NAD

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Odpovědět
PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD

Příspěvek od PítrsPraha »

Herrer píše:
25 srp 2020 21:57
Pítrs: Dospělejší projev znamená, že jako míň do zábavnosti a víc neutrálně? Mně popis zvuku NADů zní podobně, jak já vnímám lampy, ale to je asi blbost, protože mi tam zas nesedí ty nakřáplý středy, na kterých lampy naopak dost často staví.
Dospělejší jsem myslel spíš bez toho typického zabarvení (nebo s jeho menší měrou). Píše o tom i Březina v diskusi pod článkem:
"Ano, NAD si tam stále "přihřívá" polívčičku / charakter svým předzesilovačem, ale DAC, výkonové moduly a kalibrace to výrazně dohání :).".

Že by to byl nejmíň NADovsky znějící NAD? Vážně se zdá, že tohle je mimořádně povedený kousek. Osobně jsem zvědav na ten Dirac. Zatím jsem neslyšel kalibraci, kterou bych ve stereu mohl dlouhodobě poslouchat, vždycky mi tam zatím vadilo takové podivné rozhození / rozmlžení prostoru a lokalizace. Na první poslech wow ze srovnání frekvenční char., ale za cenu ztráty rozlišení. Přepnutí zpátky na neupravený zvuk vneslo přirozenost. Pravdou ale je, že jsem nikdy neslyšel kalibraci / ekvalizaci / DRC tak, jak by měly správně být - ve špičkové akustice, kde jen dorovná a dotáhne nuance.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

BVa -- Jestli jsem to dobře pochopil, tak Dirac Live je jiný než ostatní roomEQ. On něco dělá i v té impulsní oblasti, nejen že zvuk srovná frekvenčně. To ale asi skutečně neznamená, že ty odrazy někam zmizí nebo se "vyzmizíkujou" (znáš mě, rád si občas přidám). Nicméně celé audio je jeden šal a mam, výrazně pozitivní účinek to zřejmě má.
Atkinson Dirac Live řeší u NAD M10
https://www.stereophile.com/content/nad ... correction
Sice je tři čtvrtina stránky o problematice měření, v závěru se nakonec vysloví i ke zvuku s Dirac a bez něj, a s Diracem byl poslech jeho milovaných KEF LS50 "addictive". Tohle slovo v tomhle kontextu má jen jeden překlad: návykový. (!!!)
A když Březina popisuje: "Mnohohlasá „Puer natus est nobis“ v podání benediktýnských mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos („Chant“ | 1994 | MFSL | UDCD 725) byla úžasně plastická, vjem ambientních detailů z chrámových prostor, ten pocit „kamennosti“ a velikosti prostoru kolem zpěváků, stejně jako ta lehkost, s níž zesilovač odlišuje různorodou barvu hlasu jednotlivých zpěváků jsou jednoduše skvělé a poslech se stává skutečně zážitkem. M33 je tak přesný, tak čistý a tak samozřejmý, že vnímáte i to, že zpěváci stojí v řadách za sebou. A přitom všem, zvuk NADu není nijak analyticky odtažitý, je přirozený a bezprostřední.",
mluví o správně nakalibrovaném zapnutém Diracu. (A taky o čistě hi-endovém zážitku, mimochodem).
V menší místnosti s běžnou akustikou a zřejmě velmi povedenými sloupky od SF za 80k.
To ujde, ne?

A i kdyby Dirac nebyl až tak dobrý, jak se nese, rozhodně bych nezapomínal na ty koncáky Purifi Eigentakt.
Tohle už je Déčko na zcela reálně vysoké technické úrovni.
Ale já bych na těch NADovských HybridDigital Déčkách nejvíc vyzdvihl to, co taky píše Atkinson u M10 (na str. 2): "... I was surprised by a) how much I was enjoying the music ..." (Překvapilo mě, jak moc mě hudba bavila)
Ano. To je vlastnost, kterou si poslechově u nových NAD Hybrid Digital člověk zamiluje.

No, jsem NADšenec, to je pravda. Ale i když se snažím krotit, myslím, že se M33 stane legendou ... :mrgreen:

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PavelDosko »

Uz jsi to racil i slyšet?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

To ne a asi v nejbližší době neuslyším. *fnuk* Ale rád bych.
A ještě raději bych ho měl po ruce na poslechovém místě. 8-)
Nicméně o tom nebyla řeč.
Na druhou stranu NAD Hybrid Digital mám hodně v uchu, jen místo Purifi Eigentakt s Hypex UcD102 (C 368). A vím přesně, co se myslím tím, že na rozdíl od techicky i zvukově dokonalého, ale možná chladného M32, je M33 "joy", jak se píše v té druhé recenzi M33. Nebo proč Atkinson píše, že ho hudba M10 (taky Hybrid Digital) hodně bavila...
Zkrátka jen tak amatérsky prorokuju, že M33 (na západ od nás) zaujme ...
Budoucnost bude soudcem.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

To, že nový NAD je zajímavý strojek, o tom žádná.
Na druhou stranu je až úsměvné, jak mnozí recenzenti až teď objevili přínos DRC a možnosti s tím spojené.

Co se týká funkcí, není NAD žádnou revolucí, je stereo obdobou již delší dobou existujících AVR receiverů (tedy komponentů s funkcí streameru, převodníku, s DRC, možností bi-ampingu a samostatným výstupem pro subwoofery).

To, že takové řešení může přinést opravdu kvalitní zvuk a zásadní zlepšení zejména v oblasti basů, jsem tu už několikrát psal a pro mě to opravdu revoluce byla. NAD teď přichází s výrobkem, který má audiofilské ambice a využívá poslední generaci „D“ class konců – a to bych si opravdu rád poslechl. Jestli je zvuk opravdu tak dobrý v porovnání s vyšší třídou AVR (AB class, DRC) a nějakým kvalitním analogovým stereo zesilovačem (bez DRC).
Pak by také bylo možné říct, jestli nasazená cena (poměrně vysoká se srovnání s AVR a velmi nízká ve srovnání s jakýmkoliv high endem) odpovídá kvalitě.

To, že současné varianty DRC (Dirac, Audyssey, …) neprovádí pouhou ekvalizaci, ale pracují také v časové doméně (srovnají přesně fázi pro jednotlivé reproduktory, ale i fáze jednotlivých frekvencí v rámci jednoho měniče a některé korigují i průběh blízkých odrazů) je známá věc a velmi přehledně je to popsáno v odkazu, který zde ve vlákně o "Dirac" uvedl „overgrounder“.
Časté problémy se začleněním subwooferu do stereo sestavy pramení právě z nepřesného sladění fáze, tady nepomůže ani DRC integrované pouze v subwooferu. Je nutné, aby DRC nejen potlačilo módy místnosti, ale také sladilo hlavní reprobedny a subwoofer, nebo je nutné fázi doladit ručně. Pak použití aktivního uzavřeného subwooferu napájeného nějakým slušným „D“ koncem přinese opravdu výborné výsledky a to relativně za pár korun.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

Sladění subu pro stereo je vždy problém a to i v případě dostatečných možností jak popisuješ.

Možnosti jak popisuješ mají všechny receivery vyšších tříd již několik let a vše to ovládáš tabletem. Před časem jsem to tady popisoval při realizaci DK a pokusu to sladit také pro poslech sterea ( pro manželku, která v obýváku poslouchá na DK tu "její" hudbu ).
I při tomto vybavení a možnostech nastavení je to problém. Sfázování je samozřejmě základ a ještě důležitější je nepouštět to "přes sebe". Basy to nezesílí, nezlepší, jen rozmaže. Samotný DRC není samospasitelný, ale velmi pomůže, pokud je poslechovka, či obývák alespoň nějak zvukově realizován.

Můj názor je pořád stejný: Sub na stereo neee, chce to "dospělé" bedny.

BTW: Fejz má novinky, bude třeba upgrade na DG-68 ( "ta" mně asi vykostí )

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

Citace pana Březiny z diskuse pod recenzí Číňana. O EX M1+ tam mluví i pan Ott, který ho později prodával a vyměnil za Sroll.
Dobrý den, uvažuji z více důvodů nad zjednodušením dělené sestavy. Koukám tak spíše po integrovaném zesilovači, jako Hegel 390, CA Edge A, nebo NAD M33. Četl jsem Vaši recenzi právě na NAD M33. Ten přístroj mě velice zaujal. Vím že je to tak trochu porovnání jablek s hruškama. Navíc v jiném prostředí a na jiných reprosoustavách. Přesto, 2 platinové noty a ve stejný čas Tak bych se Vás rád zeptal na celkový dojem, určité srovnání M33 s Kinki, pokud je to možné. Děkuji.

Dobrý den,

připomenu, že Kinki Studio není integrovaný zesilovač... Nicméně takto - NAD má obrovskou výhodu v geniálně přesných modulech Purifi (i když před ně vkládá "svůj charakter") a hlavně kalibraci Dirac, který Vás zbaví starostí s vlivem místnosti a tak trochu i s charakterem reprosoustav. Je to přesný, čistý, jasný, "rovný" zvuk po všech stránkách s výhodou "tvárnosti" v podobě možné modifikace výsledné křivky. Trochu se dá říct, že NAD bude takový, jaký si ho uděláte.

Nicméně takový ten život, bohatost barev a patrně sice o něco větší zkreslení, ale výrazně muzikálnější Vám nabídne Kinki Studio. Já bych se tam z vícero důvodů nicméně přikláněl k dělené verzi EX-P7 / EX-M7 (lepší regulace hlasitosti atd.). Integráč EX-M1+ jsem slyšel jen jednou a nutno říct, že byl na svou cenu vysloveně imponující. A rozhodně podle mého JE srovnatelný s bezmála trojnásobně drahým NADem.

Pokud nemáte problematickou místnost a nebo nechcete mít jistotu puristicky optimální reprodukce, Kinki Studio EX-M1+ by měl výše zmíněné (Edge A, Hegel H390,...) vyrovnat až přehrát za výrazně nižší cenu.

Pěkný den

DB
Když zazní takhle na dálku "porovnání" konkrétních přístrojů, tak vše vyznívá zase úplně jinak. Jako za mě - jestli je ten Kinki integráč za svou cenu srovnatelný s Hegel H390, tak si Platinovou notu bez debat zaslouží, ale ono to vážně asi nebude tak jednoduché *taktone*
Nadral reprosoustavy

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 »

Integráč od Kinki žádnou platinovou notu nezískal.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Za "zamyslenie" stojí toto
Going the manual method requires a lot of understanding and you have the potential to completely blow up your speakers or amps! All it takes is one wrong metric and you could be blasting one frequency out at maximum level.
Pridanie 10dB niekde, kde je "diera" znamená 10x vyšší potrebný výkon na tom kmitočte, so všetkými dôsledkami pre box aj zosilňovač. Ako všetky iné REQ metódy, je to ekvalizácia, zmeny fáze sú následkom ekvalizácie, nie je cieľom. Hlavná výhoda Diracu je toto,
The main advantage of Dirac is that it is fully automatic. You position the mic in different locations as the wizard tells you and it generates the filters for you.
je "user friendly". :)
BVaudio, výroba a predaj

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

Bazi36: Cambridge Edge A ano a Kinki je za třetinovou cenu prý srovnatelný nebo dokonce lepší. Cítíš tam tu logiku? Jasně, Kinki nemá zabudovaný DAC, ale že by převodník dělal takový rozdíl v ceně... Prostě se potvrzuje to, co jsem předjímal - NAD určitě bude pecka, ale reference především v rámci all in one systémů. Ne že by na tom bylo něco špatného.

Ale uznávám, měl jsem napsat srozumitelně, že si budoucí Platinovou notu zaslouží.
Nadral reprosoustavy

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 »

Herrer
Nic se neděje, z tvého postu to jen vyznělo jako záměna ohodnocení s tím koncákem M7. Jinak já na poli elektroniky proti národu velkého Mao Ce-tunga nic nemám. On taky není jediný důvod domnívat se, že by se ten východoasijský smysl a cit pro elektroniku měl právě Číně vyhnout. Viděl jsem nedávno dokument o vzdělávacím systému v Jižní Koreji, no fakt síla, krev, pot, slzy a skřípění zubů, tady bude asi ten zakopanej pes. Mladí Číňani jdou ve stejných stopách a minimálně ve sféře technologií mobilních tel. a moderních sítí válcujou svět. V ovládnutí trhu s hifi jim může do budoucna zabránit snad jenom umělá sankční politika nebo válka. Hodnocení a závěry Březiny mají samozřejmě své jo i ne, nicméně dle celé recenze toho kinkiovského koncáku to vyzerá na extrémně vydařený kousek.
Jo a sorry za tu "čajnu" ve vlákně Dadaft....tedy pardon, NAD...i když to tedy vyjde nastejno :lol: .

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Oldear:
Funkce - ano, AVR to mají už dávno, proto jsem psal, že NAD z tohoto hlediska není žádnou revolucí. Mě by ten NAD zajímal zejména z hlediska posouzení kvality jeho nových "D" konců.
Ohledně začlenění subwooferu mám opačnou zkušenost - zpřesnění basů, projasnění celého pásma. Ale samozřejmě vždy v rámci dané cenové kategorie, těžko porovnávat s nějakou high end sestavou. I když nedávno Aktinson ve Stereophile popisoval zařazení subwooferů REL do své sestavy jako jednoznačný přínos.
A ty poslední verze DRC (jak Dirac, tak Audyssey) mají výrazně zlepšený bass management, navázaní subwooferu na hlavní bedny je naprosto čisté, sub je v podstatě "neviditelný". Principiálně tak vlastně vznikne 4 pásmová soustava, s oddělenou (uzavřenou) ozvučnicí pro nejnižší frekvence, samostatně napájenou (většinou v "D" třídě). Dělící frekvence se může nastavit nad pásmo, které by normálně hrál bassreflex hlavní soustavy, což má taky pozitivní vliv na přesnost (rychlost basů). U mě v rámci jedné cenové kategorie řešení regálové 3 pásmové repro + subwoofer + DRC vyšlo zvukově (a vlastně i cenově) lépe než sloupové repro bez subwooferu.

BTW: Pokud pořídíš tu novou DG-68 jsem zvědavý na zkušenosti, to bych opravdu rád slyšel, nepochybuji, že to opět bude špička.

BVa:
Ony se ty poslední verze DRC chovají opravdu dost "inteligentně" - rovnají špičky, díry lepí jen částečně, tak do -5 dB, nedovolí větší hodnoty kompenzace ani při ruční úpravě křivky.
Co jsem kde dohledal ohledně způsobu zpracování signálu, tak práce s časovou doménou (fází) je cílená a je to znát, nejen na bezproblémovém sladění subwooferu s hlavními repro, ale i na prostoru nahrávky. Ale samozřejmě je to jen má zkušenosti s několika určitými komponenty ve dvou konkrétních místnostech.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Herrer -- No, je otázka, jak by M33 hrál na Březinově domovském aparátu a těch nádherných Quartách, které vyměnil za Harbethy, v prostředí, kde to má naposlouchané. Tak jako Kinky.
A kdyby ho poslouchal dýl, než jeden den mnohokrát přerušovaně .......... protože Hybrid Digitaly jsou fakt dost návykové.

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

dadaft: jj, to se můžeme jen domnívat. Snažím se číst víc řádky, než to mezi nimi a vychází mi z toho tohle. Možná se pletu. Řekl bych, že zatím všichni vaříme hlavně z vody ;-)

Navíc Březinovy uši, nejsou naše uši a na tom se určitě shodneme taky. Určitě by i sám připustil, že poslouchat furt dokola nový a nový kousky zároveň rozšiřuje zkušenosti, ale taky to může mozek sakra unavit. Ostatně kdo z nás někdy nezažil ten pocit, že když se třeba vrátí z dovolené a pustí si po čase svou sestavu, že jsou audioneuróza a věčný hledání chyb rázem pryč a jen si užívá. Na mě to teda funguje spolehlivě a jsem přesvědčen, že i pro recenzenta musí bejt sakra těžký pořád držet čistou mysl. Já bych to teda dělat nechtěl

Takže za mě NAD M33 určitě zajímavej, ve svý komplexnosti neskutečně lákavej stroj. To už jsem ale říkal :-)
Naposledy upravil(a) Herrer dne 08 zář 2020 15:58, celkem upraveno 1 x.
Nadral reprosoustavy

Tomáš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš »

to Dark side of the moon
Ony se ty poslední verze DRC chovají opravdu dost "inteligentně" - rovnají špičky, díry lepí jen částečně, tak do -5 dB, nedovolí větší hodnoty kompenzace ani při ruční úpravě křivky.
Jak si na to přišel? Mám v notebooku poslední verzi Dirac 3.0.5. a s křivkou si můžu dělat libovolné úpravy(i ulítlé :lol: )

Odpovědět