NAIM NAIT5

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Svensound
Příspěvky: 543
Registrován: 17 dub 2008 16:12
Kontaktovat uživatele:

NAIM NAIT5

Příspěvek od Svensound »

Delší dobu jsem toužil vyzkoušet ve světě již 3 roky vychvalovanou kombinaci zesilovačů NAIM a reprosoustav GURU Pro Audio.
Mám kliku, nyní se mě podařilo zapůjčit si starší model integrovaného zesilovače Naim Nait5, který se prodával zhruba před 7 – 8 roky.
Vrtalo mě hlavou, proč zrovna kombinace se švédskými monitory je tomu zesilovači tak sympatická a hlavně mezi angličany tak oblíbená.
Na tomto fóru navíc pár expertů strhalo jeho měření a zastaralou koncepci. Nevím však, zda měli možnost s tímto zesilovačem delší dobu žít.
Jak jsem se dočetl na internetu, firma Naim je přesvědčena, že cokoli, co není nezbytné pro reprodukci hudby, by nemělo být zahrnuto do konstrukce jejich výrobků. Jsou designu velmi strohého. Naim se dle jejich filozofie pokouší reprodukovat hudbu co nejpřesněji a vyhýbat se zbytečnému luxusu jako jsou korekce. To se mě líbí.
Tato "čistota" designu se vztahuje hlavně na velmi dobře provedené napájení a dobře vymyšlené uzemnění zesilovače. Zcela samostatné napájení byl tehdy / i nyní / navíc k dispozici jako upgrade. Výrobce doporučuje nechat jejich zesilovač permanentně zapnutý.

Celkově dobrý dojem mám z pevné kovové krabice, ta je velmi dobře a čistě provedena
Nebudu se však pouštět do jeho bližšího popisu, protože tento silič je určen především k poslechu.
Ve své cenové kategorii / okolo 1 600 USD / se výkon zdá malý, ale nenechte se zmást. 30W, které Naim v manuálu dal do úvozovek je velmi konzervativní údaj pro kontinuální zátěže do 8 ohmů.
Zesilovač je velmi dynamický. Zvuk po připojení kvalitních reproduktorů má velmi dobrou hloubku, výšky jsou jemné a velmi detailní. Prostor nahrávek je také velmi dobrý.
Překvapilo mě / pozitivně /, že při dlouhodobém poslechu zesilovače ani ostré nahrávky moje ucho neprudí. Ano je to zesilovač, který je ideální na dlouhodobý poslech hudby!!

Nait5 má samozřejmě své výkonové omezení.Ve velké poslechové místnosti nebo s málo citlivými reprosoustavami určitě zjistíte, že jeho výkon prostě nestačí. Já jsem to nepocítil, protože u mne má pokoj asi 25metrů podlahové plochy a je vysoký 2,80m.
Řvalo to u některých nahrávek jako kráva, ale do limitace jsem se nedostal. *thumbs up* Naim „umí„ silné a pevné basy, ale chcete-li "kicker-box" zvuk, tak asi budete zklamáni.
Na druhou stranu tento zesilovač je určený pro přehrávání hudby, ne pro chrastění oken.
Závěrem chci podotknout, že pokud do Naimu nepustíte nekvalitní „blátivý„ signál, nebo nepřipojíte příliš „teplé“ reproduktory, tak budete možná mile překvapeni jako já.
Rosan Kandy2, kterého jsem poslouchal před Naimen, byl výborný zesilovač ze necelých 30 000.- Kč. Pokud je srovnám, tak charakter zvuku je velmi podobný. Silnou stránkou obou angličanů je dynamika, jemnost na výškách a velmi dobrá prostorovost.

Trošku jsem se obával kombinace s ATOLL CD, ale nemám výhrady. Sedlo si to.
Poslouchal jsem převážně Briana Bromberga, Larry Carltona s Fordem, Michaela Landau, Respighiho, varhanní koncerty od Saint Saense a Paganiniho koncerty.
Dráty byly od SUPRY, filtrace také a zdrojem signálu výše zmíněný ATOLL CD50SE.
…………… hergot, další konkurence! To se holt nedá svítit, mám ale další pozitivní zkušenost a vím, proč k Naimu cpou dealeři v zámoří a Anglii hlavně GURU QM10. *thumbs up*

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od lachim »

svensoud

měl jsem tento zesík před 9 lety.
cena byla, u pražského prodejce, 53.000 kč.
platil jsem osobně a hotově.
1.600 usd je cena zřejmě pro usa. tvůj údaj je zde zavádějící.
také jsem z něj byl v té době nadšený. užíval jsem si ho cca rok. pak ještě v zapojení bi-amp.
2hnd se prodal velice rychle.
rád na něj vzpomínám.

Uživatelský avatar
Svensound
Příspěvky: 543
Registrován: 17 dub 2008 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od Svensound »

Nejsem tak daleko od Tvé sumy. Nezapomeň Lachime, že tehdy byl kurz USD 30 - 32 Kč.
Tehdy jsem kupoval dolary na převodník za 33.- Kč

Zdeny
Příspěvky: 1091
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od Zdeny »

Jen doplním, že Nait5 neznám, ale znám jeho nástupce Nait5i, kterýžto byl o kus levnější, o fous výkonnější, o něco jednodušeji koncipován a obecně jeho zvuk jedni chválí do nebes a druzí na něj plivou špínu.
Pravda je tak uprostřed. POkud vás na muzice zajímá její obsah, je Nait5i výtečná volba. Zvuk je dynamický, živý, teplý (= já říkám nasládlý) a nevadí mu ani hladové bedny typu Dynaudio C1,3mkII či Special 25. POkud ale pitváte mlhu přede mneou a za mnou, to, že trumpetista sinevyčistil nástroj a dirigenet že se neoholil, je Nait 5i jen pouze prů měrným strojem a s adekvátní cenou. (PC byla v době uvedení na trh - cca 6 let zpět necelých 30 litrů české měny). po otevření krabice zjistíte, že tam zapomněli dát chladič (= šetří se, kde to jen jde) a že řada věcí by šla udělat o kus lépe. Nicméně, jako celek já osobně Nait 5i doporučuji všem, co chtějí relativně hodně muziky za mrzký peníz (dnes v sekáči i pod 14 litrů) a za tyto prachy neseženet nic lépe hrajícícho. jen upřesním, že mi nevadí, že je tam použit pravěký kvazikomplemet, schema nepslouchá, poslouchám stroj a ten za danou cenu nabídne fakt dost. Měřiči ať si měří, to jim nikdo nebere, ale důležitý je výsledek a jestli má někde něco parametry hodné stoleté krystalky, ale skvělý zvuk, jdou předsudky stranou a tak to má asi být.

Když ale porovnáte vyšší a dražšímodely Naimuz s konkurencí, obvykle se ukáže, že Naim je sice dobrá značka, ale za stejné peníze jsou o dost lepší stroje na světě...

Já jsem měl Nait5i docela hodně rád. A za ty prachy? Klidně zase.

Mamut
Příspěvky: 111
Registrován: 28 črc 2008 17:16
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od Mamut »

Také sem měl tenkrát tu čest..včetně firemního CD a toho Flat-cap zdroje.Vydržel mi asi 3 měsíce,dodnes však nechápu proč sem si to pořizoval,snad směšná cena KAS ve výprodeji mě nahlodala,nebo mít jinou alternativu.Jak píše Lachim-2hnd se komplet prodal velice rychle a hlavně bez prodělku.

Nijak na něj zvlášt nevzpomínám :D

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od lachim »

zdeny

souhlasím!
za cenu nového má lepší konkurenci.
proto jsem psal svensoundovi, že jím uvedená cena je zavádějící

mamut

...jsem si také vzpoměl na tragickou papírovou zadní stěnu zesíku ze které mi vypadávaly repro-konektory.
musel jsem tenkrát přilepit repro kabel kimber ke stojanu. jinak mi občas nehrála pravá bedna.

Uživatelský avatar
Svensound
Příspěvky: 543
Registrován: 17 dub 2008 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od Svensound »

Docela by mě zajímalo, kdo doma zesilovače NAIM má a s jakými repro je provozuje. Dělali kdysi i koncové zesilovače, nebo se mýlím?

Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 772
Registrován: 03 pro 2008 11:35
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od jirie »

Asi měsíc mají NAIM novou úpravu svých netových stránek.

http://www.naimaudio.com/hifi-products/range/3

Konce samozřejmě dělají dál.Měl jsem možnost slyšet NAIM s několika značkami repro.Nejvíce s Pro Ac,a to : Response D 80 a D 28.Pak ještě na Spendorech a Kudos.Posledně jmenované byly mimo nižší řadu také Cardea C 30.Je to jejich vlajková loď a poslech byl vskutku úžasný.Četl jsem také několik recenzí,které se zabývaly provedením a vnitřní konstrukcí.Je to velmi precizní výrobek prodrátovaný stříbrem a vybaven špičkovými kondenzátory Music First.Měl jsem možnost přímého porovnání s ProAc D28.Cenově je mezi nimi rozdíl cca 1000 Liber ,ale zvukově je to o dvě třídy výš.Jejich prostorovost a podání basů je neuvěřitelná.Kdo doma nechce mít almary ,které provokují partnerky,tak C 30 není kompromis,ale jedinečná volba.

http://www.naimaudio.com/userfiles/modu ... nglish.pdf

Na straně 26 tohoto letáčku je něco málo o řadě 5i.Docela zajímavě popisují,že tohle není ošizená série pro trouby.Naopak má spoustu vylepšení,která mají zásadní vliv na výsledný zvuk.

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od kazzatel »

Jaký vylepšení ? Třeba že už to není kvazikomplement ? Nic jnýho totiž nemá smysl... :mrgreen:

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6700
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od dadaft »

lachim píše:...jsem si také vzpoměl na tragickou papírovou zadní stěnu zesíku
recyklovatelný zesilovač?
někdy se naimu vyčítá zastaralá konstrukce, ale tohle zní jako hudba budoucnosti...

Mamut
Příspěvky: 111
Registrován: 28 črc 2008 17:16
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od Mamut »

Ta zadní stěna tenkrát zaujala a rozhodila kupce,když si přístroj prohlížel a dožadoval se vysvětlení proč se to tak celé viklá.Naštěstí měl sebou problematiky znalého a poučeného kamaráda který mu vysvětlil,že to tak má být,páč je to antivibračně uložené a má to velice příznivý vliv na zvuk. :mrgreen:

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od Aleska »

Mamut píše:........Naštěstí měl sebou problematiky znalého a poučeného kamaráda který mu vysvětlil,že to tak má být.... :mrgreen:
Kdopak to jen asi byl ? :o
Za to se nemusí stydět ! *bravo*

Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 772
Registrován: 03 pro 2008 11:35
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od jirie »

Naim doporučuje používání konektoru pro repro,které jsou součástí balení.U nich vypadávání jaksi nehrozí.
Pokud jde o zástrčku pro připojovací síťovou šňůru je to pravda,že je tam volné uložení pro snížení přenosu vibrací.

Zdeny
Příspěvky: 1091
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od Zdeny »

kazzatel píše:Jaký vylepšení ? Třeba že už to není kvazikomplement ? Nic jnýho totiž nemá smysl... :mrgreen:
Esi sem to nečekal :-) :-) :-)

vvo
Příspěvky: 1
Registrován: 27 pro 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: NAIM NAIT5

Příspěvek od vvo »

]Já mám sestavu Naim Nait 5, CD 5, repro Quad 21 l, kabeláž Naim. Naprostá spokojenost. K Naimu mě přivedl známý. Začala mě zlobit moje sestava Marantz + Xavian a tak jsem prvně koupil zesilovač a poté i cd player a bedny. Pro toho, kdo hledá kvalitně vyrobené komponenty s dlouhou životností (elektronicky řízená hlasitost, fakt kvalitní součástky) s krásným neunavujícím plným zvukem je i základní řada od Naim řešením. Velkou výhodu vidím v možnosti časem systém vylepšovat přidáním externího zdroje, koncáku atd. Naim skvěle zahraje úplně všechno – rock, etno, folk, elektroniku, jazz, klasiku. Jediné čím bych svou sestavu vylepšil je ten jejich HD přehrávač. Ted ještě řeším předzesilovač ke gramofonu –mám gramo NATIONAL PANASONIC SL 18 + Ortofon Alpha. Asi taky Naim.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host