Skladba akustické stěny

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
pompo
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladba akustické stěny

Příspěvek od pompo »

PítrsPraha píše
Ja jsem ted v docasny poslechovce v podkrovi, kde vetsinu plochy sten a stropu tvori sadros, pod nim 35 cm izolace typu Rockwool, parozabrana a stresni krytina. Zvukove totalni katastrofa. Musim poslouchat z max 1.5 metru, jinak nikde nejsou zadne basy.

ano ,toto co popisuješ se asi nejvíce podobá poslechu ve volném prostoru (tj.zcela bez odrazů) mabatovi a spol. by se tam asi výborně měřilo ( bedny,repro ). :) Na poslech basů v takovém podkr. prostoru by jsi musel vlastnit basově velmi "obdařené" bedny (žádná ořezávátka) i dobře krmené ,(nebo i pár sabw.) Alternativně vystavět pevnou zeď ,nebo i krátký roh za linií beden. Považ naprostá většina lidí má doma 4 cihelné (či betonové) zdi, někdy i strop a podlahu. To bývá basové peklo ,ty v tom podkroví (částečně i já) máme opačný extrém. Bas samosebou sádrokartonem bez potíží projde ,vata ho pohltí a je pryč ,toto je nám asi oběma jasné .Takže to čemu říkáš: Zvukove totalni katastrofa je ve skutečnosti v pořádku (a dalo by se to i očekávat). Skutečný reálný dopad na poslech v oblasti nízkých kmitočtů byl pro mě ze začátku také (nemilým) překvapením ,ale vlastně se dá kompenzovat a výsledek je pak výrazně lepší než kdekoli jinde ,ne tak v panelovém bytě.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Asi vim, jak to myslis (ze je lepsi kdyz basy utikaji nez aby se tam mlatily, pokud chapu spravne), ale pro me je to spatny oboje, protoze frekvencni odezva je extremne zvlnena. Poslouchat hudbu, kdyz treba na 80 Hz mam ve nejakych 3 m od repro diru pres -20 dB a na 35 Hz +15 dB, to rozhodne neni idealni ani dobre ani akceptovatelne.

Moje bedny nedostatkem basu netrpi, sub mam 12''. Ani kdyz jsem ho dal naplno a ruzne experimentoval s jeho umistenim, basy proste chybely. Tohle slozeni stropu je peklo.

On ten sadros totiz basy jen nepropousti, ale taky se rozvibrovava a tim generuje vlny, ktery se nejspis odecitaji od tech "spravnych". Vysledkem je nekontrolovatelny chaos, ktery se zmenou umisteni beden a subu jen meni, ale nelepsi. Se zadnou kombinaci rozmisteni a far field poslechem jsem se nedostal na lepsi rozptyl na basech nez 30 dB. A to je neposlouchatelne. Na vyskach a stredech se to chova podobne.

Odezva ve volnem prostoru je diametralne jina.

Zlatej panelak, kde jsem mohl mit bedny vuci poslechovce v idealnim rozlozeni a frekvencni odezva byla +/- 5 dB v pasmu 28-200 Hz a +/- 2.5 dB ve zbytku audiopasma.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Je to možné nemám důvod nevěřit ,vím že běžně se sádrokarton upevňuje (šroubuje) na pružný plechový nosník tzv. CD profil - v určité vzdálenosti, takže celá konstrukce se pak také (do jisté míry i pružně chová) a může dojít k tomu co popisuješ.
Můj případ je odlišný v tom že jednak nejde o běžný sádrokarton a taky je šroubovaný na pevno tj.na dřevěné hranoly ani ne po 1m. Strop je celodřevěný (přiznané trámy) napříč cca 1,2 metrů za sebou ,za repro pevná zeď (do výšky asi 130 cm. ale obložená) ,podlaha beton+park.+koberec . I tak byl první můj dojem (basově tedy jen na basech) přetlumeno.
Je otázka jestli se ve tvém případě vyplatí - to konstrukčně předělat , (např. stěny vyzdít na itong) atd. Samotný strop ve většině případů (alespoň co vím) akust. problémy nedělá ale pravda je ,že ten je taky šroubovaný na CD profily které se spojují ve kratších vzdálenostech a křížově- takovými spojkami tím vznikne hustý rošt který je už poměrně tuhý a sádroš se na něj šroubuje nahusto aby se pak jednou vl.váhou neodtrhnul.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

V mém případě ,byl tedy panel mnohem horší v každém ohledu.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

PítrsPraha píše:
23 pro 2018 13:08
...
vetsinu plochy sten a stropu tvori sadros, pod nim 35 cm izolace typu Rockwool, parozabrana a stresni krytina....
Tak mě teď ještě napadlo :arrow: co ta menší část (zbylá plocha) :?: Protější zeď ?

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Je to podkrovni mistnost. Obdelnik cca 6.5 x 4.5 metru. Kratsi steny jsou 15 cm cihly Porotherm, delsi steny jsou do 120 cm cihly Porotherm hl. 40 cm, nad nimi zacina sikma sadrosova stena. Strop je plochy, taky sadros, rozmer cca 2x4.5 m. Podlaha je lity beton 10 cm, pod nim 5 cm polystyren, pod nim 30 cm betonovy strop.

Obrázek

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Haha mísnost je podobná té mojí :D jen cca o1metr širší, sádrokart.šikmina je podobně.
Podle mě je hlavní rozdíl:
1.největší plocha- tedy trámový dřev.strop -VS- sádrokarton.
2.boční stěny-odhluč.sádr."modré ticho"natvrdo šroubovaný (trámy se nehnou) povrch-tmel+perlinka+fajnová. -VS- běžný neomýtnutý sádrokarton pružně upevněný na ocel.profilech.
Ostatní rozdíly (počet oken,dveře, komíny v rozích atd.) tam bych už nehledal žádný zásadní vliv.

Tedy shrnuto samotný tvar místnosti bez probl. za sádrošem máme oba zdivo,taky nic. Zásadní rozdíl bude "fórové" uchycení toho sádroše,bohužel takhle na ty CD-čka tzv.pružně se to běžně montuje - je to levné rychle hotové a dělají to tak všude.
Přesto bych nečekal naměřené hodnoty propadu co jsi psal. Každopádně kromě stropu -který se ti asi nechce shazovat, bych se pokusil třeba plnými cihlami třeba jen "na sucho" poskládat zadní stěnu za repro do výšky té šikminy. VÍM každý hi-fi sta ji naopak tlumí ale většinou zbytečně a ty jsi v jiné situaci. Pokud máš volné obyč plné cihly zkus to ,při nejhorším se jen trochu nataháš se st. materiálem. :)

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Mám podobnou poslechovku 4,6x5,5m. Jen ještě komplet podlaha je z trámů + vata a záklop dřevo. S bývalými Elac 244 a sub 2060 jsem se dostal nejlépe na +-4db. Bedny jsem měl vystrčené do prostoru asi 1,8m od zadní zdi. Poslechové místo jsem měl taky co nejdál kde se basy trochu hromadily. Ted mám jen sloupy Elac 407 a poslech rovnostraný troúhelník 2,1m. Basy určitě lepší ale nemám odvahu to změřit, nebo by zase vrtal červíček v hlavě. To vyzdění by určitě pomohlo. Jen bych volil materiál s co největší hustotou. Něco jako beton, pálená cihla bude určitě mít lepší odrazy než ytong který je vlastně ze stejného materiálu jako sadrokarton.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

2-welron
Ano souhlas, proto jsem psal plnou cihlu obyčejnou ,nebo (ideálně bílou komínovku) ale kde by tolik komínovek hned vzal,že ? Až kdyby se mu potvrdil pozit. výsledek tak by si je případně nakoupil. Každopádně ten odraz ze zadu nebo rohu dost přidá - všichni ostatní ho tam totiž běžně mají a podmírové třípásma díky tomu aspoň nějak basují.

Kocour
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocour »

U me je to stejne, mistnost asi 20m2, velka sikmina a bedny pod ni. Je to cele pod strechou a zaklopene urcite sadrosem. U dost beden mam pocit lehcich basu. Zkousel jsem drive merit NE3W v miste poslechu, graf ukazuje obe bedny, vyhlazeni 1/24. Neni to uplne bida, ale myslim ze tech 80Hz tam chybi a je to slyset. Na druhou stranu to neduni a nedela problemy.
NE3W mistnost.png

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

pompo:
Jak jsem psal, nízká kolmá stěna za bednama i boční stěny jsou cihlové s klasickou vnitřní štukovou omítkou... Ze sádroše jsou "jen" šikmé plochy a strop. Takže dávat cihly za bedny z mého pohledu postrádá logiku. Navíc tohle není finální poslechovka, ale druhý dětský pokoj :-). Proto mám všechny provizorní akustické prvky na zemi nebo jen opřené o zdi - nechci na ně nic lepit ani vrtat, páč bych to musel za pár měsíců zpravovat...

Jinak poslechovka vznikne v tomhle prostoru, velikostně cca shodném. V současné době je to půda bez izolace střechy. Vrstvu izolace a záklop chci vymyslet, aby byl co nejtužší. Zatím nevím přesně jak - dvě vrstvy OSB desek zámkově přes sebe a prošroubovat??? No, uvidí se. Zatím sbírám znalosti a poznatky.

Obrázek

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

2-PitrsPraha
Aha, no tak v tom případě zbývá jen ten strop ,ale že ten samotný bude mít až takový vliv jak jsi popsal ?

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Takhle to vypadá z cca 3 metrů....:

Obrázek

A takhle to vypadalo v paneláku (je tam míň podrobný vyhlazování, ale rozdíl je myslím i tak jasnej):

Obrázek

Kocour
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocour »

Pitrs: mas tam ale jina vyhlazovani. A jo pises to tam. Hmmm 1/6 a 1/24 je uz hodne velky rozdil. Zkus u toho panelaku 1/6.
Naposledy upravil(a) Kocour dne 29 pro 2018 18:44, celkem upraveno 1 x.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

2-Kocour
Ano tohle vypadá celkem reálně
a podobně tomu co mám ,průser to rozhodně není + žádná ani sebevětší bedna tam asi nikdy nezaduní.

Odpovědět