Co právě poslouchám

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Co právě poslouchám

Příspěvek od Oldear »

LUK
"""http://dr.loudness-war.info/album/view/56826
to je pak úplně jiný kafe."""

Ano, to byly ty skvělé časy, kdy CD hrálo jak mělo a proto jsme také začali rozprodávat sbírky LP. Po roce 1995 nás ta radost přešla - bohužel a prodejů LP jsme litovali.
Nedávno jsem si půjčil od své drahé polovičky CD Michael Jackson - Bad ( Epic ) 1987 a v některých skladbách je neuvěřitelná dynamika a výrazné "spodky". Popík příliš neposlouchám a Bad byl na současné aparatuře poprvé a velice mně ten excelentní zvuk příjemně překvapil. Se současnou produkcí s polovičním DR to však porovnat nemohu.

Kutil191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kutil191 »

Blues pro dnešní večer. A už asi
4009910112021.jpg
napíšu Ježíškovi o CD. 😁

LUK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUK »

Oldear píše:
09 říj 2020 13:46
Ano, to byly ty skvělé časy, kdy CD hrálo jak mělo a proto jsme také začali rozprodávat sbírky LP. Po roce 1995 nás ta radost přešla - bohužel a prodejů LP jsme litovali.
To Já měl štěstí, že moje sbírka LP přečkala období rozjezdu CD bez úhony, asi nějaký tušení :D.
Oldear píše:
09 říj 2020 13:46
Nedávno jsem si půjčil od své drahé polovičky CD Michael Jackson - Bad ( Epic ) 1987 a v některých skladbách je neuvěřitelná dynamika a výrazné "spodky". Popík příliš neposlouchám a Bad byl na současné aparatuře poprvé a velice mně ten excelentní zvuk příjemně překvapil. Se současnou produkcí s polovičním DR to však porovnat nemohu.
Jo, Jackson a jeho Bad hraje parádně. A Thriller taky. S novejma vydáníma ale nemá smysl to porovnávat, původní CD mi zní zdaleka nejlíp. Mám tu třeba tenhle "hi-res" z roku 2012:
http://dr.loudness-war.info/album/view/91367
A s původním CD z roku 1987 se tahle zmršenina nedá vůbec srovnávat.
A nehledě na otřesnej zvuk u těch moderních remasterů tohohle alba nechápu proč hned na začátku Smooth Criminal odstranili to dýchání který je na tom původním CD :?.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Poslechnuto v klidu na Titanech:
METALLICA - ...And Justice For All (1988) DR12 69:49 CBS/Sony 25DP 5178
Muzika absolutně vynikající, klasika metalu, líbilo se mi to před dvaatřiceti léty, líbí se mi to pořád.
Zvuk - ano basa potlačená, schovaná za kytarou, které dává temný spodek. Bicí jsou divný. Namixovaný hodně dopředu a nahoru, pak propad na basech, a dole slitý hukot. Ten ale asi na většině aparatur není moc slyšet, protože je fakt hodně nízko. Je to znatelné zejména na kopáku, ten když jede, tak je slyšet jen kovové suché cvakání a pod tím vzdálené nelokalizované dunění. Některé basové frekvence jsou odstraněné, nebo jakoby odhrnuté dolů, na okraj vnímatelného frekvenčního spektra.
Japonský bonus, skladba Prince od DIAMOND HEAD je v raw mixu, zní úplně jinak, syrově, garážově. Basa tam pěkně hrčí, to se nedá srovnat.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

....inspirovali jste mě ;) . Dangerous, DR 10-13, klasická lahůdka hudebně i zvukově *palec* .

.
IMG_2254.jpg

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

CD vs LP
Na své dávné LP sbírce jsem nikdy nelpěl, a zbavil se jí rád na konci 80. let. CD formát je pro mne jednoznačně lepší. Dobře přehraný nezmršený digitální soubor má lepší zvuk než LP téhož titulu. Většina CD aparatur však z tento formát přehrává kompromisně, a tak posluchač raději volí LP, na které má aparaturu lépe odladěnou.
Jinak, veškeré upřednostňování LP z hlediska osobního hmatatelného kontaktu s médiem, s rituálem přehrávání, atd, zcela chápu a respektuji..

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

BONEY M - Boonoonoonoos (1981) DR12 62:26 CD 1994 Hansa 74321 21267 2
Tuhle kazetu mi rodiče přivezli z Jugoslávie někdy ve dvaaosmdesátém.
Originální vydání bylo na 2LP, skupina se zde mírně posouvá od jednoduchých disko songů k sofistikovanějšímu popu, kde hodně akcentuje karibské ethno rytmy. Na desce jsou dvě desítky jmen různých hostů, současně deska obsahuje několik předělávek skladeb od jiných autorů. Vynikající melodika a vokální linky, na poměry stylu komplikované a dlouhé instrumentální plochy (Pinkfojdovská Ride To Agadir), plejáda různých nástrojů, nedovolí hudbě upadnout do ordinérní eurovizní popí břečky. Deska nebyla moc dobře přijata, protože neobsahovala obvyklé tuc-tucárny, dokonce víc jak půlka skladeb by se dala označit jako soft soul.
Nejambicióznější dílo skupiny, které prostě zbožňuju. Z této oblasti si užívám i kompletně ABBA, a taky raná alba zapomenuté německé grupy SUPERMAX.. Například Jacksona ale považuji stále za fujky blujky, to se už asi nezmění.
Boonoonoonoos se dá poslouchat jen z první edice Hansa z roku 1994, pozdější byly zprzněny zcela a jsou k ničemu.
Obrázek

Kontrolní otázečka:
Kterou skladbu studiově nahráli BONEY M i SLAYER ?

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

O BoneyM dodnes krouží legendy: nikdy nic nenahráli, byli to herci - tanečníci co hopsali na pódiu v rytmu cizích hitů pravdu se už nedozvíme "jak to tenkrát vlastně bylo"...
to ovšem nebrání poslechnout si Daddy cool, Belfast, Ma baker, Painter man ještě dneska
Naposledy upravil(a) lechos dne 10 říj 2020 13:10, celkem upraveno 1 x.

LUK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUK »

lechos: Frank Farian přiznal jak to bylo s kapelou už před pár lety (ovšem až po smrti Bobbyho Farrella), takže jaká je pravda už víme.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

objektivní odkaz si přečtu rád, v zájmu "být v obraze a rozšířit si obzory"
případně děkuji

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

Antony
CD vs LP - rozumím Ti, ale není to tak jednoznačné. Záleží na konkrétním titulu a konkrétním nosiči.

Odladěnost Cd playeru! No možná drze si dovolím tvrdit, že konbinace DP-950 a DC-950 přes HS-Link je odladěna dostatečně a přesto v některých případech upřednostním LP a to "větev" LP určitě nemám tak odladěnou. Pouze tucťák TEAC TN-571 a starouška Technicse SL 1200 s phonopředzesem PhonoBox RS.
Pořád je u toho gramce někdy slyšet lepší podání na spodku - lepší kontury než CD stejného titulu a vydání a někdy na i výškách je slyšet tzv. digitální nádech do ostrosti u toho CD. Je to však věc preferencí a nelze to kategorizovat jako pojem "kvalita" Já žiji s CD i LP a v pohodě. Někdy lahůka na LP a někdy na CD, popř. SACD. Smutné je však prodávání zmetků. Minulý týden jsem koupil LP Crosby, Stills & Nash v oranžovém provedení ( černá údajně není dostupná ), totální praskot a lupání na celé první straně, prostě neposlouchatelné. Následoval záchvat vzteku, přelomení LP a cesta do popelnice. Toto CD v současném vydání má zase Loudness war a tak tento titul se dnes nedá v kvalitě zakoupit. Smutné.

LUK
No Thriller, samozřejmě. V případě SACD a to bylo jedno z prvních co bylo vydáno, je to fakt bomba a kdo to nečeká tak je to na leknutí.
I tenkrát SACD hrály suprově, to ještě šlo o kvalitu. Později to tam snad začali praska z těch zmršených CD a šlo to do háje. Jestli skutečně ve Smooth Criminal v pozdějších vydání odstranili to dýchání na začátku, tak to je prasárna a drzost. Právě toto má zásadní vliv na poslech, kdy to posluchače vtáhne do děje a ty superzvuky mu při přehrávání na kvalitní aparatuře způsobí "husinu" za krkem.

LUK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUK »

Jo, původně ve Smooth Criminal bylo na začátku dýchání. V novějších remasterech ale zůstal už jen ten "tlukot srdce" a dýchání zmizelo. Nevím jestli je to tak ve všech novejch vydáních, ale už jsem jich slyšel několik a to dýchání nebylo v žádným. Z jakýho důvodu to odstranili netuším.
Ukázky původní vs nová verze jsou tady:

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Vydavatelé jsou schopni u různých nových edicí ustřihnout začátky skladeb, protože si jich hošan, co prováděl přepis z masteru, prostě nevšimnul. Stačí, aby to takový jouda zmastil jednou, ostatní už to pak tupě okopírují.
Dva příklady:
JETHRO TULL - Aqualung, úvodní riff se dvakrát samostatně zopakuje, než začne kapela hrát. Dobrá polovina vydání CD jej ale nezopakuje, je tam jen jednou.
BLUE EFFECT - Meditace, úvod původního LP obsahuje 25 sekundové intro na sitár. Všechny další reedice na LP a CD intro neobsahují. Jednu z těch novějších CD edic dělal Hladík junior, ale ani on intro nedal, zato provedl prasácký brickwall. Až suprapoňácká Hires edice tam intro zase má.

U Jacksona jde s největší pravděpodobností o něco podobného. I když nechybí začátek, spíš jedna stopa mixu s efektem dýchání. Šlendrián zvukového inženýra, žádný záměr odstraňovat v tom nevidím. Lidská příčina je vždycky trapně jednoduchá. Prostě takhle přišel ráno do hokny, votrávenej, po tahu, nebo zfetovanej, plácnul tam nehotový master, a nevšimnul si, že něco chybí...

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

BONEY M, ano, povídalo se to o nich, a doložené vzpomínky jednotlivých členů to potvrzují. Různě na internetu se dají dohledat skutečné sestavy jednotlivých studiových nahrávek. Třeba Wikina to uvádí dost podrobně.
Ledaco se dá vyčíst tady:
https://web.archive.org/web/20110520013 ... q=7594&v=n,

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Oldear:
Rozhodně nechci vyvolat spory na téma CD vs LP. Zmiňuji jen svoji poměrně rozsáhlou zkušenost. Dlouho a opakovaně jsem u sebe zvažoval rozšíření aparatury o vinyl. Ale po analýze jsem dospěl k názoru, že mi to nic nepřinese (vyjma lepšího DR u některých titulů, případně tituly, které nebyly na CD reeditovány).
U spousty nahrávek mám vedle CD k dispozici vinyl rip z různých zdrojů a sestav. LP je vždy horší, má méně detailů, v různé míře intenzity hučí, šumí, praská, kolísá. V nejlepším případě se LP přiblíží zvuku z CD, ale to bývá za přepokladu, že onen "ripper" měl vybavení řádově k miliónu. Lepší zvuk z LP než CD jsem nezaznamenal.
Podotýkám, že oba digitální soubory (CD rip / vinyl rip) přehrávám na stejné aparatuře, která je primárně postavená tak, aby z CD vytěžila co nejvíce. Pokud bych CD pustil z běžného CD playeru, asi by vinyl vyhrál.

Odpovědět