Malý pohyb - velká změna!

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Malý pohyb - velká změna!

Příspěvek od Zdeny »

Dneska jsem nevím proč provedl menší laborování se zvukem v mém malém kamrdlíku. Možná, že mě k tomu ved současný bstav věci a tím je občas se vyskytnuvší "nepříjmenost" někde kolem 90Hz.
Pokus jsem zahájil s tím, že jsem bedny ze své stávající pozice posunul záměrně o cca 30cm směrem dozadu, tedy k zadní stěně místnosti s tím, že je pak budu odsud po kousích posunovat zase dopředu do pozice, kde jsou nyní a o které se domnívám, že je the best.

Předesílám, že možná kdysi jsem je takto vzadu )asi 50cm zadní stěnou bedny od stěny místnosti) měl, ale jednak s jinou elektornikou a jinými kabely, ale i s jinými poslechovými zkušenostmi.

Výsledek předčil moje očekávání a lupodivu ten zaduněný kmitočet, který občas vyjel, se ztratil. Přibylo logicky více basů a to tak, že i 20cm basový měnič u Special25 dokáže být nejen slyšet, ale i fyziologicky pěkně cítit a to ne při příliš vysoké hlasitosti. Změna pozice neměla zásadní vliv na změnu prostorového podání zvuku, ale nutno objektivně říci, že určitá drobná změna tu je a to vesměru předozadním. Zde by možná prospělo účinnější potlačení odrazů od zadní stěny (což je už asi rok v plánu).

S posunem beden dozadu se změnila i kmitočtová proporce zvuku - přibylo na spodku = pocitově ubylo nahoře. Ve skutečnosti je tam ale vše, co tam má být a bylo, jen basy lehce posílily a co mě těší nejvíce, zlepšila se jejich prokreslenost.

Je možné, že jsem našel "TU" pozici, kde to je asi zatím nejlepší. Nějaký čas to tak nechám, abych si na nový zvuk zvyknul a časem možná zkusím znovu pohýbat.

Je fakt, že toto uspořádání mě váíce těší a to v tom smyslu, že se lehce upravil poměr bas-výšky a to ve smyslu, že (kdo zná Dynaudio, ví o čem mluvím), že na horších nahrávkách mě to méně vadí.

Jinak po asi 6 hodinách soustředěného poslechu a laborování jsem došel ke kombinaci, kdy ve hře zůstává CD Copland 822, předek Bryston BP-25 a konec Pass X150. Kebláž beze změn.

Tímto definitivně (viz sekce prodej) nabízím k prodeji druhý preamp PASS X2 za cenu 23.000Kč.

Závěr z dnešního odpoledne je ten, že se opravdu vyplatí laborovat s umístěním beden.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý pohyb - velká změna!

Příspěvek od Aleska »

Perfektní a pravdivý závěr !

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

*thumbs up*
yop kdo nezkousi ten nepozna... takze laborovat... no ja posloucham na blizku, ackoliv jsem uprostred mistnosti a bedny mam tak 40cm od zdi, take mi to celkem vyhovuje.... ale tez planuji je dat vice od sebe a jeste trochu dal od zdi... ale to se budu muset tez uz poposunout dozadu...
Jinak tim malym pohybem... bednu pootocis o kousicek a prostor je ta tam...

Prospero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Prospero »

Po uprave a doladeni me „Phonosekce“ jsem se uz zase zacinal trochu nudit ( :D ) a tak jsem se dnes rozhodl experimentovat jeste trochu s umistenim reproduktoru v pomeru k poslechovemu mistu. Se zvukem jsem uz sice byl i tak velmi spokojen (viz muj prispevek o Phono Pre „Trigon“), mel jsem ale stale jakesi tuseni, ze tim z mych KEFu XQ40 vymacknu mozna „jeste trochu vic“. No a pokud ne, posunout je zpet na jejich puvodni pozici bude hracka.
Stereo-bazi jsem tedy postupne mirne zuzil, v krocich po 2cm o celkem 10cm, na konecnych 185cm (vzdalenost stredni osy leveho a praveho reproduktoru) a take zmensil jejich odstup od zadni steny, a to o pouhe 2cm. (!) Zadni vnitrni roh repro je ted od ni vzdalen 44cm, vnejsi 46,5cm, natoceni boxu o zhruba 15°zustalo zachovano. Odstup stredu „UniQ“chassis od ucha obnasi ± 220cm, vzdalenost hlavy od zadni steny ± 80cm. Vzdalenost od bocnich sten je sice nerovnomerna, dosahuje ale, na obou stranach, vice nez 100cm a tak je jeji vliv na rozptyl zvuku temer nulovy.
A hle, zvuk z nove pozice nahle absolutne „docvaknul“! Pri kvalitnich nahravkach (a zavrenych ocich :D ) ted reproduktory pokazde proste zmizi. Pomer basu, stredu a vysek je jeste vyvazenejsi a prechod mezi nimi naprosto plynuly a autenticky. Ona, pro chassis „UniQ“ povestna prostorovost se konecke rozvinula naplno a hudebnici pristoupili jeste o krok bliz. Zmizel i ten posledni naznak jakekoli ostrosti, pripisovany casto hlinikove membrane.
Tenhle zvukovy prednes uz se da opravdu oznacit jako „Velkofilm“! *bravo*
Kazdemu, kdo se zvukem sve sestavy neni spokojen na 100% a planuje proto drahou vymenu zesilovace, repro, zdroju zvuku ci kabelu, tedy vrele doporucuji, aby si nasel cas a predtim nez s tim zacne, radeji premeril, pote kajicne poklekl a na zkousku zmenil umisteni “beden”. Nestoji to ani haler a odmena je sladka. *hura*
Jo, jo, Akustika „poslechovky“ to je mrska! ;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Přečti si Dadaftovo vlákno - neříkal nic jiného než ty a přesto byl terčem posměchu mnoha "zasloužilých" hifistů.
Pravda je jen jedna: Na každém centimetru záleží...

DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Při poslechu tranzistoráku na chatě mi to taky jedna říkala... :shock:

Prospero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Prospero »

To Alexa: Dadaftovo vlakno znam a nechapu, co je na nem k smichu? Krom toho je smich zdravy a posmevackum stejne jednou zamrzne. ;)

To Drvostep: A kterym smerem jsi ten tranzistorak posouval? :D Akustika chaty je zase uplne jina kapitola. :lol:

jouda

Příspěvek od jouda »

DRVOŠTĚP píše:Při poslechu tranzistoráku na chatě mi to taky jedna říkala... :shock:
Nemilé :lol:

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

je to tak... treba si najit cas a pohrat si :)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

ano, je to tak. když prostě postaviš bednu na nějaké místo v poslechovce, tak na stovkách frekvencí je díky interferenci se stojatými vlnami vyzařovaný zvuk zesílený (až dvojnásobně), na stovkách jiných zeslabený. když bednu posunu, jsou zase zesíleny a zeslabeny stovky vyzařovaných frekvencí, jen jiných. :D
funguje to zcela rovnostářsky, tj. bez ohledu na cenu zařízení.

jenže jsou tady i jiné otázky a já si opět dovolím malý špílec do klasické hifistické pohody.
představte si umístění beden jako na obrázku v poloze číslo 1 (klasická místnost, cca 6x4m, bedny řekněme do půl metru od sebe):

Obrázek

půlmetrová stereobáze není nic moc, aby si to člověk užil, musel by být na bedny doslova nalepený - nicméně kdekoliv jinde v místnosti poznáš, že se samotná místnost do výsledného stereoobrazu nijak nemíchá...
v okamžiku, kdy bedny posunu do klasického postavení (pozice 2), se ta pohodka zhroutí a místnost se začne brutálně projevovat - a nenaděláš nic...

těžko se to vysvětluje, doporučuju vyzkoušet pokud možno v živější místnosti.

já bych všem doporučoval si poslechnout systémy, které pracují na principu součtových a rozdílových signálů. třeba tu německou sestavu s centrem, o které tu byla před časem řeč, nebo ten Linkwitzův nový projekt (je docela zajímavé, že se jim říká "rozšířené stereo", ač k tomu není jediný důvod, protože by se správně mělo říkat klasickému stereu "ochuzené stereo").
pak by mnohé přešlo nadšení, že posunem beden něco vyřeší, či že mají kvalitní prostorové zobrazení.
posunem beden se dá mnohé zlepšit, vyřešit nic.

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

umiestnenie v priestore je jeden z dôležitých krokov k dobrému posluchu. Sám si pre sústredený zvuk vysúvam bedne do priestoru (kde by inak zavadzali) tak aby some limonoval odrazy a dozvuky miestnosti. Čím ďalej od stien, tým lepšie. Alebo akustické úpravy.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Acon

no, když srovnám průběh bedny změřené ve volném prostoru a v místnosti, příjde mi představa, že něco vyřeším (pasivními) akustickými úpravami interiéru dost naivní.

olympus720
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od olympus720 »

S tím musím jen souhlasit - to je trpká pravda. Vysloužilé regálovky jsem umístil před dům do pergoly, s tím, že si budu práci na zahradě zpříjemňovat poslechem hudby. Během pauzy jsem si dal kafe a posadil se tak, abych byl stejně vzdálen od obou beden. Zaskočil mne nádherně vyvážený zvuk, výborná prostorovost a čitelnost všech nástrojů a to proto, že bedny nebyly omezeny akustikou místnosti. Basy byly hluboké a přesné, i pokud jsem byl vzdálen několik metrů. Se svými sloupy ani nemám odvahu toto vyzkoušet, abych nebyl z domácího poslechu totálně zklamanej.

NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NIN »

Jednou za rok (červenec nebo srpen) vytáhnu stávající aparát na pergolu a udělám poslechové párty. Pozvu tam lidi, kterým hudba s dobrým zvukem něco říká. Partička si sama vybírá kousky, které chtějí slyšet a já to doplňuju dle svého vkusu. Většinou mám pak od nich seznam titulů, které chtějí pořídit, protože to takhle nikdy neslyšeli. Ta svoboda aparátu je opravdu znát. Nevýhoda je v tom, že se u toho všichni ztřískáme a pak mám strach o tu svou HIFI rodinku. :D

Odpovědět