Unitopia

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Mih
Příspěvky: 772
Registrován: 18 dub 2008 08:45
Kontaktovat uživatele:

Unitopia

Příspěvek od Mih »

Vykašlete se na Alfagolema a raději si dejte nějakou placku do stroje nebo (pro analogisty) desku na talíř.
Právě poslouchám kapelu Unitopia (AUS) a jejich 2CD The Garden. Zajímavá kapela, jako bych už něco někde slyšel ale provedení mají výborné. Někdy slyším Gabriela, pomalejší skladby jsou trošku PF. Ale určitě stojí za poslech. Protože jsme na HIFI názorech, tak i zvukově jsou výborní a bez připomínek.

merhaut

Re: Unitopia

Příspěvek od merhaut »

UNITOPIA
The Garden

Obrázek

Inside Out 101:03
rock/ prog/ art Austrálie

V „One Day„ nás stylově přivítá zaoblená vokální reminiscence, v níž se Mark Trueack vtlačí mezi Fishe a Gabriela

Opuletní fantazijní krajina na přebalu vystihuje hudbu samu, pro leckoho bude přeplácaná, naivistická a kýčovitá, pro mne osobně, a konkrétně v případě australských UNITOPIA, je to roztomilé navázání na odkaz seventies GENESIS, potažmo raných 80s MARILLION, IQ.

Aranžérská a pěvecká jemnokresba se zrcadlí v mnoha tůňkách a zátiších. Kontrastní pompéznost zastupují v hymnických pasážích plástve kláves s příchutí banksovských mellotronů a hammondů z období „Trick of The Tail“. Jen demonstrativním rytmizovaným forte pasážím kouzlo pláten starých mistrů chybí, jsou trochu ve vleku módních progklišé. Na odiv vystavené, většinou kaskádovitě stupňované laufy jsou jak přes kopírák.
Vrcholem dvojalba je titulní dvaadvacetiminutový kus, ten vnímám jako poctu „Supper´s Ready“. Mark dvojroli Petera Ryby opravdu zvládá, a zejména v pasážích, kdy zaťaté tóny doslova cedí přes zuby, je jeho převlek dokonalý.

UNITOPIA mají dramaturgicky jasno (vyjma těch rytmizovaných fff a do „Angeliqua„ zbytečně zaťatého hardrockového riffu ), Marka u mikrofonu a dar trousit melodické motivy jak konfety. Proto je jejich, na ploše více jak sto minut rozmáchlá, pocta raným GENESIS poslouchatelná i ušima starého zmlsance, který většinu dnešního neoprogu považuje za zahnívající rybník, bez přítoku pramenité vody. Je potřeba se ale vstřícně naladit. Na firmu Inside Out nezvykle duhový sound.

(Spark 12/2008)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host