Reedice, remastery a remixy do kterých se vyplatí investovat (lepší než původní vydání?)

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
lidumil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Reedice, remastery a remixy do kterých se vyplatí investovat (lepší než původní vydání?)

Příspěvek od lidumil »

Nebyla,prostě to tak výrobci mají nastaveno co kdyby... a nevyplatí se dělat zvukově "věrná" vydání.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Reedice, remastery a remixy do kterých se vyplatí investovat (lepší než původní vydání?)

Příspěvek od Oldear »

No děkuji za odpověď. Já neměl na mysli věštění, či vlastní teorie, já bych prosil jako vždy vlastní osobní zkušenosti s vydáním LP v roce 2019 a nejlépe přesně s uvedenými tituly.

I tak děkuji.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Oldear píše:
15 srp 2019 12:31

Před časem jsem přivezl domů několik LP a o dovolené a přítomnosti vnoučat jsem toho moc neposlechl. V pondělí jsem vnoučata s poděkováním "vrátil" a začal se věnovat poslechu LP. O ABBA: Voulez-vous jsem již psal, bohužel i další LP z toho balíku s rokem vydání 2019 vykazují to stejné, brutální zesílení a zvukový hnus, jako ty zesílené CD. Nechápu proč se tak děje.
Já si myslím že proto, že už je to "norma". Uvědom si, že naše komunita lidí zajímajících se o kvalitní zvuk je v kupním vzorku jako zrnko písku v moři. Drtivá většina posluchačů už to jinak nezná, než zmršeně, nebo si zvykli. Hraje se potichu na pozadí jako podkres, srovnaná hlasitost nenutí zesilovat a zeslabovat a uměle vytvořená fyziologie (loudness) obohatí spodek. Nejsme zajímavá cílová skupina, zejména ne pro tento typ spotřební muziky.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

JO, to máš pravdu s tím já souhlasím, ale velice těžko se s tím vyrovnávám. Jsem zvyklý na určitý standard a když za něco zaplatím svoje vydělané peníze, tak chci kvalitu a ne zmetek. Ale uznávám, že jsem asi naivní snílek, o to horší, že ty LP byly nakoupeny v Německu a tam jinak vládne ten jejich perfekcionalismus. Mám tam firmu a potýkám se s tím neustále.
To je nová doba, jak řekl klasik. Zbývají už jen audiofilské provedení. Pro komerci jsme nezajímavá cílovka - to souhlas.

Ať nám to všem hraje z toho, co doma máme z minulosti.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Jasně.

Když opustím klasiku, tak z nových vydání jsem naposledy koupil tohle

https://thesoundofvinyl.com/*/New-Relea ... WKN0JWZ000

Genesis, A Trick of the Tail. Původní desku nemám, tak to srovnat nemůžu. Hraje to jakž takž, i když dost techno, ale to tak asi bylo s Genesis vždycky. DR = 12 přes celou první stranu, DR = 11 přes druhou stranu. Takže nějaká komprese tam asi bude. Špičky jsou dost vyrovnané. Ale aspoň to není DR = 8-9, jak je teď zvykem.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Ona ta cesta k nalezení co nejlepšího zvuku je dnes spíše slepou ulicí. Původní vinyly jsou staré, ohrané, v dobrém stavu drahé. Musí se jich koupit několik a pak vybrat ten, co je nejméně špatný. Nové vinyly skýtají dost velké riziko přizpůsoben seí současným zvukovým trendům (jeden z nejvíce odstrašujících případů je předloňská reedice LP Meditace, ohavný agresivní sound, ze sterea se stalo mono, dynamická komprese na samou mez, co deska dovolí, a chybí prvních 20 sekund úvodní skladby, cena 500,-). Digitál má tolik úskalí, že se také musí srovnávat mnoho CD edicí, než to většinou dopadne ve prospěch 1st press, který je taky náležitě cenově vyšprajcovaný. Hi-res na libovolném nosiči nezaručuje vůbec nic, zase se musí experimentovat. U spousty titulů nezbývá, než přijmout z nouze ctnost, prostě ten nejméně špatný zvuk. A při každém poslechu skřípat zuby..

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

to Antony:

píšeš:
"Při srovnávání s původní deskou je rozdíl způsoben jednoduše a prostě tím, že každá deska nějak šumí, hučí, praská, kolísá, opotřebovává se, stárne, a digitální záznam ne. Z tohoto úhlu pohledu je každý digitální remaster lepší než původní zabordelená deska, bylo-li zadání myšleno takto, existuje kvantum lepších digitálních remasterů než LP. Ale opravdu u spousty vinyl ripů oceňuji nezprasenou dynamiku proti sice nešumícím a nepraskajícím digitálním remasterům, ale dynamicky i jinak zmršeným. To je zase o tom, co lze považovat za "lepší", či "horší".

S tím celým souhlasím. Cokoliv je lepší (i když poznamenané používáním) než špatný remaster. Ovšem o tom právě toto téma není :).

Kuře v hodinkách versus Město Er
Vždyť jsem psal že:
"... i když se jedná o rozdílné nahrávky, tak ten rozdíl v pásmu 40 - 80 Hz je zcela signifikantní".

Tím je myšleno to, že v obou nahrávkách je podobné složení základních nástrojů - kytary, klávesy a hlavně basa a bicí. Pokud je v jedné z nahrávek výrazný pokles frekvencí už od 80 Hz (v průměru o více něž 8 - 10 dB, tedy ty frekvence tam v podstatě nejsou), je něco špatně. Nevím přesně proč, nějakou domněnku jsem uvedl. Důvodů může být samozřejmě více, viz. např. PMA zmiňované rozdílné vybavení Supraphonských dobových nahrávacích studií.

+
píšeš:
"Poslechové porovnávání rozdílů mezi různými verzemi vinyl ripů, CD edic a hi-res digitalizací téže nahrávky jsem prováděl u více jak tisíce titulů. Zázrak ve smyslu nové technologie, která by vytěžila z téhož master tape slyšitelně více zvukových informací, se nikdy nekonal. Ani na tebou uvedených příkladech nic takového není. Veškeré zvukové rozdíly k lepšímu byly způsobeny ojedinělou technickou/lidskou chybou některého z prvních remasteringů na CD, pokud srovnáváme digitál. Zato k prokázání rozdílů k horšímu se na různých nových remasterech dají najít příkladů tisíce."
+
" Co se týče deklarovaného přínosu, obávám se, že podléháš sebeiluzi. Nic takového se tam nenachází, nic takového tam neslyším, a už vůbec ne jasně".

No tak to na mě padla deprese. Pokud opravdu v těch mnou zmiňovaných reedicích neslyšíš rozdíl oproti starším vydáním, tak to tu celou dobu jenom ztrácíme čas. O čem tu tedy proboha diskutuješ? Vždyť to musí slyšet každý, po pár vteřinách. I na standardním zařízení.
A jen pro upřesnění - sebeiluzi rozhodně nepodléhám, jsem naopak hrozný skeptik a proto se například raději vůbec neúčastním diskuzí o různých údajných vylepšeních pomocí kabelů, podložek, pojistek a podobně. Rozdíl musí být jednoznačný, jinak o něm nepíšu.
Navíc při porovnání mi většinou asistuje syn, je aktivní muzikant a má vynikající sluch (je to takový netopýr). A někdy se přidá i tchán. Ten sice už ty nejvyšší kmitočty neslyší, ale je to bývalý kapelník jazzové skupiny, aranžoval, hrál.
O těch rozdílech není pochyb. Po pár taktech.
Ještě bych pochopil, že můžeš mít zcela opačný názor, která z verzí je lepší (konec konců o tom toto téma je), ale neslyšet rozdíl?

Trochu mi to připomíná situaci s diskuzí ohledně Hi-Res audia.
Byla tam samozřejmě spousta velmi dobrých příspěvků, ale také se tam od některých diskutujících objevovala stále dokola tvrzení, že vlastně není jak objektivně porovnat standardní a Hi-Res nahrávku, protože prý není možné zjistit, jestli se jedná o stejnou edici a identický master, jak byly soubory vytvořeny, atd...
Už trochu ze zoufalství jsem nabídl, že zájemcům pošlu na porovnání identickou nahrávku v mp3, CD kvalitě a v Hi-Res, profesionálně vytvořenou a distribuovanou uznávaným vydavatelstvím.
Kolik myslíš, že se ozvalo zájemců? Nula.
A bylo po diskuzi.

lidumil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lidumil »

Oldear píše:
15 srp 2019 13:05
No děkuji za odpověď. Já neměl na mysli věštění, či vlastní teorie, já bych prosil jako vždy vlastní osobní zkušenosti s vydáním LP v roce 2019 a nejlépe přesně s uvedenými tituly.
I tak děkuji.
Odpověděl ti PMA. Tak to prostě je a nemyslím, že zrovna Německo bude vyjímka. PS: LP vydané v roce 2019 nemám, mám nějaká vydání 2002 a 2009 a ty mi hrají k mé spokojenosti. Konkrétně DMB - US vydání.

lidumil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lidumil »

PMA píše:
15 srp 2019 13:37
Jasně.

Když opustím klasiku, tak z nových vydání jsem naposledy koupil tohle

https://thesoundofvinyl.com/*/New-Relea ... WKN0JWZ000

Genesis, A Trick of the Tail. Původní desku nemám, tak to srovnat nemůžu. Hraje to jakž takž, i když dost techno, ale to tak asi bylo s Genesis vždycky. DR = 12 přes celou první stranu, DR = 11 přes druhou stranu. Takže nějaká komprese tam asi bude. Špičky jsou dost vyrovnané. Ale aspoň to není DR = 8-9, jak je teď zvykem.
Tak zrovna tenhle titul byl podle mě nahraný moc dobře. Mám, nebo jsem měl, UK, D, JPN, It a NL vydání a krom italského hrály všechny aspoň pro mě krásně. MFSL vydání samozřejmě nehodnotím.

lidumil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lidumil »

Dal jsem si tu práci a dnes porovnal JT - Heavy Horses a Songs from the wood - 1.UK presy s remixem Wilsona na vinylu. 1.pres hraje nádherně, plně, tak nějak samozřejmě a lehce, remix mi přijde nakašírovaný, plný "cinkavých" zvuků, na první poslech asi líbivě, ale ne pro mě. Samozřejmě 1.presy nesou stopy let, víc praskají, ale i tak ....

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Dark side of the moon - vyvozovat, že je něco špatně, z rozdílu mezi dvěma nahrávkami různých kapel, považuji za mylné. Každý interpret má jiný zvuk, jinak snímaný, míchaný, produkovaný. Vůbec nic to neříká o případném poškození nebo nesprávnosti masteru. Je normální, že je každý jiný, zvuková uniformita je nelogická, nežádoucí, a v podstatě (naštěstí) i nemožná.

Nenapsal jsem, že neslyším rozdíl. Rozdíl slyším, ale napsal jsem, že neslyším přínos.

Podobným porovnávání se zabývám dost dlouho na to, abych věděl, co mohu od různých remasterů, z různých období a různě deklarovaných, očekávat. Překvapení se již prakticky nekonají. Dnes už moje otázka nezní, jaký to bude. Ale zní, jak moc to bude, někde. Také jsem dříve věřil na zázraky, ale fakt dávno, tak 15 let zpět naposledy, že záznamy, co se mi zvukově nelíbí, jsou nějak špatně z masteru sejmuty. A že přijde nová technologie, která to udělá pořádně, tedy lépe. Nové technologie přišly, a udělaly to o tolik horší, že jsem si těch starých edicí začal vážit, a zpětně objevovat jejich zvukovou krásu. Proto jsem k tématu tohoto vlákna, a případným "objevům-zázrakům", skeptický.

Nový remaster má smysl pouze tehdy, kdy nemáš dobrý původní vinyl (případně vinyl rip) a když nebyl udělán digitální remastering do roku 1995. Pak může být (ale nemusí) lepší, než reediční zpraseniny, co se jich obzvláště po roce 2000 vyrojily tuny. Pak je nový remastering v naprosté většině jen taková nouzová cesta menšího zla. Ovšem, chybí-li na master tape např. basy, nemohou být ani na poctivé digitalizaci, sebelépe provedené.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

lidumil: Ano, to je přesně vystiženo. Wilsonovy, ale i jiné, remixy, tlačí líbivost za každou cenu dopředu. Původní duch nahrávky zmizí, zato je to bum cink trendy. A to se spoustě lidí líbí.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Genesis:
Jejich hudbu mám rád, ale liší se to album od alba.

Zvukově - pro mě zvukově dobré do "…And Then There Were Three…", s výhradami ještě "Duke". Ty další věci hrozně syntetické, tady to asi opravdu žádný remaster nemůže moc vylepšit.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

LP:
Antony píše: "Původní vinyly jsou staré, ohrané, v dobrém stavu drahé. Musí se jich koupit několik a pak vybrat ten, co je nejméně špatný. Nové vinyly skýtají dost velké riziko přizpůsobení současným zvukovým trendům ..."

No a tady by mohl být také jeden z vedlejších přínosů těch nových reedic a Hi-Res formátů - ve většině případů nakladatelství umožňují stáhnout si i jednotlivé skladby, není nutné stahovat (a platit celé album).
Pokud bude Hi-Res vzorek v pořádku, pak je celkem velká pravděpodobnost že i reedice LP bude dobrá - viz. ten případ s Novosvětskou zhodnocený PMA.

Takže alespoň částečně dobrá zpráva?

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

to Antony:
píšeš: "Každý interpret má jiný zvuk, jinak snímaný, míchaný, produkovaný. Vůbec nic to neříká o případném poškození nebo nesprávnosti masteru. Je normální, že je každý jiný, zvuková uniformita je nelogická, nežádoucí, a v podstatě (naštěstí) i nemožná".

To je furt o voze a o koze. Vždycky utečeš od podstaty.
To co píšeš je pravda, ale já píšu o tom, že každá skupina nástrojů má pevně daný frekvenční rozsah. A proto se frekvenční spektrum nahrávek s podobným nástrojovým obsazením nemůže (pokud jsou nahrávky v pořádku) tak výrazně lišit.
Nejhlubší tón kontrabasu je 40 Hz, piána 27,5 Hz (A2).
A prostě to není tak, že nějaká basa hraje jen od 100 Hz výše. To je jen ořezaná, zvukově nevěrná nahrávka.

Odpovědět