mnoho více.Hudba přes lampy se mi jeví jako neořezaná,s plným zvukem a přirozenou barvou nástrojů,které navíc byly lépe rozeznat v prostoru, zvláště při monoblokovém zapojení.U tranzistoru se mi hudba naopak jevila jako sterilní a suchá,hudba bez emocí.Po tomto zjištění se prostě o lampy zajímám více.I cenově mně příjde,že lampy jsou daleko přístupnější v poměru kvalita/cena.Napadlo mne,že tu málokdo vlastní lampy a ptám se proč to tak je?Vše co jsem slyšel do 100 tisíc v tranzistorech se nemůže rovnat lampovému zesilovači,který mám nyní možnost poslouchat a rozhodnout se zda si ho nechat za velmi přívětivou cenu.Odpověd už vím.Viz.můj budoucí prodej mé tranzistorové sestavy na kterou jsem jěště donedávna nedal dopustit.

etudiant
Příspěvky: 133
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od etudiant »

Ja jsem na tom opacne. Pres pet let jsem poslouchal na hybridu a mel moznost slyset celolampu. Behem tohoto roku jsem slysel nekolik reseni v tranzistoru, ktere zmenily me hodnoceni. Muj soucasny priklon k tranzistorum je predevsim kvuli daleko vyssi mire rozliseni a jakesi tezko definovane sviznosti a celkove kompaktnejsimu prednesu, ktere jsem slysel na konkretnich sestavach. Zvlastni, pred nekolika lety bych neveril, jak se budu vyvijet dale. Nase odlisne zkusenosti jsou urcite dane moznostmi, co jsme slyseli a bylo by zajimave pokracovat v tomto tematu po nekolika dalsich letech.

Sve zkusenosti jsem popsal na zaklade poslechu lampovych reseni od ceskych vyrobcu, ktere jsem slysel v domacich podminkach a znamych znacek po vystavach. Tranzistorove reseni ktere mne oslovilo vice je treba Accuphase 2410/Accuphase A-45 z tech ekonomictejsich Denon PMA SA1 nebo Accuphase P-450. Na obranu lamp musim rict, ze jsem nemel moznost slyset odpovidajici reseni v cenove hladine tech delenych Accuphasu.

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Zappadaddy »

Lubík.Je to jak říkáš,záleží to od sestavy k sestavě.Accuphase je asi velmi zajímavá značka bohužel jsem jí jěště neměl možnost poslechnout.Přesto dokáži tvrdit,že Accuphase bude několikanásobně dražší než třeba moje lampové monobloky,záleží jen o kolik by Accuphase byl lepší jestli vůbec.Ano několik let uběhne a vše může být jinak.Díky za tvé poznatky ačkoliv jsou velmi rozdílné od mojích.Je jasné ,že je to vždy o nějakém kompromisu a každý musí vědět co je pro něho v hudbě důležitější,tím myslím vyvážení plusů a záporů lamp či tranzistorů,a to se může časem měnit.Dejme tomu pár měsíců.

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Zappadaddy »

Můj prozatimní postoj byl založen na poslechu hudby,která seděla lampám více než tranzistorům např Leonard Cohen,Tindersticks,Patricia Barber apod.Dnes jsem začal poslouchat jiné žánry hard rock,progresivní rock a tady už mám velmi smíšené pocity.Tady bych se přiklonil k tvému názoru z tvého předešlého příspěvku.Je to velmi individuální,hodně tu záleží na každé nahrávce.Uvidíme jak se tato záležitost bude vyvíjet.Prodej tranzistorů odkládám na neurčito.

etudiant
Příspěvky: 133
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od etudiant »

Nejvetsi problem je, ze mame kazdy jinou prilezitost poslouchat ruznou techniku v ruznych kombinacich a potom se snazime poskladat vysledny obrazek, ackoli takto predane zkusenosti je treba brat pouze orientacne diky rozdilnym predstavam jednotlivych posluchacu. Nejdulezitejsi je neztratit se a dokazat si uzit oblibenou muziku.

Jinak ty uvadene Accuphasy, to je opravdu paleta a sam bych se do nich take nepustil.

Jeste mne dnes odpoledne napadlo, ze vyber budoucich komponentu je samozrejme silne ovlivnen puvodni aparaturou. Co nejvice chybi, po tom urcite sahnes. Pred prvnimi lampami jsem hral na deleny tranzistorovy zesilovac. Velice presna a jak s oblibou pisi recenzenti sucha reprodukce. Jako reakci na to jsem dalsich pet let poslouchal hudbu velkou, barevnou a jasavou. Ale potom jsem poslechem po navstevach zjistil, ze reprodukce muze byt pevnejsi a presnejsi pri zachovani ostatnich vlastnosti.

Podle dalsiho prispevku vidim, ze jsi stale ve fazi vyberu a testovani. Hodne zdaru a poradne protestuj vsechny poslouchane zanry.

eLko
Příspěvky: 153
Registrován: 17 dub 2008 13:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od eLko »

na audiogone si mal teraz A-35 za 5300 usd a A-65 za 9500 usd ... 230V verzie.

Uživatelský avatar
Dragon
Příspěvky: 98
Registrován: 24 pro 2008 09:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Dragon »

Zappadaddy píše:Můj prozatimní postoj byl založen na poslechu hudby,která seděla lampám více než tranzistorům např Leonard Cohen,Tindersticks,Patricia Barber apod.Dnes jsem začal poslouchat jiné žánry hard rock,progresivní rock a tady už mám velmi smíšené pocity.Tady bych se přiklonil k tvému názoru z tvého předešlého příspěvku.Je to velmi individuální,hodně tu záleží na každé nahrávce.Uvidíme jak se tato záležitost bude vyvíjet.Prodej tranzistorů odkládám na neurčito.

Kľudne môžeš počúvať hard-rock a aj iné žárne na lapmách, len tie lampy musia mať vysokú kvalitu, výkon, stabilitu (a tie sú drahé), ver mi čo hovorím, mám to dobre otestované (napočúvané) 8-)

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Lampy vs tranzistory

Příspěvek od Zappadaddy »

Já ti to věřím,ale dostat se k tomu správnému bude asi problematické.V Čechách toho moc na výběr asi nebude.Zatím jen Almarro monobloky byy takto uspokojující.


Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host