NAD C325BEE

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od TAB »

Vlasto: Díky. NAD 375 jsem v ruce neměl tak nemohu nic říci. Já občas napíšu recenzi jen na přístroje které se mi dostanou na opravu nebo na tuning...

komodo
Příspěvky: 4
Registrován: 06 led 2023 20:49
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od komodo »

TAB píše:
11 dub 2012 00:00
Zdravím všechny stejně postižené jako jsem i já :) Vzhledem k tomu, že můj denní chleba jsou opravy a úpravy audio komponentů, rozhodl jsem se napsat svojí první malinkou recenzi, která by mohla někomu třeba pomoci. Dnes jsem se tedy podíval na zoubek integrovanému zesilovači NAD C325BEE.

Hned na začátku je nutné říci, že jde v podstatě o začátečnický model do světa HiFi. Nicméně s koncovou cenou kolem 11.000Kč předvede dost muziky.
Na první pohled jde o zesilovač klasických rozměrů 435x290x100mm (ŠxHxV) a váhou slušných 18Kg. Zpracování je jednoduché a při rozkrytování se ukázalo, že i velice přesné. Jediné co by mohlo vadit je přední panel. Ten má imitovat hliníkové panely obráběné CNC stroji a i když na delší vzdálenost nic není poznat tak při prvním kontaktu je vše jasné..

Zpracování uvnitř a použité součástky. Zesilovač je rozdělěný prakticky na dvě části. V levé boční části najdeme desku napájecího zdroje a slušný toroidní transformátor dle velikosti odhadem s výkonem cca 200VA.. Hlavní napájecí napětí je filtrováno kondenzátory se slušnou kapacitou 2 x 15000uF/50V. A však zde nastala příčina nutné opravy. Kondenzátory čínského původu totiž nevydrželi a výrobce nejen ušetřil na kvalitě kondenzátorů ale i riskoval s rezervou max. napětí! Zdroj dává 46V a rezerva pouhé 4V je sakra málo. Postupně tak ze spodní části kondenzátoru vytékající elit napáchal mnoho škod. Vše kolem rozežral od cestiček až po nožičky sousedních součástek. Naštěstí vše dobře dopadlo a zesilovač byl osazen Kvalitními kondenzátory s 10násobnou životností běžných řad (26.000hod při 85C°) a max. napětí 63V.

Analogová část je řešena diskrétně s koncovými tranzistory Japonské výroby Toshiba 2SA1943 a 2SC5200 (klasika). ŘÍzení hlasitosti je řešeno motorkovým Alpsem typu Black což se dnes už moc nevidí.

A ted přijde asi to nejpodstatnější. Nejsem asi takový detailista v popisu jako např. zde člen efičák a proto to napíšu stručně a jasně. Zesilovač byl provozován ve dvou zapojeních. Cd transport Shanling, DAC vlastní výroby, a testovaný NAD připojený na hornové reprosoustavy Fostex FE206. V druhém zapojení přibyl elektronkový předzesilovač vlastní konstrukce v třídě A řešen jako dual monoblok. Zvuk ze začátku velice překvapil. Byl v něm prostor, detail a pouze léhká zrnitost/agresivita na vysokých kmitočtech jak už to bývá u tranzistoru. Předzesilovač dodal ještě více barvy a prostoru. Nicméně nebyl až tak velkým přínosem. Důvodem jsou dvě věci. 1) širokopásmové reprosoustavy s citlivostí 97dB nepotřebují velký výkon a tak není kladen velký nárok na celý řetězec. 2) zesilovač má poměrně velkou vstupní impedanci (200Kohm a 320pF) a tak není problém hrát přímo z převodníku, který v mém případě má analogovou část s parametry 2,5V RMS; výstupní impedanci <5ohm a dokáže dodat trvale 250mA (tř.A). Dále při testu byl odhalen jeden z typických nedostatků tranzistorových zesilovačů a tím je obrovský šum. Při citlivosti 97dB už vyleze opravdu vše a tohle lampy třeba nedělají (naopak mají potíž s odstraněním sítového brumu). Připadal jsem si jak kdybych s nadsázkou přehrával šelakovou desku :)..

Na závěr lze tedy říci, že až na výšky je zvuk poměrně slušný v této třídě a pro začátek tento model postačí a překvapí.


Klady: Slušný zvuk
Kvalitní zpracování
Cena

Zápory: Ošklivý plastový přední panel
Dálka jak pádlo a vzhledově nic moc
Nekvalitní zdroj - kondenzátory

Parametry:
2x 50W sinus (20Hz - 20KHz)
S/N: 93dB
6 x linkový vstup
2 x Tape in/out
Funkce trigger
Soft clip

Obrázek
Ahoj,

vim ze je to stary prispevek, ale treba nekdo odpovi.

Taky potrebuji vymenit elity v NADu, ale kde se daji sehnat kondiky s vydrzi 26000 hodin ?

Diky

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 191
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Booker »

Mám leta uložený odkaz na díly pro můj zesík a zdá se, že mají sadu i pro NAD C325BEE.
https://www.audio-high-store.com/produc ... apacitors/

komodo
Příspěvky: 4
Registrován: 06 led 2023 20:49
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od komodo »

Diky, vypada to zajimave, jsou tam asi vsechny krom tech zdrojovych 15000uF.
A co jsem koukal katalogy online, tak vetsinou maji vydrz 8-9 tis hodin, proto jsem byl zvedavej kde se prodavaji ty zdrojove s vyssi vydrzi.

Kofim
Příspěvky: 36
Registrován: 27 říj 2022 19:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Kofim »

Zdravím NADisty!
Vlastním dnes už letitý C326BEE, u kterého se projevila závada s kondenzátory taktéž (někdy nehrál jeden kanál). Vyřešila to návštěva zesilovače u p. Vrány v CASEA, kterou mohu jen a pouze doporučit!

komodo
Příspěvky: 4
Registrován: 06 led 2023 20:49
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od komodo »

Booker píše:
20 led 2023 23:41
Mám leta uložený odkaz na díly pro můj zesík a zdá se, že mají sadu i pro NAD C325BEE.
https://www.audio-high-store.com/produc ... apacitors/
Ahoj,

chtel bych jenom upozornit na shop audio-high-store.com.

Mozna to byl pred casem dobry obchod na elity, ale momentalne je to jeden velky podvod.

Skoda ze jsem to zjistil az po te co jsem po mesici cekani na objednane dily zacal hledat nejake recenze na google.

Konretne tady

https://audiokarma.org/forums/index.php ... 698/page-2

a pak na FB taky hodne prispevku o tom, ze platba probehla a zadne zbozi nebylo doruceno.

Aktualne jsem zazadal banku o chargeback, tak uvidime jak to dopadne.

Tim nemam nic proti uzivateli Booker, ktery mi ten web doporucil. Dle diskuse na audiokarma posilali jeste tak pred rokem, dvema.

Tak jenom aby se nekdo nenapalil jako ja a neobjednal sadu elitu za 70Eur.

Pro adminy. Kdyby tenhle post nebyl vhodny do toho threadu tak klidne presunte jinde, ale myslim ze se hodi aby tady byl.

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 191
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Booker »

To je mi líto, že se to zkomplikovalo.

komodo
Příspěvky: 4
Registrován: 06 led 2023 20:49
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od komodo »

To vubec nemusi, alespon jsem zjistil, ze i pri objednavani soucastek si musim overit verohodnost eshopu, coz me doted ani nenapadlo :-)

Jarda69
Příspěvky: 2639
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Jarda69 »

Jsou ty kondíky něčím zvláštní? Neobvyklé rozměry? V nabídce Nippon chem-icon nejsou?
Nebo třeba? Nevim, kolik je potřeba napětí.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
pepazdepa3
Příspěvky: 156
Registrován: 09 led 2018 08:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od pepazdepa3 »

Hm, a proto mně ty moje Grundigy z osmdesátek hrají bez závad dodnes.
Součástky byly opravdu japonské, rozhodně ne čínské.
Před lety psal slavný Sinclair (radiomechanik) na Audiowebu, že kvalitní součástky už nikdy nebudou, ta éra skončila.
Ale docela by mě zajímalo jaké součástky se tedy používají třeba pro profesionální rozhlasový a televizní provoz...
Možná to ta Čína umí vyrobit kvalitně, když se jim to patřičně zaplatí. Tak se to alespoň traduje.

Jarda69
Příspěvky: 2639
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Jarda69 »

Ale jistě že existují. Do průmyslu to musí něco vydržet. Tam to stojí peníze, když to odejde.
Vojáci a kosmonauti to samé.

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 191
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Booker »

Kvalitní součástka je každá, která splňuje své dané technické specifikace.
Otázkou je. Jaké součástky použijí designeři v návrhu a později výrobci při realizaci?

Lemon
Příspěvky: 677
Registrován: 30 led 2016 22:33
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Lemon »

pepazdepa3 píše:
27 bře 2023 13:09
Hm, a proto mně ty moje Grundigy z osmdesátek hrají bez závad dodnes.
Součástky byly opravdu japonské, rozhodně ne čínské.
Před lety psal slavný Sinclair (radiomechanik) na Audiowebu, že kvalitní součástky už nikdy nebudou, ta éra skončila.
Ale docela by mě zajímalo jaké součástky se tedy používají třeba pro profesionální rozhlasový a televizní provoz...
Možná to ta Čína umí vyrobit kvalitně, když se jim to patřičně zaplatí. Tak se to alespoň traduje.
Mě dokonce padesátiletý Kenwood KR-4140 v původním stavu hraje naprosto parádně. Pro zajímavost jsem měřil kondenzátory a mají kapacitu i ESR jako nové. Tomu říkám kvalita. *palec*

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host