Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Především gramofony, přenosky, raménka, ale i magnetofony atd.
Odpovědět
tenonen
Příspěvky: 10
Registrován: 25 črc 2017 21:34
Kontaktovat uživatele:

Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od tenonen »

Dobrý večer, jsem tu nový, prosím o radu. Mám gramofonové šasi Tesla NC 430. Chci na něm doma hrát desky s klasickou hudbou. V 80. letech jsem ho kupoval nové s manželkou, po rozvodu v r. 2002 jí zůstalo, a před pár lety mi ho nabídla zadarmo, že prý naše dcera, která s ní tehdy ještě bydlela, naznala, že nehraje dobře, a že si koupili něco jiného. Protože se stejným zdůvodněním mi bývalá manželka před časem předala už náš přehrávač CD Technics, který přitom hraje dobře, NC 430 jsem si od ní s díky taky vzal. :P

Dnes jsem chtěl propojit NC 430 se svým receiverem Technics SA-GX200L a mám problém: přes vstup PHONO to sice hraje, ale je přitom slyšet silný brum od Tesly. Hudbu sice slyším zprvu dobře, ale od střední hlasitosti už ne, protože brum je moc silný. Přes vstup pro magnetofon (u mého Technicsu má název VCR1) brum sice slyšet není, ale hraje to zase příliš slabě. Abych získal dostatečnou hlasitost, musel bych v této variantě zapojení dát knoflík hlasitosti skoro na konec jeho dráhy a tak to nechci provozovat, protože kdybych pak omylem přepnul na tuner, odešly by mi asi bedny nebo i Technics. SA-GX200L jinak funguje bezvadně. Jeho tuner pouštím přes sloupy 2x50 W/8 Ohm a hlasitost stačí dát na 1/3, aby byla na obývák 20m2 dostatečná. V 1/2 hlasitosti to začíná bořit barák. Stejný zvukový výsledek nastane při připojeném CD přehrávači, tzn. hlasitost i čistota zvuku v receiveru jsou v pořádku.

Nevěděl by někdo, co může být špatně? Je to něco s předzesilovačem pro NC 430? Ale ten by měl být v Technicsu na vstupu PHONO, ne? Že by měl nějaké nevyhovující parametry? Dá se ten problém vyřešit nějakou opravou NC 430 nebo by bylo lepší se s tímto mým gramofonem přestat zabývat a koupit si nějaké jiné gramošasi, třeba starý Technics, když zesilovač je taky Technics? Je mi to divné. S manželkou jsme NC 430 pouštěli celé roky přes Transiwatt 140 a nevzpomínám si, že by byl tenkrát nějaký problém. Co se s tou Teslou mohlo stát? Já vím, 30 let je dlouhá doba a některé elektrosoučástky se časem můžou kazit. Ten brum tam je, sotva zapnu NC 430 a roztočí se talíř, jehla se ještě nedotýká desky. Budu vděčný za každý názor.

Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 981
Registrován: 17 dub 2016 23:45
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od terahera »

Zkusit jinak uzemnit gramo ,přeci jen před 30 lety asi nebylo tolik rušení v síti ;)

tenonen
Příspěvky: 10
Registrován: 25 črc 2017 21:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od tenonen »

terahera: Děkuju, uzemnění hodně pomohlo, ale brum je pořád vnímatelný. Dnes mám dovolenou, tak jsem ráno udělal velký test. Aby se v tom dalo vyznat, popíšu napřed, na čem jsem testoval, mám menší sbírku socialistické a kapitalistické Hi-Fi techniky :) :
  • Receiver TECHNICS SA-GX200L, výkon 2 x 40 W sinus /8 Ohm + pár sloupových reprobeden DEXON Maestro, výkon 80 W (50 W sinus) /8 Ohm, 35–25 000 Hz
  • Hi-Fi věž TESLA Studio 1135A (má v sobě gramofon) + pár velkých reprobeden TESLA 1 PF 067 08, výkon 35 W (25 W sinus) /8 Ohm, 40-20000 Hz
  • Zesilovač TRANSIWATT 44 Junior
  • Zesilovač TRANSIWATT 140 Studio
  • Gramofon (chassis) TESLA NC 430
  • Gramofon se zesilovačem TESLA NZC 431
  • Malé reprobedny (TESLA???) 1 PF 067 37, výkon 10 W /4 Ohm, 50-18 000 Hz
  • Cca 35 let staré LP klasické hudby, komorní hudba 18. století (flétna + violoncello + cembalo)
1. pokus: SA-GX200L + DEXON Maestro + gramo NC 430. NC 430 jsem uzemnil na ústřední topení, brum klesl o 50%, ale pořád ho ještě zbylo tolik, že mi vadí. Na druhou stranu, hudba už se takto dá poslouchat, před uzemněním to v podstatě nešlo. Po určité době poslechu si však člověk brum začne uvědomovat jako jakési slabé, ale neustále přítomné hluboké hučení/dunění, což je otravné. Není to čistý poslech z gramofonu, jak bych si ho představoval.
2. pokus: TESLA Studio 1135A + velké reprobedny TESLA 1 PF 067 08. Před spuštěním přehrávání neslyším v reproduktorech téměř žádný brum, což ve mně vzbuzuje velké naděje. Jakmile ale jehla najede do drážky, spolu s hudbou se ozve i brum, který je v barvě a síle velmi podobný tomu z pokusu č. 1. Překvapivě docházím se zcela jiným technickým vybavením k téměř stejnému zvukovému výsledku jako předtím. Lze to sice docela dobře poslouchat, když si řeknu, že nebudu tak náročný, ale Hi-Fi poslech to určitě není, přinejmenším ne podle dnešních měřítek.
3. pokus: NZC 431 + malé reprobedny 4 Ohm. Zatím nejlepší zvukový výsledek. Bedničky jsou sice menší, než oba předchozí páry, což je na výsledném zvuku samozřejmě znát. Ale není tu ten brum, ten je pryč! Přednes hudby je relativně čistý (lupance ze staré desky si musím odmyslet :D )!!! První použitelná přístrojová kombinace!
4. pokus: NC 430 + TRANSIWATT 44 Junior + malé reprobedny 4 Ohm. Ještě lepší výsledek než s NZC 431!!! Slyším jasně, jak se hráči v pauzách nosem nadechují (muzikanti to dělají často v rytmu hudby, což někdy až ruší, ale je to autentické).
5. pokus: NC 430 + TRANSIWATT 140 Studio + malé reprobedny 4 Ohm. Stejný výsledek jako u slabšího Transiwatu. Celkový zvukový obraz je u obou Transiwattů zřetelně průzračnější a zřetelnější než při reprodukci přes jinak dobrý zesilovač v NZC 431.

Tak, a teď babo raď. Jak je vidět, samotné šasi NC 430 je asi v pořádku, hrálo dobře s NZC 431 a oběma Transiwatty. Proč si tedy nerozumí s PHONO vstupem v Technicsu, to nevím, a mrzí mě to, protože reprobedny DEXON s Technicsem hrají při poslechu tuneru a CD skvěle. Mít jen proto v obýváku další zesilovač a další 2 reprobedny pro poslech gramofonu, to jednak nevypadá dobře, protože pokoj pak začíná připomínat skladiště, jednak to zbytečně blokuje techniku, kterou bych mohl využít jinde a jinak. Transiwatty sice osvědčily svou skvělou pověst (140 Studio chci nechat opravit, jeden kanál je slabší), ale jejich vzhled je otřesný a do pokoje se tudíž k elegantnímu Technicsu nehodí. Slovo elegance asi předlistopadový Svazarm, který TW 44 a TW 140 vyráběl, neznal :roll:. Je mi trochu líto té zajímavé obstarožní české elektrotechniky, kterou mám, dělali jsme docela dobré věci na to, že jsme žili ve východním bloku, kde nebyla dobrá součástková základna, ale zdá se, že v obývacím pokoji, kde jsem chtěl mít ten nejlepší poslech gramodesek (mám jich po otci asi 300), pro NC 430 nakonec využití nenajdu. Ještě mě napadlo, jestli ten brum nedělá šňůra (5tikolík/2x cinch), která vede od NC 430 do Technicsu. Je kupovaná, taková ta základní, ale třeba by se dala koupit nějaká dražší, lépe odstíněná, která by brum úplně odstranila. To je jen takový můj poslední nápad, jak by se třeba dal problém vyřešit. Kdyby mi ještě někdo mohl poradit, nebo jen napsal svůj názor, byl bych rád.
Naposledy upravil(a) tenonen dne 28 črc 2017 09:17, celkem upraveno 6 x.

tenonen
Příspěvky: 10
Registrován: 25 črc 2017 21:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od tenonen »

Problém je po 2 dnech zkoušení a hledání na internetu vyřešen. Už jsem chtěl objednávat externí předzesilovač. Brum pocházel od půlmetrové spojovací šňůry DIN/2x cinch, která vedla od gramofonu do zesilovače podél síťové šňůry gramofonu. Nahradil jsem ji asi 20 cm dlouhou spojkou DIN/2x cinch (samice), na kterou navazují 2 tenké kabely cinch/cinch. Šňůra z gramofonu do vstupu PHONO teď neprobíhá paralelně se síťovou šňůrou NC 430. Ale stejně si asi koupím dražší odstíněné cinchové kabely, aby se brum nevrátil. Ono se doporučuje zrušit na gramofonu zásuvku DIN a nahradit 2 zásuvkami cinch, na což asi taky jednou dojde. Brum je cca do 2/3 dráhy ovladače hlasitosti téměř neznatelný, uzemnění na topení ho ještě trochu zmenšuje (dřív ho tlumilo tak o půlku). Zvuk z gramošasi je přes ty sloupové reprobedny nejlepší, jaký jsem kdy ze svých domácích gramofonů slyšel. Tedy, po 15 letech, co jsem poslouchal jen digitál, to není ta čistota, na kterou jsem si mezitím přivykl, ale zůstává příjemná nostalgie a dobré pocity z desek poslouchaných v dětství na tátově gramofonu, to za to stojí.
Naposledy upravil(a) tenonen dne 27 črc 2017 23:21, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 981
Registrován: 17 dub 2016 23:45
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od terahera »

Lepšíma kabelama určitě nic nepokazis,spíše naopak,možná se budeš divit,jak s lepšími kabely i starší přístroje umí dnes zahrát ;) Každopádně jdeš správnou cestou *thumbs up*

tenonen
Příspěvky: 10
Registrován: 25 črc 2017 21:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od tenonen »

Už jsem se začal na toho svýho Technicse dívat úkosem a on přitom za nic nemohl. Terahero, díky! *klanimse*

tenonen
Příspěvky: 10
Registrován: 25 črc 2017 21:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od tenonen »

Ještě mi to nedá, protože by z mé kauzy mohl vzniknout dojem, že aby člověk odstranil mezi gramofonovým šasi a PHONO vstupem zesilovače rušení, musí si bezpodmínečně pořídit šňůry za 1000 Kč nebo za víc (díval jsem se na Alze, a nejlevnější dobře odstíněná šňůra 1xCINCH male/1xCINCH male je tam Inakustik Star RCA 0.75m za 539 Kč. Krát dvě je tisícovka a něco). Mně totiž brum zmizel při naprosto levném propojení za cca 150 až 200 Kč: jedna krátká dvojitá šňůra DIN male/2xCINCH female + dvě tenké single šňůry CINCH male/CINCH male.

Dneska jsem si ale u nás na městečku koupil obyčejný dvojitý audiokabel 2xCINCH male/2xCINCH male k CD přehrávači, protože z něj jsem si předtím vzal ty dvě jednoduché šňůry CINCH male/CINCH male. No a nedalo mi to a tyto dvojité audiokabely jsem zakoupil rovnou dva (jeden stál 59 Kč), abych si vyzkoušel, jestli by to s jedním z nich nefungovalo i u mého gramofonu. Nefungovalo. Zatímco CD s tímto dvojitým audiokabelem hraje super, gramofonu se opět vrátil brum jak prase. Takže u gramofonu zpět k předchozímu zapojení.

Proč to tu všechno píšu? Protože jsem takto zjistil, že mé levné dvojité audiokabely DIN male/2xCINCH male a 2xCINCH male/2xCINCH male s mým gramofonem brumí (i když je na nich uvedeno „Fully Shielded Cable“ :shock: ), zatímco mé levné single audiokabely 1xCINCH male/1xCINCH male, které jsem měl léta doma v krabici a které jsou snad ještě tenčí než ty dnes koupené „Fully Shielded Cable“, mi s gramofonem nebrumí. Myslím si, že je to důležitá informace, která indikuje, že se před nákupem dražších komponent vyplatí experimentovat. Tisícovka za značkové audiokabely je pro mnoho z nás mnoho peněz, a zřejmě není nutno ji na odstranění brumu pokaždé vynakládat, třeba jen stačí zkusit použít single CINCH audiokabely místo těch běžně prodávaných dvojitých. Ty i ony budou nejspíš „Wyprodukowany v Chinach“, ale jak je vidět, dvojité, kde jsou oba kabely slisované k sobě, jsou k brumu náchylnější. Alespoň v mém případě tomu tak bylo. Já si ty drahé značkové stejně pořídím, čistě z vědeckého zájmu :D, ale možná to budou vyhozené peníze, protože teď brum u gramofonu nemám.

Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 981
Registrován: 17 dub 2016 23:45
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od terahera »

Tak teď,když ses zbavil brumu,můžeš zkusit i vliv kabelů na zvuk ;) Nemusíš je hned kupovat,v mnoha studiích se jde domluvit na zapůjčení kabelu k vyzkoušení na své sestavě,treba zjistíš,že to hraje jinak ;)

Jarda69
Příspěvky: 2242
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 430 + receiver Technics

Příspěvek od Jarda69 »

Proti brumu se hodí kabel kroucený.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host