Shan

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Shan

Příspěvek od PítrsPraha »

Ahoj,

nenašel jsem na zdejším fóru vlákno, které by se věnovalo téhle dnes už téměř vintage ;-) značce. Podle mne je to škoda a řekl bych, že si tahle bohužel už bývalá česká značka zaslouží svoje vlastní téma. I když si myslím, že nás majitelů jejích výrobků už moc není.

Otevřu vlákno představením svých bedýnek, se kterýma jsem navzdory jejich věku pořád velmi spokojený a trochu se bojím dne, kdy z nějakého důvodu vypoví službu a já budu muset hledat náhradu. Resp. bojí se toho spíš moje peněženka, protože co jsem měl možnost zatím různě po výstavách a známých slyšet, tak E-500 nasazují laťku poměrně vysoko.

Shan Emotion E-500
- stojanová dvoupásmovka se zadním bassreflexem, vnitřní objem 12 l
- výkon DIN 80W
- výkon hudební 140W
- impedance 8 Ohm
- kmitočtový rozsah (+/- 3 dB) 48 Hz - 22 kHz
- citlivost (100 Hz - 20 kHz) 86 dB/W/m
- dělící frekvence 2540 Hz
- výškáč Focal Reference TC 90 TDX, tioxidová kalota 27mm
- středobas Focal Reference 6V 4411, papírová membrána Polyglass, 160mm, průměr kmitací cívky 38mm
- hmotnost 11,5 kg/ks


Bedýnky jsou vyrobené poctivě. Opravdu POCTIVĚ. Konstrukce je tuhá, ani při nejvyšších hlasitostech nijak nerezonuje a při položení ruky na boční stěnu je jen sotva cítit nějaké chvění. Ozvučnici tvoří oboustranně dýhovaná MDF tloušťka 23mm. Přední zkosená stěna je sendvič dvou kusů desek celkové tloušťky 32mm. Vnitřek je vytlumen molitanem tlustým 3mm na bocích a 6mm na spodní a zadní stěně. Vnitřní vedení je měděnými lanky s průřezem 2,5mm2. K výhybce, její konstrukci ani použitým součástkám se neumím vyjádřit, nejsem elektrotechnik :-). Ale působí na mě jako pečlivá práce. Reproduktory Focal také vypadají jako výsledek neodbyté práce. Středobas s litinovým košem váží 1,6 kg, výškáč pak něco přes půl kila, to mě překvapilo.

Více než zdlouhavý slovní popis ale podle mne řeknou fotky:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek



Budu rád, když se připojíte se svýma zkušenostma, dojmama nebo vzpomínkama :-) na různé Shany.

efičák
Příspěvky: 1963
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Shan

Příspěvek od efičák »

Shan 530 byly upravenou verzí úspěšných 550 do menších místností.
Autorem byl p.Sýkora, ale na 530 si kluci z Vráže troufli sami.
Změnou bylo odstranění jednoho basáků a úprava výhybky a tady vznikla největší potíž. Důstojné hlouky funěly basreflexem velmi nízko, nad 35 Hz, ale vyšší basy reprák nestíhal . Vzniklou díru se nepodařilo nehradit ani velmi kvalitním koncovým zesilovačem.
Zato středovýšky byly monitorové až přesílené. :-) Vznikla pitva na vrškách, ideální pro studium digitálních artefaktů, díry na vyšších basech a mohutný výkon basreflexového nátrubku. Hudba hrála podle toho jak se muzikanti trefili do naladění bedny.
Když byl kopák výše, slyšet byla jen haitka a když byl dost nízko, jakž takž se to dalo poslouchat.

Rozlišení Focal je špičkové, ale muší na nich bejt výhybka a to nebyla.
Když mě bedna dost natrápil ostrou tupostí, rozeschla se MDF a popraskaly zadní stěny, odloupla se dýha z obou vršků beden a zato mi Votlučka dal tisíc korun slevu.

Bohatá dokumentace je na slovanetu. Machalík byl první kdo popsal problém, že s obyčejným zesilovačem nehraje a s dobrým nasere.

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... ff57134f1a

timi
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2014 19:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Shan

Příspěvek od timi »

Mám dvoupásmové sloupové Shan. Bohužel zpravováním předního čela vypadá, jako by je dělal nějaký amatér:-(

Tenkrát jsem si pro ně byl v Praze někde dole na Koněvce nad Masaryčkou. Prodejna už asi není? Nikdy jsem neměl moc peněz a tenkrát jsem byl přesvědčen, že kvalitní dvoupásmo je lepší.

dave022
Příspěvky: 10
Registrován: 16 kvě 2014 12:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Shan

Příspěvek od dave022 »

Musím bohužel potvrdit. E530 jsem mel a před nema Xavian XN230 a byl jsem z toho nakonec hodne v rozpacích. Nakonec jsem se tlouknul do hlavy proc jsem Xavy prodal a koupil tyhle. Na oko byly nádherné ale proste to cele hrálo dost rozhozeně proste na pikaču. Rada Aztec byla podle mne hodne povedena a v te době jsem je moc rad poslouchal s monobloky Fox Audio pozdeji Ri Audio a jeste s Dudkovmi monobloky DPA 383 a delenym predkem 111/114. Nevim jak bych to slyšel dneska je to uz nejake to skoro druhé desetiletí, ale tehdy jsem byl z toho poprdeny. A samozřejmě snehulaky ty byly parádní.

Uživatelský avatar
drfish
Příspěvky: 1405
Registrován: 17 pro 2012 17:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Shan

Příspěvek od drfish »

Se Shany SV-03 jsem strávil asi 15 let svého života (Cd a zesík Yamaha). Ještě je mám doma v kumbále. Jsou osazeny Vifou. Poměrně dost dlouho mi vyhovovaly, než si kamarád koupil bedny, který hrály o dost líp. Až pak jsem se začal ptát, jestli bych nechtěl něco lepšího... :lol:

dkdkdk
Příspěvky: 439
Registrován: 13 lis 2014 18:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Shan

Příspěvek od dkdkdk »

Nový design stránek + náhled výrobků
http://www.shan.cz/

rrajnoha
Příspěvky: 29
Registrován: 05 črc 2008 18:01
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Shan

Příspěvek od rrajnoha »

Zdravím díval jsem se stránky a ve "Shan týmu"http://www.shan.cz/o-nas/ je i Bob Sýkora. To bude snad nějaký omyl ne ?

sekal
Příspěvky: 1488
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Shan

Příspěvek od sekal »

Proč by to měl být omyl ? Dr. Sýkora spolupracoval s touto firmou již od jejího založení a není důvod, proč by to tak nemohlo být i nadále. O renesanci této společnosti se ostatně zmiňoval sám dr. Sýkora i na Slovanetu.

Mně spíše vadí, že u jednotlivých reprod. soustav nejsou uvedeny poněkud zevrubnější údaje. Zvláště by mě zajímalo, jaké měniče (alespoň značka) jsou použity u jednotlivých modelů a také nějaká měření amplitud. charakteristik apod. V tech. specifikacích postrádám údaj o toleranci deklarovaných kmit. rozsahů, u model. řady Cithara dále chybí hodnota citlivosti. V neposlední řadě bych ocenil zveřejnění ceníku nabízených produktů na firemních web. stránkách..

Pesi
Příspěvky: 673
Registrován: 28 čer 2008 00:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Shan

Příspěvek od Pesi »

...zrovna u těch Cithar myslím jsem ani nevyčetl ani nevykoukal zda to má někde basreflex či je to snad uzavřené ... pravda, zkoukl jsem to jen opravdu v rychlosti

Uživatelský avatar
drfish
Příspěvky: 1405
Registrován: 17 pro 2012 17:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Shan

Příspěvek od drfish »

No taky si myslím, že firemní webové stránky by měly sloužit k prezentaci výrobků se vším všudy a ne jen jako fotogalerie. Dnes každého snad zajímá co a za kolik. Fotky jsou fajn, ale.... Stránky jsou ale evidentně ve výstavbě, tak se asi dočkáme vyladění ;)

timi
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2014 19:21
Kontaktovat uživatele:

Shan Apollo 225

Příspěvek od timi »

http://hudba.bazos.cz/inzerat/51859172/ ... y-Shan.php

Mám je doma a mám je rád. Kdyby mi celou ložnici nezabírala postel tak bych si je koupil na poslech před spaním.

Uživatelský avatar
Dinosaurjr
Příspěvky: 536
Registrován: 20 srp 2012 20:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Shan

Příspěvek od Dinosaurjr »

Výrobce na webových str. uvádí: Nový gramofon SHAN již brzy.
Nemáte někdo trochu více info např. jaká bude konstrukce a cenová kat. ?

Jarda69
Příspěvky: 2516
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Shan

Příspěvek od Jarda69 »

Uvodní post bude mít dvouleté výročí a za celou dobu se nikdo nevyjádřil k provedení vyhybky.
První padnou do očí dráty. Zbytečně předimenzované, hlavně k výškové sekci.
Odpory celkem v pohodě, svitky taky normální kvalita. Elyty se dávají jen do nejlevnějších beden, ale pokud jsou v obvodu kompenzace, tak to nemusí až tak vadit,
bývá tam v cestě i odpor a tak se případné zkreslení nemusí až tolik projevit. To samé platí pro tlumivku na feritu.
Pokud je to tlumivka v serii s basákem, tak je ferit nejhorší možná varianta, ale má nejlepší poměr velikost+cena. Lepší je tlumivka na trafoplechu.
Z obrázku to není moc poznat. Pokud je basák za vzduchovou tlumivkou a ferit je jenom v kompenzaci, tak je vše podřízeno funkčnosti, bez zbytečných parádiček..
Konektory v plastové vaničce se dávají k levným bednám, ale účel splní a vypadají pěkně.

Z čeho jsou nožičky a pak ta deska pod nima ? Pokud jsou to kovové hroty na kovové desce, tak z toho bych měl asi trochu strach, jestli to nebude drnčet.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Shan

Příspěvek od PítrsPraha »

Jaryn je zpět v plné síle k zaplevelování fóra svými moudrostmi.
Spoj se s panem Sýkorou a vysvětli mu to :-D.

Ale především, je docela jedno, tedy alespoň mě, co je uvnitř. Mě zajímalo, jak hrajou. A hrály tak, že strčily do kapsy cokoliv z dnešní produkce do 35-40 tis. Kč. Už je nemám, ale abych si polepšil výrazně a ne jen v nuancích, musel jsem sáhnout po bednách za cca 3,5násobek uvedených cen.

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Shan

Příspěvek od Odar »

A bude horsie. Blizia sa totiz sviatky :mrgreen:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host