holo-obývák aneb kam s knihovnou

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
chemik
Kontaktovat uživatele:

holo-obývák aneb kam s knihovnou

Příspěvek od chemik »

Teď řeším co s obývákem, beton kam se podívám.
Chci tam umístit knihovnu, nejlépe přes celou zeď. Je lepší aby z hlediska akustiky byla za bednama nebo za posluchačem ? Ta za bednama by mohla trochu i tlumit hluk k sousedům.

Dále jsem vyčetl, že mám zatlumit strop, něčím rozbít stěny a něco dát mezi bedny a zakrýt okna. Napadly mě vlněné koberce, pomůže to? Místnost moc nerezonuje jen má strašný dozvuk. Chtěl bych to proměřit až bude knihovna. Jaká je priorita, strop je nezbytný i když udělám ty ostatní úpravy stěn?
Teď mám bedny podle Cardase - cca 90cm od zadni zdi a 150cm od bočních a funguje to, jen jsou dost daleko od sebe.

Plánek zde: Obrázek

Reálný stav tu: Obrázek

korys
Kontaktovat uživatele:

Re: holo-obývák aneb kam s knihovnou

Příspěvek od korys »

Ahoj,
Knihovnu vidím jako rozumné řešení na zadní stěnu za křeslo. Na stěnu za bedny nějaké akustické obrazy. Ale i obrácené řešení menusí být špatně. Vzdálenost beden od zdí máš slušnou, ale na regálovky je máš opravdu hodně od sebe (rozteč mezi bednama). Zmenši o něco celkově ten poslechový trojúhelník, budeš mít víc přímého zvuku z blízkého pole, což je určitě lepší. Se zatlumením si můžeš hrát průběžně a zkoušet. Hrubými koberci a těžšími závěsy akustice této místnosti, tak jak ji máš vybavenou, rozhodně neublížíš. Strop je technicky náročnější zásah, a proto by byla vhodná odborná konzultace(jak, materiál, rozměr snížení), aby výsledek splnil očekávání.
PS: I při těchto hrátkách průběžně poslouchej, ať ty výšky nepřetlumíš, XAVY je mají dost jemné, měj na paměti, že tyto (lehké) úpravy mají většinou nejvyšší účinnost právě na vyšších frekvencích.

chemik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od chemik »

Dal jsem je bliz k sobe a prostor se zlepsil. A lip to i zni celkove. Dikes.

Ted resim tu knihovnu, rozum veli odizolovat sousedy a za sebe dat ty akusticky obrazy. Sice na ne nebude videt ale co. Koberce tedy asi zavrhnu, a zkusim neco od Obifonu. Ty jejich hmoty maji lepsi vlastnosti nez vlneny koberecky, nebo to je jen markentingovy trik? Nejaka zkusenost?

Ve zvukovych studiich maji nejhusteji oblozene zdi za reproduktory, je to kvuli tomu ze monitory stoji castu u zdi, nebo proto, ze to je nejvic dulezite? Z toho bych hadal, ze knihovna bude lepsi za bednama...

samoT
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od samoT »

Nevím, zda-li jsi četl TOTO vlákno od Alesky. Tak ti sem dávám odkaz. Třebas ti to pomůže, je tam spousta čtení.

Ty dveře na fotce jsou ze skla? Nedělá to neplechu?

chemik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od chemik »

No, ja nevim jakou roli hraji ty dvere, kdyby to byl jedniny problem, ani bych se nezlobil:)

Vlakno jsem cetl, ale mam po nem takovy nutkani si poridit sadu an mereni a nejdriv to promerit.
Ted je asi brzo, hlavne to musim trochu zastavet nabytkem. Pak s tim budu neco vyvadet.

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Knížek není nikdy dost...
ObrázekObrázek

boxer

Příspěvek od boxer »

JoJo. Přirozený rezonátory,absorbéry ,pasti,kmitací panely vše v jednom a navíc k upotřebě.

No a když je potřeba,přehodí se pár knih lehčího žánru s těžkou klasikou,různě povystrčí a je to. Ladění dle ucha. *palec*

Tony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony »

...tiež lapače prachu ;)

boxer

Příspěvek od boxer »

Vždy je něco za něco.

Ono ty různé přidělávané desky a tlumiče a....od origofirem...Přál bych ti za rok provozu se podívat dovnitř,co tam je.A u některých výrobku se dovnitř nedostaneš,jinak je zničíš.
Jestli někdo myslí,že molitany,rouna,vaty a pod. nepráší a nejsou lapače prachu,tak opak je pravdou.

Tony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony »

tiež pravda...takže? ;)

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel »

Tony píše:tiež pravda...takže? ;)
Jednoduchá věc, pouze zrcadla, kachličky a umělohmotný nábatek. V tom se prach nedrží. A nedejbože bedny s basreflexem, tam je za chvíli uvnitř taky hrozně prachu :-)

U mě knihovna udělala hodně a to ji nemám ani za bednama ani za sebou. Bez cíleného měření je asi těžké to trefit přesně, já to beru dle zásady všude aspoň trochu něčeho. Na tvé fotce vidím velké holé zdi okolo televizní stěny. Když tam vymyslíš nějaké obrazy, čekal bych zlepšení. Těžko dát knihovnu za televizi, tam by moc praktická nebyla. Tedy bych ji dal buď za křesílka nebo klidně nechal i tam, kde je. Pak by bylo ale dobré mít něco za sebou. Docela zajímavě vypadají poličky na CD, což je vlastně obdoba knihovny. No a když se ti bude časem chtít, tak si zaplať měření a rozhodni se, co dál. Jestli třeba upravit strop...

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

Knihovnu za sebe a za bedny a kolem TV bych dal difuzní polokoule co má Aleska. Ať to má koule *sunglases* Tím rovněž získáš kolem beden prostor a budeš je moci vystrčit více do prostoru, což je důležitý pro předozadní prostor... Různý speciální akustický obrazy jsou za: a) drahý, b) ne každýmu se líbí, c) za bednama je lepší difuze d) rám a rockwoll udělá lepší službu

A pokud posloucháš hudbu cos uvedl v jiným vlákně tak kup jiný bedny, tyhle Xavy jsou naprosto nevhodný!

Hodně štěstí, držím palce *thumbs up*

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

sadros dela s mistnosti taky divy, treba clenitejsi podhled na strop nebo oblozeni kolem zdi. celkem ucinnou i estetiskou formou i pri live nahravani jsou velke kytky. pro me teda radsi neco umeleho :D

http://www.umelekvetiny-shop.cz/umele-k ... noha-68-cm

Tony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony »

vintage píše:bych dal difuzní polokoule co má Aleska. Ať to má koule.
Moment, tak koule, alebo polokoule? Nech v tom máme jasno ;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Mám obojí, ale na stěně výhradně polokoule :lol:

Odpovědět