NORDOST Sort Kone

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 2676
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od kychtax »

A co se deje se zvukem? A nejake vysvetleni? Padly tady vibrace.

Uživatelský avatar
Fidas
Příspěvky: 716
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od Fidas »

Myslím, že opravdu jde o vibrace. Především.
Každá kovová část aparatury je vodičem. Jsme obklopeni elektromagnetickým polem, zarušením, vyzařováním padesátky ze sítě a dalším. Ve vodiči pohybujícím se v elektromagnetickém poli vzniká nějaké napětí. Ten pohyb - vibrace, sice nepatrné, vyvolají zřejmě střídavé napětí, které pak prostřednictvím aparatury může být znát.
Tohle je má teorie ušitá na koleně ...
Nekamenujte mě, pánové :D

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od lachim »

FS
pozor. částečně nesouhlasíš s něčím o čem jsem zde vůbec nic nenapsal.
psal jsem pouze o testování nožiček pod psa.
vzhledem k obsahu tvého vlákna přeci.
o kabelech jsem ti zde nepsal vůbec nic!

FS
Příspěvky: 999
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od FS »

lachim píše:FS
pozor. částečně nesouhlasíš s něčím o čem jsem zde vůbec nic nenapsal.
psal jsem pouze o testování nožiček pod psa.
vzhledem k obsahu tvého vlákna přeci.
o kabelech jsem ti zde nepsal vůbec nic!
Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. Chtěl jsem říci, že podle mého názoru tyhle vychytávky obecně (nevhodně jsem použil příklad s kabely, když máme vlákno o antivibračních podložkách) mohou mít význam i v systémech, které nemají až takovou vysokou úroveň a že někdy právě v systémech nižší úrovně je jejich vliv znatelnější a radost jejich uživatelů o to větší.

Prostě jsem nechtěl, aby to vyznělo tak, že se o antivibrační podložky mají zajímat až lidé, kteří mají systém dokonalý a už neví, kam to dále posunout. Právě naopak, myslím si, že drtivá většina z nás prochází tím vývojem, kdy neustále máme potřebu něco vylepšovat a většinou ji řešíme záměnou přístrojů, což je obvykle ta varianta nejdražší. Přitom je možné, že i z nižších produktových řad toho kterého oblíbeného výrobce se dá vymáčknout více pomocí těchto doplňků, které navíc moc nezastarávají, a případném budoucím vylepšeném systému si zase své uplatnění najdou.

FS
Příspěvky: 999
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od FS »

Tohle vlákno jsem otevřel, abych vysdílel pro mne překvaivé zjištění, že podložení zásuvkové lišty mělo v mém systému velice pozitivní vliv na zvuk. Dopadlo to tak, že jsem Sork Kone BC, které předtím byly pod predzesilovačem, přesunul definitivně pod zásuvkovou lištu.

V mém systému mám možnost ve stolku podložit SorKony jen:
- DAC
- napájení předzesilovaše ANEBO samotný předzesilovač
Dále mohu podložit zásuvkovou lištu, která je mimo stolek.

Aktuálně vlastním 2 sady BC (DAC a lišta). Nyní tedy řeším otázku, zda a jaký typ SortKone mám doplnit pod předzesilovač, případně zda mám stávající BC použít jinak.

Podařilo se mi zapůjčit na celý týden Sort Kone třech typů AC/BC/TC (popisy jsou na stránkách výrobce) a jako bonus navíc ještě dva páry Sort Lift:

Obrázek

Testování bylo dlouhé, pracné a samozřejmě zaujaté - už jsem se Sort Kone udelal dobrou zkušenost, takže očekávám, že budu opět slyšet i trávu růst, a snažím se držet při zemi - tedy rozumově si vysvětlit, že to co slyším vlastně neslyším, protože si jen myslím, že to mám slyšet. Jenže jak poznat, která část toho, co neslyším, je slyšet a která není?

Proto jsem zapojil i manželku, která je ideální tester: Byla by nejradši, kdyby doma byl nenápadný mikrosystém ze supermarketu, její postoj k jakýmkoli dalším změnám je tendenčně negativní, navíc má mnohem lepší sluch než já a schopnost se jasně a hned rozhodnout, který zvukový projev se jí líbí více.
Pro ni tento celý test je nejen "slepý", ale i "nevědomý" = nejen, že nevidí, který Sort Kone jsem kam zrovna dal, ona ani neví, co vůbec v systému měním.

Popisovat průběh testu by bylo ještě delší, pracnější a zaujatější než jeho vykonávání. Proto jen dále vysdílím závěry, na kterých jsme se shodli já jako zaujatý nadšenec a má žena, jako slepý a nevědomý arbitr.

Prosím čtenáře s schovívavost s nevědeckým přístupem k testování:
- testoval jsem jen to, co jsem si uměl představit, že bych nakonec byl ochoten zaplatit
- některá rozhodnutí jsem neměnil, jakmile jsem je přijal, aniž bych otestoval všechny teoreticky možné kombinace1. Sort Kone AC ?
Nezkoušel jsem přechod "nic" na AC. Přechod z BC na AC anebo TC na AC ať již na předzesilovači anebo na zásuvkové liště vedl vždy k pocitu "placatosti". Nechci AC křividt, kdo nezkusil BC nebo TC modely, případně v jiném systému... u nás šli do krabiček a dále se testování neúčastnily.

2. Sort Kone pod předzesilovač anebo zdroj předzesilovače ?
Nevím. Přehodit obě krabice tak, aby se zdroj předzesilovače dostal do police, kam vejde SortKone mi zabralo skoro hodinu, musel jsem úplně jinak křížit kabely, byl jsme zpocený až za ušima a v uších mi hučelo, jak jsme byl hlavou dole při zapojování konektorů. Takže srovnání těchto dvou variant nemělo smysl.
Ale na nějakém závěru jsme se doma přece jen shodli: Podložení zdroje předzesilovače se nám zdálo být větší změnou než podložení samotného předzesilovače - jenže větší změna neznamená nutně lepší, takže otázku číslo 2 jsme neuzavřeli.
Z praktických důvodů nakonec podkládám předzes místo jeho napájení, protože mi tak vyhovuje vedení kabeláže a místo ve stolku.

3. BC pod zásuvkovou lištu ANEBO pod předzesilovač?
Tahle změna odstartovala tohle vlákno. Jen jsme si ji potvrdili - pokud bych nemohl mít další sadu, zůstane podložená zásuvková lišta.

4. Je vůbec potřeba další sada pod předzesilovač?

Že zůstane podložená zásuvková lišta již bylo rozhodnuto. Přesouvám BC od DAC k předzesilovači. Není to lepší. Vracím BC zpět pod DAC a podkládám předzes zapůjčeným BC a na střídačku porovnávám zvuk bez SortKone a s BC. První dojem je ve prospěch poslechu bez Sort Kone, hudba má větší drive a jakoby více dynamiky, zatímco s BC zvuk pocitově změkne hlavní rytmy se "obalí" dalšími zvuky.
Jenže po chvíli je to jinak. Bez BC se celý přednes prostě zjednoduší - to co je slyšet je úderné a jasné, ale kde je ten zbytek, který dává zvuku název "hudba"?
Jsou to samozřejmě schválně expresívní vyjádření pocitu ze změny jedním či druhým směrem.

Vyměňuji BC pod předzesilovačem za TC... a je to hned jasné. Pokud byl zvuk bez podložek úderný (ale tak trochu prázdný), s BC se přednes obohatil o barvu a detaily (řekněmě takový hudební impresionismus), potom začleněním TC se vše navíc ještě zaostří - máme detaily i drive a nic se neztratilo.

Odpověď na 4. otázku je jasná - ANO, Sort Kone BC anebo TC jsou určitě potřeba. Do hry vstupuje cena - TC je o hodne dražší než BC.

5. Pokud vybereme TC, potom pod DAC anebo předzes?
Nezmínil jsme to, ale Sort Kone (jakýkoli) pod DAC byl stanoven jako závěr už v době, kdy jsem kupoval vůbec první Sort Kone - takže variantu DAC bez Sort Kone ani neuvažuji.
Vyměňuji BC pod DAC za TC. Pod předzesilovačem je BC. Ženě to připadá stejné, mně skoro stejné - spíše rozumově si zdůvodním, že co se na začátku cesty do signálu "přibalí", už se dále neztratí, takže si možná jen namlouvám, ze je TC pod DAC lepší než pod předzesilovačem.
Je to trochu nerozhodně, nechávám TC pod DAC a pod předzesilovačem nechávám BC.

6. Vybrat TC nebo BC?
Zatím nevím. TC je jednoznačně lepší po všech stránkách - určitě bych si jednu sadu uměl ve svém systému představit. Nechávám systém hrát se zapůjčenou sadou Sort Kone TC pod DAC, BC zůstávají pod předzesem a zásuvkovou lištou.
Až si na takto připravený systém zvyknu, vyměním TC pod DAC za BC a uvidím, zda je tento přechod snesitelný.

Dan Bárta pomalu dozpíval, takže končím, stejně je to moc dlouhé.

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2127
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od fox »

*offtopic* Taky občas testuji na 1. a 2. CD Dana Bárty. Někdy se mi ale zdá, že ty jeho nahrávky nestojí za moc. Nebo je chyba v mém řetězci ?

FS
Příspěvky: 999
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od FS »

fox píše:*offtopic* Taky občas testuji na 1. a 2. CD Dana Bárty. Někdy se mi ale zdá, že ty jeho nahrávky nestojí za moc. Nebo je chyba v mém řetězci ?
Já ho (Dana Bártu) poslouchal při psaní předchozího příspěvku, při testování vlastně ne. Kdysi dávno jsem hodně poslouchal Entropicture, tak jsem s tím CD chodil vybírat - ale neřešil jsem, zda je ta nahrávka technicky dokonalá (beztak bych to nepoznal), prostě se mi ta muzika líbí. Ale mám nahrávky, které mi doma dlouho hrály neuspokojivě - Doors (L.A. Woman) and U2 (hlavne With or without you) - teď už si poslechnu i tyhle.

Jarda69
Příspěvky: 1284
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od Jarda69 »

Až zase budeš fotit, zkus vyfotit tvojí sestavu zezadu. Jak máš uspořádané kabely. Díky.

FS
Příspěvky: 999
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od FS »

Kabelový chaos :(

Vím, není to ani zdaleka dobré, ale snažím se, aby alespoň silové kabely nekřížily ostatní. Reprokabely mám standardně zvednuté nad všechny ostatní, ale teď tam mám na vyzkoušení Sort Lifty, tak jsem je musel dát k podlaze a jsou tak blíže k silovým než obvykle. Hlavně mi vadí, že musím mít ty silové stočené a při sobě..


Obrázek

Jarda69
Příspěvky: 1284
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od Jarda69 »

:D máš tam toho požehnaně. Jestli je pravda, že v napájecích kabelech u konců vznikají veliké špičky kvůli nabíjení kondíků, tak se asi fakt nemají dávat k signálovým.
Případně použít kroucené vodiče, stejně jako to bývá uvnitř zesilovače.

jirka86
Příspěvky: 90
Registrován: 17 úno 2017 18:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od jirka86 »

Jde to i jednodušeji a nedávat vydělat pofidérním firmičkám.Ale ty smyčky z kabelů??????

FS
Příspěvky: 999
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od FS »

jirka86 píše:....Ale ty smyčky z kabelů??????
Taky se mi ti nezdá být v pořádku,ale zatím jsem se k tomu stavěl laxně, protože se mi tam těžko dostává (málo místa).
Ovšem kdyby tady někdo vysdílel konkrétní zkušenost, že eliminace smyček na napájecích kabelech má slyšitelný vliv, tak se určtě hecnu a nějaký způsob ne jejich rozprostření najdu.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od lachim »

FS
já bych z těch kabelů za sestavou moc hlavu nedělal. na té fotce to nevypadá nijak špatně.
to jsem zažil za sestavou výýýýrazně horší "saláty". ono s tím toho moc udělat asi nepůjde.
jen doufám, že ten černý kabel ze zásuvky, vlevo ve zdi, nekrmí tvou celou sestavu!!
to by pakt bylo velmi, velmi zábavné. řešit nožičky od nordostu za desítky tisíc a nemít samostatný přívod... ??
začal bych řešit "zarovnání" sestavy právě od napájecí zásuvky. nožičky bych nechal až na úplný závěr.
od kud vlastně napájíš toho psa qb8 ?
už jsem viděl třeba sestavu za 2 mio, která jela z rozdvojky ve vykloktané zásuvce na hliníku!
navíc na stejné fázy s ledničkou, mrazákem a televizí!! hlavně, že byly nakoupené blbinky od acoustic review celkem za 50.
když mu to pak kamarád předělal na samostatný přívod z hlavního rozvaděče v domě, tak pochopil, čemu jsme se s pytlem tolik smáli.
:-)

FS
Příspěvky: 999
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od FS »

@Lachim:
Velice dobrý postřeh a naprosto správná připomínka.

Ten káblík, co vykukuje na fotce vlevo opravdu vede do starého hlinikového rozvodu a slouží k napájení lampičky a televize (ta vede do DAC přes optiku, takže to není elektricky propojené).

QB8 je připojena na samostatný měděný rozvod určený výhradně pro audio část systému. Tato větev je chráněna pojistkou (taková patrona to je) místo toho cvakacího jističe. Tohle jsem si udělal před léty a byl to nejlevnější a nejzásadnější upgrade, co jsem kdy udělal.

FS
Příspěvky: 999
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NORDOST Sort Kone

Příspěvek od FS »

Ještě musím dokončit svůj report o Sort Konech:
1. Sort Kone AC ?
Nezkoušel jsem přechod "nic" na AC. Přechod z BC na AC anebo TC na AC ať již na předzesilovači anebo na zásuvkové liště vedl vždy k pocitu "placatosti". Nechci AC křividt, kdo nezkusil BC nebo TC modely, případně v jiném systému... u nás šli do krabiček a dále se testování neúčastnily
V testu jsem měl model AS, nikoli AC, takže předchozí tvrzení platí pro AS. AC jsem vůbec k dispozici neměl. Omlouvám se za chybku.

AS – aluminum post and base combined with a hardened steel coupling ball.
AC – aluminum post and base in combination with an upgraded ceramic coupling ball

6. Vybrat TC nebo BC?
Zatím nevím. TC je jednoznačně lepší po všech stránkách - určitě bych si jednu sadu uměl ve svém systému představit. Nechávám systém hrát se zapůjčenou sadou Sort Kone TC pod DAC, BC zůstávají pod předzesem a zásuvkovou lištou.
Až si na takto připravený systém zvyknu, vyměním TC pod DAC za BC a uvidím, zda je tento přechod snesitelný.
V mém systému zůstal nakonec TC.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host