Taky řešení ..

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Taky řešení ..

Příspěvek od Fidas »

obrázek: http://s2.imgupload.cz/img/--/79865/cIJ ... _beden.jpg

Zdravím všechny ...
Nějakou dobu "ladím" prostor a zvuk v pokoji 6x4 metry, výška 3m.
Zařízení: CD Lyngdorf CD1, zesilovač Lyngdorf s Roomperfectem, cívkáč ReVox PR99 MK III. Bedny Aurum Cantus Melody 103, kabeláž dodanou studiem Britek Hradec Králové. Subwoofery Dynavoice SW10.
Pokoj příslušně zařízený nábytkem, skřínky a knihovny v rozích, na zdech obrazy. Dozvuk je tedy rozumný.

Po nastavení a doladění akustiky Roomperfectem jsem měl dlouho pocit, že je vše OK, nic nechybělo, nepřebývalo. Zvuk detailní, lokalizace dobrá. Ale po určité době se mi to zdálo detailně suché, bez duše a šťávy, vhodné na poslech komorního orchestru. Vše se odehrávalo tak do výše uší, výš ticho :-)

Měl jsem ve skříni ještě regálovky Ortofon Concorde II, nevyužitý lampáč Sound Luster a tedy jsem udělal pokus:
Na regulovaný výstup Lyngdorfa jsem připojil SoundLuster a k němu Ortofony, postavil je do regálů rohových knihoven tak, aby byly v přímce uši-Cantusy-Ortofon. Lyngdorf dovolí nastavit zpždění i jednotlivých kanálů, i zadní sekce tak, aby zvuk přišel k uším současně.
Měl jsem obavy o "rozostření" lokalizace, ale mám pocit, že naopak se vše zaostřilo ještě víc. Lampáč dodal trochu tepla do studeného zvuku, Ortofony postavené cca o 30cm výš, než výškáč Cantusu zvedl hladinu prostoru podstatně výš.

Přikládám nákres a vidím to jako jedno řešení poslechového prostoru.

HOWGH.

Acon
Kontaktovat uživatele:

Re: Taky řešení ..

Příspěvek od Acon »

sedíš veľmi, veľmi ďaleko

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Ano, sedím daleko vůči zadnímu páru beden, ale jinak jsou to od předního necelé tři metry.samozřejmě po čase mě chytne nepokoj a budu zase vylepšovat.

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

...a moc blízko u zdi, musí to být přebasované :( ..ale někdo to tak rád

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Není to přebasované, je to nastavené RoomPerfectem, tedy kmitočtově dá se říct rovné. Nemít Lyngdorfa, určitě bych se do toho nepustil. A za další stačí změřit vzdálenost repro od poslechového místa a zadat do stroje přímo v centimetrech, aby zvuk přišel současně na poslechové místo, jak u předních, tak zadních repro. Přesně dle návodu :-)

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

nepochopil som. Ktoré repro hrajú? Tie bližšie k tebe, alebo tie zadné?
To, či sedíš 3 alebo x metrov je jedno. Na obrázku ak je dodržaná mierka, sedíš ďaleko. Mal by si byť v rovnostrannom trojuholníku až potom zkorigovať vzdialenosť podľa podmienok, no je to rádovo v cm. Stačí si do takého trojuholníku sadnúť a skúsiť sa predkláňať a zakláňať. Zistíš, či sa niečo mení.

Roomperfect som už medzičasom mal tú česť aj ja. Je to také riešenie - z núdze cnosť. Niečo pomôže, z niečoho vykľučkuje, realita je však taká, že zvuku dosť škodí. Nejdem sa tu rozpisovať, nerád by som bol aby si to prečítal majiteľ, ktorý je už aj tak dosť rozladený z investície.
Ak máš blbú miestnosť a akustické prvky nie sú akceptovateľné, k zážitku z posluchu vedie blízky posluch. Pre začiatok to skús zapojiť mimo vplyvu roomperfectu, sadnúť do trojuholníku o stranách cca 1,8-2m a počúvaj. Potom to isté sprav s úpravou roomperfectom aby si odpozoroval zmeny. Ak to nebude OK ani pri blízkom posluchu, je čas vymeniť niečo zo zostavy.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

já mám v podstatě stejně velkou poslechovku. vím, co tě trápí, a Acon i Ramones mají pravdu. musíš se posunout od zadní zdí. za hlavou bys měl mít tak metr volného místa. a pak dát bedny blíž k sobě. pak ten zadní pár i roomperfect můžeš v klidu vypnout. nebudeš je potřebovat.

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

To je pravda, jen se mi nechtělo dělat velké šachy v obýváku :-)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Nikde na netu o nich ani zmínka. Prodávaly se na polském Allegru (ty samé) za 6.000 zlotých, nové prý stojí 19.000 zlotých. Osazení Manger a Eton. Jediná zmínka (v polštině) je tato:
Zresztą co myślę o przetworniku Mangera też. /Słuchałem go w modelu Cello - ech, klasa^2. Żaden Acuton się do niego nie umywa ;) Dla mnie Manger jest chyba THE BEST - na szczycie./
A to je trochu málo. Na Mangery je celá řada názorů, jak *thumbs up* , tak i *thumbs down* . Je o nich i vlákno na Audiowebu od Dawsoo. Dle mne jsou totálně, ale skutečně totálně ošklivé, ale jde jen a jen o můj osobní názor.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Já jsem snad něco zaspal:
dadaft píše:já mám v podstatě stejně velkou poslechovku. vím, co tě trápí, a Acon i Ramones mají pravdu. musíš se posunout od zadní zdí. za hlavou bys měl mít tak metr volného místa. a pak dát bedny blíž k sobě. pak ten zadní pár i roomperfect můžeš v klidu vypnout. nebudeš je potřebovat.
Naposledy ve vlákně Mirage jsem měl pocit, že stále ještě 4 bedny a teď tohle ?

*offtopic* Již jen dvě ?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Já bych byl se závěry opatrný. Musím souhlasit s tím, že přední bedny by potřebovaly být dál od přední zdi a bočních stěn, taktéž poslechové místo (sedačka) dál od zadní stěny,ale může to hrát. Nehodnotím Lyngdorfa (rád bych jej měl) a jak je vidět jsou na něj názory různé, od nadšených až po názor Acona.
V případě Fidasově udělá Lyngdorf časové zpoždění předních beden, takže zvuk ze všech čtyřech dorazí k posluchači v jediném okamžiku, což je správně. Otázka zůstává, jak jsou na tom časově odrazy, protože jak přední, tak i zadní budou mít odrazy jiné a ty Lyngdorf nesrovná, nebo ne úplně. A možná, že tato kombinace i částečně vykompenzuje vliv módů místnosti na výsledný zvuk.
Fidasi, držím všechny *thumbs up* !

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

Aleska píše:....
V případě Fidasově udělá Lyngdorf časové zpoždění předních beden, takže zvuk ze všech čtyřech dorazí k posluchači v jediném okamžiku, což je správně. ...
Tak on naozaj počúva všetky 4 naraz? To je potom celkom jasné, prečo mu to nehrá. A chudák Lingdorf sa môže aj zblázniť. Počúvať takýmto sposobom 4 bedne musí znieť ako v sude. Silno mi to pripomína posluch v aute. Akonáhle začnú hrať zadné, zvuk ide akosi do prdele. Fidesovi by som poradil zostať pri 1 páre, tom lepšom ;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

*offtopic* Acone, přečti si Fidasův úvodní příspěvek.
................Po nastavení a doladění akustiky Roomperfectem jsem měl dlouho pocit, že je vše OK, nic nechybělo, nepřebývalo. Zvuk detailní, lokalizace dobrá. Ale po určité době se mi to zdálo detailně suché, bez duše a šťávy, vhodné na poslech komorního orchestru. Vše se odehrávalo tak do výše uší, výš ticho :-)

Měl jsem ve skříni ještě regálovky Ortofon Concorde II, nevyužitý lampáč Sound Luster a tedy jsem udělal pokus:
Na regulovaný výstup Lyngdorfa jsem připojil SoundLuster a k němu Ortofony, postavil je do regálů rohových knihoven tak, aby byly v přímce uši-Cantusy-Ortofon. Lyngdorf dovolí nastavit zpždění i jednotlivých kanálů, i zadní sekce tak, aby zvuk přišel k uším současně.
Měl jsem obavy o "rozostření" lokalizace, ale mám pocit, že naopak se vše zaostřilo ještě víc. Lampáč dodal trochu tepla do studeného zvuku, Ortofony postavené cca o 30cm výš, než výškáč Cantusu zvedl hladinu prostoru podstatně výš.

Přikládám nákres a vidím to jako jedno řešení poslechového prostoru.

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

čítal som, len mi unikol fakt, že to ide všetko naraz.
Nemá to podľa mňa zmysel a skôr to výsledku škodí. Platí, že zvuk zodpovedá najhoršiemu komponentu v reťazci. Takže to kazia horšie bedne. Ale aj keby boli rovnocenné, nevidím v tom zmysel. Počúval by som tie lepšie.

Odpovědět