Co právě poslouchám

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Juri
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Co právě poslouchám

Příspěvek od Juri »

Dnes po dlouhé době již poněkolikáté poslouchám na základě vynikající recenze od místního člena Antony kultovní desku H To He Who Am The Only One (1970) od Van Der Graaf Generator. Cokoliv k tomu nemá význam dodávat, vše v recenzi podepisuji, nahrávka je to bezesporu vynikající a mimořádná...

VDGG_1.JPG

Dovolím si zde upozornit na portál Rockovica.com, který jsem doposud neznal a narazil na něj na základě odkazu výše uvedeného u některého z příspěvků od Antonyho v tomto vlákně. Uvedený portál obsahuje mnoho zajímavých informací a recenzí. Obzvláště mě zaujaly velmi podrobné, odborné a vysoce kvalitní recenze autora Antony. Troufám si říci, že se zněním textů charakteru hudebních recenzí a příspěvků v této kvalitativní úrovni a podrobnosti se v lokálních CZ nebo SK podmínkách v současné době téměř nesetkávám. Možná ovšem čtu nesprávné zdroje, ale o tom silně pochybuji. Recenze a texty potvrzují autorovu nadstandardně vysokou míru podrobných, rozsáhlých a komplexních znalosti v oblasti hudby s velmi širokým přesahem přes množství hudebních žánrů a zejména pak také unikátní schopnost porozumění s následnou intepretací obsahu hudebního díla formou textového sdělení. Jednoznačně doporučuji, kdo přečte tak zcela jistě musí potvrdit.

Antony, děkuji za odkaz na výše uvedený portál, rozšíření tak mých znalostí v oblasti hudby a jistě nezanedbatelné množství času a práce, kterou činnosti pro výše uvedený portál zahrnují včetně doporučujících krátkých přínosných recenzí v tomto vlákně…

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Antony píše:
15 zář 2020 22:18
PROJECT: XANADU - Reflections Of Past Transgressions (2020) DR9 69:21
Nizozemský projekt, two-man-show. Excelentní a poněkud extravagantní prog metal.
Víc tady:
https://rockovica.com/recenzie/p/projec ... ions-2020/
Poslechnout lze na Tidal, Deezer, Ytb.

Obrázek
Po přečtení zajímavé Antonyho recenze na PROJECT: XANADU na rockovica.com si dovolím malou poznámku ke jménu Xanadu --- Xanadu je známo z legend jako starověké město nebývalé krásy a bohatství. V moderení době se znovuobjevilo jako sídlo excentrického boháče v důležitém americkém filmu z roku 1941 "Občan Kane". Je to sídlo postavené na umělém kopci, celé koncipované jako umělecké dílo a také naplněno uměleckými skvosty nedozírné ceny. Nicméně nakonec se stává pro své obyvatele luxusním vězením, izolací od běžného života, kterou není možno překonat, vymazlenou kobkou...
V přeneseném smyslu se tak např. mluvilo o sídlu Neverland Michaela Jacksona nebo o Skywalker ranči George Lucase.
A v tomto metaforickém smyslu se zřejmě autoři dívají i na progrock -- jako na dílo neuvěřitelné krásy a bohatství, které se ovšem časem uzavřelo a stalo přepychovou načančanou prázdnotou bez skutečného života, emocí, příběhů...
(((Anthony píše: Protože prog metal, to je dnes riziko. 99% v současnosti vydávané muziky tohoto stylu, a nebojím se napsat 99,99%, jede v zažitých klišé. Kompoziční postupy, barva zvuku, riffování, aranže, harmonie, způsob zpěvu, zvuk, všechno je spoustu let na jedno brdo. No, když jsem to řekl já, nesouhlasil.)))
Jde o "reflexi minulých hříchů", jak se album jmenuje.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Juri:
Co na to říci. Toho jsem se opravdu nenadál. Veliké díky. Všimnul jsem si, že ses na Rockovici objevil. Pokud tam i něco nahodíš, třeba jen koment, bude to fajn..

Dadaft:
Je pravda, že psaní o muzice je pro mne důležitá součást jejího vnímání. Každý člověk přijímá konkrétní umělecké dílo jinak, tak je přirozené, že se třeba s někým neshodnu, a s někým naopak zcela ano.

Dobré Hi-Fi a dobrá muzika, to k sobě patří. Takže píšu zkráceně i sem. A rozmáchleji jinam. ČR a SR, to jsou dva malé dvorečky, kde se málokdy vyskytnou a potkají zájemci o okrajové hudební žánry, i s nároky na zvuk. Každý takový posluchač je vzácný a žádoucí. Tím chci jen naznačit, že každý přispěvatel je vítán..

Díky taky za zajímavou úvahu na téma Xanadu. Velmi podnětné.
Naposledy upravil(a) Antony dne 20 zář 2020 10:40, celkem upraveno 3 x.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

GRIOT - Elisabeth (2020) DR8 62:42
Základ této prog rockové skupiny tvoří dva hudebníci z Portugalska. João Pascoal – basa, kytara, programování, a Sérgio Ferreira – bicí, perkuse, programování. Pokud by se to někomu zdálo málo, má pravdu. Na nahrávce se objevuje více jak desítka dalších jmen hostů, kteří obohatili její zvuk spoustou zajímavých instrumentů. Dá se říci, že plejáda akustických a elektrických nástrojů je jeden z důvodů, proč je nahrávka tak přitažlivá. Jsou mistrně zakomponované, zaranžované, zahrané, nahrané. Jejich role v kompozicích je přiměřená a odůvodněná, každý přináší něco neopomenutelného a nenahraditelného. Krásná a vzácná vlastnost.
Plná recenze:
https://rockovica.com/recenzie/g/griot/ ... beth-2020/
Bandcamp:
https://griotofficial.bandcamp.com/album/elisabeth

Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek
Dana Berger - DNA (2020)
https://tidal.com/browse/album/133400394

Dana Berger je úspěšná izraelská pop-rocková písničkářka, která má za sebou spoustu "normálních" alb.
DNA je ovšem úplně jiné.
Ani nevím, kam tuhle hudbu zařadit -- alternativní pop? avantgardní hip-hop?? progresivní electro???
Na každý pád velmi zajímavé a v kontextu její tvorby zcela nečekané.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

GRIOT - Gerald (2016) DR7 32:34
Nemohl jsem si pomoci, a hned po Elisabeth píšu recenzi na jejího předchůdce, který mne ke GRIOT dostal. Srovnávací metodou dojdu k relevantnímu výsledku. Gerald má u mne tu výhodu, že jej mám naposlouchaného řádově více, a tak některé pasáže mají až kultovní status. Má prostě náskok, ten mu nikdo nevezme. Díky své půlhodinové stopáži se dá kumulovaně poslouchat víckrát, a jestli má Elisabeth nějakou slabinu, pak je to několik hlušších pasáží k závěru desky.
Gerald je charakterizován několika vlastnostmi. Předně, je krátký, má půl hodiny a dvě minutky, což je fakt hodně těsná časomíra. Potom, na Geraldovi vlastní instrumentální sóla, tedy hlavně elektrické kytary a různé smyčce i dechy krásně vystupují dopředu. Zvukově je tato deska teplejší a rozčepýřenější, Elisabeth je utaženější, i když nabízí větší barevnost v detailech. Něco za něco, ovšem občasná strojovost Elisabeth může být na překážku.
Gerald je prostě skvostný! Dávám mu pět hvězd, a hotovo..
Plná recenze:
https://rockovica.com/recenzie/g/griot/ ... rald-2016/
Bandcamp:
https://griotofficial.bandcamp.com/album/gerald

Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

LUNA ABU NASSAR - Asaper Lakh / Ahkilek (2013)
https://tidal.com/browse/album/71189624

Tak tohle mě naprosto sejmulo.
Fantastická prvotina tehdy 23 leté izraelské Arabky, dvojjazyčné album plné úžasných nápadů a se srdcem na dlani.
Skvělý zvuk.
BRAVO *bravo*

https://www.haaretz.com/.premium-musici ... -1.5344852

Kutil191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kutil191 »

belowsealevel-450x445.jpg
Blues rock
NOVINKA

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

ne zas tak staré (02/2020) až jsem váhal či to nešoupnout do sekce punk ale nakonec rozhodl že sem
Přílohy
mini_cover.jpg

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Je to v podstatě tuctový popík, ale hlas Narkis je opravdu vznosný a nádherný a klene se nad hudbou jako hvězdné nebe nad Negevskou pouští...

spotify:album:07YvJdGWfqtIDeac7HJGn5

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

PATTERN-SEEKING ANIMALS - Prehensile Tales (2020) DR9 55:30
Spojení hudebníků z "prémiových" prog kapel SPOCK'S BEARD a ENCHANT. Jako, setkaly se tu určité pozitivní atributy, ale nedaly vzniknout kvalitnímu dílu. Muzikantská zkušenost se projevila rutinním předvedením standardu. Kompoziční zběhlost se projevila jako, ehm, kompoziční zběhlost. Různé složitosti znějí strojeně a schematicky. Chlad, odosobněnost, jako bych poslouchal robůtky na klíček. Mezi strnulými plochami bez emocí sem tam něco zableskne, ale je toho málo. Kde čekám a potřebuji kudrlinku, je rovná deska, kde chci cítit lidskou tvořivost, je mi předložena sterilní umělá hmota. Není v tom radost, ani hřejivost. Je zde jen mnoho not uspořádaných tak, aby zněly efektně a zároveň, aby moc neprovokovaly.
Prostě kombinace pop rocku s progem většinou nefunguje, obzvláště, když jí chybí srdce. Vznikne akorát zpotvořenina zablemtaná komerčním pozlátkem. Na albu není nic strhujícího, překvapivého, žádná výzva, žádná hořkost, ani bolest. Jen servilní vrstvení zvuků. Na mnoha místech s těmi nejdebilnějšími elektronickými filtry na vokálech i nástrojích, které nahrávku šoupnou do spodních pater výprodeje. Elegant Vampyres je v tomhle směru úplně ukázková. Justino Bieberovský přiškrcený hlásek s plechovou napodobeninou synťákových houslí jako podkres. Napomádovaný béčko. Jako imitace z tenké lesklé fólie tady působí úplně všechno. I nadějné melodie (Why Don't We Run) jsou obaleny mrakem jedovaté přeprodukované elektronické mlhy. Ptám se proč? Nejspíš zase KŮLYN. Sorry, ale taková hudba mě uráží, protože je to neupřímná póza pro supermarketový akční týden. Jenže já raději nakupuji výběrové autorské produkty v jejich přirozené formě, než jejich náhražky. Takže jsme se fest minuli. Jediná skladba, co za něco stojí, je Lifeboat. Záchranný člun, co zachránil aspoň ty dvě hvězdičky. Jinak ukrutně nezábavná a frustrující muzika. Mrtvá, jako stoka, co se valí z chemické fabriky. Zvířátka svůj vzor nenašla. Spadla do pasti plné hlušiny a nemohou se vyhrabat ven. Fňuk..
**

Obrázek

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

BISMARCK - Oneiromancer (2020) DR7 35:00
Vodkudže sou? No, přeci z Nórska. A to znamená hodně. Fjordsky mocný sludge drone doom mystic stoner ethno orient sci-fi hippie průplach. Přechod mezi kolébavou první skladbou do masakrózní hromovice skladby druhé je jeden z nejkruciálnějších momentů letošního roku. Stopáž 35 minut dovoluje těch pět kompozic vychutnat si na plno, zvuk je na svých DR7 velmi dobrý. Hladivý, asi jako lavina ze šutrů. Terapie šokem, velice doporučuji.
Pokud se na desce skladby jmenují např. Thahaghghogh Resalat, nebo Khthon tak nemůže být špatná, hehe..
https://bismarck.bandcamp.com/album/oneiromancer

Obrázek

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

FOSTERMOTHER -20- Fostermother (2020) DR7 31:28
Trio z Texasu. Hrají štiplavý hustý doom, ale zvláštně obohacený o nukleoidy dalších prvků, jako například psychedelickou melancholii, sludge hypno trip, nebo i cosi jako blues. Hlavně, pěkný zpěv, líbí se mi jeho barva, naléhavost a klenutost, aniž by byl ochuzen o drásavost. Jo, ten mi tam sedí. Některé skladby jsou překvapivě strukturované, kdy se z bublajícího steroidního bahna vynoří akusticky ornamentální pasáž. Zvuk je zvláštní, hutný až neprostupný, ne však zborcený. Temný jako jezero petroleje. Moc dobrá muzika. Nejlepší skladba: Lie In Wait, tak trochu odjinud. Půlhodinka je akorát, nač to rozpatlávat na dýl, to chválím. Jedu je potřetí dokola, a myslím, že to do půlnoci ještě párkrát zobnu. Lepčí než Hypnogen... :)
https://fostermother.bandcamp.com/

Obrázek

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

Nick Drake - Pink Moon. Také príjemné počúvanie. Páči sa mi obal.
Obrázek

Odpovědět