Grundig

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
agavel
Kontaktovat uživatele:

Grundig

Příspěvek od agavel » 08 črc 2008 13:07

Ještě v devadesátých letech jsem doma měl několik katalogů firmy Grundig a velmi jsem obdivoval zejména jejich řadu Fine Arts. Při cestě po německu jsem na jedné minizastávce vylezl z busu a natrefil na hifi obchod, kde je měli fyzicky vystavené. Opravdu pěkné kousky. Firma následně ztratila kouzlo pro své stěžejní partnery u Philipsu, který se také měnil do současné podoby. Ekonomický tlak na levné výrobky byl pro Grundig jedním z hřebíčků do rakve. Dalšími byly důraz na funkci bez ohledu na estetickou stránku (kterou měl Grundig dobře zpracovanou) a pokud mi pamět dobře slouží tak také jedno dědictví. Pan Grundig odkázal v závěti firmě jednu nepříjemnost, kterou byla roční výplata jeho vdově. V době ekonomických problémů firmy nebyla síla s tím něco dělat a prosperitě to zřejmě nepřidalo. Pokud se dobře pamatuju, je dnes Grundig hlavně značka, kterou osvěžil cizí kapitál. Opravte mě případně někdo, kdo do toho více vidíte.
Design zůstal u Grundigů devizou, kterou se odlišují od konkurence. Jelikož jsme ale na hifi fóru, musím smutně konstatovat, že Grundig je jen jednou z celé řady firem, které zcela opustily oblast opravdového hifi. Já bych rád připomněl jejich hifi řadu Fine Arts. Tato řada existovala delší dobu a mě dostávaly hlavně ty kousky z období, kdy označení bylo logické dle typu přístroje + jedno až dvoumístné číslo (CD1,2,3...CD11,12 atp.). Nejlepší zdroj obrázků je dnes německý eBay. Osobně vlastním tuner T12, který mi na mé potřeby stačí. Kdybych byl zdatný bastlíř, tak možná vytuním CD3, pokud bych ho dnes ještě byl schopen sehnat funkční. V současné době jsou v této řadě již jen televizory, které byly vždy důležitou součástí firemního portfolia. Jelikož se v této oblasti necítím být plně in, tak se zdržím komentáře na téma jejich kvality. Cena ale neukazuje, že by se mělo jednat o špičkové produkty, spíše se zaměřují na levnější, designové provedení.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Grundig

Příspěvek od dadaft » 09 črc 2008 14:11

já tuhle značku, která na čela svých výrobků psávala high fidelity, objevil v podstatě před pár dny. a to skrze zesilovač V7000. a musím říct, že kvalita tohoto přístroje mi vyrazila dech. zvuková kvalita. design se mi až tak nelíbí. i když na druhou stranu ve světle toho, jak to hraje, mi začíná být víc a víc sympatický...

GRUNDIG
*2thumbsup*

vadik
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od vadik » 09 črc 2008 14:34

Budu mit zesik V-1700 s tunerem T-1700. Zvukova kvalita by mela byt stejna jak u V-7000. Jsem zvedav co ten staricek predvede... :D

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel » 10 črc 2008 09:39

vadik píše:Budu mit zesik V-1700 s tunerem T-1700. Zvukova kvalita by mela byt stejna jak u V-7000. Jsem zvedav co ten staricek predvede... :D
Nech mě hádat. Chrastění šoupátka či potenciometru? Je to smutný fakt, ale u těhle přístrojů je základ mít někoho, kdo se na to odborně podívá, seřídí a vymění co je třeba.

vadik
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od vadik » 10 črc 2008 09:45

agavel píše: Nech mě hádat. Chrastění šoupátka či potenciometru? Je to smutný fakt, ale u těhle přístrojů je základ mít někoho, kdo se na to odborně podívá, seřídí a vymění co je třeba.
pokud to bude mit tyto symptomy, zkusim oslovit pesiho, treba se nade mnou slituje a pomuze... :oops:

jinak proti chrasteni potenciometru by mel pomoct sprej na kontakty.

Pesi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pesi » 10 črc 2008 15:38

Vadik :
Neboj, nic ti chrastit nebude. Měl jsem grundigy 3 (z toho jeden dadaftův), nechrastilo a nechrastí nic............
Tohle nejsou teslácké potenciometry - bohužel třeba u AZS223 chrastí po 20ti letech úplně všechny...chrastí až vynechávaji,prostě jsou v háji. Ale pokud vim, v zahraničí se v té době už používaly uzavřené(tak nějak zalité)...neříkam,že všichni, ale takové technologie už byly.........Tesla byl podnik, který si vyráběl všechno sám - od a do Z včetně všech součástek....taková byla holt doba - izolace.........Je to na jednu stranu obdivuhodné, na druhou stranu zde nebyly tak pokročilé technologie na výrobu součástek.
Ten V1700, kdyby s ním něco bylo, tak se ozvi - ale jesti se v tom někdo nehrabal, tak s tím nejspíš nic nebude.
Třeba ten dadaftův V7000 byl vlastně v pohodě , musel se opravovat jen kvůli malé nehodě....

vadik
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od vadik » 10 črc 2008 15:42

Pesi píše:Vadik :
Neboj, nic ti chrastit nebude. Měl jsem grundigy 3 (z toho jeden dadaftův), nechrastilo a nechrastí nic............
Tohle nejsou teslácké potenciometry - bohužel třeba u AZS223 chrastí po 20ti letech úplně všechny...chrastí až vynechávaji,prostě jsou v háji. Ale pokud vim, v zahraničí se v té době už používaly uzavřené(tak nějak zalité)...neříkam,že všichni, ale takové technologie už byly.........Tesla byl podnik, který si vyráběl všechno sám - od a do Z včetně všech součástek....taková byla holt doba - izolace.........Je to na jednu stranu obdivuhodné, na druhou stranu zde nebyly tak pokročilé technologie na výrobu součástek.
Ten V1700, kdyby s ním něco bylo, tak se ozvi - ale jesti se v tom někdo nehrabal, tak s tím nejspíš nic nebude.
Třeba ten dadaftův V7000 byl vlastně v pohodě , musel se opravovat jen kvůli malé nehodě....
Diky Pesi! Snad dorazi v pohode. Dnes pocestuje ze Slovenska a nakladani a vykladani balicku na poste jsem uz videl :o Tak doufam, ze to staricek prezije...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 10 črc 2008 15:45

já to věděl, že je to ta sestava ze Slovenska. v podstatě zadarmo...

vadik
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od vadik » 10 črc 2008 15:47

dadaft píše:já to věděl, že je to ta sestava ze Slovenska. v podstatě zadarmo...
ze jo :D

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel » 11 črc 2008 12:56

Takže vintage by tu bylo zastoupeno slušně. Stále čekám na někoho, kdo by třeba měl řadu Fine Arts o kreré jsem se zmiňoval.

Steve
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Steve » 15 srp 2008 21:50

To agavel: Mám zesilovač Grundig V 11 Fine Arts asi 10 let a spokojenost. Stál mě tehdy 6.500,- Kč a v nějakých našich českých poslechových testech v té době převálcoval některé 2-3x dražší výrobky konkurence, takže jsem neváhal a myslím, že jsem udělal dobře.Kdo ho u mne ze známých slyšel, a má trochu uši, byl překvapen a valil oči,jak příjemně a dobře tenhle celkem levný zesilovač hraje.Navíc má výstup pro gramofon,což je pro mne důležité, protože mám fůry LP desek.Můžu říct, že poté, co jsem koupil highendové repro Aurum Cantus Melody M-103 (můj příspěvek v sekci Reprosoustavy) jsem teprve ocenil, jak spousta desek nádherně zní a co na nich ve skutečnosti vlastně všechno je, jak byly nahrány.Nemůžu si pomoct, ale např. LP Queen mi znějí mnohem lépe,opravdověji a přirozeněji než jejich remasterované CD verze! Zejména poslech LP Queen - Sheer Heart Attack, A Night At The Opera nebo Jazz opravdu bere dech a je to zážitek.Propojeno se špičkovým gramofonem AU/RA českého výrobce.Toť vše.

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel » 17 srp 2008 08:20

Tak na eBay se objevily kromě dvou CD11 také dva inzeráty na FineArts CD3. V tom je DAC7. Jeden je normální dražba a asi nepůjde vysoko, jeden je za 75euro Sofort. Mám od nich tuner a právě jsem vyprovodil z domu Myryad MCD500 i VIncent CD-S6MK. Myslete si o mě, že jsem blázen, ale trochu mě láka některý z nich zkusit. Chtěl jsem je už v době prodeje a vzhledově by se mi hodily. Jen myslím, že to zvukově nebude takový zázrak (až tak nevadí, mám ještě DAC1), tak to dávám i sem, protože já budu nakonec rozumný a asi to nekoupím.

agavel
Kontaktovat uživatele:

Lampový Grundig FineArts?

Příspěvek od agavel » 25 srp 2008 12:51

Lampový Grundig FineArts?
Na eBay se jako zjev objevilo něco, o čem jsem neměl tušení, že by mělo existovat. Dělal se opravdu lampový FineArts zesilovač? Datováno kolem roku 1988 a vyrobeno prý bylo 300 kousků. Více je v textu, kterého je požehnaně.

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr » 25 srp 2008 20:00

Já mám doma tento skvost Grundig MA-100, MXV-100, MT-100 a stále tomu nemůžu uvěřit jak to hodně dobře hraje a je to přitom mini sestava z roku 1980. Po rozdělání mě spadla brada, protože tak čisté a solidní uspořádání součástek jsem viděl jen u málo strojů . Už jenom jak jsou trafa solidně odstíněna. Já pořád říkám 80léta byla na hudbu a na hifi nejlepší. http://imgupload.cz/muj.php?obrazek=vfsAywUvuy.jpg

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák » 25 srp 2008 20:59

agavel píše:agavel
agavel píše:Lampový Grundig FineArts?
Je to elektronkový předzesilovač. A moc elegantní.
Tohle by rozchodila i moje žena.
Je velice elegantní. K němu černý koncový zesilovač, například mé značky a je to pod střechou...
Už tak používám elektronkový cd přehrávač a poohlížím se po elektronkovém phonu.
Tím elektronkovým Grundigem bych dochutil jak zvuk, tak pohled na stereo. Loudnes v tichém nočním režimu...
Ten považuji za velmi důležitý.
Ano, dobrá osumdesátá léta a dobrý elektromechanik k tomu.
To je pro mě osobně nejlepší cesta.

Odpovědět