STEREO / DIRECT

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Oldear »

Nemáš pravdu, alespoň u toho Pioneeru. Na DIRECT máš k dispozici DSP a na PURE DIRECT nikoliv, tam to jde přímo bez jakéhokoliv ovlivnění. Ten receiver má dokonce PURE ANALOG, pokud ho tam pustíš z kompatibilního playeru, např. BDP LX-88. Věř mi, mám osobní praktickou zkušenost a ta je nad veškeré gůglení.

Jak tady můžeš argumentovat zkušeností nějakého "uživatele", který jak je vidět v tom značně lítá a jen se domnívá.

Ten Denon AVR-3802 zakladatele vlákna nemá vůbec DSP ( kromě pevně nastavených na předvolbách ), já netušil, že tady někdo řeší 20 let starej přístroj.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Antony »

Odkaz jsem nabídnul jako úsměvnou ukázku toho, jak se to řeší jinde.

Z mých zkušeností vyplývá zase, že si to různí výrobce nazvali podle svého a vlastní funkcionalita byla také volná.
Ten DENON má funkci DIRECT jen na DO. Nakolik je slyšitelná netuším.

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

Oldear píše:
12 dub 2022 22:08
Ještě dodatek. Teď vidím, že je to docela vykopávka, která neumí ani to, co ten 5 let starý Pioneer.
Jinak vše se dočteš v manuálu a příslušných zobrazeních.

viz.:https://www.manualypdf.cz/denon/avr-380 ... 3%A1l?p=32
Díky za Tvé příspěvky, a zároveň bych se rád omluvil, že mám tak staré vybavení... ;)

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

Pomozte mi, prosím, dobrat se tedy konečnému prozření. V režimu STEREO je tedy aktivní funkce "tone control", která má za úkol korekci hudebního signálu, především asi basů a výšek, podle toho, co jsem se zde zatím dočetl. Zkuste mi, prosím, vysvětlit, jak je korigováno a především proč vlastně. Uvažuji logicky, že mastering alba má mít za následek to, že zvuk nahrávky má být namíchán a frekvenčně zkorigován tak, aby to znělo co nejpřirozeněji a nejvěrněji (samozřejmě s tím, že pominu nesmyslnou honbu za výslednou hlasitostí a s tím související problém s dynamickým rozsahem). Jinými slovy: tak, jak vypadne album z masteringu, hraje tak, jak má a tak, jak jeho tvůrci chtějí, abychom ho slyšeli. Takže každé další korigování čehokoli by logicky bylo ke škodě.

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od mrba »

Do celku vstupuje aj hlasitosť počúvania, kvalita reprosústav a posluchového priestoru. Potom môžu trochu pomôcť aj tie korekcie.

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

to mrba:

V tom máš samozřejmě pravdu, ale jmenuješ tu tři proměnné, které jsou u každého uživatele rozdílné. Nelze to přece vyřešit univerzálními korekcemi.

jirka86
Příspěvky: 120
Registrován: 17 úno 2017 18:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od jirka86 »

Dobrý zesilovač nemá žádné korekce ,loudness ani direct a je vyřešeno!!!

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

to jirka86:

Naprosto souhlasím, Jirko. Ale víš, jak to je. Řeším to, co mám, potažmo na co mám...
Mimochodem ten Tebou zmiňovaný (když opomeneme neshodu v posledním písmenu) má zítra svátek, tak předem vše nejlepší a hlavně pevné zdraví spoustu dalších let! ;)

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od mrba »

honza_b píše:
13 dub 2022 09:50
to mrba:

V tom máš samozřejmě pravdu, ale jmenuješ tu tři proměnné, které jsou u každého uživatele rozdílné. Nelze to přece vyřešit univerzálními korekcemi.
Za vyšší stupeň korekcií pokladám DRC.

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Oldear »

honza_b

Není třeba se omlouvat za stáří přístrojů, ale mohl si to v prvním příspěvku napsat, protože i receivery, hlavně zásluhou fenomenu DK udělaly za poslední roky velký krok. Mimochodem i novější modely Denon mají také PURE DIRECT a funguje to tam jako na tom Pioneeru.
jirka86 píše:
13 dub 2022 10:33
Dobrý zesilovač nemá žádné korekce ,loudness ani direct a je vyřešeno!!!
, ano ale je třeba dodat, že tam je ten režim DIRECT, či PURE DIRECT natvrdo.

honza_b
Na odkazu sis mohl přečíst co Tvůj přístroj umí v různých nastaveních. Je tam přehledná tabuka a je lehce pochopitelná.
Jak je vidět funkci STEREO na Tvém receiveru si pochopil dobře a správně i uvažuješ o konečné reprodukci - prostě originál jak byl stvořen a dokončen zvukařem ve studiu, tak potom je jen jediná správná cesta, nehrabat se do toho a nechat jednoznačně režim DIRECT. Na zvuk však má vliv zejména poslechový prostor a aparatura, hlavně reprobedny. Proto to také někomu v tomto nastavení nehraje a musí šahat na korekce a trochu to sešvindlovat, jak tady někteří píší. Zvuku to však na kvalitě ublíží, ještě lze akceptovat kvalitní DSP.

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

mrba píše:
13 dub 2022 12:30
honza_b píše:
13 dub 2022 09:50
to mrba:

V tom máš samozřejmě pravdu, ale jmenuješ tu tři proměnné, které jsou u každého uživatele rozdílné. Nelze to přece vyřešit univerzálními korekcemi.
Za vyšší stupeň korekcií pokladám DRC.
Jinými slovy, když je nové album vyprodukované s DR 8 na někoho příliš dynamické, může si ho touto funkcí oříznout dejme tomu na DR 6??? :)
Neber to tak, že bych si chtěl dělat srandu z Tebe, to vůbec ne. Jen mi to přijde naprosto absurdní, tak jsem to chtěl trochu zlehčit. Kdyby to tak někdo dokázal opačně - s DR 8 to pomocí zesilovače vyšroubovat na DR 14, to by bylo panečku terno...

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Antony »

Postupy na vylepšení DR existují. Naštěstí jen v rámci software. V zesilovači jsem tuto utilitku ještě neviděl. Ale, co není, může být..

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

Oldear píše:
13 dub 2022 12:34
honza_b

Není třeba se omlouvat za stáří přístrojů, ale mohl si to v prvním příspěvku napsat, protože i receivery, hlavně zásluhou fenomenu DK udělaly za poslední roky velký krok. Mimochodem i novější modely Denon mají také PURE DIRECT a funguje to tam jako na tom Pioneeru.
jirka86 píše:
13 dub 2022 10:33
Dobrý zesilovač nemá žádné korekce ,loudness ani direct a je vyřešeno!!!
, ano ale je třeba dodat, že tam je ten režim DIRECT, či PURE DIRECT natvrdo.

honza_b
Na odkazu sis mohl přečíst co Tvůj přístroj umí v různých nastaveních. Je tam přehledná tabuka a je lehce pochopitelná.
Jak je vidět funkci STEREO na Tvém receiveru si pochopil dobře a správně i uvažuješ o konečné reprodukci - prostě originál jak byl stvořen a dokončen zvukařem ve studiu, tak potom je jen jediná správná cesta, nehrabat se do toho a nechat jednoznačně režim DIRECT. Na zvuk však má vliv zejména poslechový prostor a aparatura, hlavně reprobedny. Proto to také někomu v tomto nastavení nehraje a musí šahat na korekce a trochu to sešvindlovat, jak tady někteří píší. Zvuku to však na kvalitě ublíží, ještě lze akceptovat kvalitní DSP.
Tomu všemu rozumím, jen mi přijde nelogické a nefunkční řešit jakýkoli akustický problém a nedostatek (pokaždé jiné povahy a příčiny) řešit jedněmi univerzálními tónovými korekcemi nastavenými v režimu STEREO. Přijde mi to, jak když pět kuchařů bude vařit stejný pokrm a žádný z nich ho neuvaří dobře. První bude nedosolený, druhý připálený, třetí nedovařený, čtvrtý překořeněný, pátý přesolený. A ty (STEREO kanál) všem pět jídel krapet přisolíš. Prvnímu pomůžeš k dokonalosti, těm prostředním třem to nepomůže a ten poslední pošleš do kopru úplně. Proto mi to nějak nedává smysl.

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

Omlouvám se všem, že se v tom tak rýpu, ale mám to v povaze. Rád přicházím věcem na kloub...

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Oldear »

Chlape, chlape, jak polopaticky to napsat? Samozřejmě, že korekce je špatně, je to náhrada nedostatečné kvality a jak říkám, je to snaha uplést z ho*na bič.
Řešení je jasné. Udělat, či nechat si udělat akusticky poslechový prostor a pořídit kvalitní aparaturu, která to dokáže zahrát "rovně" a co nejblíže k originálu ve studiu. Je třeba brát v potaz, že pokud to nehraje, tak chyba ( až na vyjímky a zmrskaný mastering ) není u toho zvukaře, ale vždy u těch posluchačů, kteří jsou na různých úrovních HIFI a i svojí zkušeností. Samozřejmě je také potřeba vybírat kvalitní nahrávky.
Nechci se Tě dotknout, ale s 20 let starým receiverem na poslech STEREA, na žádnou zvukovou nirvánu nedosáhneš. Buď se s tím smíříš a nebo budeš do HIFI investovat, tak jako to dělá většina Hifistů.

Hodně úspěchů a ať Ti to hraje.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host