Zesilovače tř. A

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od sekal »

Proboha lidi, co blázníte ? PMA se zde jen na okraj zmínil, že se zde řeší věci nepodstatné na úkor těch relevantnějších, v čemž měl naprostou pravdu.

A přítel Lachim hned reagoval, jako by mu někdo šlápl ma kuří oko.. Já jsem bohužel reagoval též a to byla moje chyba, které se už propříště vyvaruji..

A téma "Kabely" mi sem laskavě netahejte (!).. To už se tu v jiných vláknech probíralo tolikrát, že už jsem na to doslova alergický.. Děkuji...

Uživatelský avatar
Pajuna
Příspěvky: 403
Registrován: 19 kvě 2008 19:00
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od Pajuna »

Zkus treba antihistaminika :lol:

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od lachim »

sekal

tomuhle říkáš reakce po šlápnutí na kuří oko?!

pma

to je přeci logické.
zapojovat různé kabely zvládneme všichni.
nakupovat přístroje, upravovat je, zkoumat jejich zapojení.... to téměř nikdo.

já ti "příteli" vážně nerozumím.
ale baví mě to.
:-)

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od T-M »

No nevím, nezdá se mi, že by se to tu řešilo na nějaké odborné úrovni... Lachimův příspěvek na PMA je relevantní.
Nerelevantní se mi zdá sekalovo reakce a urážení Lachima.
To že Lachim nerozumí obvodařině, ještě neznamená že nemá právo se zajímat o hifi. BTW Kdopak tady tý obvodařině kromě PMA (a možná ještě trochu BVa-který se s PMA skoro nikdy neshodne) ještě rozumí, různí objektivističtí "odborníci" z jiných vláken imho NE.
Naposledy upravil(a) T-M dne 01 dub 2010 12:45, celkem upraveno 1 x.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od petrL »

Na internetu se daly (dají) najít články J. Petříka, kde vysvětluje, že tř. A je potřebná *nejen* pro malé výkony. Jeho argument zní, že středy a výšky sice vždycky budou vyžadovat jenom malý zlomek celkového výkonu, ale nevyskytují se samy, nýbrž současně s basy.

Osobně mi ale přijdou pro domácí (vlastně jakékoliv) podmínky nesmyslné zesilovače se ztrátovým výkonem řádu kilowattů, ať už je jejich zvuk jakýkoliv. Když A, tak jedině s reprobednami s velkou citlivostí. (A když malý výkon, tak lampy 8-) )

Krajní možnost je možná tř. A jenom pro horní pásma. Ale s tím nemám zkušenosti a nutnost zapojení aktivní výhybky nacpané OZ ve mně velký optimismus nevyvolává.

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od PMA »

BVa je velmi dobrý a erudovaný odborník.
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od T-M »

o tom není pochyb, doufám, že můj příspěvek nevyzněl jako jeho snižování.

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od sekal »

Přiznám se, že reakce některých lidí, kteří navíc věci rozumí, mě trochu překvapuje..:(

Odborná úroveň tohoto vlákna je zcela postačující v rámci zaměření tohoto fóra a troufám si tvrdit, že mnohým lidem, kteří se v dané problematice neorientují, ale chtějí si pořídit kvalitní zesilovač, může rel. znatelně pomoci..

Lachimova reakce byla irelevantní, protože PMA vůbec nespecifikoval, co má na mysli předmětnou zmínkou o "zásadních věcech". Pod pojmem zásadní věci si lze přece představit poměrně širokou škálu věcí - od ošetření el. sítě přes optimalizaci akustiky posl. prostor až po např. velmi zajímavé téma zkreslení reprosoustav etc... A na (elementární) pochopení uvedených příkladů nemusím mít zrovna absolutorium FEL.. Stačí se jen o tyto věci trochu zajímat a být "investigativní"..

Jako "učebnicový" příklad výše zmíněného lze uvést COUGHa, který, pokud vím, také nemá tech. vzdělání, a přesto dospěl...kam až dospěl...*bravo*

Lachimovo "logické" zdůvodnění, že hifisté (obecně) zvládnou zapojovat tak kabely a tím jejich odb. způsobilost končí, mně připadala poměrně zjednodušující a účelová, a proto jsem zareagoval, tak jak jsem zareagoval..

Co se urážení týče - doporučuji všem než někoho obviní, aby si zevrubně pročetli celé vlákno a zjistili kdo, kdy a v jaké formě s tím urážením začal...

Mike
Příspěvky: 594
Registrován: 04 kvě 2008 21:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od Mike »

Kecy o ničem co takhle zesilovače třídy A ? Rád bych se něco dovzvěděl. A je mi jedno jak kdo reaguje.... Hlavně když není výpovědní hodnota rovna hovnu.

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od PMA »

Hlavně tu IMO nezaznělo, o co vlastně ve třídě A jde. O pracovní podmínky, kdy při zesilování signálu v nejtradičnějším koncovém stupni, tj. takovém, který má NPN a PNP výkonové tranzistory ve dvojčinném zapojení, nepřestává jeden z tranzistorů při celém průběhu periody signálu vést proud, tj. "nezavírá se". Právě přechod jednoho z tranzistorů z vodivého do nevodivého stavu a naopak, ve třídě B a AB generuje vysoké harmonické (ostrý zlom průběhu), které jsou subjektivně velmi nepříjemné. Dají se, ve třídě AB, minimalizovat optimálním klidovým proudem koncové dvojice a vhodným zapojením zesilovače.
Pavel Macura Audio

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od petrL »

PMA píše: nepřestává jeden z tranzistorů při celém průběhu periody signálu vést proud, tj. "nezavírá se".
Jenom 1 se nezavírá, tzn. druhý jo? Myslel jsem, že dvojčinná tř. A má oproti jednočinné jenom větší rozkmit napětí, ale vedou oba pořád.

mimoklepes
Příspěvky: 39
Registrován: 20 dub 2008 17:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od mimoklepes »

Ma trieda A aj nejake konstrukcne, cenove alebo zvukove nevyhody, ked neberieme do uvahy vysoku spotrebu a problemy s chladenim?

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od sekal »

Mike píše:Kecy o ničem co takhle zesilovače třídy A ? Rád bych se něco dovzvěděl. A je mi jedno jak kdo reaguje.... Hlavně když není výpovědní hodnota rovna hovnu.
Kecy o ničem ? A kdo tady s těmi kecy začal ? Vážně už mě ty a tobě podobní se*ete !

A pakliže se chceš něco dozvědět o zesilovačích tř. A, tak nebuď líný a pročti si tenhle thread od začátku, informací je tady dost.. Další lze nalézt na netu audioweb.cz, zesilovace.cz etc..

Pavel Dudek má pravdu, poslat vás tak akorát do p*dele a ne vám něco vysvětlovat !!

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od Aleska »

Tak tady to začíná být hustý !
A zbytečně, doufejme, že to neskončí takto Obrázek, možná že by to chtělo Obrázek

Doprkýnka, všichni máte rádi našeho koníčka, tak se dejte den, dva, tři dobrovolnou pauzu, něco pěkného si poslechněte a s klidnou hlavou dál diskutujte !

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od PMA »

mimoklepes píše:Ma trieda A aj nejake konstrukcne, cenove alebo zvukove nevyhody, ked neberieme do uvahy vysoku spotrebu a problemy s chladenim?
Nedá se docílit dostatečný výkon, pokud jde opravdu o "čistou" třídu A, a nikoliv marketingovou nálepku. Jinak nevýhody nemá, eliminuje totiž tři subjektivně nejhorší druhy zkreslení. Pokud vše ostatní bude stejné, jediný rozdíl bude třída činnosti, tak třída A je nejlepší.
Pavel Macura Audio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host