Staré zesilovače - napětí na kostře

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Pesi
Příspěvky: 703
Registrován: 28 čer 2008 00:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od Pesi »

Chtěl bych se podělit o nemilou zkušenost, možná se už s tím někdo setkal... no někdo si k tomu určitě něco řekne..
Nedávno jsem při dotyku na krabici měl dojem, že mě brni prsty. Jelikož jsem elektrikář, bylo mi jasné která bije 🙂. Po rozpojení přístrojů od sebe jsem zjistil, že je problém v mém " novém" Grundigu V35. Maje doma pouze starý nespolehlivý napůl rozbitý ruckovy měřák jsem se vrhnul do rozborky a zkoumání:
Na kostře cca 50 voltů plus mínus určitě, což už je mez dovoleného dotyk napětí. Různým odsroubovavanim trafa, různých desek, rozpojováním obvodu jsem zjistil, že problém je někde asi až na základní desce kde je chladič s tranzistory, ale i třeba zdroj od vyhlazovacích kondiku dal.
Když od trafa a usm. diod odpojim konektory vedoucí dal do obvodů, na kostře rázem nic není.
No hrabal jsem se v tom dost dlouho, konce jsem se ještě nedobral, asi to budu muset komplet vykostit.
Takže jsem to zas složil a odložil, s tím , že mám práci na jindy( až si přivezu poradny měřák a bude se mi chtít). Když jsem to složil, zkusil jsem ještě změřit napětí jenom s vraženým zesilovačem do zásuvky ( vypnutém), kupodivu ještě o dvacet voltů víc.
Dovezl jsem si z bývalého bydliště ještě jeden identický zesilovač , jen tak na zkoušku poměřil, a plus mínus stejné, což jsem tedy nečekal, čekal jsem, že se doberu problému srovnávací metodou.
Dnes jsem si vzal z práce poradny měřák, nastavil klidový proud když už jsem ho tu měl 🙂, změřil napeti na kostře - hrůza : 85 voltů při zapnutem, 110 při vyplem. Druhý exemplář podobné.
Mám na stole ještě jeden Grundig V7000, změřil jsem též, 16 voltů při vyplem, 35 voltů při zapnutem. To by šlo, netuším jak to mají jiné, nicméně v7000 vyhovuje zatím z hlediska bezpečnosti 🙂.
Je to zajímavé, tohle přece nemůže být konstrukční problém, spíš nějaká degradace dvojité/ zesílené izolace po třiceti letech. Jen najít to místo. Funkčně rozbité to není, ovšem že jsou na tom oba stejně takhle blbě z hlediska bezpečnosti jsem nečekal. Takže on to vlastně konstrukční problém bude.
No , mám co dělat až nebude do čeho píchnout 🙂.
Takže taková rada pro ostatní - zkuste si prověřit své klumpy z osmdesátých let raději🙂

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od Jarda69 »

Jop. Už se to tu před léty probíralo. Někdy má i vliv otočení vidlice v zásuvce.

Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 399
Registrován: 11 dub 2021 11:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od jirkash »

Mam mrak starych zesilovacu a jeste s timto nesetkal, zajimave..

mesky
Příspěvky: 108
Registrován: 21 říj 2020 07:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od mesky »

Měl jsem Grundig V7200 a stejný problém, asi 80V na kostře. Vyhodil jsem přívodní dvoulinku a dal trojžilový s kostrou na kolík.

fb_tomáš15
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2023 10:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od fb_tomáš15 »

Když je někdo "elektrikář", tak snad umí změřit izolační stav nebo velikost unikajicího proudu dle příslušné ČSN-IEC. Když ne, doporučuji návštěvu odborníka a udělat revizi el spotřebiče dle ČSN 33 1600.

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od Jarda69 »

Není tam nějaký odrušovací kondík proti krabici?

fb_tomáš15
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2023 10:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od fb_tomáš15 »

Bývá to časté. Ale stačí i kapacita mezi vinutími transformátoru u spotřebiče tř. II, někdy není zrovna malá. A když se propojí víc přístrojů ve II. třídě, tak se problém nasčítá, teda pokud soustava není něčím uzemněna. Pak se hifík vystresovaný diví, že brní raménko u gramíku, když na to šáhne.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5439
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od lechos »

Vzpomeňte na vražedná rádia Talisman universal bez síťového trafa
plná fáze na kovové kostře aparátu podle okamžité polohy síťové vidlice
v zásuvce, dnes by asi neprošlo OTK...jistá analogie tu myslím je.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré zesilovače - napětí na kostře

Příspěvek od petrL »

Tyhle Grundigy mají obvodovou kostru spojenou s šasi kondenzátorama. Spolu s dvoužilovým přívodem to způsobuje, že se na šasi něco dostane. Je to určitě měkké napětí. Pokud tam někde není porucha v izolaci, tak asi pomůže jedině uzemnit šasi (třížilový přívod). Jinak mě někdy brní notebook Toshiba - jeden z mála, co má dvoužilový přívod ke zdroji. Ty dvoužilový přívody jsou problém u kovových šasi.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti