Jakou MC přenosku vybrat ?

Především gramofony, přenosky, raménka, ale i magnetofony atd.
Odpovědět
jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od jardalukas »

Ahoj.
Prosím o radu, nebo doporučení pro výběr přenosky MC.
Cenová hladina tak do 20 tis (může se jednat i o nový kus mimo ofiko prodejní místa, třeba bazar, atd.)
Mám teď doma 2 gramofony, přičemž na obou je S rameno.
Poslouchám převážně jazz, ale i nějaký ten metal a rock.
V současnosti mám doma dvě MC přenosky.
Koupil jsem jetý Ortofon MC Quit Bronze, která dle prodejce měla najeto cca 200 hodin.
A dnes mi přišla domů funglovka, DENON DL-110R.
Musím říct, že DENON mně velice mile zvukově překvapil a to tak, že uvažuji nad DL-103D s eBay.
Ale taky bych rád vyzkoušel Ortofon MC Quit Black (na bazos za 16500,-).
Tak fakt nevím.
Může někdo zhodnotit a porovnat dle svých zkušeností a třeba i poradit ?
Děkuji.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od weiron »

Ahoj,
musíš sem napsat více informací. To že je rameno ve tvaru S je prostě málo.
Přenoska se vybírá tak aby ti technicky seděla k ramenu a phono předzesilovači. A až potom to chce zvolit zvukový charakter. To znamená:
1, Jakou má efektivní hmotnost rameno?
2, Jaké hodnoty jdou nastavit na phonu?

Když posloucháš hlavně jazz šel bych cestou více muzikální přenosky. Třeba něco od Hana nebo možná Ortofon SPU.
Denon 103R jsem doma měl na test. Jediné co bych na ni viděl jako dobré jsou basy. Jinak střední pásmo je spíše průměrné a vzhledem k ceně jsou mnohem lepší přenosky. A nejhorší na ní jsou výšky. Spíš bych to nazval jako šustění. Zcela bez rozlišení. A navíc je tato přenoska určena pro těžká ramena.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od jardalukas »

Ahoj.

Díky za tip.
Mám gramo DENON DP-59M s vyměnitelným ramenem S. je to těžké rameno.
Když můžu porovnat zvuk Ortofon MC Quintet Bronze vs. Denon DL-103R, tak Denon je detailnější hlavně na výškách, má trochu méně basů, ale zato lépe definovaných a středů je trochu ale opravdu trochu méně.
Porovnáno na preampu který je v Luxman L-580 a Sony TA-F7ES. Celkově se mi Denon více zvukově líbí, ale možná je to také tím, že ten Ortofon je jetý a hrot už má něco za sebou. To právě nemůžu nějak porovnat, protože jsem Ortofon koupil jako jetou přenosku...
Druhé gramo je Technics SL-M1 také s S ramenem.
Mám víc headshellů, jak Technics, tak Audio-Techniku AT-LS15 a Ortofon LH-2000, abych pokryl hmotnost.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od weiron »

Tak co jsem se dočetl tak oba gramofony mají ramena lehká. Řekněme do 10 gramů. Takže tam by se měli dávat raději přenosky s velkou poddajností. Jenže oba gramofony mají nějaké druhy tlumení rezonancí aby k ní nedocházelo. Takže na nich budou přenosky hrát nejspíš dost odlišně než na ramenech bez tlumení. To že ten Denon hraje bez basu bych viděl právě na to že má pro to rameno nízkou poddajnost. Protože jak jsem ho testoval na Signature 12" kde mi vyšla rezonance na 10Hz tak tam byl bas strašně vytažený oproti zbytku pásem. Naopak na EVO 12" byl zvuk jak píšeš ty, spíše uječený. V tomto případě by měl být Ortofon lepší. Problém bude v tom že doporučená zatěžovací impedance je 20 Ohmů. Což Luxman nemá. U Sony jsem našel hodnotu 40/3 Ohmy. Tomu moc nerozumím ale s ní by měl Ortofon hrát lépe.
Pro tebe by bylo nejlepší se pokusit najít někoho kdo již na tomto gramofonu zkoušel přenosky a napsal svoje pocity. Takže nejlépe prohledat zahraniční fóra.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od jardalukas »

Pozor, u Denon DP-L59M se prodává s rovným lehkým ramenem. Rameno S je jako dokoupitelné příslušenství a je prezentováno jako těžké, pro hůře poddajné přenosky.
Dle https://www.hifi-wiki.de/index.php/Luxman_L-580 má 100 Ohm na vstupu MC. SONY má taky 100 Ohm.
Jinak ten Denon ne že hraje bez basů, ale je jich prostě trochu méně. Asi je to tím Q dampem které se nastavuje na rameni.
Technics má v závaží olejové tlumení. Oba hrajou parádně, ale ten DENON je prostě trochu jinde.
Taky jsem jeden čas zkoušel gramo s ramenem EVO CC 10", ale moc mně nenadchlo...
No každopádně bych rád vyzkoušel ten Ortofon MC Quintet Black S. Nebo něco s hrotem Shibata, třeba i tu HANA SL.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od weiron »

Jo tak asi víš co doma máš. Já se jen díval do hifi databáze.
To menší impedanční zatížení bude mít taky vliv na výsledný zvuk. Ale je mi divné že prostě lepší přenoska u tebe hraje hůř než ten Denon. Nemůže být třeba i chyba v nastavení? Nebo jak jsem ti psal jinde. Že když ten gramofon nebude mít plinth 100% rovnoběžně s ramenem tak lepší brusy hrotu prostě nepůjdou seřídit. Už ten hrot Fine Line je prostě velmi náročný na seřízení a zahraje hlavně vysoké frekvence výrazně lépe než kulový hrot toho Denonu.
Pokud jde o vylepšení směrem k Quintet Black, myslím že opět výrazně nic lepšího než Bronse nezískáš. Je to OM výroba kde mají přenosky vše stejné až na hrot a chvějku. A navíc jak jsem pochopil ti moc nesedí ladění Ortofonu (spíše suchý analitycký projev s minimálním zabarvením). Pak už ta Hana nebo třeba něco od Audio-techniky. Ty přenosky jsou velmi univerzální. Ladění tak nějak vprostřed. Ani technický zvuk a ani žádná přebarvenost. Prostě všeho tak akorát.

Ty Pro-ject gramofony s carbonovým ramenem a ještě pokud jsi ji slyšel ve spojení s Ortofonem. Tak to mě taky nebaví. A divím se že tuto kombinaci stále preferují.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od jardalukas »

Jak jsem koukal do parametrů přenosek, tak jak ten DENON, tak i ten ORTOFON mají doporučené zatížení 100 Ohm minimálně. Tak HANA má dokonce 400 Ohm, takže tu asi nekoupím.
Asi spíše tíhnu k vintage přenoskám.
No uvidím, chvíli pohledám a pročtu různé recenze a pak něco vyberu.
Zatím díky za rady a postřehy.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od weiron »

Asi jsem ti moc nepomohl.
Tak pokud opravdu chceš starou klasiku tak snad původní SPU nebo EMT. Jeden pán prodává repasované kusy s novými hroty na polském bazaru. Zkus se tam podívat.
Je to Tomasz Kotlewski
Naposledy upravil(a) weiron dne 16 zář 2023 20:47, celkem upraveno 1 x.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou MC přenosku vybrat ?

Příspěvek od jardalukas »

Jo, to je dobrý tip.
Dík.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host