Reedice, remastery a remixy do kterých se vyplatí investovat (lepší než původní vydání?)

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Dasta
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Reedice, remastery a remixy do kterých se vyplatí investovat (lepší než původní vydání?)

Příspěvek od Dasta »

Na americké původní vydání vinylu Jethro Tull "Songs From The Wood(Chrysalis Chr 1132)se Wilsonův remix nechystá a i náhodou.
Pouštím návštěvám vzorky z obou desek, aniž by věděli co hraje, většinou si myslí, že US vydání je Wilsonův remix.
Zvuk remixů odpovídá přesně tomu, co výše na grafu ukazuje Pavel.

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Reedice, remastery a remixy do kterých se vyplatí investovat (lepší než původní vydání?)

Příspěvek od RedBaron »

U Wilsonova remixu snížení dynamiky z DR16 na DR14 vůbec nevnímám jako ztrátu expresivnosti, zato při přehození na původní mix (zřejmě také pro vinyl) pátrám, proč mi najednou velké bedny hrají podvyživeně jako nějaké regálovky :-)

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

RedBaron: já porovnávám obě verze z LP do beden a pak na sluchátka svoje ripy z těchto LP do formátu 96kHz/32bit floating. Tj. nikoliv data z webu. Výsledek pro bedny a sluchátka shodný.
DR 16 nebo 14 jistě nerozhoduje, ale nepřirozené je zglajchšaltování špiček na remasteru.

Dal jsem si práci i s těmi 2 verzemi Beatles Rubber Soul
(LP Rubber Soul (Beatles). Capitol T-2442 (1965) vs. remaster LP Parlophone PCS 3075 (2012))

Výsledek je podobný, jako u Jethro Tull. Nová verze je takzvaně "hezčí" na poslech, má nafouknutější basy a je jakoby hladší. Starší verze má výraznější středy, je údernější a jsou to Beatles, abych to pojmenoval, ta nová je cosi jinak hrajícího, co připomíná Beatles. DR je v obou případech stejný a nová verze naštěstí nemá to Wilsonovské srovnání špiček.

Samozřejmě nic proti ničemu a každému se víc líbí něco jiného, to je OK. Já dávám přednost původnímu drsnějšímu zvuku proti novodobému přifouknutí basů a učesání zvuku.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Celkem se tady na názorovém spektru projevuje, že spousta posluchačů upřednostňuje líbivý lživý remix proti pravdivému originálu. Nic proti, každý nechť volí dle svého vkusu. Mně ty naleštěné a přifouknuté verze přijdou pouze otravné, přínos nula. Úplně se z nich vytratil ten původní duch nahrávky, který tkvěl i v těch "nedokonalostech" (nedokonalosti jsou to pouze z dnešního pohledu, estetika vnímání hudby se během desetiletí změnila, mně to tím zastaralým charakterem zvuku přijde dokonalejší než dnešní uniforma). To je úplně stejné, jako odmazávat digitálně cigarety hercům ve filmech z 60. let, sice tam hulí každý a všude, ale dneska je to přece fuj.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

Antony,

Ty to vidíš příliš puristicky a už si to tady několikrát publikoval. Otázkou je, co vlastně porovnáváš. Pokud se budeme bavit např. o klasické hudbě, tam každý zná, jak má znít kontrabas, housle, či viola a další akustické nástroje. Tam je to dané a není možné na tom nic měnit, tam to musí být co nejvěrnější k tomu poslechu v koncertní síni.
Ale u elektronických nástrojů, tam přece záleží jak ten který zvukař s tím "zakroutí" a bude to jinak na každém koncertu i na nosičích.
Takže podle mně nehraje až takovou roli, že s tím zase někdo po pár letech nějak zakroutí, pokud to bude v normě a poslouchatelné. Problémem tady je však, že s tím bude kroutit dle svých představ a né dle představ kapely a původního zvukaře. Další parametrem je to, že to každý máme nějak neposlouchané a zafixované, ale u této hudby neexistuje dogma, tak jako u akustických nástrojů. Já jsem také zastáncem toho původného a nemělo by se s tím vůbec vexlovat a nebo přezpívávat písničky novými interprety - považuji za zvrhlost. Bohužel musí se prodávat a marketing žádá své.
Všechny předělávky nejsou špatné a je jasné, že jako originál neznějí. Já jsem jasným zastánce stereo zvuku a hlavní věž mám "jen" pro strereo, ale když jsem si pořídil box PF TDSOTM a pustil si na BD The Dark Side Of The Moon Original Stereo Mix (1973) 96kHz/24bit a po té The Dark Side Of The Moon 5.1 Surround Mix (2003) 96kHz/24bit, tak mně původní LP, resp. Supraphonské LP a první vydání na CD už nezajímá. Pokud si můžu dovolit použít výraz kolegy Dasty, tak ten zvuk a zejména basy při tom nástupu, Tě srolují ponožky. Věz, že pokud by hned "tenkrát" to vyšlo v takovémto provedení, tak po ostatních nosičích ani neštěkne pes. Stejně je to u toho boxu Aqualunga, tem MCH, který běžně neposlouchám je super a dává to špičkový prostor a to skutečný, nikoliv tady běžně popisovaný ten virtuální.
Je to o volbě každého jedince a hlavně, že nám to ještě poslouchá.
Hodně dobré hudby všem.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 »

Nesouhlasim z historickeho hlediska s tim,ze prezpivani songů jinymi interprety je zvrhlost. Spousta pisni z konce ctyricatych a padesatych let byla novymi interprety prezpivana v sedesatych a sedmdesatych letech. A ruku na srdce,vetsina dnesnich nas padesatniku povazuje ty napr. sedmdesatky za original(cest vyjimkam). Nejde jen o zvuk,ten byl pochopitelne léty na vyssi urovni. Ale aranžmá mi u tech originalu(kdyz jsem se k nim casem dostal) pripadalo ponekud podivuhodne,samozrejme poplatne době. Tedy se to delo,deje a bude dit neustale. Nove remejky dnesnich dnu se mi uz pochopitelne take nelibi,ale to je generacni problem,ktery se bude casem posouvat dál a dál.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

to Oldear:
Naprosto souhlasím s tím, že SACD a DVD-A byla zmařená šance - zabila to hamižnost nakladatelství, která po nadějném začátku v podstatě začala páchat podvody na posluchačích.
A šance najít aktuální reedice, které by byly přínosem, je opravdu malá, ale alespoň pár příkladů se tu snad objeví, doufám.

to PMA and Antony
Ano, to jsem právě měl na mysli, že to digitální Hi-Res vydání Kuřete v hodinkách vypadá, jako by pro něj nebyl použit master tape (tam by ty basy být měly, nebylo by nutné je "přifukovat" - viz. mnou minule zmiňované parametry soudobých studiových magnetofonů), ale upravený submaster pro vinyl se staženými basy pod 100 Hertz.
Ale je to samozřejmě jen spekulace na základě toho změřeného frekvenčního průběhu. Jak to bylo ve skutečnosti se asi nedozvíme, mě prostě zaujal ten jasný rozdíl v basové složce u Kuřete a Města Er, které se mi hodně líbí a za mě mu dávám 100%.
Případné jemné zásahy (oprava chyb, redukce šumu) mi nevadí, ale stejně tak je v pohodě, pokud nízký šum v pozadí zůstane.

Remix versus remaster
Pokud je jasně uvedeno, že se jedná o remix, nemám s tím problém. Umožňuje to citlivější a lepší renovaci zvuku jednotlivých nástrojů (stop), ale samozřejmě vždy dojde k menší či větší změně oproti původnímu mixu. Poslechnu si a posoudím plusy a mínusy (poznatky a dotazy k některým konkrétním remixům viz. níže). Ale je to samozřejmě o individuálních preferencích.

Beatles:
Mám oba dva remixy od Gilese Martina (Sgt. Pepper a Bílé album - Hi-Res 24/96). Vzhledem k tomu, že se jedná o nový mix z původních vícestopých záznamů, je výsledný zvuk samozřejmě (trochu) odlišný od originálů, ale celkový charakter je zachován. Podle mě je výsledek skvělý, vlastně mě to navedlo k tomu si tyto notoricky známé věci po delší době znovu poslechnout a hrozně jsem si to užil. Technická kvalita skvělá, hodně nových (lépe řečeno nově slyšených) detailů, radost poslouchat.
Za mě 100%.

S. Wilson
To mě hodně zajímá. Vím, že na práci S. Wilsona (zejména na ty jeho reedice Jethro Tull) bývají naprosto odlišné a vyhraněné reakce, hodně jich je nadšených, ale jsou také některé zcela negativní až zatracující. I tady jsou názory odlišné, ale pozitivně mě překvapilo, to není až tak vyhrocené. I z grafů od PMA je vidět, že to asi bude něco za něco a bude záležet na osobních preferencích. Dají se ty jeho remixy nějak jednoduše popsat, co se týká charakteru zvuku?
Já jsem Jethro Tull, nevím proč, nikdy moc neposlouchal (je to taková podivná anomálie v mých preferencích, budu to muset znovu zkusit), ale vím, že S. Wilson remixoval i pět alb od YES a ta mě zajímají moc. YES mám rád, ale původní LP a CD mi vždycky přišly zvukově hodně neuspokojivé, frekvenčně nevyrovnané, příliš "tenké". Neslyšel jste někdo ty Wilsonovy remixy?

to Tomáš:
No ano, klasika. Stále zkouším, ale na druhou stranu srdci neporučíš a co si oblíbíš v mládí, to máš rád navždy. Proto to stálé hledání a porovnávání různých vydání rockových nahrávek. Naděje nikdy neumírá.

to Dasta:
Led Zeppelin - tady se v hodnocení liším. Zvuk nahrávek mých oblíbených Zeppelinů mě bohužel nikdy neuspokojoval, teď jsem na zkoušku koupil Hi-Res verzi Physical Graffity (remaster dělaný přímo Jimmy Pagem).
Pro mě zklamání. Samozřejmě hudba skvělá, ale zvuk nic moc. Možná mírné zlepšení oproti původním vydáním (ta ale podle mě byla vždycky bohužel špatná), rozhodně to však není dobré. Přibyly sice detaily - středy a výšky jsou čistší, ale příliš dominují, zvuk je agresivní. Bicí a basa nemají opět tu správnou váhu a důraz, i když mírné zlepšení tu je. Že by Jimmy už hůře slyšel a jen tam přidal výšky? A jak by to mělo znít? Alespoň trochu jako na loňském koncertu Roberta Planta loni v Pardubicích.
Za mě tedy aktuálně sotva 50%, ale dám tomu ještě šanci. Zatím jen jeden poslech, možná jen špatná poslechová nálada a přílišná očekávání.

Pink Floyd
Reedice řadových alb 2016 (jen upřesňuji, že vlastně se jedná o mastering od J. Guthrie a J. Plante z roku 2011 - alespoň to tedy platí o CD).
Naprosto souhlasím s hodnocením. Decentně upraveno, frekvenčně vyvážené plné spektrum, zachován původní charakter zvuku. Bicí jsou bicí, syntetizátory mají krásně mohutný a důstojní zvuk.
Nikdy bych nevěřil, že ty staré fláky někdy uslyším v takové kvalitě a to ta původní vydání pro mě vždy patřila mezi referenční nahrávky (tedy s výjimkou zvukově špatných Animals a tady ani reedice zcela nepomohla).
Zvuková nirvána. 100% je málo :).

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Oldear:
Vidím to puristicky, a kdykoli se k tomu rád přiznám.
Současně onen purismus považuji za jediný možný způsob přístupu k původním uměleckým dílům.
Jinak bychom mohli dle současných trendů líbivosti přepisovat knihy, přemalovávat obrazy, přestavět architekturu, a vydávat to za vylepšenou verzi podle nějakého momentálního uměleckého guru. Pokud je remix Aqualung podle Wilsona tak dobrý, navrhuji přestavět katedrálu sv. Víta podle Kaplického, no ne.. Ať je Praha světová. Věřím, že by ten nástup betonu, plastů a skla na fasádě sroloval ponožky i s trenkama každému modernímu milovníkovi architektury.. Pokud by to někomu nestačilo, může vedle postavit druhou katedrálu, třeba podle Zahy Hadid. Když to jde v muzice, proč ochuzovat ostatní druhy umění...

"přezpívávat písničky novými interprety" - to naopak považuji za OK, pokud to daný interpret vydá na svém albu pod svým jménem, s uvedením původního autora. Cover verze jsou běžné a žádoucí. U nich je poctivě dáno najevo, že nejde o originál, což je zásadní aspekt. Spoustu remixů ale lidi považují za originál, protože vycházejí pod původními názvy, obaly, a že jde o změněnou podobu je skryto mrňavým písmem někde v hloubi textu, který nikdo nečte.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Dark side of the moon - myslím, že studiové archivy jsou plné nahrávek s nevyrovnanými frekvencemi, se špatně sejmutými nástroji, se zkreslením a šumem. Co na tom, že technika to umožňovala udělat lépe. Ten konkrétní člověk, případně řetězec lidí, z různých důvodů zvuk nějak upravil/pokazil ku obrazu svému. Nevidím nic divného na tom, že subjektivně má Město ER více basů, než Kuře v hodinkách. Přece to nemohli mixovat stejně, podle nějakého úředně určeného vzoru líbivosti.
Z diskografie PINK FLOYD mám několik prvních vydání na CD, zní nejlíp. Pozdější edice jsem postupně prodal. Platí i pro naprostou většinu ostatních mých oblíbených interperetů.
Rozdíly mezi originálem a Wilsonovým remixem jsem podrobně popsal tady:
post189896.html?hilit=aqualung#p189896

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Puvodni vydani Aqualung na CD neexistuje. Puvodni je LP z roku 1971, CD ani digitalni zaznam tehdy neexistoval.

Dasta
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dasta »

První čtyři desky JT vydané v Německu poprvé na cd, nebyly k poslouchání.Vše bylo v pořádku až u druhého vydání.
V Anglii a ve Státech první vydání na cd žádnými neduhy netrpěla.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Úplně první CD edice Aqualung s katalogovým číslem CCD 1044 z roku 1983 je skutečně velmi nezdařilá. Šumí, pumpuje, je placatá. Někde na Steve Hoffman fóru se dalo dočíst, že byl použit ne úplně originální master tape. Až další CD vydání tuto chybu napravují.
Konkrétně u Aqualung vstupuje do hry ještě jedna zásadní chyba. Spousta CD edicí má úvodní skladbu oříznutou o první údery na bicí. Jelikož je za nimi mezera a pak se zopakují, leckterý masteringový technik si neuvědomil repetitivnost motivu a prostě jej useknul. Podobný případ je LP/CD Meditace od BLUE EFFECT, tam rovnou všechna CD vydání i re-editované LP ušmiknuly půlminutové intro, a ze sterea se postupně udělalo mono. A skoro nikomu to neva.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

No, nenapadlo mně, že někdo bude spojovat první vydání na CD a datem vzniku nahrávky Aqualung a vydání LP. Možná jsem proti Vám pozadu, já jsem si první CD player CDP 101 přivezl až v březnu 1983 z Německa a po té začal kupovat CD. Asi jsem to blbě napsal, měl jsem na mysli CD vydávaná v 80., kdy to vlastně vše začalo s DA. LP Aqualung první vydání navlastním, až toho S.W. a na CD je číslo Chrysalis ‎ 610016-222 , pak ten box S.W., kde je CD několik - originál i jeho remix.

Antony,
no nandals mně to, přijímám, ale pořád si myslím, že i já mám právo na vlastní názor a sám si budu rozhodovat, co budu poslouchat.
Měl bys být alespoň trochu tolerantní, ikdyž jsi extrémní ANTIWILSON. Příměr s architekturou..., no to snad neeeee.

Světu mír a hudba! Ta je vedlejší.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

Jo, v poho. Možná by to chtělo reagovat v duchu názvu vlákna. Já jsem popisoval svoje osobní praktické zkušenosti s těmi boxy ( remastery a remixy ) a asi by stačilo odpovídat ve smyslu: také je vlastním a poslouchám, ale mně se to líbí, či nelíbí. Na to má každý právo se vyjádřit, ale psat, že by to nemělo vycházet je chucpe. Slyšel to vůbec někdo z Vás?

Teď si vy puristé představte, že ta profláklá fotka na přechodu co probíhá v TV a tisku není jen náhoda, ale 50. výročí té desky a vaří to marketing. Můžeme se všichni těšit na září 2019, kdy to vyjde znovu, bude to nově zmixované, kromě demáčů a nevydaných skladeb to bude světe div se na Blu-Ray disc s 5.1 Dolby Atmos a 5.1 surround a hi-res stereo. Bude to dělat synek slavného producenta kapely. No, to budou padat katedrály. Nechtělo by tam zavolat, aby to nešlo do prodeje? Mně by to mrzelo, už ten titul mám objednán u svého prodejce nosičů v Karlsruhe. Beatles není úplně moje srdcovka, ale zajímá mně to.

Odpovědět