Zesilovače tř. A

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Zesilovače tř. A

Příspěvek od sekal »

Zdravím všechny a hned na úvod mého vstupu do tohoto fóra bych měl jeden "akademický" dotaz. Jsou parametry (vč.zvuku of course) zesilovačů konstr. třídy A úměrné jejich pořizovací ceně ? Pročetl jsem už kdeco (vč. zahr. fór), ale názory na tuto problematiku jsou poměrně rozporuplné..

Na Slovanetu se např. kazzatel stavěl k tomuto tématu spíše skepticky resp. sdělil svoje zkušenosti, že většina firem (vč. mnoha renomovaných) konstrukce této tř. zesilovačů všelijak šidí, takže výsledný produkt má často poměrně kontroverzní kvalitu. V podobném duchu se vyjádřil i BV. .. Podotýkám, že zmíněná stanoviska byla publikována ve vlákně, týkající se zesilovače Vincent SV-238, o jehož potenciálním pořízení jsem svého času uvažoval..

Mohl by se k této záležitosti někdo, kdo má s tímto konkrétní zkušenosti, (zvláště zdejší guruové), vyjádřit? Děkuji...

Obšák
Příspěvky: 21
Registrován: 21 bře 2009 07:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od Obšák »

Pořizovací cena zesilovačů ve třídě A je oprávněně vyšší(než stejně výkonných zesilovačů pracujících v jiných třídách), protože vyšší jsou i výrobní náklady(vyšší nároky jsou na chlazení, zdroj a koncový stupeň).Jak moc (jestli vůbec) se liší kvalita zvuku si ale netroufám odhadovat( a to jsem si Ačko v minulosti postavil).Možná se jednou dostanu k tomu, že si postavím zesilovač, který bude mít možnost nastavení menšího a vysokého klidového proudu (přepnutím relé v obvodu nastavení klid. proudu) a pak se uvidí.Vlastně jsem to tak už jednou měl,ale protože jsem to nedotáhl do konce (komplet zesík v krabici), tak to ted nebudu rozvádět.Snad jednou ;)

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od PMA »

Pokud vše ostatní je shodné, tak zesilovač ve třídě A je VŽDY lepší, než ve třídě B či AB. Důvod je ten, že z principu funkce eliminuje přechodové ev. spínací zkreslení, což jsou subjektivně vůbec nejhorší druhy zkreslení, nejrušivější pro vnímání zvuku.

Má to ale háček, jak už je dobrým zvykem. V čisté třídě A (aby nepřecházel pro větší výkony do třídy AB) lze postavit zesilovač do výklonu max. 2 x 30W - 2 x 50W do 8ohm, do 4ohm je to polovina. Pokud někdo udává více, je to marketingová bublina, nebo nepřesnost.

Pro zesilovače s větším výkonem se problém s vyzářením tepla ještě zhoršuje, jelikož vyšší napájecí napětí při stejném klidovém proudu znamená vyšší výkonovou ztrátu v klidu. Pro představu, zesilovač ve dvojčinné třídě A s klidovým proudem 1,5A zůstává ve třídě A do výkonu 36W/8ohm. Při napájení 2 x 30V má vyzářený výkon na kanál 90W (což už se chladí velmi těžko), a při 2 x 60V napájení je to 180W !!

Kompromis je jít ve třídě A až do klidového proudu, kdy to lze uchladit, z čehož se u výkonného zesilovače dostane tak 2 x 10W ve třídě A, a potom se smířit s přechodem do třídy AB, který produkuje nelinearitu. Většina hudebního materiálu při domácí produkci se bude hrát při výkonu pod 2 x 10W, takže třída AB pokryje jen špičky.

Existuje ještě jedna filozofie, ale tu si nechám pro sebe.

Pokud se budete chtít polemicky vyjadřovat k technické otázce třídy A, prosím dělejte to jen ti, kdo vědí, o čem mluví. Nikoliv odkazy na recenze v plátku X či Y.
Pavel Macura Audio

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od petrL »

Jak jsou na tom s přechodovým zkreslením elektronky?
How do we deal with all of that awful crossover notch distortion produced by class AB operation? The answer is another question: What crossover notch distortion? My friends, I can’t find any. I’ve been looking for years and nary a notch can be found. I can’t find them in my OTLs or in my work with transformer coupled amps. Honestly, I don’t have the vaguest idea what the rest of the world is talking about when they say class A push-pull tube amps are more linear because they don’t have crossover notch distortion.
(B. Rozenblit: Audio reality)

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od PMA »

Ale samozřejmě že přechodové zkreslení existuje i u lamp, je to fyzikální realita:

http://www.aikenamps.com/CrossoverDistortion.htm
Pavel Macura Audio

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od sekal »

Hmm, tak po zralé úvaze se asi definitivně o tuto "top klasse" zesilovačů přestanu zajímat, neboť u renom. značek je tato konstrukční vymoženost těžce zaplacena, a ani zde není záruka, že je vše "košér" (viz stanovisko P.D.).

P.S. Na slovanetu jsem zcela náhodně objevil vlákno, týkající se jisté zn. XTZ.. Myslím, že netřeba rozvádět, jen by mě zajímaly útroby oněch produktů.. Čímpak je to asi osazeno (pominu-li ostatní aspekty) ? :)

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od T-M »

seakal: o tom čím je to osazeno není potřeba nějak složitě špekulovat. Například zesilovače za stovky tisíc mají mnohdy stejné komponenty jako stavebnice za tisícovku.
Tím ovšem ani zdaleka netvrdím, že to hraje stejně. Co tím chci říct, je že víc záleží na konstrukčním řešení než na součástkách. Pro upřesnění aby zase nevznikla flame od rejpalů - taky na nich samozřejmě záleží ale ne tolik.

Dost podobná analogie jsou např. kabely - u špatnýho řešení moc nepomůžou , u vynikajícího se vyplatí vhodně pořešit.

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od PMA »

sekal: to jsou velice nekonkrétní věty, takže se od nich nelze odrazit do diskuse. To že někdo někde něco řekl mnoho neznamená, je potřeba se bavit o konkrétních příkladech a řešeních.

T-M: trochu bych nesouhlasil, na použitých součástkách, provedení zdroje apod. může záviset hodně, podle mě podstatně více, než např. na jinde diskutovaných typech trubičkových pojistek či síťových přívodkách - v tom jsem si ZCELA jistý.
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 876
Registrován: 26 dub 2008 20:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od Tony »

Len taka pripomienka z pohladu uzivatela.
Tieto zosiky maju min. dva velke problemy:
velka spotreba ( v dnesnej dobe to ide naozaj dost do penazi)
a velke teplo (v lete je to dost velky problem...)

p.s.
a myslim ze aj mensia zivotnost - min. kondikov...

boxer

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od boxer »

Když chceš poslouchat kvalitně ,tak si připlať a připoť.

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od sekal »

PMA: No, já už jsem tu diskuzi ani nějak moc dál rozvíjet nechtěl, neb v tom (i díky Vám) už mám celkem jasno.. (Jinak P.D. se k tomuto tématu vyjádřil /v různých souvislostech/ už vícekrát, svého času tuším už i na Lopuchu)..

P.S. Co se kabelů etc.. týče, mi snad čtete myšlenky...:)

TomasT
Příspěvky: 316
Registrován: 09 črc 2009 09:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od TomasT »

Kdyz uz jsme u tech A-cek, po ebay koluje mozna kopnuta accuphase A-50, je taky mozne ze to je nejaky podvrh, nicmene nemate s tim nekdo zkusenost, nejlip vlastni ??? A-cko je to, co jsem doma jeste nikdy nemel a docela ze srandy bych to chtel slyset.

Uživatelský avatar
Pajuna
Příspěvky: 403
Registrován: 19 kvě 2008 19:00
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od Pajuna »

Nechci se poustet do odbornych diskuzi, protoze hlavni body byly popsany odborniky. Pridal bych spise subjektivni nazor z vlastni zkusenosti. Mel jsem nejakou dobu Vincent 234 a vymenil ho za to soucasne v podpisu. Zvukove je to vyrazny rozdil a jednoznacne kvalitativni posun. Takze jak zminil boxer - "potim se za vice penez", ale jsem daleko spokojenejsi. :)

Uživatelský avatar
vintage
Příspěvky: 800
Registrován: 28 bře 2009 20:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od vintage »

Pajuna píše:Nechci se poustet do odbornych diskuzi, protoze hlavni body byly popsany odborniky. Pridal bych spise subjektivni nazor z vlastni zkusenosti. Mel jsem nejakou dobu Vincent 234 a vymenil ho za to soucasne v podpisu. Zvukove je to vyrazny rozdil a jednoznacne kvalitativni posun. Takze jak zminil boxer - "potim se za vice penez", ale jsem daleko spokojenejsi.
*2thumbsup* a o kolik tak propotíš více měsíčně na složence v Kč, že jsem tak smělý? Předpokládám že ho asi prakticky ani nevypínáš 8-)

Uživatelský avatar
T-M
Příspěvky: 295
Registrován: 30 čer 2008 13:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovače tř. A

Příspěvek od T-M »

PMA: v tomhle se shodneme , myslím že to vidíme dost stejně, spíš by mne překvapilo, kdyby to bylo jinak. woodoo jsem opravdu neměl na mysli...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host