Třídy zesilovačů

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

Boxer, s tím bych si dokázal žít, jen asi marně hledám baňky :D

Milane, jsem strašně rád za tvůj příspěvek, neboj, každý kdo vystoupí z řady je vidět, ale proto taky máme svůj názor. To je věta, jak má být

Honění se za třídou A neznamená automaticky lepší zvuk.

Osobně bych to viděl tak na lampu v A, nebo velkou tranzistorovou potvoru AB s výkonem >400W a hlasitost jen tak, aby se neřeklo, aby měl ještě malé zkreslení ještě ve třídě A. Nevím proč, neumím to technicky vysvětlit, ale vidím to tak. Špatná úvaha?

Jinak asi jdu studovat zpětné vazby klidových proudů, protože co jsme několik let řešili, tak nestabilní systém se zpětnou vazbou stabilizuje. Pravda, obor není z audia a zvuk se u takových systému neřeší. Jde nám spíš jen o to, ustabilizovat nestabilní systém, který nelze řídit.
V audiu jsou zpětné vazby asi něco jiného, nebo mají stejný princip, ale je to mnohem komplikovanější, díky tomu, že to posloucháme.
No nic, dobrou noc *palec*

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od PMA »

Ano, špatná úvaha, neznalosti základních pojmů. I 400W zesilovač může pracovat ve třídě A jen třeba do 0,05W, záleží to na klidovém proudu koncového stupně. Čímž se též z problematiky rozloučím.
Pavel Macura Audio

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od petrL »

Myslím, že nejlíp to vystihnul david a Peer:

U metalu je to asi fuck.

Zkazit se dá všechno (i tř. A).

Něco neslyšet ještě neznamená, že to neexistuje.

boxer

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od boxer »

Bohušu,fuck se neříká.

Peer
Příspěvky: 2633
Registrován: 17 dub 2008 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Peer »

Něco neslyšet ještě neznamená, že to neexistuje.
Krásná věta. *thumbs up*

david
Příspěvky: 351
Registrován: 22 dub 2009 09:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od david »

Peer píše:Něco neslyšet ještě neznamená, že to neexistuje.
Krásná věta. *thumbs up*
To rozhodne, ono totiz plati, ze mezi existenci a slysitelnosti neni zadny vztah (ani na jednu stranu implikace).

Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

Tak jsem zpět a nastudovány zavedení klidových proudů u třídy AB zesilovačů. Ať zkoumám jak zkoumám, vychází mi, že technicky je nejlépe vyřešena třída AB, která má při malých výkonech vlastnosti a zkreslení ze třídy A, čili i jeho účinnost, až při vyšších výkonech se to přesouvá do B-čka. Výhoda tedy třídy AB je naopak podstatné zmenšení přechodového zkreslení než u třídy B. Dvojčinné zesilovače třídy B jsou taky nepoužité, díky pásmu necitlivosti, protože zesilovač pracuje bez přepětí, takže je na malé amplitudy necitlivý. Zkreslení se tedy projevuje nepříjemným chrčivým zvukem slabých signálů a B-čkové zesilovače mají špatná zkreslení při přechodu signálu nulou, díky pásmu necitlivosti. To pásmo necitlivosti je pěkný prevít vidím :-) Dobře, třída A je lepší, má menší zkreslení, ale je zase hodně neekonomická, proto třída AB, která má přechodové zkreslení při malých výkonech z A.


Třída A – nejmenší zkreslení, ale účinnost zase jen tak, aby se neřeklo, že nevykazuje žádnou aktivitu, oproti tomu, co „seřeze“.
B je nepoužitá díky „velkému“ pásmu necitlivosti, který nereaguje na slabé signály
AB je kompromis mezi oběma třídy, kde při malých výkonech,doma u kafe, je to z třídy A (krása až za hrob), až při větších výkonech, třeba nepřímjemní sousedi, je ze třídy B. Při větších výkonech však slabé signály neregistrujeme, proto je při velkých výkonech lepší větší účinnost. Nemám pravdu pardálové?

Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

To pásmo necitlivosti jsem myslel u statické charakteristiky

BVa
Příspěvky: 2900
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od BVa »

ono totiz plati, ze mezi existenci a slysitelnosti neni zadny vztah (ani na jednu stranu implikace).
To je viac do téme"Slepé testy" ,ale dosť to vysvetľuje..
Nepočuť existujúce, to beriem, sluch je nedokonalý, ale počuť neexistujúce je ...

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Renown »

to BVa :

milý postřeh :-)
Nepočuť existujúce, to beriem, sluch je nedokonalý, ale počuť neexistujúce je ...
dovolil bych si doplnit : .......počuť neexistujúce je .... domnělou schopností mnoha zdejších členů

Sycak
Příspěvky: 139
Registrován: 30 črc 2008 11:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Sycak »

A ještě doplním - slyšet v současné době neexistující... .

Zdeny
Příspěvky: 1091
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Zdeny »

Mazlik píše:Žádná škola, zajímá *thumbs up* Internet je plný informací, už jsem toho spousty pročetl. PetrL, ty mluvíš ale jen o elektronkách, a co takový integráč AZUR 840, ten je taky v třídě A nemá ani jednu elektronku (kdyby měl, upozorněte mne). Třída A má nejmenší zkreslení, dobře, ale vyplatí se to při příkonu tř. o 400% větším, než skutečně má? Ty ztráty se mění logicky v tepla, takže v zimě zase ne musím topit a ušetřím. :P Ale Z5 k tématu. Dle mého názoru je nejlepší třída tedy AB, a ne čisté áčko, kvůli jeho nedostatečným ztrátám. Co na to říká Merhaut a majitelé Ačkových kombajnů.
Neušteříš, jen přesuneš náklady jinam :-)

Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 1499
Registrován: 15 črc 2008 08:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od pasul »

PMA - Díval jsem se na Audiophiles components od Erna a J74 tam má. A to ve všech provedeních(BL,GR,V). K170 samozřejmě taky. Myslím, že vstup by jsi měl vyřešen. Je fakt, že jsem si to ještě přímo u něj neověřoval. A cena je poněkud vyšší. Nechci to moc řešit veřejně, ale co výstupní Fety? Tuším, že taky vím o co půjde. Těch mám pěknou hromádku v pytlíčku. Už nikdy nepustím.

Pavle mám ještě jednu otázku. Myslíš, že HP 339A má cenu? Nebo nějaký ten system one. Zvažuji to.

Uživatelský avatar
Machalík
Příspěvky: 218
Registrován: 11 črc 2008 14:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Machalík »

Ve středověku nebylo nic známo o mikrovlnách. Nešly změřit, nešly vyrobit, neexistovaly. Přesto by však expozice středověkého člověka před nějaký hypotetický mikrovlnný zářič, kupř. radar, poškodila jeho zdraví, a to nezávisle na tehdejší dobové (ne)znalosti jevu, který to způsobil.

Hluboké přesvědčení některých místních, že co dnes nelze změřit, zkrátka a jednoduše neexistuje, je opravdu fascinující. Jestlipak by nestálo za to prohlásit vývoj reprodukční techniky za ukončený?

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od PMA »

pasul píše:PMA - Díval jsem se na Audiophiles components od Erna a J74 tam má. A to ve všech provedeních(BL,GR,V). K170 samozřejmě taky. Myslím, že vstup by jsi měl vyřešen. Je fakt, že jsem si to ještě přímo u něj neověřoval. A cena je poněkud vyšší. Nechci to moc řešit veřejně, ale co výstupní Fety? Tuším, že taky vím o co půjde. Těch mám pěknou hromádku v pytlíčku. Už nikdy nepustím.
.
Díky za info, ty 2SJ74 jsem asi musel přehlédnout. Cena nerozhoduje. Ad výstupní FETy - ne, asi netušíš, a těch mám naštěstí doživotní zásobu od jednoho kolegy z Anglie.
Pavel Macura Audio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host