Luxman

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Odpovědět
Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Luxman

Příspěvek od agavel »

Právě jsem se probíral různými značkami na vintageknob a do oka mi padl Luxman. Značku znám dlouho a pamatuju si ještě jejich původní drahé komponenty. Zaujaly mě hlavně jejich zesilovače. Historie značky má určité hluché období, kdy byli v roce 1984 převzatí firmou Alpine (znáte autorádia?). Posléze došlo k rozhodnutí, aby Luxman začal produkovat výrobky konkurující Yamaze v low endu. To bylo v přímém rozporu se dlouhodobou snahou firmy o nekompromisní konstrukce. Celkově se partnerství nevydařilo ani z jedné strany a k osamostatnění značky dochází opět na přelomu tisíciletí.
Máte někdo osobní zkušenost s poslechem Luxmanů? Zajímala by mě hlavně starší pětistovková řada, konkrétně L-540 a L-570. Ale samozřejmě budou zajímavé i postřehy s veškerými ostatními modely, včetně věhlasných elektronkových modelů. Tahle značka na našich fórech nikdy moc zastoupená nebyla, tak se to třeba trochu změní.
Na závěr si dovolím drobnou poznámku. Kromě dvou, třech výrobků se mi cena jeví jako astronomická. Dokáže takováhle strategie držet podobnou firmu při životě?

Odkaz na mnoho zesilovačů Luxman

Borek
Příspěvky: 536
Registrován: 03 kvě 2008 20:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od Borek »

strategie Luxmana je mírně řečeno poněkud zvláštní a těžko se s nimi jedná. Když zrovna na výrobní lince dělají přehrávače, nedodají Vám zesilovače... i to je jeden z důvodů, že nejsou na zdejším trhu. Prodejci na to nemají nervy *headbang*
... s odbytem asi nemají problém, jinak by se strategie změnila. Možná je to image?

efičák
Příspěvky: 1888
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od efičák »

Borku podobně to dělal továrník Becher. Vytvářel umělý nedostatek likéru a tím přiměl zákazníky nakupovat větší množství do zásoby a distribuovat je v svém okolí, jako nedostatkový sortiment.
Ale u současného Luxmana mám spíše pocit neschopnosti reagovat na trh.
Zanikly mnohé značky. A ty kupují čínské továrny pro distribuci na "starém" kontinentě.
Kamarád František má staršího Luxmana ze skladu distributora Vlka. Je elektronkový a vynikající.
Japonské elektronkové zesilovače Leben, jsou dílem konstruktéra Luxmanů v důchodě.
Cena je dostupná a pro poslech v pokoji, výkon dostačuje s rezervou.

Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od agavel »

eficak píše:Japonské elektronkové zesilovače Leben, jsou dílem konstruktéra Luxmanů v důchodě.
Cena je dostupná a pro poslech v pokoji, výkon dostačuje s rezervou.
Zajímavá věc, na Leben se budu muset podívat. Ale s tou rezervou ve výkonu... je to i o vhodných repro.
Co má ten tvůj známý za typ a jak se zamlouvá tobě ve srovnání s novými kousky, např. s tím na co posloucháš.

merhaut

Re: Luxman

Příspěvek od merhaut »

Leben C300 mám teď týden půjčený doma a rezervu opravdu má i při výkonu 2x10 wattíků. Na mých žravých pidi dynaudio contour 1.1 (tuším 83-85dB citl.) hraju přes den mezi 9-10 přepínací hodinou, maximálně jsem byl někde kolem 11 a večer jsem na 8-9 max.

S reproduktory Tannoy Glenair 10 (citl. 91dB) ozvučil (i když tak tak) místnost cca. 7x12x3.5 metru i s 40 lidma. S těma tvoří dokonalou sladěnou dvojici, jak technicky pojetím (léty osvědčená konstrukční staroklasika), tak designem (opět retro klasika). Dvojice s duší ... akorát si neumím vybavit žádný podobně sladěný cdplayer, asi nejspíš opodál nějaký černý densen, co není ani vidět a tu klasickou krásu by nerušil. Vhodných gramců by se naopak dalo vybrat spousta ...

Podrobnější poslechové dojmy sem někde vlípnu přes víkend. Je to pro muzikální emotivní typy famózní zesilovač, například hudebníci (jazzmani, rockeři), co jej slyšeli, byli unešeni.

Uživatelský avatar
korys
Příspěvky: 684
Registrován: 18 dub 2008 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od korys »

Já jen doplním,že Luxman na zdejším trhu je a to oficiálně:
www.lxm.cz
s velmi solidním osobním přístupem,což ceny těchto přístrojů přímo vyžadují.

Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od agavel »

korys píše:s velmi solidním osobním přístupem,což ceny těchto přístrojů přímo vyžadují.
Musel bych asi mít jinou práci, abych si ten přístup mohl vychutnat. Ale bude to radost kupovat a zřejmě i prodat. Jestli je to radost prodávat, to ale nedokážu říct.

Renown
Příspěvky: 2315
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman

Příspěvek od Renown »

Mám doma zesilovače :
Luxman A321
Luxman L-1
Luxman L103u
a ještě CD player :
Luxman D105u


a nyní se mi podařilo vydražit gramofon Luxman PD-375 VDS, ten úžasný gramofon pro Luxman vyráběli u Micro Seiki. VDS znamená Vacuum Disc Stabilizator a je to vakuové přisátí desky k talíři pomocí vývěvy. Gramofon je osazen přenoskou Shure V15 III, ta poletí oknem a na její místo přistane nejméně Ortofon Rondo Bronze. Minulý týden jsem dražil Luxman PD444, což je model hned za vlajkovou PD555, ale nakonec šel za 1400 €. *headbang*
(Téměř všechny gramofony Luxman vyrobili u Micro Seiki, někde píšou že některá ramena jsou dílem firmy Kiseki)

Obrázek
Obrázek

více informací :

http://www.thevintageknob.org/LUXMAN/PD375/PD375.html

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od Rowing »

Super, tak to se těším na příští Rožnovskou Analogovou Akademii *hura*
Hoď časem nějaká fota :!:

efičák
Příspěvky: 1888
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od efičák »

Šůrků V 15 nevyhazuj. Dadaft ji poptával a bude mít radost.

Micro Seiki na mě dělají dojem odvážných převratných konstrukcí.
Luxman objednal u nejlepších.

Křeček
Příspěvky: 353
Registrován: 04 zář 2008 14:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman

Příspěvek od Křeček »

Renown :

Ten Luxman je opravdu krásný. Až přijede na návštěvu kolega Tomíček, hlídej si ho, to ramínko je přesně jeho gusto :-).

Až ho budeš mít otevřený, mohu poprosit o detail motorku a jeho uložení (popř. i trafo)? Lámu si hlavu, jak u kvalitních výrobců řeší nepronikaní rezonancí do zbytku gramofonu. A když to gramo unese i citlivou Bronzku, evidentně to řešit umějí.

Renown
Příspěvky: 2315
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman

Příspěvek od Renown »

Jediné opravdu nekompromisní řešení je off-board motor. Tedy samostatně stojící. To pak přináší problémy s nekompaktností gramofonu.
Možná ještě velmi kvalitní direct drive by mohl konkurovat. Z hlediska uživatele mnohem přívětivější než belt-drive. A taky maintenance-free.

boxer

Re: Luxman

Příspěvek od boxer »

Znáte Luxman? Pamětníci si vzpomenou na 70. a 80. léta, kdy na evropském trhu požívaly komponenty Luxman vynikající pověst. V 90. letech měnila firma majitele, soustředila se na domácí trh a teprve před pár lety se znovu do Evropy vrátila. Tuzemský dovozce má pěknou a bohatou prezentaci na svých www stránkách, k dispozici dal mnoho testů a podrobné informace o filozofii a dlouhé historii firmy, neboť Luxman existuje již od roku 1925. Podobně dlouhou firemní tradicí se příliš mnoho konkurentů pochlubit nemůže.

Japonská firma s více než osmdesátiletou historií a výborným jménem v high-endu kromě zesilovačů prodávala několik desetiletí též vlastní gramofony, kazetové magnetofony, tunery, stereo receivery, CD přehrávače, občas i reprosoustavy. Zdaleka nejvíce zkušeností má s návrhy zesilovačů a optimalizací parametrů ovlivňujících jejich zvuk. Luxman využívá rozsáhlé know-how i patentované řešení obvodů. I v současnosti má pozoruhodně širokou nabídku, zájemci si vyberou mezi několika modely lampových či tranzistorových integrovaných zesilovačů, řídících a koncových zesilovačů, gramofonových předzesilovačů, přehrávačů atd. Samozřejmě v širokém cenovém rozpětí, top modely řídícího a koncového zesilovače C-1000f a B-1000f stojí jako velmi dobré auto. Zajímavý je pro mne například integrovaný, tranzistorový model L-550A II, pracující v čisté třídě A, který letos obdržel od magazínu The Absolute Sound ocenění Golden Ear Award. Test předchozí verze L-550A vyšel v časopise High-End Report, naleznete ho též na www.luxman.cz .
LUXMAN L-509u
Obrázek
Nejvyšší model integrovaných zesilovačů představuje L-509u s ceníkovou cenou 202.300 Kč. S tímto elitním typem jsem se už prostřednictvím tisku seznámil, neboť letos vyšel test zesilovače L-509u v německém časopise Stereoplay. Měl výstižný nadpis: špičkový výkon. Nejde o sílu stovek wattů, nýbrž o perfektní výsledek, výtečný zvuk. U podobných top modelů nejsou konstruktéři omezeni rozpočtem, konečně mohou tvořit naplno – a využít šanci představit nejlepší zesilovač na světě. Luxman L-509u se řadí do nejvyšší ligy integrovaných zesilovačů, kam (pro vaší představu) patří například Accuphase E-550, Burmester 032, GamuT DI 150, McIntosh MA 7000 AC nebo Pathos Inpol 2.

Stereoplay o tomto zesilovači napsal:
„Zlatá esence z desetiletí zkušeností. Jak se pro zesilovač Luxman slušelo již před čvrtstoletím, přichází L-509u také s kompletní výbavou: například s řádným přenoskovým předzesilovačem, který poslouží nejen typům MM, ale i slabším, ale zato s lineárnějším frekvenčním průběhem, tedy MC systémům. Tónové korekce patří do inventáře stejně jako smyčka Tape-Monitor pro kontrolu nahrávek, tzv. „z pásku“. Samozřejmě nabízí L-509u možnost připojit dva zdroje symetrického signálu na konektory XLR. Japonci nezapomněli na přepínač Mode, kterým se volí stereo – mono – pouze pravý nebo levý kanál. S tím se snadno a rychle provede kontrola správného fungování zesilovače.
Nesymetrický signál je hned za vstupními relé s pozlacenými kontakty převeden do symetrické formy, což znamená, že lépe odolává rušivým vlivům okolí. Potom se může těšit na setkání s nejušlechtilejším potenciometrem této galaxie, což je velký a hodně drahý typ firmy Alps, charakteristický masivním mosazným korpusem. Kvalita zvuku není ohrožena běžným provedením zpětné vazby přes veškeré stupně zesilovače. Luxman zvolil pro každý jednotlivý stupeň vlastní zpětnou vazbu (podstatně kratší, s rychlejší reakcí), navíc s jedinečně promyšleným zapojením. Zpětná vazba nevede signál přímo na vstup, nýbrž na přídavné moduly zesilovačů, které zprostředkují rozdíl mezi stavem na vstupu a výstupu. Velikost tohoto rozdílu pak reguluje parametry hlavních stupňů zesilovače. O výkon se nemusíte bát: masivní transformátor a řada velkých elektrolytických kondenzátorů udrží zcela jistě šest koncových tranzistorů každého kanálu, opírajících se o mohutné boční chladiče. Budící stupeň, první stupeň zesilovače a kontrolní obvody odebírají energii ze separátního vinutí trafa. Všechno je dosud v pořádku, uklidňující, fanouška hifi techniky může ještě potěšit skutečnost, že u modelu L-509u Luxman pozlatil spoje na tištěných deskách. Nebo to, že oba měřáky, cejchované v dB, se tak pěkně pohybují v rytmu hudby.
Což během poslechového testu také vydatně předváděly. Luxman má rád zvukově sytou hudbu, rád předvádí mohutný, přitom uvolněný zvukový obraz, kdy využije své velké rezervy. Zesilovač s výtečnou vnitřní stavbou si nenechá sebrat skvělý výsledek reprodukce basových ataků od konkurentů. Výrazněji než GamuT a precizněji než McIntosh pumpoval beaty sklady Tuva Rap do reproboxů Thiel CS 3.7 v poslechovce Streoplay. To se sotva přesvědčivěji podařilo dokonce mnohem dražším kombinacím před- a koncových zesilovačů. V oblasti presence si ale dovolil malou ledabylost: hlas Marianne Mellnas působil překrásně kulatě a uzavřeně, nebyl ale směrem nahoru zcela volný, ne tak zcela tak nenucený a přímý jako u GamuTa a McIntoshe. Fantastické ale bylo, jak byl schopen reprodukovat nejvyšší pásmo, jak nechal doznívat čerstvě vyleštěné činely jakoby celou věčnost. Super, jak zobrazil v titulu Jazz At The Pawnshop nejenom hudbu, ale také nadšenou náladu v jazzovém klubu. Všechno jako v reálném životě, větší kompliment nemůže zesilovač obdržet.“
Tolik text z časopisu, pro informací uvádím, že nedávno Stereoplay oslavil 30 let a jejich srovnávací testy nepovažuji jenom já za důkladné a povedené. Fotky testované L-509u najdete opět na stránkách dovozce. Pokud hledáte spolehlivý, výborný zesilovač, navíc s krásným vzhledem, nezapomeňte se blíže seznámit se značkou Luxman. Jak se říká: vidět a slyšet (!) je stokrát lepší než o něčem pouze číst :)

http://www.golias.cz/index.php?modul=au ... 1a82295caa

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti