zesilovače a vše kolem nich

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 1499
Registrován: 15 črc 2008 08:20
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od pasul »

Jo sliboval. Ale mě se k těm hnojačkám nechce nic sepisovat. Je moc horko. A jak si vzpomenu na tu povinnou 5-ti denní karanténu po poslechu, tak na to radši rychle zapomenu.

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od pompo »

zero píše:I když se do mě boxer v minulosti párkrát navážel, přesto mu rád do jeho vlákna rád přispěju ( :D :D ). Žádá i o laický pohled na věc, tak tady máte jeden názor od laika.
Řekl bych, že dost tuzemských (samozřejmě i zahraničních) konstruktérů zesilovačů má bezpochyby spoustu znalostí, zkušeností a před jejich výrobky by se dalo říct i něco ve smyslu "klobouk dolů, když tohle někdo dokáže postavit". Zdá se mi ale, že jejich přílišné lpění na výsledku měření jim nasazuje tak trochu klapky na oči. Nebo znamená to snad, že jiný, ve světě uživateli sice vychvalovaný zesilovač, ale s výsledky měření ne zrovna OK, sestrojil nějaký blbec, který si ani nedokáže pohlídat a přeměřit základní parametry? To určitě ne.
Mám za to, že někde tady se láme hrana, jestli určitý zesilovač "chytne za srdce a za ucho", nebo propadne. Vidím to, jakoby při konstrukci zesilovače byla potřeba ještě určitá dávka umění. Umění kde a co, jaký parametr si můžu dovolit ošulit, abych dosáhl vysněného zvukového výsledku. Takže nemůžu bejt jenom konstruktér a mít v hlavě "celou encyklopedii, jak postavit zesilovač a jak se musí chovat při měření". Musím mít něco navíc, musím vědět, co a kde mohu získat, když někde uberu. Tohle samozřejmě neumí každej. Správně namíchat bylinky umí jen někdo.
Jedním z takových týpků, kteří vědí jak na to, je pro mě bezesporu Thomas Sillesen z Densenu.
Když jsem Densen uslyšel prvně, rázem bylo jasno.
Je to jak jinde napsal PMA - dovolím si volně citovat: "30 sekund stačí".
Tohle bych viděl stejně,za vývojem zvukově zdařilých zesilovačů musí stát v pozadí (buďto náhoda-něco jak jackpot sportky)nebo ohromné /know how /letité vědomosti a jasná vize zvuku možná menšího týmy z více příbuzných včetně hudebních oborů , znalosti a snaha našich nej. amatérů tohle asi těžko překoná jinak už by vešlo ve známost,že jejich výrobky pokořily některé z nej.TITÁNŮ na poli amp.což se nestalo.Apropos jednoho densena jsem slyšel v akci,bohužel tupé bedny mu nedovolily hrát hudbu jen zvuky.Takže jsem jen viděl jeho strohý vzhled.

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od pompo »

zero píše:
PMA píše: líbivé zkreslení neexistuje, je to pitomost pramenící z nepochopení a neznalosti. Klíč je jinde.
No, :) :) zas takovej d...l nejsem, abych si myslel, že něco jako líbivé zkreslení existuje. Proto jsem to taky nahoře dal do uvozovek. Říkám, že lidský ucho je na něco háklivý. A žádný ucho si "nenechá srát na hlavu".
Co dadaftova poznámka??
Teď napíšu schválně hroznou píčovinu - nemůže mít zesilovač nějaký jitter?? (Vím, že jitter se řeší úplně někde jinde). Ale co když přeci jenom - alespoň hypoteticky - může mít?? .
No, ZERO jdeš na to dobře- zas taková pí...na to není. Naopak tvé úvahy a otázky jsou na místě.Jitter to u amp.zrovna nebude ale měří se na nich něco čemu se odborně říká rychlost přeběhu (definici si na síti snadno najdeš).Co však už nikdo nezměří ani nikde nenajde (avšak jde to dobře slyšet) je něco čemu zase spíše laici říkají timing.(český překlad nezní tak pěkně). Při tak složitých početných a proměnných signálech jako je hudba totiž při průchodu zesilovači (díky kvalitě a množství součástek, především však vlivem samotného návrhu obvodů) nutně dochází k jistým drobným rozdílům,nepřesnostem,skluzům v čase.O ty tu zřejmě kráčí a jak již asi ke své nevoli mnoho našich odborníků zjistilo,tak na tyto drobné neuchytitelné změny v časování a jejich dopady na zvuk jsou jejich osciloskopy,stejně tak jako obecné poučky veskrze krátké.Můj osobní a asi dost zobecněný ale asi jediný vypozorovaný a zdá se jakžtakž platný poznatek a názor je ten, že čím složitější a mnohdy vypiplanější,dokonalejší konstrukce nebo často také vyšší výkon - tím obvykle Poslechově (rozuměj subjektivně) problematičtější právě tento parametr . Asi taky jeden z důvodů proč mám osobně v oblibě spíše jednodušší a výkonově slabší povětšinou dokonce integrované (ne z integrovaných obvedů postavené)ale nedělené zesiky.

merhaut

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od merhaut »

huš

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od kazzatel »

Rychlost přeběhu, Pompo ? Víš ty trotle, co to vůbec je ? To jsou strašný bláboly, co píšeš...

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od PMA »

Čím větší blábol, tím lepší hifista. Je to přímá úměra.
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6700
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od dadaft »

přidám další trotlí dotaz - a co třeba tzv. tranzistorové zrno nebo jak se tomu říká. (nevím, možná už je to dávno vyřešeno)

vzpomínám si na jeden výkonný NAD, který kdysi na chvíli nahradil mého Vincenta. při přímém srovnání to bylo jasné - hudba rozsekaná na malilinké kousky. hnus.

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od pompo »

kazzatel píše:Rychlost přeběhu, Pompo ? Víš ty trotle, co to vůbec je ? To jsou strašný bláboly, co píšeš...
V klidu,není třeba urážek.Vím, že jde jak jsem již psal o měřitelný parametr (o tom se snad přít nebudeme) - který i něco napoví o chování zesilovače. Je známo že zesiky s vyšší rychlostí přeběhu jsou většinou zvukově lepší. Hrubá definice rychlosti přeběhu:

Rychlost přeběhu SR (Slew Rate) operačního zesilovače udává, s jakou maximální rychlostí se dokáže měnit výstupní napětí OZ, pokud na jeho vstup přivedeme napěťový skok. Udává se ve voltech za µs.

Vy o tomto parametru jistě víte mnohem víc, mě jako laikovi více netřeba. Je to pojem o kterém mám z vašeho pohledu jen povrchní představu,což vám nebudu vyvracet je to tak ale v klidu s tím vystačím.Jsou dálší pojmy jako Damping Factor, neboli činitel tlumení které nedokážu přesně popsat a přesto vím o čem to zhruba je. Vadí to?

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od pompo »

Pár zesilovačů jsem za život slyšel.I když to popíšu laicky nebo neohrabaně stejně je to pravda.Některé hrají prostě jakoby zpomaleně mázle,jiné hrají jakoby svižněji,čiperně.Dálším problémem většinou silných koncových zes.je že hrají jakoby stále naplno bez uvolnění a v některých hud.pasažích to jde velmi dobře rozeznat.Právě Jsem popsal DPA áčko které jsem měl rok doma a srovnával ho s jinými zes.(Tyto jevy) zvukové rozdíly je možno pozorovat i u relativně drahých zesiků a nepůjde určitě o běžně uváděné parametry jako je nějaké přech.zkreslení atd. Takže tak nějak souhlasím s členem ZERO a jeho názorem že je to malinko složitější oříšek a to nejen pro trotla jako jsem já ale i pro naše domácí am. konstruktéry. Samosebou jde o moje subjekt. názory pokud je nazvete blábolem ,těžko s tím něco nadělám. To je vše, sorry pokud jsem se někoho dotknul .

Federmann
Příspěvky: 138
Registrován: 03 zář 2009 14:34
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od Federmann »

pompo píše:Pár zesilovačů jsem za život slyšel.I když to popíšu laicky nebo neohrabaně stejně je to pravda.Některé hrají prostě jakoby zpomaleně mázle,jiné hrají jakoby svižněji,čiperně.Dálším problémem většinou silných koncových zes.je že hrají jakoby stále naplno bez uvolnění a v některých hud............... Samosebou jde o moje subjekt. názory pokud je nazvete blábolem ,těžko s tím něco nadělám. To je vše, sorry pokud jsem se někoho dotknul .
Pokud to člověk dokáže opakovaně rozpoznat, přestává to být subjektivní názor a pokud to pozná řada dalších, tak je to velmi významné a nelze to přehlížet, jenže mnozí měří a měří a tvrdí že .....

Co podstatné chybí, je závislost, mezi měřením a slyšením, člověku často nevadí jednotky % zkreslení a jinde slyší i méně než tisíciny %. Ono ty % jaksi nelze paušálně shrnout a to je to co mnozí nechtějí pochopit a tvrdí že to nemůže být slyšet. Jinak ten výraz je Tranzistorový zvuk., ne zrno.


efičák
Příspěvky: 1971
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od efičák »

Přesný, silný a kvalitní zesilovač je pro poslech hudby v nedotažené sestavě tvrdý oříšek.

Kvalita napájení
stav zdroje hudby
bedny vs. akustika místnosti

dlouhá drahá cesta od příjemného, dobře temperovaného HiFi (levné a příjemné), k poslechu nahrávky in natura.

Když jsem slyšel u přátel skutečnou "kvalitu" nahrávky na celkově dodělaném aparátu a akustice, vůbec se mi to nelíbilo. Jen ty povedené mne naopak nadchly a o to více potěšily.

Vidím svou prioritu : poslech hudby, jako nejlepší terapii a relax, oduševnělou existenci sladké Paní hudby.
Není-li kvalita oblíbených nahrávek v Top stavu, je příjemnější informace z aparátu "zprůměrovat", ve prospěch relaxace.

Přesto je stav napájení a její odolnost proti všem rušením, které má každé odběrné místo trochu jiné, zásadní.
Šok z rozdílu zvuku aparátu bez a s pračkou PS Audio!
Má nová poslechovka dunící v den nastěhování, vs. její zvuk po levném dotlumení.

Levný a kompromisní integráč o relaxačním "sjednocujícím" zvuku, je pro líného hifistu požehnání.

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od kazzatel »

Vskutku skvělý názor, inu jsme Češi...chvála průměrnosti, ideální pro línýho českýho Honzu...bravo! :lol:

Uživatelský avatar
Jirka83
Příspěvky: 164
Registrován: 06 bře 2009 10:36
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od Jirka83 »

kazzatel píše:Vskutku skvělý názor, inu jsme Češi...chvála průměrnosti, ideální pro línýho českýho Honzu...bravo! :lol:
To jo, zato kdyby to byl pracující japonec, tak si všechny ty alba nahraje znovu, že..

bubuxin
Příspěvky: 452
Registrován: 27 čer 2008 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače a vše kolem nich

Příspěvek od bubuxin »

Kazzatel má pravdu. Na jednej strane sa tu riešia platinové poistky, pomer medi a striebra v kábloch na doladenie zvuku aparatúry a zosilňuje to
eficak píše:Levný a kompromisní integráč o relaxačním "sjednocujícím" zvuku
v miestnosti s akustikou alá kúpelňa.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host