Elektrosystem 29.6.2009

Výstavy, vzájemné návštěvy, srazy - aneb domluvme se na zajímavé společenské akci
Odpovědět
Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Elektrosystem 29.6.2009

Příspěvek od agavel »

Pojedu si v pondělí poslechnout novou modifikaci mých oblíbených soustav respektive novou konstrukci kaskádové výhybky. Bude to v v odpoledních až večerních hodinách v Brně, zřejmě v prostorech firmy Elektrosystem (sídlí na Bratislavské). Pokud by se chtěl někdo přidat, jste vítáni. Mým startovním bodem bude Hradec či Pardubice (přesněji L. Bohdaneč) a zřejmě se budu ten den ještě vracet zpět (když by nás jelo víc tak dle dohody).
A co od toho čekat? Poslech zajímavých reprosoustav, které dle mého názoru dosahují velmi pěkných výsledků. Osobně jsem je upřednostnil před JBL Ti6K či Hlavovými Quadraly (měl tam tehdy myslím nějaký model Vulkan) a doslova mě dostaly před dvěma lety na Highendu (nebo před třemi?).

Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrosystem 29.6.2009

Příspěvek od agavel »

Možná by se slušelo dodat, že pokud by borci z jiných končin chtěli přijet vlastními silami v tomto termínu, tak by to nebyl problém.

Mike
Příspěvky: 594
Registrován: 04 kvě 2008 21:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrosystem 29.6.2009

Příspěvek od Mike »

Já a Agavel jsme se vydali na poslechovou akci do firmy Elektrosystem. Poslouchali jsme dvě verze sloupových repro soustav v jednom případě se jednalo o modifikaci komerčně vyráběné bedny ze které zůstala jen ozvučnice, ve druhém případě se jednalo konstrukci vyrobenou na míru. Modifikace spočívali v kompletně nové výhybce,špičkových součástkách,novém prodrátování a výměně měničů a jejich následné fázování. Druhé repro soustavy byli od začátku konstuovány dle představ konstuktéra a to včetně ozvučnice. Velké třípásmo s oddělenou ozvučnicí pro basový reproduktor s bassreflexem vyzařujícím dopředu. Pasivní výhybka využívala kaskádového zapojení. Konstruktérem je Pan ing. Dušan Jargaš. Hned jak jsme přijeli tak nás vřele přijal do své poslechovky.

Poslech probíhal v zatlumené místnosti o velikosti 61 m2. Připojené železo Vincent CD S3, stereo konec Vincent SP 993 a předzesilovač Vincent SA 93.
Kabeláž Vincent. Dále jsme vzali na porovnání kombajn Pioneer DV-989Avi s připojeným Benchmark DAC1

Obrázek

Jako první jsme poslouchali reprosoustavy s oddělenou basovou a středovýškovou sekcí. Páskový výškáč a 25cm basák mě na
této reprosoustavě zaujali ze všeho nejvíce. Ozvučnice dostatečně odolná proti vibracím.

Z nahrávek zaznělo Toto livefields,Jablkoň,Metallica Black Album a pár Hi res nahrávek z kombajnu Pioneer.

Obrázek

Jako první zaujal mohutný prokreslený bas,nic nedunělo ani nevadilo. Je jasné že tato reprosoustava není určena do malé místnosti. Použitý pásek na výškách hrál rychle a detailně, středy byli také dobré, ze začátku jsem se obával efektu které tyto dělené koncepce beden mohou mít -odtržení středů a výšek od basů. Zde se nic podobného nekonalo.

Soustava hraje trošku analyčtějším,studeným zvukem nic není zabarvené. Působilo to na mě dojmem že skutečně hraje to co je v nahrávce a nic si nedomýšlí. Někomu si může tento charakter líbit a někomu také ne to už záleží na osobních preferencích.

Jako další přišla na řadu opět sloupová repro bedna ovšem už kompaktnějšího rozměru. Které se dá lépe umístit do běžného obývacího pokoje.

Obrázek

Z původní reprobedny zůstala akorát ozvučnice jiné měniče a kompletně jiná výbka postavená a vyladěná pro konkrétní měniče. Výškáč byl kalotový,středový reproduktor o průměru 16cm a basový o průměru 20cm

Nahrávky byli použíté stejné jako v prvním připadě a připojené železo také. Je pochopitelné že zde už nebyli tak mohutné basy jako v předchozím případě. Přesto byly na svůj objem prokreslené. Podání výšek a středů se mi zdálo o něco lepší než v případě "veliké" bedny. Celkově to hrálo více barevně a s teplejším charakterem zvuku. Dle konstruktéra lze ještě určité věci zlepšit. Už ted je to velmi dobře hrající repro soustava. Mě i Agavela zvuk dost zaujal a proto není vyloučeno že k Panu ing. Jargašovi zavítáme znovu. Děkujeme Panu ing. Jargašovi za příjemně strávený čas.

Mike

Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrosystem 29.6.2009

Příspěvek od agavel »

Asi bych měl také přispět svou troškou do mlýna. V této poslechovce, která je zároveň "dílnou" jsme byl už podruhé.
Novinkou pro mě byly zmiňované dělené třípásma, které měly kaskádní výhybku, a na které na pan Jargaš vlastně pozval. Zvuk byl pro mě nezvyklý. Chvílemi jsem měl skoro pocit, že je v pásmu výšek výrazně více informací než ve zbytku spektra. Trochu se mi jevilo, jako by tam něco trochu uteklo. Z hlediska použitých měničů to pan Jargaš vysvětloval, ale nejsem odborník, takže si to přesně nepamatuju. Soustavy samotné jsou již staršího data výroby a pan Jargaš uvedl, že nejsou plně dle jeho návrhu po designové stránce. Také v měničích se od té doby už něco událo. Nové je ale zapojení výhybky v kaskádě. Zvuk by měl být spojitý a v dobrém slova smyslu by měl připomínat dvoupásmo. Pro mě osobně se zdál projev výborný hlavně na trvdší muziku, kterou s sebou měl Mike. Např. Metallicu jsem takto zatím neslyšel. Nejsem ale zkušeným posluchačem beden s velkým basákem, i když basy nebyly rozhodně vše, co mě na nich zaujalo. Nehrály stejně, bylo v nich rozlišení nejen informace, že tam ty frekvence jsou. Ale i zvuky elektrické kytary byly krásně odlišené, nezanikaly ve zbytku. Opravdu zajímavé. V mých naposlouchaných nahrávkách od Jablkoně ad. to ale nebylo úplně ono. Jenže je to hodně o zvyku na mou sestavu, celkově jsem nakonec musel uznat, že to hraje opravdu dobře.
Ty druhé decentnější soustavy jsou už delší dobu můj favorit. Když jsme je nakonec nechali zapojit, znovu se mi vkradla myšlenka, do jaké míry chci doma pravé hifi. Poslech byl pro mě příjemný a stále dostatečně rozlišený, jen při srovnání s předchozími bednami bylo podání přece jen milosrdnější. Rozhodně byl zvuk teplejší, a přeze vše bych si domů vybral tyto, kdyby byly za stejné peníze. Stále bylo dobře zřetelné, jaké je připojeno železo a rozdíl Pioneer a DAC1 byl daleko zřetelnější, než v případě mé domácí sestavy. O vzhledu v tomto případě není třeba pochybovat, jsou úplně jinde než první prototypové DIY soustavy.
Škoda, že s náma nemohl vyrazit i Tomáš, který má doma JBL Ti6K a slyšel už i řadu dalších skvělých reprosoustav. Možná by jeho soudy byly reprezentativnější pro místní obec. Ode mě, holoprdelníka s hnojačkama, je čistě subjektivní hodnocení velmi dobré.
Jako tradičně jsem po poslechu elektrosystem zamířil s Mikem k Hlavovi. Srovnání s Quadral Vulkan MK V nedopadlo katastrofálně, ale bylo znát, že bedny původně za 150 papírů mají určitou úroveň. S Lyngdorfem a touto novější revizí Vulkanů to je zase výrazně jinde, než při poslední návštěvě. Zpočátku jsem měl určité výhrady k podání beden a v jistém smyslu stejné, jako u velkých trojpásem v Elektrosystemu. Mám asi problém s nezvykem na páskové výškáče, stejné to bylo u Aurum Cantus. Posléze se ale ukázalo, že výhrady se netýkaly ani tak samotných beden, ale konkrétní muziky, kterou měl Hlava zrovna puštěnou. Pustit na jeho "optimalizované" PC Windows sestavě Hirez nahrávku z DVD se ukázalo jako neřešitelný problém (přijeli jsme k němu před desátou). Ale celkově bylo podání uvolněné, stejně jako hostitel.
Staré pořádné hifi bedny jsou konkurencí k mnoha dnešním povedeným modelům v nižších cenových kategoriích. Rozhodnutí volby je vždy na každém z nás. Dá se ale říct, že bedny od Elektrosystem by ve mě dokázaly vyvolat spokojený dojem na dlouhou dobu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host