Sroll Rhythm

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od PítrsPraha »

To není otázka víry, ale faktického měření teploty tranzistoru během plného zatížení zesilovače.
Jinými slovy, bez toho, aniž bys měl toto relevantně změřeno, se nedají dělat jakékoliv závěry o (pod)dimenzování chlazení.

WaVe_99
Příspěvky: 311
Registrován: 18 lis 2010 12:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od WaVe_99 »

Tak na strankach vyrobce je informace, ze "Celý obvod má velmi nízké tepelné ztráty a provozní teploty. Ty jsou tak nízké, že předpokládaná životnost zesilovače je nad 50 let. Vše při vývoji kontrolováno infrakamerou."

BVa
Příspěvky: 2900
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od BVa »

Tepelné straty (a iné vlastnosti..) nezávisia od tvrdení výrobcu, ale od pracovnej triedy (A, AB, B, D..) a maximálneho výkonu. A od toho, ako hlasno a do akých boxov(záťaže) sa hrá. Takže čo vyhovuje pre "slušné" 6-8 ohm boxy a normálnu hlasitosť nebude stačiť pre koncertnú hlasitosť a boxy typu "amplifier killer" napr. v letných horúčavách. Tak ako tie chladiče sú (rebrá vodorovne, uzavreté v minimálne vetranej krabici, zdroj tepla na jednom konci), je to zbytočne veľa Al s minimálnym využitím.

BVa
Příspěvky: 2900
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od BVa »

Dodatok
Nakoniec, výrobca si to zrejme uvedomil..
Obrázek
Stačí porovnať s obrázkom v prvom príspevku.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 1000
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od Jiri »

Srovnáváte vnitřní uspořádání 2 zesilovačů: Sroll Rhythm (velké chladiče) a Casea Cassiopea (menší chladiče) s polovičním výkonem než Rhythm ......

BVa
Příspěvky: 2900
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od BVa »

Ale to ja viem... Ide o to usporiadanie (tepelný odpor chladiča). Ten menší (kratší) chladič , postavený vertikálne uchladí viac, ako ten dlhý položený horizontálne.

Uživatelský avatar
sonofstars
Příspěvky: 1177
Registrován: 17 bře 2016 15:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od sonofstars »

Tak jste mě včera svými názory trochu dostali do stavu přemýšlení o zesilovačích CASEA a SROLL a jejich chlazení.
Chlazení mě osobně příjde úžasné, jelikož opravdu, ale opravdu zesilovače ani po celodenním hraní nehřejí.

Zajímalo mě však, jak to konstruktér vlastně tak dobře zvládl uchladit, když od vás tady čtu, že je to (v horším případě) prasárna, nebo (v tom lepším) nevhodné řešení.
Napsal jsem LŠ dotaz a on mi odpověděl. *palec*
V dalším příspěvku zveřejňuji odpověď LŠ. Přeji inspirativní čtení.
Naposledy upravil(a) sonofstars dne 14 led 2017 08:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sonofstars
Příspěvky: 1177
Registrován: 17 bře 2016 15:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od sonofstars »

Co se týče napájení plochým kabelem, to má jednoznačné výhody pro které je použito. Každý drátek i pin konektoru je dimenzován na provozní proud 1A. Je zapojeno mnoho drátků paralelně, takže výkonově je propojení dostatečně předimenzováno. Kdyby někdo do běžné hifi reprosoustavy, poslal takový výkon, aby tento plochý kabel využil na jeho jmenovitý výkon, tak by reprosoustava shořela do několika sekund. Zásadní výhoda je v tom, že střídání a násobení drátků u tohoto přívodu napájení vede k extrémně nízké indukčnosti, která je násobně nižší než jaké lze dosáhnout jakýmkoli jiným propojením zesilovače a zdroje.

Návrh chlazení je nekompromisní z několika důvodů. Elektronika je navržena tak, že skoro netopí, takže předimenzované chlazení vůbec nepotřebuje. Ztrátovým výkonem konkuruje spíš spínaným zesilovačům. Ale jsem maximalista, a bojuji o každý stupeň teploty součástek nad teplotu okolí, aby se provozní teplota součástek co nejvíce blížila skladovací teplotě, což zásadně zvyšuje spolehlivost. Mám vlastní infra kameru kterou tyto tepelné poměry kontroluji. Proto byl zvolen masivní chladič, který má obrovskou plochu materiálu i v řezu. Fotka trochu klame, ale žádný kompromis v tepelném přechodu tam není. Na horním konci tranzistoru výřez žebra sice mírně zasahuje pod tranzistor, ale převážně pod jeho plastový okraj kde se žádné teplo neodvádí. V tranzistoru jsou 2 čipy po 125W umístěné v dolní části u vývodů do DPS. A měděná základna, přes kterou se odvádí jejich teplo, nedosahuje ani k obvodovým okrajům tranzistoru a už vůbec ne k hornímu konci tranzistoru kde už není co chladit, protože čipy jsou dole u vývodů. Takže odvod tepla není omezován. Je použita drahá izolační folie s nejvyšší tepelnou vodivostí, jaká je na trhu. A tranzistor není klasicky přišroubován za jeho montážní otvor, protože taková montáž nemá kvalitní přítlak v dolní části u vývodů kde je nejvíce tepla k odvodu. Proto používám nejlepší pružinovou ocel, ze které máme vyrobeny a precizně zakaleny vlastní listová pera navržené přímo pro tento zesilovač. V dolní polovině tranzistorů, kde je potřeba odvádět teplo z čipů, je takto dosaženo mnohonásobně vyššího přítlaku ke chladiči než u klasické montáže. Tím je tepelný odpor izolační podložky snížen nejvíce, jak je to možné. Díky nekompromisnímu přítlaku na kvalitní podložku a velmi masivnímu průřezu chladiče je provozní teplota tranzistoru jen několik stupňů nad teplotou opačného konce chladiče. A díky velmi malému ztrátovému výkonu elektroniky to celé má provozní teplotu jen pár stupňů nad teplotou okolí. Tato montáž, kdy DPS pokračuje pod chladič, ke kterému je přišroubována zespodu umožňuje přímé chlazení nejen tranzistoru, ale i DPS. Navíc vývody tranzistoru jsou takto nejkratší možné.

BVa
Příspěvky: 2900
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od BVa »

Elektronika je navržena tak, že skoro netopí, takže předimenzované chlazení vůbec nepotřebuje. Ztrátovým výkonem konkuruje spíš spínaným zesilovačům.
PR reči.. Teplo je dané triedou zosilňovača (AB) a výkonom (podľa vybudenia a záťaže). Všetky ostatné reči sú len marketing na laikov. Fyziku nikto neprečurá.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od PítrsPraha »

BVa: Vytrhl jsi jedinou větu z celého textu.
To, co píše Šroll je vcelku logické vysvětlení jak a proč je chlazení řešeno a ničím to nepopírá fakt, který zmiňuješ. Já v tom žádný snake oil nevidím. Navíc, Šrollovy komponenty opravdu hrají a hrají líp než skvěle. Takže i kdyby lakoval, výsledky práce hovoří samy za sebe a má být na co hrdý.

Uživatelský avatar
sonofstars
Příspěvky: 1177
Registrován: 17 bře 2016 15:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od sonofstars »

BVa: mantra, kterou je třeba tesat do kamene: "Poslechněme si to a pak posuzujme".

Auto si nikdo nekoupí, dokud ho neprojede, ale o hifi jsme schopni všichni udělat závěry i bez vyzkoušení. To je pak škoda. *fnuk*

Horizon
Příspěvky: 145
Registrován: 09 srp 2015 07:25
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od Horizon »

sonoftars-diky za snahu a ochotu psát o nových poznatcích a zkušenostech se Sroll/Casea výrobky, protože se na netu vždy týdny po vzneseném dotazu nebo pochybnosti napřed diskutuje o nesmrtelnosti brouka,potom o dohadech a odhadech bez konkrétních poslechových zkušeností, většinou to končí zatracením konstruktéra, sám jsem slyšel v přímém srovnání dělený BVa a Sroll,je to jiná cenová kategorie a ve výsledku - ji já za sebe hodnotím i takto zvukově,BVa se přibližuje Srollu jen ve zvukovem podání středů, nemyslím to nijak zle, určitě v této ceně je BVa lepší varianta než třeba Vincent 234 (taky srovnání), rád si přečtu názor znalých na konstrukci techto zesilovačů a převodníků,a je dobře že je někdo ochotný komunikovat osobně s výrobcem a uvést jeho názor a vysvětlení, obrázek nechť si potom udělá každý sám
Co nechápu jsou tak trochu útoky na výrobce bez osobních poslechových zkušeností, prodejní cena je potom jiná kategorie, když někdo něco vymyslí, vyrobí a musí to jeste prodat aby zisk byl úměrný námaze-nakonec trh rozhodne jestli to byl úspěch nebo ne,za sebe vidím v konstrukci Sroll i Casea i snahu zamezit demontáži, a nasledne kopírování celku nebo i části zesilovače
Momentálně sám u sebe stavím tuto sestavu Sroll,Casea protože se mi tento detailní,čistý a lehký zvuk líbí (co bude treba za 5 let nevím,a taky netvrdim že nic lepšího neexistuje) a do mých domácích podmínek mi tento zvuk přišel jako nejlepší, až budu hotov dám si sestavu do podpisu

BVa
Příspěvky: 2900
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od BVa »

BVa: Vytrhl jsi jedinou větu z celého textu.
Nie.. Celé je to v kontexte len zmesou poloprávd a účelových nezmyslov.
2 sonofstars
Prešlo mi rukami možno 100 typov zosilňovačov, aj som ich počúval, aj meral. A vyrábam ich 25 rokov. Viem čo je technicky možné, a čo sú len pekné reči.Takže na rozprávky a zázračné riešenia neverím. Doteraz som nevidel ani jedno relevantné meranie, žiadny fakt, napriek tomu, že výrobca to sľuboval už pre dvomi rokmi ("V nejbližší době se dostaneme k aktualizaci těchto stránek a měřených parametrů".).. Ak by to bolo také dokonalé, tak je sa čím chváliť.
2 Horizon
Kde a kedy si to počul?

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od PítrsPraha »

BVa píše:Celé je to v kontexte len zmesou poloprávd a účelových nezmyslov.
Co konkrétně a z jakých faktických důvodů? Ptám se proto, že Šrollův text zní logicky a já nemám praktickou možnost si jeho tvrzení ověřit.

Horizon
Příspěvky: 145
Registrován: 09 srp 2015 07:25
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sroll Rhythm

Příspěvek od Horizon »

2016 srpen,u výrobce repro Mermaid (zdroj zvuku byl dac Gredaudio pdac2)kde jsem hledal a vybíral repro bylo to na anchore,abalon,amphora,a podruhé u majitele v Nitře,měl jsem v podpaží Sroll a jako správný trouba s ním jezdil po světě, teď už to nedělám a vybírám po poslechu doma,ve své sedačce,jen upozorňují že jsem jen posluchač hudby do debat o vnitřní konstrukci nemám čím přispět
(spravil jsem letopočet,měl jsem napsat loni-myslim že ten GD2 v roce 2015 ještě nebyl na světě,to bych asi schytal za mystifikaci *thumbs up* )
Naposledy upravil(a) Horizon dne 14 led 2017 10:45, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host