Zlepšení akustiky v panelákové "nudli"

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Miles52
Kontaktovat uživatele:

Zlepšení akustiky v panelákové "nudli"

Příspěvek od Miles52 »

Zdravím všechny,
potřebuji poradit, jak zlepšit akustiku v pokoji, který obývám jenž má rozměr 2,2 x 5,2m(!!!).Na jedné kratší stěně je okno (s vnitřní žaluzií), u druhé je postel. Na delší stěně zleva doprava věšáková stěna, vstupní dveře, nízká skříňka pro televizi a dvě reprobedny HECO Presence 443 a úplně vpravo u okna regálová police na komponenty(gramo, tuner, CD, Eq.,zesilovač).K celé protější stěně jsou přistaveny křesla a stolky. Na stěně za uzavřenými reprobednami jsou dva velké obrazy malované na sklo. Na protější i kratší stěně je, několik obrazu taktéž zasklených, dále dřevěné poličky a barová skříňka a na ní velký popínavý" blázen". Celý prostor se jeví opticky zaplněný. Z poslechového křesla, které je na vrcholu rovnostranného trojúhelníku o straně 1,5m slyším výrazně silněji a výrazně basověji levý kanál, jenž je otevřen do většího prostoru než pravý. Vyvážení balancí nepřináší uspokojivý výsledek.
Vím,že v takové "nudli" nebude poslech nikdy ideální, ale přesto, pokud budete vědět jak alespoň částečně zlepšit akustiku tak poraďte.Díky.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zlepšení akustiky v panelákové "nudli"

Příspěvek od PítrsPraha »

Tady bude jakekoliv reseni velky kompromis.
Nepises, co mas na podlaze, ale hodil by se koberec s vysokym vlasem na plose aspon dvojnasobku roztece repro. Pro zlepseni lokalizace na vyssich stredech a nizsich vyskach by pomohl hutny zaves na okno a ten samy zaves napric mistnosti symetricky u leve bedny (ten bys zatahoval jen pro poslech). Misto sklenenych ploch za repro dej difuzory nebo aspon zaramovanou izolacni vatu potazenou dekorativni pruzvucnou tkaninou.
Nepises, na cem bedny mas, predpokladam, ze na nabytku. Pevne (cti tezke) stojany taky vyrazne procisti zvuk.

Nicmene, cena i takhle zakladni upravy vyrazne prevysuje hodnotu beden, takze bych se do uprav poustel jen v pripade, ze si v dohledny dobe planujes poridit alespon zakladni hifi komponenty (zes. + repro v cene zhruba 20 tis. a vic.).

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

Viz rada vyse a pak nejake monitory pro blizky poslech. Absolutne nevhodne mistnost pro hifi....

Miles52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Miles52 »

Pro: PítrsPraha
Díky za rady a pro doplnění: koberec mám po celé ploše místnosti,bedny HECO(zdají se mně docela slušné) jsou postaveny na těžké masivní skříňce na filcových bodových podložkách,všechny komponenty jsou Onkyo integra A-8870,DX-6850,T-4970 a CP-5000A(do lepších již patrně nepůjdu).
S těmi závěsy to je výborný nápad a spolu s difuzory patrně nejlepší řešení při zachování stávající dispozice(jiná ani být nemůže).
Realizace nebude ani příliš náročná.Věřím,že se akustika zlepší.
Díky.

Pesi
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pesi »

s panelaky mam bohate zkusenosti a nildy jsem s tim nemel vetsi problem. Ovsem az po zabydleni, tzn. zaplneni mistnosti knihami ... knihovna precpana, policky na zdi precpane, koberec a zavesy. ..o tom to je. proste zatlumit. Dnesni moderni byty- dlazba sklo kov- holt to jde hur.

lubin
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lubin »

Pesi píše dobře...je to tak. Znám jednu takovou místnost, je velmi dobře "zabydlená", hraje to tam fajn. Ostatní rady samozřejmě taky OK. Prostě první odrazy zatlumit a pohrát si s postavením repro.

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder »

Nechci do toho nějak kecat, ale nešly by ty bedny dát na kratší stěnu (před okno) a poslouchat z postele? Aspoň za vyzkoušení to stojí, v tomhle postavení (bedny na delší stěně) to nikdy nemůže hrát tak jako s bednami na kratší stěně. A samozřejmě zatlumit okno závěsem atd, co píšou ostatní. To je můj názor.

Miles52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Miles52 »

Z hlediska akustiky by to v té "nudli"bylo nejlepší ze špatných řešení,ale to bych ten problematický pokoj musel celý překopat a už by se v něm nedalo bydlet vůbec.Musím jít do těžkých kompromisů.Uvidím,jak výše uvedené úpravy pomohou.Dám vědět.
Děkuji všem za rady a podporu.

Miles52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Miles52 »

Zdravím všechny,
doposud jsem realizoval tyto úpravy:
- prodal reprobedny HECO 443 a koupil stejně velké uzavřené CANTON Fonum 150,které se mně zdají mnohem lepší na středech a výškách, které již hůře slyším, a k nim SW CANTON Plus C (pasivní)
- zakoupil jsem několik bm akustického molitanu a vyrobil 5 ks panelů 90x60 cm, které jsem metodou pokusu a omylu rozmístil za reprobedny a do volných ploch mezi stávající nábytek na stěnu naproti bednám kde dobrou službu plní i 2 přihrádkové "domečky " 70x70 cm se sbírkou starých zapalovačů
- na EQ jsem potlačil dunící pásmo kolem 120 Hz (jak jsem vyčetl z nějaké diskuze o rozměrově podobné místnosti)
Oproti předchozímu stavu se mně z poslechového křesla zdá výsledný zvuk o třídu lepší-jak na příjemných basech,tak středech i výraznějších výškách avšak nějaké mouchy stále zůstávají: stereo obraz je stále mírně vpravo (směrem k bližšímu oknu do zaplněnějšího prostoru) a stejně tak i vnímání basů je více zprava (odkud z podlahy přes delší stranu pokoje vyzařuje SW).Doporučovaný dělící závěs jsem ještě nerealizoval(raději bych se mu vyhnul). Na krátké stěně s oknem jsou v rozích těžké závěsy a žaluzie se záclonou-na protější krátké stěně je postel, 2 obrazy a absorpční molitanový panel 90x60x15 cm a v rozích nic-basy jsou zde dost výrazné ( instalovat basové pasti?).
Děkuji za případné hodnocení a rady k odstranění výše popsaných nedostatků.

Miles52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Miles52 »

Oprava:
v úvodním popisu stávajícího stavu jsem omylem uvedl,že výrazně hlasitěji a basověji hraje (spíše duní) levý kanál a správně mělo být pravý kanál, který hraje do menšího prostoru jenž je více zaplněn. Nedostatek výšek byl dán vlastností beden HECO a taky mojí ztrátou sluchu na vyšších kmitočtech způsobenou věkem.
Tolik na vysvětlení nelogičností v posloupnosti příspěvků.

Miles52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Miles52 »

K výše popsaným úpravám přidám ještě 2 basové pasti ke stropu rohů krátké stěny a tím akustické úpravy ukončím.
Závěrem musím říci, že všechny tyhle laické úpravy instalované metodou pokusu a omylu jsou překvapivě účinné a zlepšily podstatně výsledný zvukový přednes, se kterým jsem, za podmínek panelákové "nudle", spokojen.
Všem děkuji za rady a návody a vlákno ukončuji.
Miles52

Odpovědět