test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 1121
Registrován: 17 dub 2008 13:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od MB »

Iba opravim, mam DL-304 a Sony TA-90ES nie 9000, ale v podstate je to spravne, vystup u SL-304 je o trosicku lepsi 0,18V

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od PMA »

Každopádně na některé z pozic, ať už před nebo za trafem, je nutné zajistit optimální zátěž pro konkrétní použitou MC (převod impedancí přes trafo jde s druhou mocninou převodu napětí), jinak je to o ničem. Současně je nutné respektovat doporučenou zatěžovací impedanci trafa, aby nemělo nahoře divokou kmitočtovou charakteristiku. Pocitové vjemy jsou jedna věc, ale jsou možné až na základě dodržení technických podmínek.
Pavel Macura Audio

efičák
Příspěvky: 1971
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od efičák »

PMA píše:Každopádně na některé z pozic, ať už před nebo za trafem, je nutné zajistit optimální zátěž pro konkrétní použitou MC (převod impedancí přes trafo jde s druhou mocninou převodu napětí), jinak je to o ničem. Současně je nutné respektovat doporučenou zatěžovací impedanci trafa, aby nemělo nahoře divokou kmitočtovou charakteristiku. Pocitové vjemy jsou jedna věc, ale jsou možné až na základě dodržení technických podmínek.
Výborně. *thumbs up*

Konkrétní Denon S1 :

Denon DL-S1 Specifications
Output: 0.15mV

Output Impedance: 40ohms

Ortofon Verto

Configuration A Technical Data:
Recommended cartridge impedance: 5-50 Ohm
Gain 1kHz: 24 dB
Freq response: 10 Hz - 100 kHz ± 1 dB

Configuration B Technical Data:
Recomended cartridge impedance: < 10 Ohm
Gain 1kHz: 30 dB
Freq response: 10 Hz - 80 kHz ± 1 dB
Output loading: 47 kOhm / 200 pF

Obrázek

Co nastavit v Vertu - co nastavit na phonu.


Případ B Canor 206 + s trafy Lunhdal :

Specifications
Tubes 3 x 12AX7
Input impedance MM 47 kOhm
Input capacitance MM 100pF/220pF
Gain MM 42 dB / 47 kOhms
SNR MM 70 dB / 72 dB TP206+
Input impedances MC
only TP206+ 10 Ohm / 20 Ohm / 50 Ohm
100 Ohm / 200 Ohm / 500 Ohm
Gain MC only TP206+ 62 dB
SNR MC only TP206+ 70 dB
THD < 0.3% (1kHz)
RIAA-equalisation
curve accuracy 20 Hz - 20 kHz / ±0.3 dB
Power 16 V / 1000mA
Dimensions (w x h x d) 210 x 88 x 295 mm
Weight without power supply 3 kg

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od PMA »

Chybí jakákoliv specifikace traf. Nejlépe dát odkaz na datasheet.
Pavel Macura Audio

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od petrL »

Zdá se, že trafa v Canoru mají zesílení 30 dB odpovídající Vertu B. Podle Binových dojmů bych zkusil vstupní impedanci zvýšit. Konkrétní odpor v údajích Verta není, musel by se změřit na té desce (já to nedělal, protože nechci do trafa pouštět signál z multimetru). A na Canoru 206+ nastavit vstupní kapacitu jako má 206. Za předpokladu že kabel mezi trafem a 206+ má malou kapacitu.

Uživatelský avatar
brezo
Příspěvky: 25
Registrován: 08 bře 2010 00:28
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od brezo »

ako pise PMA je to o prevode impedancii na primar trafa . My pouzivame v TP206+ toto trafo http://www.lundahl.se/pdfs/datash/9206.pdf , vo Verte je s najvacsou pravdepodobnostou pouzite uplne totozne trafo . Ked zvazim ,ze by boli pouzite rovnake trafa tak dany vysledok nedava moc zmysel a hladal by som nejaky "zadrhel" .Vo verzii + su okrem MC traf pouzite kvalitnejsie kondenzatory , lepsie selektovane lampy (oproti TP206) odpadol jeden prepojovaci kabel (vystup trafa - vstup MM predzosilnovac)trafa su len par centimetrov od vstupu lamp urcite bude aj odstup rusivych napati lepsi u TP206+ ako u kombinacie s externym trafom . U Verta je dorucena zatazovacia imp prenosky 5 -50 Ohm co sa mi zda velmi velky rozsah . A kedze Verto nema ziadne moznosti navolenia impedancii musia pocitat iba so zatazovacou impedanciou MM vstupu 47kOhm . Typujem ,ze zhodneho vysledku dosiahnete ked navolite na TP206+ zosilnenie 71dB a vsetky prepinace impedancie do polohy off .

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od TAB »

Tak DSL1 -DL304 jsou hodně podobné. Moje Lundahl 1931 mají zapojení 1:8 nebo 1:16. Zatím jsem zkusil jen 1:8 a spokojenost. Pak jsem měl přímo i k této přenosce jedno asi z nejlepších traf denon AU-S1. Jeho cena $1000. V specifikaci tam je uvedené že zátěž toho trafa na seundáru by měla být 47Kohm. Tuto impedanci tedy nutno nastavit na phono vstutpu. Zatím nemám moc zkušeností ale vždy já i moji dva kolegové jsme používali MC vstup se 47Kohm a zvuk super. Já osobně to mám vyzkoušené na dvou zesilovačích se ziskem cca 55dB před kterýma jsem mě tarfa Lundahl a Denon. Ty trafa od ortofonu budou zřejmě asi to co mám i já. Jinak obecně záleží i na zatěžovacím odporu i přenosky podle které se navíjejí na zakázku MC trafa. Ale to vše je pro mě zatím velká matika a asi by tomu tady rozuměl nejvíce PMA

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od PMA »

Nejde o žádnou velkou matematiku, ale jen o paralelní řazení odporů. 47k vstupní impedance MM preampu se přepočte (vydělí) druhou mocninou převodu trafa na primár trafa, jak už jsem alespoň 2x zmiňoval a dostaneme impedanci na straně primáru trafa. K tomu by se měl přidat paralelně (na primáru) takový odpor, aby výsledná paralelní kombinace těchto dvou odporů odpovídala optimálnímu zatěžovacímu odporu přenosky. Je to jednoduché jako facka a lépe to říci neumím. Zbytek je na Vás.
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
brezo
Příspěvky: 25
Registrován: 08 bře 2010 00:28
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od brezo »

test CANOR TP206+ aj s fotkami vnutra . Jedine co sa odvtedy zmenilo je zvyseny zisk o 3dB .


efičák
Příspěvky: 1971
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od efičák »

K tomu zvládání step up traf, opravdu záleží, jak jde nastavit trafo na přenosku jednak dle doporučené zátěže a pak co se Nám líbí.

Canor 306 VR+ je větší brácha 206+.
Lunhdal step up trafa na vstupu (primáru) a výstupu (sekundáru) jsou velmi variabilní díky volitelné zátěži.

Přenoska Sigma uvádí výstupní zátěž 50 Ohmů.
Když si nastavím nejmenší zesílení 58 dB a 80 Ohmovou zátěž, je to velmi přesné a rovné a díky vyposlouchanosti se domnívám, že tak je to asi nejpravdivější.

Že si na některých starších LP změním odpor na vyšší hodnotu , 160/400/800 Ohmů znaméná méně přesnosti a více jakéhosi rozvolnění zvuku ve prospěch vzdušnosti a větší "jiskry".

Ucho mi však napoví, že jde o líbivý efekt za cenu vyššího zkreslení. A to se mi na těch jinak nahraných LP líbí více. Líbí je správně. :)

Možná o totéž jde u změny Lunhdal se správnou zátěží v Canoru 206+ na Lunhdal bez zátěže v Ortofon Vertu s přepínačem svitchů na A.
Verto může "tvořit" takovou auru vzdušnosti, možná zdvih na výškách?

Srovnal bych ten zátěžový efekt s Ortofon Verto zapojený na A a vyšší model Ortofon MC transformer ST-80 SE, který je přizpůsobený výhradně k dražším přenoskám Ortofon řady MC Cadenza , MC A90, MC Windfeld, nový Xpression a všechna SPU’s. .

Porovnejte rozdíl :

Verto
Technical data Configuration A:
Recommended cartridge impedance 5-50 Ohm
Gain 24dB at 1kHz
Frequency response 10 Hz - 100 kHz ± 1 dB

Technical data Configuration B:
Recommended cartridge impedance < 10 Ohm
Gain 30dB at 1kHz
Frequency response 10 Hz - 80 kHz ± 1 dB
Gain and frequency responce at recommended load 47 kOhm / 200 pF
Dimensions 75 X 125 X 170 mm
Recommended load 47 Kohm // 200 pF

Ortofon MC transformer ST-80 SE
Technical data:
Recommended cartridge impedance < 10 Ohm
Gain 27 dB at 1kHz
Freqency response 10 Hz - 100 kHz (-2,5dB +0,5dB)
Trafo output loading 47 kOhm // 200 pF
Dimensions 95 X 153 X 100 mm

Vrznout Sigmu co je rovná na 50-ti a více Ohmech na desetiohmový Ortofon ST-80 SE, asi by se mě a přenosce špatně hrálo...

Ačkoli je plně automatický systém Audio Research díky Fetovému předzesilovači s vhodnou impendací technicky lépe zvladatelný, polovodič na vstupu si bere daň z živosti barev.
Zvládnout step up trafo je náročnější, já však volám vydržme !
Canor 306 VR+ je to nejlepší co sem z gramofonu slyšel.

*thumbs up*

efičák
Příspěvky: 1971
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od efičák »

Tak jsem se soustředil na MBčkovu DL-304 že stojí za to připomenout zadání a tím je :

Obrázek

Doporučená zátěž 100 Ohmů.

Bino
Příspěvky: 16
Registrován: 12 úno 2011 07:57
Kontaktovat uživatele:

Re: test - MC step up trafo vs. MC preamp.

Příspěvek od Bino »

- po dlhsej prestavke by som chcel doplnit info k mojej povodnej myslienke. Mal som moznost odtestovat OPAKOVANE zapozicany Canor TP206+ avsak uz po upgrade trafka , resp. jeho jadra priamo v Canore. Po tejto zmene prislo k progresu v cistote , jasnejsich a pevnejsich hlbkach pricom priestor zostal zachovany, tak ako mi to vyhovovalo (bola nadalej citit nadychanost) voci mojmu este v tom case Canoru TP206 (pre MM) v kombinacii so step up trafom Ortofom verdo. Takze chvilu, resp. az do vcera som bol rozhodnuty za zmenu TP206 za TP206+ z upgr. trafkom (uz bez Verta). Avsak dostal som dalsiu moznost vypocut si este nieco co som do vtedy nepocul a to referencny Canor TP306+ ! Zmena bola tak citelna, ze som sa rozhodol obetovat dalsie eurace za tento progres (manzelka bola inak ... rada ze...*taktone* ).
Ale k zvuku - hlavny prinos bol v mohutnejsich a presnejsich hlbkach, stredne pasmo vytvorilo novy jasnejsi priestor pre jednotlive nastroje (spec. gitara, klavir) a vysky sa neskutocne ukludnili a zostali takpovediac uriadene bez poklesu priestoru, cistoty a nadychanosti. Takze tymto by som ukoncil moje badanie za optimalnym phonoampom. Myslim, ze mam na roky vystarano.


- este dlhujem slubenu info k sietovemu kablu Harmonix X DC-2, ktory mi nedavno dorazil z azie. Po vymene koncovky za schuko Furutech Gold som ho najskor odtestoval v kombinacii s amp.Electrocompaniet, kde mi priniesol pevnejsie - vyraznejsie hlbky a cistotu bez poklesu vysok a nadherne nadychaneho priestoru. Avsak pri dnesnom teste s Canorom TP306+ som tuto zmenu pocitil ovela vyraznejsie v hlbkach (co ma potesilo) , ale uz na ukor vysok a priestoru. Dokonca prislo k nechcenej zmene zafarbenia hlasu spevakov. Takze (zatial) orig. pribaleny Canor kabel plne pokryva moje ocakavania a predstavy o vybornom zvuku.
zaver: Napriek tomuto vysledku som prvy krat ako neveriaci tomas mohol zachytit vyrazny vplyv sietoveho kablu.

Zdar dalsim testom a skusenostiam ! zaroven dakujem vsetkym , ktori prispeli k tejto teme. *2thumbsup*

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti